EKSTRA
MENÜ

Kanserden Korunma Yolları

Kanserden Korunma Yolları haberleri sayfasında güncel ve son dakika Kanserden Korunma Yolları hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 62 Kanserden Korunma Yolları haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Kanserden Korunma Yolları Haberleri

Kolon Kanserine Karşı ‘Lifli Beslenme’ Kalkanı

Kolon Kanserine Karşı ‘Lifli Beslenme’ Kalkanı

Kanser hastalıkları için ‘beslenmenin’ koruyucu faktör olduğu, bugün tüm uzmanların üzerinde hemfikir olduğu bir konu. “4 Şubat Dünya Kanser Günü” nedeniyle lifli gıda tüketmenin önemine dikkat çeken  Gıda Mühendisi Ece Duru, özellikle kolon kanseri için lif içeren gıdaların koruyucu faktör fonksiyonu üstlendiğini belirtti.

4.02.2021İyi Yaşam
Kanserden korunmada anahtar kelime “yaşam tarzı”

Kanserden korunmada anahtar kelime “yaşam tarzı”

Her ne kadar kanserin tehlikeli yüzü bilinse de özellikle de toplumumuzda konuyla ilgili farkındalık düzeyi yeterli değildir.

5.04.2019Saglik
Un, Tuz ve Şeker Kanser Yapar Demek Yanlış

'Un, Tuz ve Şeker Kanser Yapar Demek Yanlış'

Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Bala Başak Öven kanser hastalığının doğrudan şeker, un, tuz ile ilişkili olabileceği konusunda pekçok spekülasyon bulunduğunu ancak bir bilimsel dayanağı olmadığını söyledi.

Her yıl 160 bin kişi kansere yakalanıyor

Her yıl 160 bin kişi kansere yakalanıyor

Türkiye'de her yıl yaklaşık 160 bin kişi kansere yakalanıyor. Kansere neden olan faktörlerin başında sigaranın geldiğini söyleyen Doç. Dr. Serkan Keskin, bu hastalıktan korunma yolları hakkında bilgi verdi.

28.03.2019Sağlık
Kolon Kanserinden Korunmanın 6 Etkili Yolu

Kolon Kanserinden Korunmanın 6 Etkili Yolu

1-31 Mart Dünya Kolon Kanseri Farkındalık Ayı ve 3 Mart Dünya Kolon Kanseri Farkındalık Günü. Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Nesliar Eser Kutsal da bu vesileyle dünyada en sık görülen 3 kanserden biri olan kolon kanseriden korunmanın yollarını anlattı.

Kanserden koruyan 10 öneri

Kanserden koruyan 10 öneri

Modern çağın korkutucu hastalığı kanser günümüzde hızla yaygınlaşıyor. Ülkemizde yılda yaklaşık 200 bin kişiye kanser tanısı konulurken, önümüzdeki 20-30 yıl içerisinde her 2 kişiden birine kanser tanısı konulacağı tahmin ediliyor. Buna karşın teknoloji ve tıp alanında yaşanan hızlı gelişmelerle pek çoğunun gerek erken evrede yakalanabilmesi, gerekse de en yeni yöntemlerle tedavi edilebilmesi hayatta kalma oranını da yükseltiyor.

31.03.2018Sağlık
Akdeniz diyeti kanseri önlüyor

Akdeniz diyeti kanseri önlüyor

Antalya’da 4 Şubat Dünya Kanser Günü’nde konuşan Prof. Dr. Mustafa Özdoğan, Akdeniz diyetinin dünyanın en sağlıklı diyeti olduğu ve kanser, kalp-damar hastalıkları ve demans gibi ciddi sağlık sorunlarının riskini anlamlı derecede azalttığı yapılan çok sayıda bilimsel çalışmayla zaten gösterilmiş durumda" dedi.

5.02.2018Sağlık
Bunları uygulayarak kanseri önleyebilirsiniz

Bunları uygulayarak kanseri önleyebilirsiniz!

Ailemiz ve sevdiklerimizle beraber uzun bir ömrü sağlıkla geçirmek en büyük isteğimizdir. Peki bunun için sağlığımıza ne kadar dikkat ediyoruz? Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Levent Kart, hayatımızı kısıtlayan, bizi ailemizden, dostlarımızdan koparan ve sinsi şekilde ilerleyen hastalık hakkında bilgileri paylaştı.

21.06.2017Sağlık
Kabuğuyla yenen elma kanserden koruyormuş

Kabuğuyla yenen elma kanserden koruyormuş

İçeriğindeki zengin vitamin ve mineraller ile adeta şifa deposu olan elmanın birçok hastalığın doğal ilacı niteliğinde olduğu öne sürüldü. Özellikle kabuğuyla yenilen elmanın birçok kanser türünden korunmayı sağladığı iddia edildi.

11.05.2017Sağlık
Yaşam tarzındaki değişikler kanserden koruyor

Yaşam tarzındaki değişikler kanserden koruyor!

Dünya Sağlık Örgütü'nün kansere karşı günlük meyve-sebze tüketiminin artırılması, diyetteki yağ oranının azaltılması, tütsülenmiş ve işlenmiş etlerin daha az tüketilmesi gerekiyor.

6.04.2016Sağlık
Kanserden Korunmak İçin 10 Adım

Kanserden Korunmak İçin 10 Adım!

Sağlıklı beslenmeye gösterdiğiniz önemin sağlığınıza kattığı değeri biliyor muydunuz? İşte sağlıklı beslenmek ve kanserden korunmak için 10 adım...

