EKSTRA
MENÜ

Kanserden Korunma

Kanserden Korunma haberleri sayfasında güncel ve son dakika Kanserden Korunma hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 358 Kanserden Korunma haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Kanserden Korunma Haberleri

Ketem Nedir, Görevleri Nelerdir Ketem Randevusu Nasıl Alınır

Ketem Nedir, Görevleri Nelerdir? Ketem Randevusu Nasıl Alınır?

Ketem, kanser tarama testi olarak adlandırılan bir uygulamadır. Bu testlerin amaçları olumlu yönde olmaktadır. Erken evrede kanser teşhisi, kanserin tedavisinde olacak başarıyı her zaman olumlu yönde etkiler. Erken bir teşhis için kişinin yakınma durumu olmasa dahi bazı kanser türlerinin taramadan geçmesi gerekir. Bu türler, meme, prostat, kalın bağırsak ve rahim ağzı olarak sıralanabilir. Bu tür durumların testlerini yaptırmak kanser durumu varsa dahi erkenden teşhis etmeyi ve hayati riski en az seviyeye indirmeyi fayda sağlar. Ketem olarak adlandırılan kanser tarama testleri nasıl yapılır ve özellikleri nelerdir gibi merak edilen konuları detayları ile derledik.

22.07.2021Sağlık
Ketem nedir, görevleri nelerdir Ketem randevusu nasıl alınır

Ketem nedir, görevleri nelerdir? Ketem randevusu nasıl alınır?

Genel olarak kanser çeşitlerinde en önemli durum; erken tanı ve erken müdahaledir. Bu vaziyetin önemi fark edildiğinden KETEM kurulmuştur. Kanser incelemeleriyle ilgili olan bu merkez konusunda pek çok aklına sorular takılmaktadır. Peki ketem nedir, görevleri nelerdir? Ketem randevusu nasıl alınır? İşte, merak edilen tüm detaylar.

15.07.2021Araştırma
Hedef Avrupa’da Türk hastanesi

Hedef Avrupa’da Türk hastanesi

Medicana Grubu İzmir’in ardından 95 milyon dolarlık yatırımla Ataşehir’de yeni bir hastane açmaya hazırlanıyor. İstanbul’da iki yeni hastaneyi daha devreye almayı planladıklarını belirten Medicana Grup Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Hüseyin Bozkurt, “Bu yatırımların ardından hedefimiz yurtdışında hastane açmak. Radarımızda Avrupa, Afrika ve Türk cumhuriyetleri var. Ancak Avrupa’dan başlamak istiyoruz” dedi.

18.02.2021Ekonomi
Çağımızın Hastalığı Kanser Artmaya Devam Ediyor Kansere Dair Güncel Bilgiler

Çağımızın Hastalığı Kanser Artmaya Devam Ediyor! Kansere Dair Güncel Bilgiler

Çağımızın en önemli sağlık sorunu olan kanser tüm dünya artmaya devam ediyor.  Kansere karşı bilinçlenerek kansere neden olan risk faktörlerinden kaçınmak, erken tanı ve erken dönemde tedavi ile kanserden korunmak mümkün. Medikal Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Neşe Güney, kanserle ilgili güncel veriler paylaştı ve kanserden korunma yöntemleri ile ilgili bilgi verdi.

4.02.2021İyi Yaşam
“Doğru tedbirler alındığında pandemi kanser tedavilerine engel değil”

“Doğru tedbirler alındığında pandemi kanser tedavilerine engel değil”

Dünyada her geçen yıl kanser vakalarında artış gözleniyor. Tüm hayatı etkileyen bu hastalık pandeminin de ortaya çıkmasıyla daha da korkulur hale geldi. Peki pandemi kanser hastalarını nasıl etkiledi? Hastalar tedavilerine devam etmekten korkuyor mu? Türk Kanser Derneği Başkanı Burak Duruman önemli açıklamalarda bulundu ve yapılan çalışmaları anlattı.

