EKSTRA
MENÜ

İstanbul Gezi Rehberi

İstanbul Gezi Rehberi haberleri sayfasında güncel ve son dakika İstanbul Gezi Rehberi hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 350 İstanbul Gezi Rehberi haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

İstanbul Gezi Rehberi Haberleri

Bayramı İstanbulda geçirecekler için 10 rota

Bayramı İstanbul'da geçirecekler için 10 rota

Dokuz günlük bayram tatili başladı, bayramlaşmaya veya tatile gidenlerin ardından İstanbul boşaldı. Oysa bu şehir dünyanın en önemli turistik kentlerinden biri! Hazır sokaklar boşalmışken kentin tadını nasıl çıkarabileceğimizi farklı disiplinlerden gelen İstanbullulara sorduk.

6.06.2019Seyahat
İstanbulun en iyi turistik yerleri sıralandı

İstanbul'un en iyi turistik yerleri sıralandı

Kanadalı bir turizm şirketinin araştırmaları sonucu İstanbul'un en iyi turistik yerleri sıralandı. Bunların arasında vakıf eseri olarak ayakta duran ve birçok yerli ve yabancı turisti çeken Mısır Çarşısı, Halı Müzesi, Kapalı Çarşı, Küçük Ayasofya Cami, Sultan Ahmet Cami, Süleymaniye Cami, Fatih Cami yer alıyor.

7.03.2019Seyahat
İstanbulda yaşamak için 5 neden

İstanbul'da yaşamak için 5 neden

Financial Times gazetesinde bugün "İstanbul’da yaşamak için 5 neden" başlıklı makale yayınlandı.

23.01.2019Seyahat
Kaşifler için İstanbul turu rehberi

Kaşifler için İstanbul turu rehberi

İki kıtayı birleştiren boğazı ile dünyada eşine az rastlanır özelliği bulunan İstanbul, asırlardır ev sahipliği yaptığı medeniyetlerin izleriyle her dönem turistleri cezbediyor.

18.01.2019Seyahat
Gezmeye doyamayacağınız yedi tepeli şehir: İstanbul

Gezmeye doyamayacağınız yedi tepeli şehir: İstanbul

Yaşadığınız şehri ya da Türkiye'nin en önemli metropolü İstanbul'u keşfetmeye karar verdiyseniz bu haber tam size göre. Hafta sonu ailenizle birlikte İstanbul'u gezerken listenizde mutlaka olması gerken mekanlar. İşte İstanbul gezi rehberi...

20.11.2018Seyahat
İstanbul’a 16’ncı yüzyıl marangozu lazım

İstanbul’a 16’ncı yüzyıl marangozu lazım

Murat Belge, adı İstanbul’la özdeşleşen, bu şehrin birkaç uzmanından biri. Yıllardır bu büyüleyici şehri anlatıyor, tanıtıyor... Yazdığı ‘İstanbul Gezi Rehberi’ artık bir klasik. Şimdi klasik olmaya aday bir eseri daha var. Açık Radyo’nun ilk kurulduğu yıllarda, artık aramızda olmayan eğitimci Tanyeri Erkman’la İstanbul’u semt semt anlattıkları tadına doyulmaz radyo programı, ‘Bu Şehr-i İstanbul ki’ adı altında kitaplaştırıldı (Üstelik bu müzikli bir kitap; sayfalardaki kodları akıllı telefonlarınızla tarayarak; Belge ve Erkman’ın kendi arşivlerinden çaldıkları, bulunmaz kayıtları dinleyebiliyorsunuz). Kitabı vesile ettik, Belge’yle ‘şehirlerin şehri’ni konuştuk.

12.05.2017Keyif
Duayenlerden Dolmabahçe Sarayına özel gezi

Duayenlerden Dolmabahçe Sarayı'na özel gezi

FEST Travel’ın 30 yıl önce “İstanbul’la Tanışın!” çağrısıyla başlattığı Adım Adım İstanbul gezilerinin ilklerinden “Üç Duayenden Dolmabahçe Sarayı’na Özel Gezi” 27 yıl sonra bugün bir kez daha İstanbul'u sevenleri bir araya getirdi.

13.12.2016Seyahat
Cafeleri ve Dükkanlarıyla Vintage Ruhunun Temsilcisi: Balat

Cafeleri ve Dükkanlarıyla Vintage Ruhunun Temsilcisi: Balat

Son yıllarda yaşadığı değişimle renkli sokakları, yeni nesil kafeleri ve vintage butikleriyle adından sıkça söz ettiren Balat eski İstanbul ruhunu da korumayı başaran yerlerden. Gezginler için Balat önerilerimiz...

