EKSTRA
MENÜ

Müzik Müzesi

ile ilgili tüm haberleri, son dakika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 3.292 haberi bulunmuştur.

Müzik Müzesi Haberleri

Bakan Ersoydan önemli açıklamalar... Amacımız Beyoğlunu eski canlılığına geri getirmek

Bakan Ersoy'dan önemli açıklamalar... 'Amacımız Beyoğlu'nu eski canlılığına geri getirmek'

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Beyoğlu Kültür Yolu projesi kapsamındaki Atatürk Kültür Merkezi'ni (AKM) haziran ayında açmayı planladıklarını belirterek, "Pandeminin de zayıflamasıyla birlikte haziran ayı itibarıyla Beyoğlu Kültür Yolu'nda festivaller yoğun bir şekilde başlayacak. Amacımız hızlı bir şekilde Beyoğlu'nu eski canlılığına geri getirmek." dedi.

4.02.2021Gündem
Süperstar’a gençlik aşısı

Süperstar’a gençlik aşısı

Süperstar Ajda Pekkan, elektronik müziğin ünlü ismi Faruk Sabancı’nın bir şarkısına vokal yapmak için stüdyoya girdi. Yenilikçi sound’uyla bilinen Sabancı’nın Süperstar’la işbirliği büyük merak uyandırdı.

15.01.2021Magazin
Gökhan Türkmen: Müzik yürek işi

Gökhan Türkmen: Müzik yürek işi

Gökhan Türkmen, “Romantik” adını verdiği yeni albümünü GTR Müzik etiketiyle yayınladı. Şarkıcıyla albümün detaylarını, pandemi sürecini ve aile yaşantısını konuştuk. Müziğin bir yürek işi olduğunu söyleyen Türkmen, gelecekle ilgili planlarından da bahsetti.

29.11.2020Magazin
Türkiye’nin müzik hafızasını takdimimizdir

Türkiye’nin müzik hafızasını takdimimizdir

Müzeyyen Senar’dan Safiye Ayla’ya, Ajda Pekkan’dan Nilüfer’e, Tanju Okan’dan Ayten Alpman’a, Hümeyra’dan Füsun Önal’a bir resmigeçit... Ortak özellikleri hepsinin yolunun bir dönem Odeon Müzik’ten geçmiş olması. Bu efsane arşiv şimdi emin ellerde. Firmayı devralan Avrupa Müzik’in sahipleri Cengiz ve Deniz Erdem kardeşlerle buluştuk. (Murat Yeşilyurt)

İstanbula sosyal yardım sözü: 3 katına çıkaracağız

İstanbul'a sosyal yardım sözü: 3 katına çıkaracağız

CHP’nin İstanbul büyükşehir belediyesi başkan adayı Ekrem İmamoğlu, “İstanbulluların gıdaya, ulaşıma, eğitime ve suya harcadığı parayı azaltacağız. Sosyal yardımları 3 katına çıkartacağız” dedi.

1.03.2019Gündem
DJler sevenleriyle buluşuyor

DJ'ler sevenleriyle buluşuyor 

Müzikseverler kasım ayında birbirinden ünlü DJ'lerin yer alacağı W Lounge'da bir araya geliyor.

2.11.2018Keyif
Son dakika… Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putinle ilgili anısını anlattı

Son dakika… Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin'le ilgili anısını anlattı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Yenikapı’da düzenlenen mitingde konuştu. CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muhharem İnce ve Kemal Kılıçdaroğlu'na da yüklenen Erdoğan, "Bay Muharrem ustana da söyle. 'Şöyle soydular böyle soydular' diyorlar. Neyi soyduk. Bu ne hayasızlıktır" diye konuştu. Erdoğan Putin ile ilgili anısınıysa şöyle anlattı: "Takmış kafayı bizim külliyeye. Zaten ustası da öyleydi. Gelmeyeceğim dedi sonra kuzu kuzu geldi. Bir hatıramı anlatacağım. Sayın Putin bir ziyaret yaptı. İlk gelişi.Bizim salonda kendisiyle konuşuyoruz şöyle bir süzdü her tarafını. Ayrılırken “büyük devlet olmanın alameti farikası budur” dedi.