4.02.2021Sağlık
“Sana Değer Akciğer” Diyerek Toplumda Farkındalık Oluşturuyoruz

“Sana Değer Akciğer” Diyerek Toplumda Farkındalık Oluşturuyoruz

Beraberinde getirdiği sağlık sorunlarının yanı sıra, maddi ve manevi yönden de mücadele gerektiren kanser hastalığı, dünyada her yıl 9,5 milyon kişinin hayatını kaybetmesine sebep oluyor. Kanser; yaş, cinsiyet, dil, din, ırk ayırımı yapmaksızın tüm insanları etkiliyor.

16.11.2020Sağlık
“Sana Değer Akciğer” Diyerek Toplumda Farkındalık Oluşturuyoruz

“Sana Değer Akciğer” Diyerek Toplumda Farkındalık Oluşturuyoruz

Beraberinde getirdiği sağlık sorunlarının yanı sıra, maddi ve manevi yönden de mücadele gerektiren kanser hastalığı, dünyada her yıl 9,5 milyon kişinin hayatını kaybetmesine sebep oluyor. Kanser; yaş, cinsiyet, dil, din, ırk ayırımı yapmaksızın tüm insanları etkiliyor.

16.11.2020Sağlık
Kontrolsüz ve uzun süre güneşte kalmak cilt sorunlarına sebep oluyor

Kontrolsüz ve uzun süre güneşte kalmak cilt sorunlarına sebep oluyor

Uzmanlar yaşam ve enerji kaynağı olan güneşin sağlık üzerindeki etkisinin çok büyük olduğunu ancak kontrolsüz ve uzun süreli güneşlenmenin birtakım zararlara yol açabileceğini belirterek, bu nedenle güneş koruyucu kullanılmasını öneriyor. Dermatoloji Uzmanı Doç. Dr. İlkin Zindancı da yaptığı açıklamada, güneşin yararları olduğu kadar, kontrolsüz ve uzun süre güneşte kalınmasının ciddi sağlık sorunlarına neden olabileceğini söyledi.

23.07.2020Sağlık
AB Komisyonu’ndan kanserle mücadele planı

AB Komisyonu’ndan kanserle mücadele planı

AB Komisyonu, kanserle mücadeleye ilişkin yol haritasını açıkladı. Buna göre, önlem, bilgi değişimi ve tedavi yöntemlerine ilişkin araştırma ağırlıklı, ortak bir Avrupa planı çerçevesinde hareket edilmesi öngörülüyor.

5.02.2020Avrupa
Meme kanserine bu 10 besinle meydan okuyun

Meme kanserine bu 10 besinle meydan okuyun

Beslenme ve Diyet Uzmanı Özge Öçal, meme kanserine mücadelede ayrı bir önem taşıyan besinleri anlattı, önemli önerilerde bulundu.

8.10.2019Saglik
Her yıl 160 bin kişi kansere yakalanıyor

Her yıl 160 bin kişi kansere yakalanıyor

Türkiye'de her yıl yaklaşık 160 bin kişi kansere yakalanıyor. Kansere neden olan faktörlerin başında sigaranın geldiğini söyleyen Doç. Dr. Serkan Keskin, bu hastalıktan korunma yolları hakkında bilgi verdi.

28.03.2019Sağlık
Mangal severler dikkat Kolon kanserine karşı önleminizi alın

Mangal severler dikkat! Kolon kanserine karşı önleminizi alın

Bahar döneminin gelmesi ile mangal mevsimi açıldı. Ancak; ailecek yapılan piknik ve gezilerin vazgeçilmezi olan mangalın insan sağlığına pek bilinmeyen bir zararı var!

