EKSTRA
MENÜ

Machu Picchu Antik Kenti

ile ilgili tüm haberleri, son dakika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 32 haberi bulunmuştur.

Machu Picchu Antik Kenti Haberleri

Zamanda kaybolmaya hazır olun Binbir gece masallarına konu olan ‘Antik Kentler’

Zamanda kaybolmaya hazır olun! Binbir gece masallarına konu olan ‘Antik Kentler’

Tarih boyunca birçok yapı inşa edildi, şehirler yerle bir oldu ancak geriye hepsi bir parçasını bıraktı. Medeniyetler, iklim değişiklikleri, savaşlara ya da doğal afetlere bağlı olarak yok olabilirler ta ki onları hayata döndüren eserler keşfedilene kadar… Bu eski uygarlıklar ve burada yaşayanlar hakkında bilgi edinmek de bir o kadar büyüleyicidir. İşte zamanda yolculuk yapacağınız 5 antik kent...

2.02.2021Seyahat
Dünyanın tepesindeki medeniyet... İşte İnkalar’ın ele geçirilemeyen tek kalesi…

Dünyanın tepesindeki medeniyet... İşte İnkalar’ın ele geçirilemeyen tek kalesi…

Tarihçi olduğunuzu, bir medeniyeti incelemek için bir ülkeye gittiğinizi ve yaptığınız gezi esnasında dünyanın yedi harikasından birisini keşfettiğinizi hayal edin. İşte böyle enteresan bir olay Machu Picchu ve Hiram Bingham’ın hikâyesi…

26.11.2020Seyahat
Tarihin derinliklerinde gizemli bir yapı İşte İnkalar’ın ele geçirilemeyen tek kalesi…

Tarihin derinliklerinde gizemli bir yapı! İşte İnkalar’ın ele geçirilemeyen tek kalesi…

Tarihçi olduğunuzu, bir medeniyeti incelemek için bir ülkeye gittiğinizi ve yaptığınız gezi esnasında dünyanın yedi harikasından birisini keşfettiğinizi hayal edin. İşte böyle enteresan bir olay Machu Picchu ve Hiram Bingham’ın hikâyesi…

27.04.2020Seyahat
Dünyanın en çok turist çeken yerinde iğrenç olay Dört yıl hapis cezası isteniyor…

Dünyanın en çok turist çeken yerinde iğrenç olay! Dört yıl hapis cezası isteniyor…

Machu Picchu Tapınağı’nda insan dışkısı bulunduktan sonra bölgedeki bir grup turist, dört yıl hapis cezası ile karşı karşıya kaldı.

17.01.2020Seyahat
Tarihin derinliklerinde gizemli bir yapı: Machu Picchu

Tarihin derinliklerinde gizemli bir yapı: Machu Picchu

Tarihçi olduğunuzu, bir medeniyeti incelemek için bir ülkeye gittiğinizi ve yaptığınız gezi esnasında dünyanın yedi harikasından birisini keşfettiğinizi hayal edin. İşte böyle enteresan bir olay Machu Picchu ve Hiram Bingham’ın hikâyesi… Bu sefer ailecek yolumuzu Machu Picchu’ya çevirdik ve tarihinde kaybolduk…

18.10.2018Seyahat
Görkemli bir başkentten köye dönüşen antik şehir: Hampi

Görkemli bir başkentten köye dönüşen antik şehir: Hampi

Vijayanagar krallığının, 14. yüzyıl başlarında başkentini buraya taşımasıyla başlıyor bu şehrin nefes kesici tarihi. Şehir dediğime bakmayın, şu an bir köyden daha küçük. Sadece turistlere yönelik misafirhaneler, restoranlar ve hediyelik eşya dükkânlarıyla dolu. Fakat şehrin tarihi ve harabeler hem yerli hem yabancı turistlerin ilgisini çekmeye yetiyor.