26.08.2016Seyahat
İstanbulun gözdesi Anadolu yakası

İstanbul'un gözdesi Anadolu yakası

İstanbul gibi keşmekeş, ama size bir o kadar da çeşitlilik sunan bir şehrin insanıysanız şayet “Anadolu mu/Avrupa yakası mı” ikilemini mutlaka yaşamışsınızdır.

7.02.2014Kelebek
Ekimin bereketli güneşinde yazla vedalaşma fırsatı

Ekimin bereketli güneşinde yazla vedalaşma fırsatı

Sonbaharın en güzel günlerini yaşıyoruz. Hava hâlâ yazı aratmayacak kadar sıcak. Uzun bir bayram tatili kapıda. Sizlere Türkiye ve yurtdışından beşer rota öneriyorum. Gözünüz kadar gönlünüz de doyacak, damağınız şenlenecek. Yazla vedalaşacaksınız ve kışa girerken enerji toplayacaksınız.

7.10.2012Seyahat
Avare

Avare

12.08.2012Seyahat
Ajanda

Ajanda

29.06.2012Kelebek
Asmalımescit’te “son”bahar

Asmalımescit’te “son”bahar

Asmalımescit, Beyoğlu’nda Tünel’e doğru, daracık sokaklardan oluşmuş bir semt. Önceleri İstanbul’a çeşitli nedenlerle gelmiş yabancıların oturduğu bu bohem sokaklara sonra tinerciler, üçkağıtçılar, eşcinseller, hayat kadınları, toplumda üstüne çizik atılmış kişiler sığınmış. Karanlık dönem Refik Aslan’ın meyhanesiyle aydınlanmaya başlamış. Pırıl pırıl olmuş, İstanbul’un en yaşam dolu semtine dönüşmüş. Ta ki, birisi, Ramazanda buradan geçen bir devlet büyüğüne kadeh kaldırıncaya kadar. Ondan sonra semtin idam fermanı imzalanmış. Bu hafta size bu semti anlatmaya çalışacağım.

13.11.2011Kelebek
Avare

Avare

16.10.2011Seyahat
Avare

Avare

14.10.2011Seyahat
Polanya’dan Haliç’e yürüdü, dört kitap yazdı

Polanya’dan Haliç’e yürüdü, dört kitap yazdı

İngiliz yazar Jason Goodwin (46), 1990’da iki arkadaşıyla tekrarlanması zor bir seyahate imza attı. Baltık Denizi’nin kıyısındaki Gdansk’tan yola çıkıp “Avrupa’nın başlangıcı” kabul ettiği Haliç’e kadar yürüdü.

12.12.2010Seyahat
Avare

Avare

15.04.2007Seyahat
İstanbul’u bu rehberle gezin

İstanbul’u bu rehberle gezin

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, yeni bir gezi rehberi seti hazırladı. İstanbul’un Ruhu Gezi Rehberi; iki kitap, dört harita ve bir VCD’den oluşuyor. Kitaplardan birinin adı İstanbul’un Ruhu, diğerinin adı İstanbul Gezi Rehberi. Turistlere yol gösterecek, kapsamlı bir rehberin eksikliğinin fark edilmesiyle proje ortaya çıkmış. İki ayda hazırlanan kitaplarda, arşivlerden alınan toplam 210 fotoğraf bulunuyor.

1.03.2007Kelebek
54 yıllık yaşama 30 kitap sığdırdı

54 yıllık yaşama 30 kitap sığdırdı

Beyin tümörü nedeniyle hayatını kaybeden Boğaziçi Üniversitesi (BÜ) Yabancı Diller Yüksekokulu ve Güzel Sanatlar Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Jak Deleon, son yolculuğuna gözyaşlarıyla uğurlandı. Deleon için Ortaköy Etz Ahayim Musevi Sinagogu’nda tören düzenlendi.

11.07.2005Gündem
Bir uçtan bir uca boğaz semtleri

Bir uçtan bir uca boğaz semtleri

Haksızlık olsa da, Boğaz'ı biraz da sayılarla anlatmak gerek: İstanbul Boğazı, 30 kilometre uzunluğunda. En dar yeri, 700 metre, en geniş yeriyse 3,5 kilometre. Derinliği bazen 100 metreyi geçse de ortalama 60 metre kadar.