18.03.2019Sağlık
Kadınlarda Kanser Nedenleri ve Kanserden Korunma Yöntemleri

Kadınlarda Kanser Nedenleri ve Kanserden Korunma Yöntemleri

Kadınlarda görülen meme, rahim ağzı, rahim ve yumurtalık kanserleri ile mücadele, modern tıbbın önemli hedeflerinden biri haline geldi. Ülkemizde her gün yaklaşık 100 kadına meme, 45 kadına genital, 45 kadına tiroit, 30 kadına kalın bağırsak, 20 kadına ise akciğer kanseri teşhisi konuluyor. Tıbbi Onkoloji Bölümü’nden Doç. Dr. Teoman Yanmaz, kadınlarda görülen kanserlerin nedenleri ve kanserden korunma yöntemleri hakkında bilgi verdi.

Geçtiğimiz yıl 10 milyon kişi kanserden hayatını kaybetti

"Geçtiğimiz yıl 10 milyon kişi kanserden hayatını kaybetti"

MEMEDER'in Başkanı Prof. Dr. Vahit Özmen, 4 Şubat Dünya Kanser Günü ile dolayısıyla bir basın açıklaması yaptı.

5.02.2019Sağlık
Çayın faydaları nelerdir Hangi tedavilerde kullanılır

Çayın faydaları nelerdir? Hangi tedavilerde kullanılır?

Çayın tüm dünya uluslarının büyük bir keyifle içtiği bir bitki olmak dışında oldukça faydalı bir takım özelliği bulunuyor. Türkiye'de hem hasadının hem de tüketiciliğinin oldukça fazla yapıldığı çay, kalp hastalığına iyi gelmesiyle de ilgi çekiyor. Peki, çayın faydaları nelerdir? Hangi tedavilerde kullanılır?

28.02.2018Gündem
Düzenli jinekolojik kontrol hayat kurtarır

Düzenli jinekolojik kontrol hayat kurtarır!

Düzenli jinekolojik kontrolün hayat kurtardığına dikkat çeken Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Suna Ersoy, kadınlar için önleyici hizmetleri anlattı.

9.10.2017Sağlık
Bunları uygulayarak kanseri önleyebilirsiniz

Bunları uygulayarak kanseri önleyebilirsiniz!

Ailemiz ve sevdiklerimizle beraber uzun bir ömrü sağlıkla geçirmek en büyük isteğimizdir. Peki bunun için sağlığımıza ne kadar dikkat ediyoruz? Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Levent Kart, hayatımızı kısıtlayan, bizi ailemizden, dostlarımızdan koparan ve sinsi şekilde ilerleyen hastalık hakkında bilgileri paylaştı.

21.06.2017Sağlık
Kolon kanserinden koruyan 10 öneri

Kolon kanserinden koruyan 10 öneri!

Posalı besinler sofranızdan eksik olmasın.

21.04.2017Saglik
Kolon kanserine karşı beslenme önerileri

Kolon kanserine karşı beslenme önerileri

Beslenme düzenine dikkat edildiğinde kolon kanserine savaş açılabileceğini söyleyen Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Sökmen, kolon kanserine karşı beslenme tüyoları verdi.

11.04.2017Sağlık

Yazar Sonuçları

Kanser hastaları egzersiz yapmalı mı?

Egzersiz ve kanserden korunma arasında ilişki sağlayan en önemli mekanizmalardan biri kilo kontrolü ve özellikle karın bölgesindeki yağlanmayı azaltmaktır. Yağ dokusu östrojen ve testosteronun başlıca kaynağıdır. Bu hormonlardaki artış rahim, meme ve prostat kanserleri için risk faktörüdür.

14.03.2021

Vücudun en değerli koruyucusu: Glutatyon

Kronik hastalıklar genellikle üç temel mekanizma aracılığıyla ortaya çıkmaktadır bunlardan biri glikozilasyon yani şekerin dokularda harabiyet oluşturması ikincisi inflamasyon yani iltihaplanma üçüncüsü oksidasyon yani oksitlenme(paslanma) olarak adlandırılmaktadır. Vücudumuz bu üç mekanizmaya karşı çeşitli yöntemlerle savaşır ve hastalıkların ortaya çıkmasına engel olmaya çalışır. Oksidasyon başta olmak üzere bu üçlü mekanizmaya karşı vücudumuzda savaşan en önemli molekülleri antioksidanlar olarak tanımlamaktayız.  Glutatyon vücudumuzun ana antioksidanı olup hücrelerimizi oksidasyondan koruyan moleküllerin en güçlüsüdür.

