EKSTRA
MENÜ

John Bass

John Bass ile ilgili tüm haberleri ve son dakika John Bass haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 469 John Bass haberi bulunmuştur.

John Bass Haberleri

ABDnin yeni Ankara Büyükelçisi Satterfield yemin etti

ABD'nin yeni Ankara Büyükelçisi Satterfield yemin etti

ABD'nin yeni Ankara Büyükelçisi David Satterfield, bugün ABD Dışişleri Bakanlığında yemin ederek büyükelçilik görevine resmen başladı.

14.08.2019Dünya
ABDnin yeni Ankara Büyükelçisi Türkiyeye geldi

ABD'nin yeni Ankara Büyükelçisi Türkiye'ye geldi

ABD'nin yeni Ankara Büyükelçisi David Satterfield Ankara'ya geldi. Büyükelçi Satterfield'ı Ankara'ya getiren uçak, saat 19.00'da Esenboğa Havalimanı'na indi. Satterfield'ı, ABD'nin Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Jeffrey M. Hovenier karşıladı.

10.07.2019Dünya
ABDnin Ankara Büyükelçisi Satterfield oldu

ABD'nin Ankara Büyükelçisi Satterfield oldu

ABD Senatosu, ABD'nin Ankara Büyükelçiliği için daha önce ismi açıklanan David Satterfield'in görevini onayladı.

28.06.2019Dünya
ABDden skandal Türkiye açıklaması

ABD'den skandal Türkiye açıklaması

ABD Başkanı Donald Trump'ın Türkiye Büyükelçiliğine aday gösterdiği David Michael Satterfield, Türkiye'nin, Rusya'dan S-400 hava savunma sistemi alma konusunda bir seçim yapması gerektiğini belirterek, “Türkiye, F-35 programına katılımını büyük riske atıyor ve yaptırımlarla karşı karşıya.” dedi.

11.04.2019Dünya
Son dakika... Trumpın Türkiye Büyükelçisi adayı Satterfield

Son dakika... Trump'ın Türkiye Büyükelçisi adayı Satterfield

ABD Başkanı Donald Trump'ın, Dışişleri Bakanlığı müsteşarlarından David Satterfield'i Türkiye Büyükelçisi olarak aday gösterdiği bildirildi.

16.02.2019Dünya
Afganistan da yaptırımlardan muaf tutuldu

Afganistan da yaptırımlardan muaf tutuldu

ABD, Afganistan'ın İran'a yönelik yaptırımlardan geçici olarak muaf tutulan ülkeler arasına alındığını bildirdi.

7.11.2018Dünya
Adalet Bakanı Gülden flaş izin

Adalet Bakanı Gül'den flaş izin

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının talebi üzerine, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, ABD'nin Ankara Büyükelçiliği'ne ateş edilmesi olayıyla ilgili 4 şüpheli hakkında 'Yabancı bir devlete karşı hasmane hareketlerde bulunmak' suçundan kovuşturma yapılmasına izin verdi.

16.09.2018Gündem
ABD Elçiliği’ne saldırı: FETÖ iddiaları dosyada

ABD Elçiliği’ne saldırı: FETÖ iddiaları dosyada

ABD Büyükelçiliği’ne silahlı saldırıya ilişkin soruşturmada Emniyet savcılığa rapor sundu. Raporda, üç tutukludan Ersin Bayram’ın FETÖ ile bağlantısına ilişkin tespitler yer aldı. ‘Para’lı selfie’ler de dosyaya girdi.

6.09.2018Gündem
ABD Büyükelçiliğinin yeni maslahatgüzarı göreve başlıyor

ABD Büyükelçiliğinin yeni maslahatgüzarı göreve başlıyor 

ABD'nin Ankara Büyükelçiliğinin yeni atanan maslahatgüzarı Jeffrey Hovenier gelecek hafta görevine başlıyor.

