EKSTRA
MENÜ

İştahsız Çocuk

ile ilgili tüm haberleri, son dakika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 151 haberi bulunmuştur.

İştahsız Çocuk Haberleri

İştahsız çocuğa yaklaşım nasıl olmalı

İştahsız çocuğa yaklaşım nasıl olmalı?

Covid-19 pandemisi en çok çocuklar ve ergenleri olumsuz yönde etkiledi. Ebeveynler işsiz, çocuklar okullarından uzak kaldı. Pandeminin yıkıcı etkisi aile içi şiddete neden olurken, şiddetin aktarıldığı durumlardan biri de çocukların yemek yemeyi reddetmesi. Peki, iştahsız çocuğa yaklaşım nasıl olmalı? Uzman Psikolog Arzu Yazar, pandemi günlerinde çocukların yaşadığı zorlukları anlattı.

Sleepy’nin reklam yüzü Anıl Altan ile Babalar Günü sohbeti

Sleepy’nin reklam yüzü Anıl Altan ile Babalar Günü sohbeti

Bugün Pelin Akil ve Anıl Altan çiftinin evlerine konuk oluyoruz. Eminim sizler de benim kadar bu güzel çiftin ve sevimli bebeklerinin ev yaşantılarını merak ediyorsunuz. Hamilelik döneminden ikizlerin doğumuna, karantina sürecini nasıl geçirdiklerinden yeni reklam filmlerine kadar pek çok konuda çok keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

Röportaj: Sedef Batı

İştahsız çocuğa yemek yedirmenin yolları

İştahsız çocuğa yemek yedirmenin yolları

Annelerin bebekleri ile ilgili en sık şikayetçi olduğu konuların başında iştahsızlık problemi gelir? Peki çocuğunuz gerçekten iştahsız mı yoksa size mi öyle geliyor? Eğer iştahsızsa bu iştah direncini nasıl kıracağız? Uzman Diyetisyen Ayşe Korkmaz, iştahsız çocuklara yemek yedirmenin yollarını anlatıyor.

İştahsız  çocuğa yemek yedirmenin yolları

İştahsız çocuğa yemek yedirmenin yolları

Çocukluk döneminde sıkça rastlanan iştahsızlık pek çok ailenin ortak sorunu.

İştahsızlık, çocuğun büyümesini etkiler mi

İştahsızlık, çocuğun büyümesini etkiler mi?

İştah tanım itibariyle, yemek yeme arzusudur ama kimi çocuklarda bu istek o kadar azdır ki anne-baba bir süre sonra endişelenmeye başlar ve yetersizlik hisseder. Her yaşta görülebilen iştahsızlık durumu özellikle ilk dört yaşta ve ergenlik döneminde belirginleşmektedir. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Fikret İşbilir çocuklarda iştahsızlığın nedenlerini ve iştahsız çocukla baş etmenin yollarını anlatıyor.

İştahsız çocuklara yemek yedirmenin yolları

İştahsız çocuklara yemek yedirmenin yolları

İştahsız çocuklara yemek yedirmenin yolları nelerdir? Çocuklarda iştah direnci nasıl kırılır? Çocukların yaşına göre mide kapasitesi nasıl olur? Sorularımızın cevaplarını Uzman Diyetisyen Ayşe Korkmaz veriyor.

Çocuğunuz iştahsızsa bu önerilere dikkat

Çocuğunuz iştahsızsa bu önerilere dikkat!

''Bir türlü çocuğuma yemek yediremiyorum'' diye üzülmeyin. Çocuğunuzun iştahsızlık problemini ona doğru zamanda doğru besini önererek ve beslenme konusunda doğru bir şekilde yaklaşarak halledebilirsiniz.

2.01.2017Sağlık
Çocuğunuzun beslenmesini çeşitlendirin

Çocuğunuzun beslenmesini çeşitlendirin

Beslenme davranışını değiştirmek imkansız değil!

Çocuk ve bebeklerdeki kabızlık hakkında her şey

Çocuk ve bebeklerdeki kabızlık hakkında her şey

Bu konuda bilmeniz gereken tüm bilgiler burada!

Aile içi gerginlik çocukta iştahsızlık yaratıyor

Aile içi gerginlik çocukta iştahsızlık yaratıyor

Çocuklarda iştahsızlık problemine karşı neler yapılmalı?

Çocuklarda iştahsızlık probleminin nedeni

Çocuklarda iştahsızlık probleminin nedeni

IMFeD Programı'nda uzmanlar neler önerdi?