27.03.2018Seyahat
Machu Picchu Antik Kentinin ilginç gizemi

Machu Picchu Antik Kenti'nin ilginç gizemi

Dünyanın Yedi Harikası’ndan Machu Picchu Antik Kenti, Titicaca Gölü'ndeki yüzen adaları, Amazon ormanları ile ziyaretçilerine geniş bir aktivite yelpazesi sunan Güney Amerika ülkesi Peru’nun turizmdeki çekiciliği her geçen gün artıyor. Yalnız Machu Picchu’nun pek fazla bilinmeyen bir yüzü de var, işte size Machu Picchu hakkında ilginç bilgiler…

12.01.2018 Seyahat
Tarihte bu hafta

Tarihte bu hafta

Mustafa Kemal Paşa, İstanbul'a dönmesi için, Saray'dan yapılan ısrarlı geri çağırmalar karşısında, 8 Temmuz 1919 gecesi, görevinden ve askerlik mesleğinden istifasını verdi.

5.07.2010Gündem
İşte Dünyanın yeni 7 harikası

İşte Dünya'nın yeni 7 harikası

Türkiye'den Ayasofya'nın da finalistler arasında yer aldığı, dünyanın yeni 7 harikası açıklandı.

8.07.2007Dünya
Piramitten başka harika tanımam

Piramitten başka harika tanımam

İsviçreli işadamı Berhard Weber’in kurduğu vakfın girişimiyle internet oylaması ve SMS’lerle belirlenen dünyanın yeni yedi harikası, tartışma yarattı.

8.07.2007Dünya
Dünyanın 7 Harikasına eklenenler

Dünya'nın 7 Harikası'na eklenenler!

İsviçre’de düzenlenen bir organizasyonda 7 yıl süren oylama sonucu Dünya'nın 7 Harikası listesine eklenen eserler açıklandı. 21 finalist eserin yarıştığı liste dünyanın dört bir yanından yaklaşık 100 milyon kişinin oy kullanmasıyla sonuçlanmış olup, Dünya'nın Yeni Yedi Harikası olarak kabul edilen liste UNESCO tarafından oy kullanan şahısların şahsi düşüncesini yansıttığı gerekçesi sonucu kabul edilmezken, eski listenin korunacağını bildirildi.

Nereye gitmeli

Nereye gitmeli

Buraları görebilir, konaklayabilir, deneyebilirsiniz.

7.10.2012Seyahat
Nazca çizgilerinin laneti

Nazca çizgilerinin laneti

Peru'nun ünlü turistik alanlarından Nazca çizgileri yakınlarında turistleri taşıyan bir uçak daha düştü. Uçakta bulunan yedi kişinin tümü hayatını kaybetti.

26.02.2010Dünya
Brezilya bu golü nasıl attı

Brezilya bu golü nasıl attı

İsviçre’deki New7Wonders Vakfı’nın düzenlediği "Dünyanın Yeni Yedi Harikası" oylaması, 100 milyon insanın katılımıyla 07.07.2007’de sonuçlandı ve seçilen 7 harika, Lizbon’da açıklandı. Ancak sonuçlara yapılan itirazlar bitmedi. En şaşırtıcı sonuç, bu 7 harikanın arasında Brezilya’daki İsa Heykeli’nin de bulunması. 1931’de Rio de Janeiro’da yapılan bu heykel nasıl oldu da bu listeye girebildi?

14.07.2007Gündem
Dünyanın yeni 7 harikası için son gün

Dünyanın yeni 7 harikası için son gün

Milat'tan önce 200'lü yıllarda belirlenen dünyanın 7 harikasından sadece Mısır'daki piramitler bugüne gelebildi. Dünya üzerindeki insan yapımı eserlerin yok olmasına dikkat çekmeyi amacıyla Dünyanın Yeni 7 Harikası'nı belirlemek üzere yapılan oylamada 21 aday finale kaldı. Bunlardan 7'si yarın Dünyanın Yeni 7 Harikası olacak. Türkiye'den Ayasofya'nın da yer aldığı listede, hem eski 7 harika arasında, hem de yeni aday listesinde yer alan tek yapı Mısır'daki Giza Piramidi.