10.08.2018Gündem
‘Birbirimize ihtiyacımız var’

‘Birbirimize ihtiyacımız var’

Frankfurt’ta konuşan Emekli Tümgeneral Ahmet Yavuz ile Emekli Kurmay Albay Mustafa Önsel, Türkiye’nin güçlü bir iç cepheye ihtiyacı olduğunu, aksi takdirde dış cephede yara alacağını söyledi.

29.04.2018Avrupa
Ankara’da 5 aydır bir ABD büyükelçisi yok

Ankara’da 5 aydır bir ABD büyükelçisi yok

Türk Amerikan ilişkileri tarihinin en büyük krizlerinden birinin içinden geçiyor. Bu kriz içinde ABD’nin Ankara’da bir büyükelçisi yok. Bir önceki Büyükelçi John Bass ikinci haftasında yeni görev yeri Afganistan’a gitti. Ve 5 aydır Ankara’da bir büyükelçi bulunmuyor. Sedat Ergin, Ankara’da uzun bir süredir olmayan büyükelçi konusunu mercek altına aldı.

14.02.2018Haber
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalından son dakika vize krizi açıklaması

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'dan son dakika vize krizi açıklaması

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ABD ile yaşanan karşılıklı vize sorunuyla ilgili, "İyi bir noktaya doğru gidiliyor. Detaylar birkaç gün içinde netleşecek. Tabii buraya gelen heyet, bizim görüşlerimizi de alıp Washington'a dönecek, bunları üstlerine arz edecekler. Ben yakın bir vadede bu işin çözüleceğine inanıyorum. Çözülmemesi için bir gerekçe de yok, kompleks, içinden çıkılmaz bir durum yok" dedi.

18.10.2017Gündem
Vize krizinde sıcak gelişme... ABD heyeti geliyor

Vize krizinde sıcak gelişme... ABD heyeti geliyor

Türkiye ile ABD arasında vize işlemlerinin karşılıklı olarak askıya alınmasının ardından sorunun aşılması amacıyla iki ülkenin diplomatik heyetleri arasında ilk görüşme Ankara'da yapılacak.

16.10.2017Dünya
Dolar fiyatları haftaya nasıl başladı

Dolar fiyatları haftaya nasıl başladı?

ABD ile yaşanan vize krizi, Fed açıklamaları ve ABD verileri ile geçen hafta dalgalanan dolar/TL yeni haftaya 3.64 civarında başlarken, piyasada ABD ile ilgili gelişmeler, jeopolitik riskler ve yurtdışı piyasalardaki hareketler izlenecek.

16.10.2017Ekonomi
Ereğli ve Tüpraş endeksi yukarı taşıdı

Ereğli ve Tüpraş endeksi yukarı taşıdı

Haftaya Türkiye ile ABD arasındaki gerilimin yükseldiğine işaret eden vize krizinin etkisiyle sert satışla başlayan BIST-100 endeksi, iki ülke arasındaki gerilimin hafiflediğine işare eden açıklamaların etkisiyle sanayi hisselerine gelen alımların öncülüğünde toparlanmaya devam etti.

12.10.2017Ekonomi
Dolar yeniden hareketlendi

Dolar yeniden hareketlendi

Güne 3.64 seviyesinden başlayan dolar fiyatları sakin bir seyir izlerken, yeniden 3.66 seviyesinin üzerini gördü. Piyasalar ABD konusundaki gelişmeleri izleyecek.

12.10.2017Ekonomi
Perde arkası: Trump nasıl ikna oldu

Perde arkası: Trump nasıl ikna oldu?

Ankara ile Washington ilişkileri tarihindeki en sıkıntılı dönemlerinden birinden geçerken patlak veren vize restleşmesinin arkasındaki detaylar ortaya çıkmaya başladı.