İştahsızlık şımarıklık değil

İştahsızlık şımarıklık değil

Çocukların beslenmesi ile büyümesinin arasındaki direkt ilişki tartışma konusu bile değil. Yetersiz beslenme, büyüme geriliğiyle sonuçlanıyor. Hayatın ilk beş yılı içinde büyümeyi etkileyen en önemli faktörün beslenme olduğu uzun zamandır biliniyor. Hormonların etkisi ise 5 yaşından sonra başlıyor. Dolayısıyla çocuklarda iştahsızlık "ne yapalım yemiyor" denilecek kadar basit birsorun değil. Üzerinde durulması gerekiyor.

9.03.2007Kelebek
İştahsız çocuklar için özel merkez

İştahsız çocuklar için özel merkez

Yeditepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde iştahsızlık ve büyüme sorunlu çocuklara yönelik özel bir merkez açıldı. Büyüme ve İştahsız Çocuk Merkezi’nde, çocukların mide ve bağırsaklarının elektrosu çekilerek, çalışma hızlarına bakılıyor. Çocuğun annesiyle olan ilişkisi de değerlendiriliyor.

23.09.2005Kelebek
Oyun oynayan çocuk, yemekten keyif alır

'Oyun oynayan çocuk, yemekten keyif alır'

UZMAN Psikolog Begüm Özkaya, "Sofraya oturmadan önce çocuğunuzla oyun oynayın. Oyun sayesinde neşelenen çocuk yemekten daha fazla keyif almaya başlar" dedi.

1.03.2021Sağlık
Her 4 çocuktan birinin sorunu… İştahsız çocuklara yemeği sevdirecek 7 öneri

Her 4 çocuktan birinin sorunu… İştahsız çocuklara yemeği sevdirecek 7 öneri

Çocukların sağlıklı beslenmeleri tüm anne babaların özen gösterdiği konuların başında geliyor. Bu konu özellikle annelerin üzerinde büyük bir sorumluluğa dönüşebiliyor. Öyle ki iştahsız olduğu düşünülen çocuğun arkasında elde tabak dolaşmaktan, oyunlarla oyuncaklarla yemek yedirmeye kadar bir dizi yöntem deneniyor. Peki, çocuğunuz gerçekten iştahsız mı, çok mu yemek seçiyor ya da acıktığının farkına mı varmıyor?

Anne-Çocuk İlişkisi Beslenme Tarzını Etkiliyor

Anne-Çocuk İlişkisi Beslenme Tarzını Etkiliyor!

Yeme bozukluklarının altında bebeklik döneminde anne ile kurulan bağın çok büyük bir rol oynadığını biliyor muydunuz? "Psikiyatrik açıdan anne ile bebek arasındaki ilişki kişinin beslenme tarzını oluşturuyor. İlk 1 yaşta anne bebek ilişkisi bozulursa sonraki dönemlerde o çocukta beslenme ve yeme bozuklukları açısından risk meydana geliyor” diyen Uzm. Dr. Emin Çağlar, çok önemli bilgiler veriyor.

6.01.2021İyi Yaşam
“Anne ile bebek arasındaki ilişki kişinin beslenme tarzını oluşturuyor”

“Anne ile bebek arasındaki ilişki kişinin beslenme tarzını oluşturuyor”

Yeme bozukluklarının altında bebeklik döneminde anne ile kurulan bağın rol oynadığını belirten Uzm. Dr. Emin Çağlar, “Psikiyatrik açıdan anne ile bebek arasındaki ilişki kişinin beslenme tarzını oluşturuyor. İlk 1 yaşta anne bebek ilişkisi bozulursa sonraki dönemlerde o çocukta beslenme ve yeme bozuklukları açısından risk meydana geliyor” dedi.

6.01.2021Sağlık
İştahsız çocuğa yaklaşım nasıl olmalıdır

İştahsız çocuğa yaklaşım nasıl olmalıdır?

Çocuğum yemek yemiyor… Bu şikayet pediatri polikliniği başvurularının değişmeyen önemli sebeplerinden birini oluşturur. Ek gıda başlangıcından çocukluk ve ergenlik döneminde kadar iştahsızlık anne ve babaları üzen ve bu sebeple çocuk doktoruna başvurmalarına neden olan bir durumdur. Gelişimsel olarak sağlıklı olan çocuklarda yaklaşık yüzde 20-25 oranda yeme sorunu olduğu bildirilmiştir. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Melis Bayram Şirinoğlu, iştahsız çocuklara yaklaşımın nasıl olması gerektiğini açıkladı.

Çocuğunuz iştahsızsa ısrar etmeyin, sabırlı olun

Çocuğunuz iştahsızsa ısrar etmeyin, sabırlı olun

Aileleri çocuklarda iştahsızlık konusunda bilgilendiren Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Cansu Yılmaz, önemli uyarılarda bulundu.