12.01.2021

Serviks (rahim ağzı) kanseri nedir, neden olur? Tedavi yöntemleri nelerdir?

Serviks kanseri, rahim ağzının yani rahimin vajinaya açılan boyun kısmının kötü huylu hastalığını ifade etmektedir. Dünya üzerinde her 2 dakikada birinin ölümüne neden olmaktadır. Dünya genelinde meme ve akciğer kanserinden sonra kanserden ölümlerin 3. nedeni olmakla beraber 45 yaş altı kadınlarda en sık görülen 2. kanser türüdür.

29.12.2020

Tatlı krizlerini azaltabilen 10 tavsiye

Tatlı krizleri, özellikle “insülin direnci” ile başı belada olanlar için ciddi bir problemdir. Ruhsal dalgalanmalar, özellikle depresif hallerde de aynı krizler sık sık tetiklenir.

12.09.2019

Trigliserid yüksekliği neden önemli?

Trigliserid seviyesi çoğu zaman karın ve göbek bölgesinden kilo alma, iyi kolesterolde azalma, kan şekerinde yükselme gibi sorunlarla beraber yükseliyor. Bu nedenle yaptırdığınız kan testinde trigliserid seviyeniz yüksek çıkarsa bu durumu ciddiye almanızda fayda var.

25.06.2019

Bayram kahvaltısına maydanoz da ekleyin

Maydanozun “bedeni toksinlerden arındırma, bağışıklığı güçlendirme, tokluk hissini uzatma, vücudun su dengesini iyileştirme, kan şekerini dengeleme, kanserden korunma” gibi birçok olumlu etkisi var. Tavsiye edileni çiğ olarak tüketmek.

5.06.2019

Yeşil eczane neden önemli

Sebze ve meyvelerin kendilerinde ürettikleri bazı doğal güçler bizim bedenimizde de aynı işlevleri üstlenebiliyorlar. Kimi kanser kalkanı, kimi mantar engelleyici, kimi güneş koruyucusu olan bu doğal mucizeleri bedenimize ne kadar çok kazandırırsak sağlığımız da o ölçüde güçleniyor.

8.05.2018

Yaşlanıyor muyum?

Orta yaş virajına genelde 50’li yaşları takiben giriliyor.

4.04.2018

Gri alana dikkat edin!

Modern tıbbın başarıları da, başarısızlıkları da, doğruları da, yanlışları da var. Temel hatalarından biri ise sağlıklı olma durumu ile hastalıklı biri haline gelme arasındaki ‘gri’ süreci görmezden gelmesi, anlama ve çözüm yolu arama gayretine girmemesidir.

30.03.2018

Yaşlandıkça kaybetmek zorunda mıyız ?

Yaşlılığa bağlı kayıplar sadece bedensel değildir. Kayıplardan ruhsal örgütlenmemiz de az çok etkilenir. Kayıplar listesini uzatmak mümkün ama bu kayıpların hızını azaltabilirsiniz.

7.11.2017

KANSER MİYOPLUĞUNA BİR SON VERELİM

Neredeyse hemen her gün ya bir dostumuz, arkadaşımız, komşumuz ya da bir akrabamızın “Eyvah! O da kansere yakalanmış” haberi ile sarsılıyoruz. Evet, şu kesin: Kansere yakalananların sayısında maalesef ciddi bir artış var. Ve üzülerek söyleyeyim bu artış daha da büyüyecek. Toplumsal bir “kanser bilinci” oluşturmamız ve “kanser miyopluğu” sorunundan uzak durmamız şart.

9.04.2017