11.10.2017Dünya
Sakladığımız kimse yok

'Sakladığımız kimse yok'

FETÖ’nün firari eski savcısı Zekeriya Öz ile irtibatı olduğu iddiasıyla tutuklanan ABD’nin İstanbul Başkonsolosluğu görevlisi Metin Topuz’un ardından bir Türk konsolosluk görevlisinin daha gözaltına alınmamak için konsoloslukta saklandığı iddialarını reddeden ABD’nin Ankara Büyükeçisi John Bass, “ABD’nin misyonlarında saklanan kimse yok. Hiçbir çalışanımızı yargıdan kaçırmıyoruz. Bildiğimiz kadarıyla, yerel personelimiz için savcılardan görüşme ya da gözaltı için talep yoktur” dedi.

11.10.2017Gündem
Son dakika: ABD ile vize krizi sonrası ilk görüşme

Son dakika: ABD ile vize krizi sonrası ilk görüşme

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ile telefonda görüştü. Görüşmede vize sorununun ele alındığı öğrenildi.

11.10.2017Gündem
ABD Büyükelçisinden Dışişleri Müsteşar Yardımcısına veda ziyareti

ABD Büyükelçisi'nden Dışişleri Müsteşar Yardımcısı'na veda ziyareti

ABD'nin Ankara Büyükelçisi John Bass, Dışişleri Bakanlığı Müsteşar yardımcısına Ahmet Muhtar Gün'e veda ziyaretinde bulundu.

11.10.2017Gündem
Son dakika: ABD Büyükelçisi çok tartışılan iddiaya yanıt verdi

Son dakika: ABD Büyükelçisi çok tartışılan iddiaya yanıt verdi

ABD Büyükelçisi John Bass bugün Ankara'da diplomasi muhabirleriyle veda toplantısı yaptı. FETÖ'nün firari eski savcısı Zekeriya Öz ile irtibatının tespit edilmesinin ardından tutuklanan ABD’nin İstanbul Başkonsolosluğu görevlisi Metin Topuz’un ardından bir Türk görevlinin daha gözaltına alınmamak için konsoloslukta saklandığı iddia edilmişti. Bass, "ABD misyonlarında saklanan kimse yok. Hiçbir çalışanımızı yargıdan kaçırmıyoruz" dedi. Bass ayrıca '9.5 aydır Türkiye'de terör saldırısı yaşanmıyor. Bu IŞİD vazgeçtiği için değil, işbirliğimizin sonucu' sözleri ise tartışma yarattı.

11.10.2017Gündem
Dolarda rüzgar tersine döndü: 3.66ıyı gördü

Dolarda rüzgar tersine döndü: 3.66'ıyı gördü

Dolar/TL, ABD Büyükelçisi John Bass'ın açıklamalarının piyasada ABD ile vize gerginliğinin çözüleceği algısı yaratmasıyla 3.68'li seviyelerden 3.6630'a kadar geriledi.

11.10.2017Ekonomi
Konsoloslukta bir şeyler dönüyor

'Konsoloslukta bir şeyler dönüyor'

ABD ile vize gerilimi devam ederken Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan dün Sırbistan ziyareti sırasında Washington’a “Bu sorunun faili Amerika Birleşik Devletleri’nin ta kendisidir ve üst düzey yöneticilerin, özellikle Dışişleri Bakanımızla herhangi bir görüşme yapmaması yadırgadığım bir konudur” mesajı verdi. Erdoğan ABD İstanbul Başkonsolosluğu’nda görevli bir Türk’ün tutuklanmasıyla ilgili de “Bunlar başkonsoloslukta bir şeylerin döndüğünü gösteriyor” dedi.