17.06.2018Gündem
36 Saatte Calgary

36 Saatte Calgary

Kanada’nın Alberta Eyaleti’nde, Rocky Dağları’nın eteğindeki büyük yerleşimlerden biri Calgary. ABD sınırına kuş uçumu 230 kilometre uzaklıkta. Turizm ve petrol zengini şehir son yıllarda global ekonomideki dalgalanmanın da etkisiyle zor günler yaşıyordu. Kriz geride kaldı. Studio Bell’de açılan müzik müzesi Calgary’nın kültür ortamını canlandırdı. Genç kuşak şefler iddialı restoranlar açıyor. İçki üretimine esneklik getiren yasalar sayesinde butik firmalar arttı. Kente ayak basan turistler genellikle otomobille 1.5 saat uzaklıktaki ulusal parkın yolunu tutuyor. Oysa dağlardan aşağıya esen ılık, kuru chinook rüzgârıyla gün içinde ılıklaşan Calgary’nin parkları, kamuya açılan olimpiyat tesisleri, açık hava kafeleri de yeterince cazip.

5.02.2018Seyahat
Müziğin büyüsüyle adım adım Viyana

Müziğin büyüsüyle adım adım Viyana

Bu yaz yolunuzu Viyana’ya düşürün. Kahvesi, tatlısıyla, tarihi, kültürü ve başta klasik müzik olmak üzere her türlü müziğin başkenti Viyana’ya ve müzik kokan sokaklarına buyurun...

12.06.2017Seyahat
Yalın merak edilenlerini Cengiz Semercioğluna anlattı

Yalın merak edilenlerini Cengiz Semercioğlu'na anlattı

“Bayıla Bayıla” adlı yeni albümünü bir süre önce çıkaran ve albümün ikinci klibini bu hafta “Sesinde Aşk Var”a çeken Yalın’a “Doğup büyüdüğün İstanbul’u terk eder misin?” diye sordum. O kadar güzel yanıt verdi ki, buralardan kaçmak lazım diye düşünenlerin mutlaka okuması gerek... “İstanbul’da aşk var” diyen Yalın’la Boğaz’da hem balık tuttuk, hem romantizmden müziğe, futboldan ilk gençlik anılarına pek çok şeyi konuştuk. İşte karşınızda tüm yalınlığıyla Yalın...

24.12.2016Magazin
Dünyanın en büyük müzik müzelerinden biri Türkiye’de

Dünyanın en büyük müzik müzelerinden biri Türkiye’de

Dünyanın her yerinden müzik aleti bu müzede… Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Devlet Konservatuarı binasında bulunan Müzik Müzesi, Türkiye’nin en büyüğü! Bu müze aynı zamanda dünyadaki en büyük on müzik müzesinden biri. İçi dünyanın değişik yerlerinden getirilmiş müzik aletleri ile dolu. Kimi Kenya’daki bir dağ köyünden getirilmiş, kimi kutup bölgesindeki yerel halktan alınmış. Müziğin dünyadaki tarihini görmek isteyen herkes bu müzeye akın ediyor. Afyon Kocatepe Üniversitesi Devlet Konservatuarı öğretim üyesi Doç. Dr. Uğur Türkmen bize müzeyi anlattı.

14.11.2016Keyif
Dünyada sadece beş tane var, biri Türkiyede

Dünya'da sadece beş tane var, biri Türkiye'de

Dünyanın her yerinden müzik aleti bu müzede… Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Devlet Konservatuarı binasında bulunan Müzik Müzesi, Türkiye’nin en büyüğü! Bu müze aynı zamanda dünyadaki en büyük on müzik müzesinden biri. İçi dünyanın değişik yerlerinden getirilmiş müzik aletleri ile dolu. Kimi Kenya’daki bir dağ köyünden getirilmiş, kimi kutup bölgesindeki yerel halktan alınmış. Müziğin dünyadaki tarihini görmek isteyen herkes bu müzeye akın ediyor. Afyon Kocatepe Üniversitesi Devlet Konservatuarı öğretim üyesi Doç. Dr. Uğur Türkmen bize müzeyi anlattı.