Çocuklarda yetersiz ve dengesiz beslenme gelişimi olumsuz etkiliyor

Çocuklarda yetersiz ve dengesiz beslenme gelişimi olumsuz etkiliyor

Çocukların iştahsızlık sonucu gerekli besin ögelerini alamadığını, bu yaşlarda yetersiz ve dengesiz beslenme durumunda, fiziksel gelişimin yanı sıra zeka gelişimi ve öğrenme yeteneklerinin de olumsuz yönde etkilendiğini söyleyen Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Diyetisyen Havva Kılınç, "İştahsız çocukların anne ile birlikte yemek hazırlamaya katılması sağlanabilir" dedi.

Yemek yedirmek için ısrar etmeyin, ceza vermeyin

Yemek yedirmek için ısrar etmeyin, ceza vermeyin

Çocuklarının iştahını artırmak için ebeveynlere önerilerde bulunan Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Murat Seringeç, “Sofraya oturmadan önce çocuğunuzla oyun oynayın. Oyun sayesinde neşelenen çocuk yemekten daha fazla keyif almaya başlar. Yemek aralarında çocuğunuza şeker, çikolata, pasta ve gazlı-şekerli içecekleri kesinlikle vermeyin. Yarım su bardağı kutu meyve suyu içmesi bile onun iştahının kapanmasına neden olabilir” dedi.

“Çocuğum çok iştahsız, ne yapabilirim”

“Çocuğum çok iştahsız, ne yapabilirim?”

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Yelda Mumcu, çocuğu iştahsız ve yeme zorluğu çeken ebeveynlere önemli tavsiyelerde bulundu.

Hürriyet Bilim Kurulu yanıtlıyor: Acele etmemeliyiz

Hürriyet Bilim Kurulu yanıtlıyor: Acele etmemeliyiz

Murat ZEREN soruyor: Virüs riskinin en yüksek olduğu ortamlar marketler gibi... Ama şu anda marketlerde temassız alışveriş yapmak mümkün değil. Bunun için nasıl bir yol izlenebilir? Maske ve eldivenlerin ne derecede sağlıklı olduğunu düşünüyorsunuz? Virüs taşıma oranı yüksek değil mi? Değiştirme sıklığı ne olmalı?

7.05.2020Gündem
Çocuğunuz yemek yerken de eğlenmek istiyor

Çocuğunuz yemek yerken de eğlenmek istiyor

Neredeyse her anne çocuğunun iştahsız olduğunu düşünür. Çünkü anneler çocuklarının kendi istedikleri porsiyonlarda yemek yemesini ister karşılığını göremeyince “çocuğum iştahsız” veya “hiçbir şey yemiyor “ diye yakınırlar. Dengeli ve yeterli beslenmeyi çocuğunuza öğreterek gelişimine katkıda bulanabileceğinizi belirten Beslenme ve Diyet uzmanı Büşra Çengel çocukların iştahını açmak için neler yapılabileceğiyle ilgili önemli bilgiler veriyor.

Uçakta nezaketin 20 altın kuralı

Uçakta nezaketin 20 altın kuralı

Uçağa binerken strese girer misiniz yoksa oturur oturmaz başını koyup uyuyanlardan mısınız? Orta koltukta mısınız, kollarınızı nereye koyacaksınız? Kabin memuru sizi oradan kaldırmak istiyor, kabul edecek misiniz? Hadi kemerlerinizi bağlayın ve uçuşta konforunuzu artıracak ipuçlarına bir göz atın.

25.08.2019Hürriyet Pazar
Çocuklarda yaz iştahsızlığını giderecek 15 öneri

Çocuklarda yaz iştahsızlığını giderecek 15 öneri!

Yemeklerle oynamasına, etrafı dağıtmasına göz yumun, engellemeyin.

Komşu tavsiyesiyle çocuğunuza vitamin vermeyin

Komşu tavsiyesiyle çocuğunuza vitamin vermeyin

Çocuk sağlığının korunmasında vitaminler önemli bir yer tutuyor. Çocuğun beslenme alışkanlıklarını düzenleyen annelerin en büyük endişesi ise çocukların iştahsız olması ve vitamin alımının yetersiz kalması. Özellikle çocuklarının daha fazla yemek yemelerini isteyen anneler bazen komşu ve arkadaş tavsiyesiyle aldıkları vitaminleri verebiliyor. Oysa vitaminlerin doktor kontrolünde, muayene ve bazı tetkikler sonucu alınması gerekiyor.