10.10.2017Gündem
ABD Dışişleri Sözcüsünden son dakika açıklaması: Hayal kırıklığına uğradık

ABD Dışişleri Sözcüsü'nden son dakika açıklaması: Hayal kırıklığına uğradık

ABD Dışişleri Bakanlığı Ankara ile Washington arasındaki vize krizine ilişkin iki gün süren sessizliğini salı günü Sözcü Heather Nauert’in günlük basın brifinginde bozdu. Nauert, Türkiye’de hükümetin tepkilerinin odağındaki ABD’nin Ankara Büyükelçisi John Bass’e sahip çıktı. Bass’in tek başına bir karar almasının söz konusu olmadığına dikkat çeken Nauert, Türkiye’de göçmen olmayan vize hizmetlerini askıya alınmasına ilişkin kararın Beyaz Saray, Dışişleri Bakanlığı ve Ulusal Güvenlik Konseyi (NSC) ile koordinasyon içinde alındığını açıkladı. Nauert, ABD’nin vize hizmetlerini başlatması için Ankara’dan beklentiyi ‘tutuklu personelimizin avukatlarıyla görüştürülmesi iyi bir başlangıç olabilir’ diye tanımladı.

10.10.2017Dünya
Vize krizinde Kolomb şifresi

Vize krizinde Kolomb şifresi

ABD’nin vize başvurularını dondurma kararının tam da bu ülkede 3 günlük tatil olan Kolomb Günü’ne denk gelmesi, hazırlığın önceden yapıldığını gösterdi. Hürriyet’e konuşan Türk kaynaklar, “Rahatsızlık dile getiriliyordu, ancak vize iması yoktu” dedi.

9.10.2017Dünya
Savcılıktan ifade daveti

Savcılıktan ifade daveti

ABD İstanbul Başkonsolosluğu çalışanı Metin Topuz’un tutuklanmasının ardından, Washington’la vize krizini bir başka konsolosluk çalışanı N.M.C.’nin ifade için savcılığa çağrılmasının tetiklediği öne sürüldü. Başsavcılıktan yapılan açıklamada da bu kişinin ifadeye çağrıldığı doğrulanırken eşi ve çocuğunun ‘FETÖ’ iddiasıyla gözaltına alındığı duyuruldu.

9.10.2017Gündem
ABDden vize kriziyle ilgili son dakika açıklaması

ABD'den vize kriziyle ilgili son dakika açıklaması

Son dakika haberi: ABD'nin Ankara Büyükelçiliğinin sitesinde elçi John Bass imzasıyla vize kriziyle ilgili bir açıklama yayımlandı. Bass açıklamada kararın kolay alınmadığını ve üzüntü verici olduğunu belirtirken krize sebep olan tutuklamanın ilişkileri bozmaya yönelik olabileceğini savundu.

9.10.2017Dünya
Son dakika: ABD basını krizi böyle gördü

Son dakika: ABD basını krizi böyle gördü

İngiliz Times gazetesi, ABD ile Türkiye arasında yaşanan vize krizine sayfalarında yer verdi. Gazete kriz için, "iki NATO müttefiki arasında on yıllardır yaşanan en büyük soğukluk" yorumunu yaptı. ABD merkezli CNN International ise krizin son dönemde Türkiye ve ABD ilişkilerine etkisini gösteren rakamlara yer verdi.

9.10.2017Dünya
ABD ile vize krizinde son dakika gelişmesi

ABD ile vize krizinde son dakika gelişmesi

ABD ile yaşanan vize krizinden son dakika haberleri gelmeye devam ediyor.

9.10.2017Gündem

Yazar Sonuçları

ABD-Türkiye arasında normalleşme dönemi

NORMALLEŞME dönemine ilk adım atıldı. Doğru okudunuz. S-400’lerden FETÖ’ye, PYD’den F-35’lere çok sayıda ve birçok alanda halihazırda ciddi sorunlar olsa da ABD ve Türkiye ilişkilerinde normalleşme dönemi için ilk adım atıldı.

16.10.2018

Ankara'nın Trump realitesi ile imtihanı

Son 15 yıldır Türkiye’de görev yapan Amerikan büyükelçilerinin hiçbiri için Ankara dikensiz gül bahçesi olmadı ama bazıları neredeyse ‘persona non grata’ (istenmeyen adam) ilan edildiler.

7.09.2018

Yeni ABD büyükelçisi adayını tanıyalım

Amerika Birleşik Devletleri’nin Ankara’daki son büyükelçisi John Bass geçen ekim ayında, tam da iki ülke arasındaki vize krizinin ortasında Türkiye’ye veda etmişti.