14.11.2016Kampüs
AKÜ’den Hürriyet’e ödül

AKÜ’den Hürriyet’e ödül

Afyon Kocatepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencileri Hürriyet.com.tr yazarı ve Hürriyet Çocuk Kulübü editörü Ömür Kurt’a ödül verdi. "Küresel medya ve algı yönlendirmesi" konusunda bir konuşma yapan Kurt, öğrencilerle deneyimlerini paylaştı.

1.03.2016Keyif
Turizm rehberi olma hayalini nasıl gerçekleştirdi

Turizm rehberi olma hayalini nasıl gerçekleştirdi?

Hürriyet Seyahat yazarlarından Yakup Önal, Türkiye’de ilk kez bir turizm şirketinin 'Çocuk Turizmi' faaliyetini yerinde gördü. Çocukluk hayallerini gerçekleştiren rehber Filiz Güleç Çolak ile belki de geleceğin turizmcilerinin yetişeceği çocuk turları üzerine konuştu.

12.01.2016Seyahat
36 saatte Jamaika

36 saatte Jamaika

Güneş, kum ve deniz... Karayipler’in değişmeyen reçetesi sizleri bekliyor. Peki ya güneş, kum, deniz ve şehir?

27.04.2014Seyahat

İşadamı Şükrü Demirayak'tan Müzik Müzesi

müzisyen ve koleksiyoner kimliği ile renkli bir işadamı profili çizen Şükrü Demirayak örneğine rastlanamayacak bir koleksiyon oluşturarak bir Müzik Müzesi oluşturdu.

23.01.2014Gündem
ŞANLIURFADA TATLISES AİLESİNİN CİĞER KEYFİ

ŞANLIURFA'DA TATLISES AİLESİNİN CİĞER KEYFİ

İbrahim Tatlıses, memleketi Şanlıurfa'da eşi ve çocuklarıyla birlikte kahvaltıda ciğer kebabı hazırlattı. Neşesi ile dikkat çeken Tatlıses, acı biber eşliğinde 3 porsiyon ciğer kebabı yedi.Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba'nın davetlisi olarak Şanlıurfa'ya gelen ve adına yaptırılan 'İbrahim Tatlıses Müzik Müzesi'nin açılışına katılan Tatlıses, bu sabah eşi Ayşegül Yıldız, kızları Gülden, Elif Ada ve oğlu Ahmet Tatlı ile birlikte lokantaya gitti. Kendisi için hazırlanan masaya geçen Tatlıses ailesi ile dostları, ciğer kebabını yedi. Masada neşesi ile herkesi keyiflendiren ve bol acı biber ile 3 porsiyon kebap yiyen Tatlıses, memleketinde bulunmaktan mutlu olduğunu anlattı. 3 günden bu yana Şanlıurfa'da bulunan Tatlıses'in eşi ve çocuklarıyla birlikte akşam İstanbul'a döneceği belirtildi. Ali LEYLAK - ŞANLIURFA- DHA

11.11.2013Ne Oluyor
TATLISES, KENDİ ADINI TAŞIYAN MÜZENİN AÇILIŞINA KATILDI

TATLISES, KENDİ ADINI TAŞIYAN MÜZENİN AÇILIŞINA KATILDI

Türkücü İbrahim Tatlıses, memleketinde yaptırılan ve kendi adını taşıyan İbrahim Tatlıses Müzik Müzesi'nin açılış törenine katıldı. Tatlıses, öğleden sonra eşi ve çocuklarıyla birlikte; Harran Kapı Mahallesi?nde Şanlıurfa Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan ve içerisinde eski enstrümanlar ile Şanlıurfalı müzik adamlarının bal mumundan heykellerinin bulunduğu İbrahim Tatlıses Müzik Müzesi'ne geldi. Müzenin açılışı için düzenlenen törene katılan Tatlıses, gelişi sırasında kendisini yakından görmek isteyenlerin yoğun ilgisiyle karşılaştı.Ali LEYLAK - ŞANLIURFA- DHA