11.02.2004Seyahat
Mıknatıs gibi çekiyor, ne kadar keşfedersek edelim yine de bizi alt ediyor

Mıknatıs gibi çekiyor, ne kadar keşfedersek edelim yine de bizi alt ediyor

Dünyanın en güzel kentlerinin ortak özellikleri vardır. Tepeler üzerine kuruludurlar, ya bir nehir içlerinden geçer ya da bir denizin veya gölün kıyısındadırlar. Eskiyi ve yeniyi bir arada yaşarlar. Kozmopolittirler. Canlıdırlar, 24 saat uyumazlar. Heyecan verirler. Bunlardan sadece biri ya da birkaçı, o kenti ünlü yapmaya yeterken, İstanbul'da hepsi var.

4.02.2004Seyahat
Demiryolunda varılan yer değil, yolun kendisi tatil

Demiryolunda varılan yer değil, yolun kendisi tatil

Oğlumla bebekliğinden beri farklı şehirlere trenle seyahat ettik. Brüksel’den Brugge’e, Londra’dan Oxford’a, İstanbul’dan Eskişehir’e pek çok tren yolculuğu yaptık. Şimdi hayalimiz trenle Kars’a gitmek. Tren yolculukları çocuklar için hem çok eğlenceli hem de oldukça öğretici ama zorlukları da yok değil. İşinize yarayacağını düşündüğüm 10 önerim var!

3.10.2021Seyahat
Şilede yürüyüş şenliği

Şile'de yürüyüş şenliği

1991 yılından bu yana ekimin ilk hafta sonu “Dünya Yürüyüş Günü” olarak kutlanıyor. Şile Kaymakamlığı da “ECOTOUR-NET, Karadeniz Bölgesi’nde Ekoturizm Ağının Geliştirilmesi” projesi kapsamında 2 Ekim’de Şile Sarıkavak Kalesi Doğa Yürüyüşü Şenliği düzenliyor.

29.09.2021Gündem
‘Gezmek cesaret ve kısmet işi’

‘Gezmek cesaret ve kısmet işi’

10 yılda 50 ülkeyi gezen tarih öğretmeni Temel Kahveci “Gezginlik turistik bir faaliyet değildir. Parayla yapılmaz, istekle yapılır!” diyor. Farklı kültürleri tanımanın fikirlerini zenginleştirdiğini ve dahası mesleğine de katkısı olduğunu söyleyen Kahveci, birçok öğretmen ve öğrenciye ilham vermiş.

25.07.2021Seyahat
İstanbul’da güz mevsiminin en çok yakıştığı yer... Şehrin gürültüsünden uzakta

İstanbul’da güz mevsiminin en çok yakıştığı yer... Şehrin gürültüsünden uzakta

İstanbul’da doğayla başbaşa kalıp harika fotoğraflar çekmek istiyorsanız en doğru adres Atatürk Arboretumu. Şehrin gürültüsünden uzakta biraz olsun temiz hava almak istiyorsanız, burası tam size göre… İşte size Atatürk Arboretumu gezi rehberi…

26.11.2020Seyahat
İstanbul’un oksijeni bol en güzel adresi: Atatürk Arboretumu

İstanbul’un oksijeni bol en güzel adresi: Atatürk Arboretumu

İstanbul'un karmaşasından ve gürültüsünden uzakta, doğayla iç içe bir gün geçirmek istiyorsanız Atatürk Arboretumu sizin için biçilmiş kaftan. Dört mevsimin kendine özgü güzelliklerini sergileyen arboretum, hem doğayla baş başa kalmak hem de İstanbul içinde gezmek isteyenler için en yakın adres… Peki Atatürk Arboretumu'na nasıl gidilir, giriş ücreti ne kadar? İşte size Atatürk Arboretumu gezi rehberi…

13.11.2020Seyahat

Yazar Sonuçları

Martı olup İstanbul'u dolaşalım mı?

Martı olmak lazım İstanbul’a. Hep gördüklerimize göremediğimiz şekilde bakabilmek, bu şehre yeni anlamlar yüklemek, yeni hazineler keşfetmek için… Tepemizde dönüp duran kuşlar nasıl bir İstanbul görüyor diye merak etmekle başladı her şey. Adını ‘Kanatlarımda İstanbul’ koyduğumuz bir yolculuğa çıktık. Yükseldikçe yükseldik ve bambaşka bir İstanbul’la tanıştık. O kadar yukarıdan bakınca ne trafik, ne kaos, ne kabalık, ne de kalabalık kaldı. İstanbul’da kızdığımız her şey, yerini âşık olunası güzelliklere bıraktı. Sis perdesinin mistik havası, güneşin Boğaz’a saçtığı ışıltı, erguvanların moru, sonbaharın sarısı, karın beyazı karşıladı bizi. Hayran olunası gün batımları, şehrin en sakin hallerine şahitlik ettiğimiz gün doğumları, kuleleri, minareleri, kubbeleri, çatılarıyla büyüleyici bir İstanbul çıktı karşımıza. Bir kez daha anladık ki Napolyon Bonapart boşa dememiş; “Dünya tek bir ülke olsaydı, başkenti İstanbul olurdu.”