Kanserden Korunmanın Yolları

Kanserden Korunmanın Yolları

Kanser nedir, nasıl oluşur, günlük yaşamdaki hangi yanlışlar kansere ortam hazırlar, kemoterapi iyileştirir mi, kanserden korunmak mümkün mü? Prof. Dr. Ahmet Aydın’a sorduk ve sizler için A’dan Z’ye Kanser Dosyası hazırladık…

Yaşam tarzı kanser riskini azaltıyor

Yaşam tarzı kanser riskini azaltıyor

Sağlıksız beslenme, sigara ve alkol kullanımı, kimyasal maddelere maruziyet...

31.03.2014Kelebek
Kanserden korunmada doğru beslenme yöntemi

Kanserden korunmada doğru beslenme yöntemi

Hangi besini tüketmek kansere yakalanmada bir numaralı etken?

5.07.2013Sağlık
Kansere neden olan şeyleri evden atın

Kansere neden olan şeyleri evden atın

Kanser sinsi bir hastalık ve herkesin bir gün yakalanma ihtimali var.

Kansere çözüm var

Kansere çözüm var!

Kansere çözüm aranıyor.

26.10.2011Etkinlikler
Sigaranı söndür yüzümü güldür

Sigaranı söndür yüzümü güldür

Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu (TKASK), "4 Şubat Dünya Kanser Günü" dolayısıyla "Sigaranı Söndür, Yüzümü Güldür" sloganıyla bir kampanya başlattı.

29.01.2008Gündem
Ergenlikte yapılan aşı rahim ağzı kanserini önlüyor

Ergenlikte yapılan aşı rahim ağzı kanserini önlüyor

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Sema Ağar Sezgin, 40 yaş altı kadınlarda en sık görülen üçüncü kanser olan rahim ağzı (serviks) kanseri hakkında önemli bilgiler verdi. Sezgin, “Erken yaşta ilk cinsel ilişki, birden fazla cinsel partner varlığı, sigara içimi, kötü beslenme alışkanlığı (meyve ve sebzeyi az tüketmek) rahim ağzı kanseri riskini artırmaktadır. 9 ila 14 yaşlarındaki kız çocukları ve erkek çocuklarına aşı yapılması rahim ağzı kanseri riskini azaltmaktadır” dedi.

27.01.2021Sağlık
Sırt ağrısı akciğer kanseri belirtisi

Sırt ağrısı akciğer kanseri belirtisi

Akciğer kanserinin sinsi ilerleyen bir hastalık olduğunu söyleyen Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Banu Musaffa Salepçi, “Tümör ilerleyip çevredeki dokulara saldırdığı zaman esas bulguyu verir. Sırt ağrısı bu belirtilerden biridir. Göğüs duvarına ulaştığında oradaki kemiklerin istila edilmesiyle sırt ve göğüs ağrısı ortaya çıkar, başlıca belirtisi budur” dedi.

17.11.2020Sağlık
En ölümcül üçüncü neden tıbbi hatalar

En ölümcül üçüncü neden 'tıbbi hatalar'

ABD'de Johns Hopkins Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmaya göre her yıl yaklaşık 250 bin kişinin hayatını kaybetmesine neden olan "tıbbi hatalar", kalp krizi ve kanserin ardından ölüm sebepleri arasında üçüncü sırada geliyor.

5.05.2016Dünya
Bir kez zehirli ayakkabı giymek kanser yapmaz ama...

'Bir kez zehirli ayakkabı giymek kanser yapmaz ama...'

Ülkemizde sık görülen kanser grubu olan sindirim sistemi kanserleri ile ilgili bilimsel gelişmelerin ele alındığı 4. Uluslararası Gastrointestinal Kanserler Konferansı (4.IGICC), İstanbul’da gerçekleştiriliyor. Konferansta son günlerin tartışmalı konusu zehirli ayakkabıların kansere etkisi de gündeme geldi.

13.12.2014Sağlık
Gözdeki kayma kanser belirtisi olabilir

Gözdeki kayma kanser belirtisi olabilir

1-7 Nisan Kanserle Savaş Haftası'nda bir kez daha bilinçlenelim!

2.04.2013Sağlık
Sessiz ve ölümcül olabilir

Sessiz ve ölümcül olabilir

Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Bilim Dalı Öğr. Üyesi Prof. Dr. Mehmet Koruk 'Hepatit B ve Karaciğer Kanseri' ile ilgili açıklamada bulunarak viral hepatite dikkat edilmesi gerekildiğini söyledi.

23.06.2012Kelebek

Yazar Sonuçları

Kanser hastaları egzersiz yapmalı mı?

Egzersiz ve kanserden korunma arasında ilişki sağlayan en önemli mekanizmalardan biri kilo kontrolü ve özellikle karın bölgesindeki yağlanmayı azaltmaktır. Yağ dokusu östrojen ve testosteronun başlıca kaynağıdır. Bu hormonlardaki artış rahim, meme ve prostat kanserleri için risk faktörüdür.

14.03.2021

Yaz meyvelerine dikkat edin

Yazın ortaya çıkan meyve ve sebze çeşitliliği, sağlıklı beslenmek için ortam hazırlar. Fakat yaz meyve ve sebzelerini tüketirken dikkat etmeniz gereken iki mühim noktayı ıskalamamanız gerekir...

24.06.2016

Öldüren hastalık

‘Kalın bağırsak kanseri yeni tanı kanserlerin önemli bir kısmını, (yaklaşık yüzde 8-9’unu) oluşturur ve kanserden ölümlerde ikinci en sık sebeptir.’

29.11.2013