9.11.2013Haber
Borusan Klasik yayın hayatına başlıyor

Borusan Klasik yayın hayatına başlıyor

Türkiye’de klasik müzikseverlerin işi zor. Zira en sevdiğiniz klasik müzik parçalarını 24 saat dinleyebileceğiniz radyo sayısı yok denecek kadar az.

12.01.2013Kelebek
Karayipler’in gurme merkezi PORTO RİKO

Karayipler’in gurme merkezi PORTO RİKO

Karayipler’deki Porto Riko sadece tarih ve doğa keyfi sunan bir ada değil; restoranları gurmeleri mutlu etmek üzerine kurulmuş. Eğlence mekanları açısından da bölgedeki en iddialı merkezlerden. 177 kilometre uzunluğa, 56 kilometre genişliğine sahip adanın kuzey ve güneyinde geniş sahiller, ortasında ise ormanlarla kaplı dağlık bölge bulunuyor. Ülkenin sembolü “Coqui” denilen minik bir kurbağa. Vatanseverliğini anlatmak isteyenler “Ben de en az coqui kadar Porto Rikoluyum” diyor.

26.03.2012Advertorial
Karayipler’in gurme merkezi Porto Riko

Karayipler’in gurme merkezi Porto Riko

Karayipler’deki Porto Riko sadece tarih ve doğa keyfi sunan bir ada değil; restoranları gurmeleri mutlu etmek üzerine kurulmuş.

25.03.2012Seyahat
Karayipler’in gurme merkezi PORTO RİKO

Karayipler’in gurme merkezi PORTO RİKO

Karayipler’deki Porto Riko sadece tarih ve doğa keyfi sunan bir ada değil; restoranları gurmeleri mutlu etmek üzerine kurulmuş. Eğlence mekanları açısından da bölgedeki en iddialı merkezlerden. 177 kilometre uzunluğa, 56 kilometre genişliğine sahip adanın kuzey ve güneyinde geniş sahiller, ortasında ise ormanlarla kaplı dağlık bölge bulunuyor. Ülkenin sembolü “Coqui” denilen minik bir kurbağa. Vatanseverliğini anlatmak isteyenler “Ben de en az coqui kadar Porto Rikoluyum” diyor.

24.03.2012Seyahat
Emekliliğimde klasik beste yapacağım

Emekliliğimde klasik beste yapacağım

Cazın mucize ailesi Marsalis’lerin ilk çocuğu Branford Marsalis daha Berklee’de öğrenciyken Art Blakey’le turnelere çıkmış, Miles Davis, Dizzy Gillespie’yle konserler vermişti. Kardeşi Wynton Marsalis, caz geleneğine bağlı kalırken o 1980’lerin ortasında ailesinin ve caz fanatiklerinin tepkisine aldırmadan bir dizi maceraya atıldı. İki yıl Sting’in, ardından Jay Leno’nun TV şovu Tonight’ın müzik yönetmenliğini üstlendi. Pop ve funk çaldı. Ardından elektronik müziğe yöneldi. Nihayet 1990’ların sonunda yuvasına döndü. Bu arada Wynton gibi klasik müzik konserlerine çıkmaya başladı. 23 Şubat’ta Borusan Filarmoni’yle İstanbul’da üç çağdaş eser seslendirecek Branford Marsalis’i geçen hafta New York’tan aradık. Klasik müzik macerasını sorduk.