5.01.2020

Balat'taki İstanbul / Balat'ta gezilecek yerler

Kentin açık hava fotoğraf atölyesi olan Balat, profesyonel makinelerini boynuna asan herkesin mutlaka uğradığı ve poz vermeyi çoktan öğrenmiş Balat'ın çocuklarının gönüllü asistanlığı ile ilk fotoğrafların çekildiği yer. Peki Balat'ta gezilecek yerler nereleri? Balat'ta nereye gitmeli? Balat'ta nerede fotoğraf çekmeli?

11.01.2017

İstanbul'un en sıra dışı evleri

Ne Boğaz’ı onlarsız ne de onları Boğaz’sız düşünebilirsiniz. İstanbul yalılarının mimari güzellikleri bir yana, her birinin bambaşka bir hikâyesi var. Bugün size İstanbul’un sıradışı evlerini ve onların geçmişini anlatmak istiyorum.

28.04.2016

Biraz kaşınmaya ne dersiniz

Birkaç günlük tatil bulunca hep aynısını yapıyoruz. Yörüngemizden çıkamıyoruz.

27.11.2009

O ne öyle Allah aşkına?

Sorarım size sevgili Habitus okurları!

12.05.2009

Chevrolet'sini sattı Papirüs'ü çıkardı

CEMAL SÜREYA'nın çıkardığı Papirüs dergisi, Türk dergiciliğinde, şiirinde, edebiyatında önemli bir dönüm noktasıdır.

4.04.2003
Kraliçeden mektup alan fotoğrafçı

Kraliçeden mektup alan fotoğrafçı 

Hürriyet sayfalarına bu hafta fotoğraflarıyla konuk olan isim, gezi fotoğrafının ustalarından Faruk Akbaş. Dünyanın birçok ülkesinde 35 yıldır fotoğraflar çeken, 18 kitap ve 10 belgesele imza atan Akbaş, Türkiye’de profesyonel fotoğraf turlarının da mimarlarından. İngiltere Kraliçesi Elizabeth’den de teşekkür mektubu alan Faruk Akbaş’la fotoğrafın hayatındaki yolculuğunu konuştuk:

16.05.2021

Turist Rehberliği

Geçtiğimiz hafta sonu 21 Şubat Pazar Dünya Rehberler Günü’ydü. Dünyanın dışardan çok hoş görünen ama aynı zamanda en nankör ve zor mesleklerinden biridir turist rehberliği...

28.02.2021

İstanbul'da dört mevsimin en çok yakıştığı yer

İstanbul’da dört mevsim doğayla baş başa kalıp harika fotoğraflar çekmek istiyorsanız en doğru adres Atatürk Arboretumu. Şehrin gürültüsünden uzakta biraz olsun temiz hava almak istiyorsanız, burası tam bir cennet. Genelde sonbahar aylarında çokça ziyaretçi çekse de kışın karla birlikte harika görüntüler de sunuyor. İşte dört mevsim harika fotoğraflar çekeceğiniz Atatürk Arboretumu gezi rehberi…

16.01.2021

Sadberk Hanım Müzesi’nden seçkiler Meşher’de

‘Maziyi korumak’ başlığı altında Sadberk Hanım Müzesi’nden 200’ü aşkın eser ‘Meşher’de sergileniyor. Sergilenen eserler, müzenin Arkeoloji ve Türk–İslam Sanatı koleksiyonlarından seçildi. Etkinlikler müzenin kuruluşunun 40’ıncı yılı dolayısıyla gerçekleştiriliyor.

24.12.2020

İstanbul'un yanı başında bambaşka bir dünya: Kırklareli

İstanbul’a birkaç adım uzaklıkta Kırklareli tam bir gezi hazinesi. Biz de geçen haftalarda tam yasaklar geleceğini duyunca sabah karar verip üç günlük bir kaçamak yapalım dedik ve kırdık direksiyonumuzu Kırklareli istikametine. Plansız programsız son anda kara verip çıktığımız yolculuk üç gün dolu dolu geçti, gezilecek ne çok yer yapılacak ne çok şey varmış. O zaman başlayalım anlatmaya. İşte size Kırklareli gezi rehberi…

16.12.2020