İstanbul'un en sıra dışı evleri

Ne Boğaz’ı onlarsız ne de onları Boğaz’sız düşünebilirsiniz. İstanbul yalılarının mimari güzellikleri bir yana, her birinin bambaşka bir hikâyesi var. Bugün size İstanbul’un sıradışı evlerini ve onların geçmişini anlatmak istiyorum.

Haberin Devamı

AFİF AHMED PAŞA YALISI
DİZİLERİN YALISI

İstanbulun en sıra dışı evleri

İstanbul (Erkek) Lisesi, Osmanlı Bankası, eski Haydarpaşa Lisesi, Fatih Köprüsü’nün altındaki Tophane Müşiri Zeki Paşa Yalısı ve Pera Palas Oteli’ni yapan mimar Alexandre Vallaury tarafından 19. yüzyıl sonunda Doğu ve Batı tarzlarını harmanlayan bir üslupla inşa edilmiş. Agatha Christie ünlü ‘Doğu Ekspresinde Cinayet’ adlı romanını yazmak için İstanbul’u ziyaret ettiğinde Yeniköy sahilindeki bu yalıda misafir edilmiş. Neo-barok tarzında inşa edilen binayı Afif Ahmed Paşa’nın ailesinden Pera Palas Hotel’in eski sahibi Misbah Muhayyeş almış. Yalı daha sonra Uzan ailesinin mülkiyetine geçti. Biraz ilerideki Tahsin Uzer Yalısı’nda oturan Suzan Sabancı Dinçer tarafından yaklaşık 40 milyon dolara satın alındı. Bugün katlara bölünmüş olan yalıda kiracılar oturuyor. Müjde Ar’ın başrolde oynadığı, TRT yapımı ‘Aşk-ı Memnu’ dizisi burada çekilmişti. Yalı ‘Binbir Gece’ dizisinin son sezonunda da kullanıldı.

Haberin Devamı

TAUT EVİ
BUDİST TAPINAĞINA BENZİYOR

İstanbulun en sıra dışı evleri

Ortaköy sırtlarında Ali Vafi Korusu’nda yer alan ve bir ‘pagoda’ya (Budist tapınağı) benzeyen bir ev göz kırpacak size. Burası Alman mimar Bruno Taut’nun evi. Alman asıllı bir Yahudi olan Taut, 1880’de Königsberg’de doğmuş. 1932’de ülkesini terk etmeye zorlanmış. Sovyetler, İsviçre ve Japonya’da bir süre kaldıktan sonra 1936’da Türkiye’ye yerleşmiş.

RAGIP PAŞA KÖŞKÜ
PAŞA YAPTIRDI AMA SÜRGÜNE GİTTİ

İstanbulun en sıra dışı evleri

Caddebostan’daki muhteşem Ragıp Paşa Köşkü, Sirkeci Tren İstasyonu’nu da yapan August Jasmund tarafından 1906’da tasarlanmış. Sultan II. Abdülhamid’in mabeyincisi olan Ragıp Paşa 1908’de Rodos’a sürgüne yollanmış, dolayısıyla evinin keyfini pek sürememiş. Köşkün yanındaki diğer köşk ise kızı Tevhide
Hanım’a aitmiş.

**************

Haberin Devamı

DUVARLARINDA PICASSO, MIRO, MATISSE OLAN OTEL

İstanbulun en sıra dışı evleriNice ya da Cannes’a yolu düşenlere sokakları sanat galerileriyle dolu, muhteşem bir kasaba tavsiye edeceğim: Saint Paul de Vence. Burada La Colombe D’or adında 13 odalı bir otel var (www.la-colombe-dor.com). Restoranı da olan otelden içeriye girdiğinizde duvarlardaki resimleri önce röprodüksiyon zannediyorsunuz ama değil. Yemek yediğiniz yerde Picasso, Miro, Matisse’in eserlerini görmek mümkün. Otelin sahibi Paul bir ressammış. Mekânı 1940’larda ünlü düşünür ve sanatçıların uğrak yeri olmuş. Sanatçılar konaklama karşılığında tablolarını verince ortaya bu muhteşem koleksiyon çıkmış. Haftalar öncesinden rezervasyon yapmayı ihmal etmeyin. Fiyatlar 250 Euro’dan başlıyor. Kasabada öğle yemeği için Le Tilleul’ü tercih edebilirsiniz (Tel: 0493328036).

 

 

 

Yazarın Tüm Yazıları