10.02.2012Kelebek
Egolarımız yok geçmişe dayanan dostluğumuz var

Egolarımız yok geçmişe dayanan dostluğumuz var

Arkas Holding’in sosyal sorumluluk anlayışı çerçevesinde; üç solist sanatçının bir araya geldiği Arkas Trio, Türkiye’nin kurumsal bir çatı altında kurulan ilk triosu. Alman çello solisti Gustav Rivinius ile Türkiye’de doğup dünyaya açılan Emre Elivar ve aynı zamanda Devlet Solist Sanatçısı Tuncay Yılmaz’dan oluşuyor. Üçlü; Joseph Haydn, Felix Mendelssohn, Johannes Brahms gibi bestecilerin eserlerinden oluşan zengin bir programla, eylül ayı sonunda, İstanbul’da Sent Antuan Kilisesi ve İzmir’de Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde lansman konserleri vermişti. Şimdi aralık ayında İstanbul’da vereceği iki konsere hazırlanıyor. Arkas Trio ile onları bir araya getiren eski dostluklarını ve müzik serüvenlerini konuştuk.

25.11.2011Kelebek
İbrahim Tatlıses Müzesi

İbrahim Tatlıses Müzesi

Şanlıurfa'da yaklaşık 40 gün önce açılan İbrahim Tatlıses Müzik Müzesi'ne, yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgi gösterdiği bildirildi.

17.11.2011Gündem
Zarafeti kaldırımlara işlenen şehir

Zarafeti kaldırımlara işlenen şehir

Vasco de Gama bu şehirden yelken açıp Hindistan’ı keşfetti, Corte-Real ise Kuzey Amerika kıyılarına kadar ulaştı. Okyanusa meydan okuyan cesur denizcilerin limanı Lizbon, Avrupa’nın en eski kentlerinden biri. 300 yıl Mağrip Arapları’nın yönetimi altında kaldı, daha sonra sömürgelerden akan servetle zenginleşti.

25.09.2011Seyahat

Yazar Sonuçları

Hasan Ferit Alnar üzerine

Pazar günü ‘Neden yapamıyoruz?’ başlıklı yazım üzerine sevgili arkadaşım Ertuğ Karakullukçu bana önemli bir metin gönderdi.

10.09.2019

Gramofhan

Artık ikinci evim dediğim Gaziantep’te bu sene açılan ve büyük ilgi gören Gramofhan’ın methini çok duymuştum.

13.06.2019

Müzik dünyası karıştı

Aleyna Tilki’nin Fizy Müzik Ödülleri’nde En İyi Video Klip ödülünü alması tartışmaların fitilini ateşledi.

26.09.2018

Gerçekle bağı olan bir albüm

Yeni Ariana Grande albümü, kötü günleri geride bırakmaya, umuda ve küçük mutluluklara dair hikâyeler içeriyor. Bu çalışamda müzisyenin boyundan büyük laflar, ‘kötü kız’ altkimliği ya da trend köleliği yok.

14.09.2018

Eğitimli, yetenekli, iddialı ve dünyalı... İŞTE GELECEĞİN TÜRK KADIN MÜZİSYENİ

Dijital devrim; müziğin ve müzisyenin konumunu tamamen değiştirdi. Artık bir bilgisayar, bir mikrofon ve uygun bir programla kendi müziğinizi üretip bağımsız duruşunuzu bozmadan dünyayla paylaşmanız mümkün. SIRMA, genç yaşında Arif Mardin Bursu’yla Berklee College of Music’e kabul edilmiş bir müzisyen. Şimdi eğitmenlik yapan ve Amerika’da ‘Üstün Yetenek Vizesi’ sayesinde çalışan SIRMA ile Türkçe sözlü ilk teklisi ‘Belki Bir Gün’ ve müzik piyasası üzerine konuştuk.

6.07.2018

Viyana’da çocuklarla gitmeniz gereken 5 yer

İlk kez 1998’de gitmiştim Viyana’ya. Ardından üç yıl önce yeniden gittim. Ve karar verdim, ‘kızım Mira’ Avrupa’yı tanıyacaksa Viyana’dan başlamalıydı. Öyle de oldu. 6 yaşını geçer geçmez ailece dört günlük uzun bir hafta sonu gezisi yaptık. Çünkü burası bana göre sadece Avrupa’nın değil dünyanın kültür başkenti. Başka hangi şehirde 900 müze, 120 konser ya da tiyatro salonu bulunur ya da her gece 10 bin kişi klasik müzik dinler? Hangi şehirde çocuklara özel müzik müzesi dizayn edilir ki?.. Ziyaret edilecek yer çok ancak ben size mutlaka girmeniz gereken 5 yeri anlatacağım...