3.05.2018

Rusya ve İran’la Suriye çatlağı

Rusya Savunma Bakanlığı, 31 Aralık gecesi, Lazkiye yakınlarındaki Hmeymin hava üssüne yapılan saldırıda yedi uçağın hasar aldığı iddialarını doğrulamamış, ama roket saldırısını doğrulayarak iki askerin öldürüldüğünü ta 5 Ocak’ta açıklamıştı.

10.01.2018

El pençe divan

Onsekiz yıl önceki o fotoğrafa bir daha baktım.

13.10.2017

Çıta düşüyor

Bıraktım John Bass’ın yakasını.

12.10.2017

ABD ile krizi donduran diyalogunun perde arkası: İlk adımı kim attı?

ABD ile vize krizini bitirmek için ilk adım, daha iki dışişleri bakanı, Mevlüt Çavuşoğlu ve Rex Tillerson arasında telefon irtibatı kurma çalışmasından önce, 10 Ekim gecesi, kriz zirve noktasındayken atıldı.

11.10.2017

Geçer ama...

Ne bekliyorduk ki?

11.10.2017

Krizi çözme çabaları ve John Bass’e sorular

ABD’nin vizeleri askıya alma kararının ardından ekonomik yaptırımlar gelecek mi?

11.10.2017

MÜSİAD 'insani finans' için girişim sermayesine giriyor

MÜSTAKİL Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Başkanı Abdurrahman Kaan, 16-17 Kasım 2017’de İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirecekleri “Küresel Katılık Finans Zirvesi”ne (Global Participation Summit-GPAS) dikkat çekmek için şu tanımı kullanmayı seçti:

10.10.2017

Kriz tırmanacak mı çözülecek mi

MECLİS’te hep iç siyaset konuşulur ama dün iktidarı ve muhalefetiyle siyasetin gündeminde Amerika’yla yaşanan kriz vardı. “ABD ile kriz derinleşir mi, ABD’nin bundan sonraki adımı ne olur?” sorularına cevap aranıyordu.

10.10.2017

Büyükelçinin buruk vedası

ABD'nin Ankara Büyükelçisi John Bass dün gece Çankaya'daki büyükelçilik konutunda bir veda daveti verdi. Ankara'daki yabancı misyon oradaydı ama davete ne (iktidar ya da muhalefet) siyasilerden, ne bürokrasiden, ne askeriyeden bir kişi katıldı.

10.10.2017

Kriz Büyükelçi Kabil’e gidince biter mi?

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Ukrayna ve Sırbistan’da yaptığı açıklamalarda, ABD’nin Ankara Büyükelçisi’ni eleştirdi ve sorunun daha çok Büyükelçi John Bass’ten kaynaklandığını ima etti. Hatta, Büyütelçiye veda ziyareti için randevu vermediklerini duyurup, “O’nu ABD’nin Türkiye’deki temsilcisi olarak görmüyoruz” dedi.

10.10.2017

ABD ile krizin devamı kimleri sevindirir?

ABD ile ilişkilerin dip noktası olarak 1975’te İncirlik üssünün NATO-dışı Amerikan uçuşlarına kapatılması gösterilir. Afyon ekim tartışmasının 1974 Kıbrıs harekâtı sonrası atmosferle birleşmesinden Türkiye’ye silah ambargosu kararı çıkınca, Amerikancılıkla suçlanan başbakan Süleyman Demirel vermiştir bu kararı. Ama o zaman bile ABD Türk vatandaşlarına vize işlemini durdurmamıştır. Şimdi bu noktadayız.

9.10.2017

ABD’nin vize kararının perde arkası

Türkiye ile ABD arasındaki ilişkiler, karşılıklı vize restleşmesiyle diplomatik açıdan “kriz” diye adlandırabileceğimiz yeni bir boyut kazandı.

9.10.2017