Ani değişimin nedeni ‘büyüme atağı’ olabilir

Ani değişimin nedeni ‘büyüme atağı’ olabilir

Bebekte görülen ani huy değişimlerinin altında 'büyüme ataklarının' yattığını belirten Dr. Tuba Coşkun, "Büyüme atakları sonrası bebeklerde önemli gelişimsel değişiklikler gözlemlenir. Bu dönemde sabırla bebeğinizin ihtiyaçlarına karşılık vererek onu dinlemeli ve ona karşı uygun yaklaşım sergilemelisiniz" dedi.

Çocuklarda beslenme nasıl olmalı

Çocuklarda beslenme nasıl olmalı?

Beslenmenin amacı, canlılığın devam ettirilmesi ve günlük aktivitelerimiz için enerji sağlanması. Ancak çocuklukların beslenmesinin, erişkinlerden farklı olarak önemli bir amacı daha var. Çocukluk yaş grubunun en önemli özelliği, süregelen büyüme. Büyüme ve beslenme arasındaki ilişki nedeniyle, çocuklarda beslenmenin en önemli amaçlarından biri de büyümenin çocuğun genetik potansiyeli doğrultusunda en iyi şekilde sürdürülmesi. Burada önemli bir hatırlatma yapmakta yarar var. Beslenme her yaşta yaşamsal olup, çocukluk yaş grubunda büyümenin temelini oluştursa da, hiçbir besin çocuğu genetik potansiyelinin ötesine taşıyamaz.

26.11.2018Eğitim

Yazar Sonuçları

İştahsız çocuk şiddet mağduru

Covid-19 salgını hayatı derinden etkilemeye devam ediyor. Salgının en büyük mağduru ise çocuklar. Okula gidemiyor, özgürce sokaklarda oynayamıyor, sosyalleşemiyor, uzun saatlerini bilgisayar karşısında geçirmek zorunda kalıyor ve aile içi şiddete maruz kalıyorlar. Çocuklara karşı şiddet uygulamak çocuk psikolojisini ve iştahı nasıl etkiliyor?

18.12.2020
İştahsız çocuklara yaklaşım nasıl olmalı Uzmanından öneriler…

İştahsız çocuklara yaklaşım nasıl olmalı? Uzmanından öneriler…

İştahsızlık ve yeme probleminin çocuklarda en sık görülen sorunlar arasında yer aldığına vurgu yapan Uzman Diyetisyen Çisem Gündüz Gizir, iştahsız çocuklara yaklaşımın nasıl olması gerektiğini detaylarıyla anlattı.

3.02.2020

Yazın iştahsız çocuklara yemek yedirmenin yolları

Uzman Diyetisyen Deniz Berksoy yaz aylarında iştahsız çocukların keyifle yemek yemeleri için uygulanabilecek tüyoları anlatıyor.

20.07.2018

Çocuğum oldum olası iştahsız demeyin!

İlk teşhisi her zaman anneler koyar.

15.01.2018
İştahsız çocuğa yemek yedirmenin kolay yolları

İştahsız çocuğa yemek yedirmenin kolay yolları

“Uçak geliyooor, haaam yap!” demek yerine...

16.07.2015

Güzin Abla’nın da bir derdi var

Türkiye’nin Güzin Abla’sı Feyza Algan, geçen hafta ‘Bir derdim var Nilüfer hanım’ diye başlayan uzun bir mektup gönderdi. Önce birinin benimle dalga geçtiğini sandım, sonra gerçek Güzin Abla’dan geldiğini anladım.

10.11.2005

Beyinden alerjiye: Kaygılı jenerasyon

Yakın zamanda İngiliz haber kanalı BBC’de çocuk sağlığı üzerine çok önemli bir haber gündeme geldi. “Kaygılı jenerasyon” başlığı altında yayınlanan haberde çocuklarda huzursuzluk, gerginlik, korku dolu düşünceler ile beraber kalp çarpıntısı, aşırı terleme

21.10.2019

Ev yapımı cips nasıl yapılır?

Çocuğunu marketteki cips reyonlarından bir türlü koparamayan annelerin çok hoşuna gidecek bir tarif...

9.09.2018

Yeterli ve dengeli beslenmeye dikkat!

Sabri Ülker Vakfı Genel Müdürü Begüm Mutuş ile hem hamilelik ve annelik serüvenini hem de vakıf olarak yaptıkları çalışmaları konuştuk.

18.08.2018

Anne-bebek dostu ürünler

İşte annelerin hayatını kolaylaştıracak pratik ürünler listesi...

22.05.2018

İclal Aydın’la hayat, hastalık ve anne-kız ilişkisi üzerine... Bir sabah uyandı ve bizi tanımadı annem

İclal Aydın’ın annesiyle ilgili bir sosyal medya paylaşımı beni derinden sarstı. Artık annesi, ne İclal’i ne kız kardeşini ne de kendini hatırlıyor.

3.03.2018