19.06.2017

“Sen Şarkı Söylediğin Zaman, yasakları yasaklasak…”

İzmir’e yaz, festivalle geliyor ! Bir başka deyişle “Festival” İzmir’e “yaz”ı getiriyor.

21.05.2017

Dünyada on tane var, biri Türkiye’de

Dünyanın her yerinden müzik aleti bu müzede… Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Devlet Konservatuarı binasında bulunan Müzik Müzesi, Türkiye’nin en büyüğü! Bu müze aynı zamanda dünyadaki en büyük on müzik müzesinden biri. İçi dünyanın değişik yerlerinden getirilmiş müzik aletleri ile dolu. Kimi Kenya’daki bir dağ köyünden getirilmiş, kimi kutup bölgesindeki yerel halktan alınmış. Müziğin dünyadaki tarihini görmek isteyen herkes bu müzeye akın ediyor. Afyon Kocatepe Üniversitesi Devlet Konservatuarı öğretim üyesi Doç. Dr. Uğur Türkmen bize müzeyi anlattı.

28.12.2016

İstanbul’da aşk var

“Bayıla Bayıla” adlı yeni albümünü bir süre önce çıkaran ve albümün ikinci klibini bu hafta “Sesinde Aşk Var”a çeken Yalın’a “Doğup büyüdüğün İstanbul’u terk eder misin?” diye sordum. O kadar güzel yanıt verdi ki, buralardan kaçmak lazım diye düşünenlerin mutlaka okuması gerek... “İstanbul’da aşk var” diyen Yalın’la Boğaz’da hem balık tuttuk, hem romantizmden müziğe, futboldan ilk gençlik anılarına pek çok şeyi konuştuk. İşte karşınızda tüm yalınlığıyla Yalın...

24.12.2016

AKM’yi hatırlatan olaylar

FRANSA Cumhurbaşkanı François Hollande, Paris’te yeni konser salonunun açılışını yaptı.

24.02.2015

Dumanı üstünde tüten 11 İstanbul dedikodusu

Dedikodu kelimesini okur okumaz aklınıza hemen kim, kiminle, nerede görülmüş; hangi ünlü eşini boynuzlamış, kim, kimi, kiminle aldatmış gibi beylik klişeler geldiyse, hiç zahmet edip de bu yazıyı okumayın. Kitapçılardan restoranlara, müzik dükkanlarından tiyatrolara, oradan da meyhanelere kadar uzanan bu dedikodular, her ne kadar zaman zaman onu duyamayacak kadar sağırlaşsak da, bu şehrin kulağımıza fısıldamak istedikleri aslında.

7.12.2014

Kent müzelerinin ve yerel tarih çalışmalarının önemi

ÇEKÜL tarafından hazırlanan Yerel Kimlik* dergisini okudum.

8.01.2014

Perde Berlin Filarmoni’yle inecek

Bu yıl Viyana Filarmoni ve Pink Martini gibi birbirinden güzel orkestra ve gruplarla İzmirlilere unutulmaz bir yaz yaşatan İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı, 26’ncı Uluslararası İzmir Festivali’nin perdelerini müthiş bir gösteriyle kapatıyor.

24.09.2012

İzmir’den dünyaya açılan bir keman virtüözü Tuncay Yılmaz

TÜRKİYE’nin parlayan yıldızları, İzmirli Keman Sanatçısı Tuncay Yılmaz ve Piyanist Emre Elivar, Müziksev’in açılışında Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, İl Emniyet Müdürü Ercüment Yılmaz gibi önemli konukların izlediği bir konser verdi.

4.06.2011