7.07.2007Dünya
Ayasofya ’Yeni 7 Dünya Harikası’ adaylar listesinde

Ayasofya ’Yeni 7 Dünya Harikası’ adaylar listesinde

Dünyanın Yeni 7 Harikası’nı belirlemek üzere yapılan oylamalarda finale kalan 21 eser ve bina arasına, İstanbul’daki Aya Sofya da girdi.

2.01.2006Gündem
Ölmeden önce görmeniz gereken unutulmaz 40 yer

Ölmeden önce görmeniz gereken unutulmaz 40 yer

Yaşayacak bir hayatımız var. Gezip görülmesi gereken ise bir sürü yer... Antik anıtlar, olağanüstü manzaralar, tehlikeli yaban hayatı, yabancı kültürler, mimari ve sanatsal eserlerin bulunduğu yerler gibi. Steve Davey, BBC Books’tan çıkan "Ölmeden Önce Görmeniz Gereken Unutulmaz Yerler" adlı kitabında birikimlerinden yola çıkarak gezilmesi gerekilen 40 yeri kaleme alıyor.

1.01.2006Seyahat

Yazar Sonuçları

Bulutların üzerindeki kayıp şehir: Machu Picchu

Machu Picchu, Peru’nun simgesi, ülkenin en önemli değerlerinden birisi. Bu gizemli şehrin nasıl ve neden yapıldığı günümüzde halen araştırılmaya devam edilse de İnkaların bu mucizevi şehri ‘Dünyanın 7 Harikası’ içerisine girmeyi kesinlikle hak etmiş. İşte hayallerimizi süsleyen Machu Picchu gezi rehberimiz…

29.11.2018

Harabeler de yanar

Yunanistan’daki orman yangınları çok can aldı, çok can acıttı. Hükümet çok çaresiz kaldı. 2 milyon dönüme yakın arazi yok olurken çok gözyaşı döküldü.

31.08.2007

Türkiye'de 2 bin yıldır akan aşk çeşmesi

Hiç durmadan iki bin yıldır pınarlarından su fışkıran bir çeşme Antoninler Çeşmesi. Bu çeşmeden su içenlerin güzelleşip aşk yaşadığına inanılıyor.

30.12.2020

Dünyanın yeni yedi harikası

Koskoca yedi mimari eseri bu yazıya sığdırmak oldukça zor. Beynimdeki kapladığı bu sınırsız alanı buraya aktarmaya çalışacağım. Gezmekten keyif alan herkese…

5.11.2018

Tarih kokan Anadolu

Dünyaca ünlü Lonely Planet rehber kitaplarının Türkiye ile ilgili bölümünde şöyle bir cümle yazıyor: “Anadolu’da İtalya’dan daha fazla Roma dönemi eseri, Yunanistan’dan daha fazla Yunan dönemine ait tarihi şehir var”. Geçenlerde ülkemin zenginliklerini görmek ve tarihin görkemine şahitlik etmek için elimde kameram bana hoş geldin diyen Anadolu’nun yollarına attım kendimi. Birbirinden güzel antik şehirlerde geçmişe yolculuk yaptım.

16.07.2017

Dünyanın 8’inci harikası gün yüzüne çıkıyor

Bu yazıda size dünyanın sekizinci harikasını tanıtmaya çalışacağım. Şu an dünyanın yedi harikasından sadece ikisi ayakta. Bu 8’inci harika ise maalesef diğerleri gibi ortada yok. Sadece yıkılmamış, kasten yakılmış. Muhteşem Süleyman’ın yaptırdığı bu muhteşem yapıtın bir kısmı şimdi yeniden inşa edilmek isteniyor.

11.01.2017

Aşk bu, köpeği bile kafiyeli havlatır

Cuzco'da 3326 metre yükseklikteyiz. Artık otel olarak kullanılan bir manastırda. Böyle bir şey görmeyi beklemediğimiz için olsa gerek, üzüm gibi birbirimize bakıyoruz. Müthiş bir şey. Umberto Eco'nun romanlarından çıkmış bir sahne gibi. Ortada kocamaaan bir avlu var. O avlunun göbeğinde de 300 yıllık bir ağaç. Her yerde kemerler. Yüksek tavanlar. Devasa tablolar.

23.02.2003