EKSTRA
MENÜ

Ergenlik Belirtileri

Ergenlik Belirtileri haberleri sayfasında güncel ve son dakika Ergenlik Belirtileri hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 470 Ergenlik Belirtileri haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Ergenlik Belirtileri Haberleri

Puberte Nedir Ergenlik Dönemi (Puberte) Nasıl Başlar Ve Ne Zaman Sona Erer

Puberte Nedir? Ergenlik Dönemi (Puberte) Nasıl Başlar Ve Ne Zaman Sona Erer?

Erkeklerin ve kadınların belirli bir yaşa gelmesiyle birlikte yaşadığı dönemler bulunur. Ergenlik dönemi her bireyin yaşadığı bir dönemdir. Puberte, herkesin araştırdığı bir dönemdir. Ergenlik döneminin nasıl başladığı ve ne zaman sonlandığı ergenlik döneminde olan bireyler tarafından araştırılıyor. Puberte nedir? Ergenlik dönemi (Puberte) nasıl başlar ve ne zaman sona erer? Puberte hakkında sizlere bilinmesi gereken konular hakkında bilgiler derledik.

22.07.2021Sağlık
Ergenlik ne zaman başlar

Ergenlik ne zaman başlar?

Ergenlik çocukluktan yetişkinliğe atılan ilk adımdır. Ergenlik kızlarda 9-13, erkeklerde ise 10-15 yaşlarında ilk olarak başlar.

Çocuklardaki duygusal travma ve stres ergenliği geciktiriyor

Çocuklardaki duygusal travma ve stres ergenliği geciktiriyor

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Mustafa Armut, gecikmiş ergenlik ile ilgili bilgi verdi ve ailelere uyarılarda bulundu.

18.03.2019Cocuk Sagligi
Çocuklardaki duygusal travma ve stres ergenliği geciktiriyor

Çocuklardaki duygusal travma ve stres ergenliği geciktiriyor

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Mustafa Armut, çocuklardaki duygusal travma ve stresin ergenliği geciktirdiğini söyledi.

Çocuğum erken ergenliğe mi giriyor

Çocuğum erken ergenliğe mi giriyor?

Çocukların gelişim süreci ile ilgili anne babaları en çok endişelendiren konulardan biri de erken ergenlik. “Çocuğum erken ergenliğe mi giriyor?”, “Tedavi olmalı mı?” gibi sorular ebeveynler kafalarını kurcalayıp duruyor. Çocuk Endokrinoloji Uzmanı Prof. Dr. Cengiz Kara, erken ergenliğin ne zaman tedavi edilmesi gerektiğini ve tedavi yöntemlerini anlattı.

Ergenlik dönemindeki çocuğunuzla iletişim kurarken dikkat

Ergenlik dönemindeki çocuğunuzla iletişim kurarken dikkat!

Ergenlik dönemi, psikolojik, zihinsel, sosyal ve fizyolojik açıdan bir gelişim sürecidir. Ergenlik, kızlarda 11-12, erkeklerde ise 12-14 yaş aralıklarında başlar ve ortalama 24 yaşına kadar sürer. Bu dönemde çocuğun kendini algılayışı değişmeye başlar. Kimlik arayışı içine girerler. Ergenlerin ihtiyaçları ve ilgi alanları değişir ve anne-babaları tarafından ne tam yetişkin ne de çocuk olarak görülürler. Bütün yaşanan gelişimler gençlerde, çatışmalara, duygusal dengesizliklere ve istenmeyen davranışlarına yol açar. Uzman Psikolog Karin Natan ergenlik dönemindeki gençlerin ailelerine önemli uyarılarda bulundu.

4.07.2018Sağlık
A’dan Z’ye ergenlikle ilgili bilinmesi gerenler

A’dan Z’ye ergenlikle ilgili bilinmesi gerenler

Önce bebek, sonra çocuk, şimdi ise yetişkinliğe adım atmak üzere olan ergenlik döneminin gençleri… Söz konusu çocuklar olduğunda o kadar hızlı büyürler ki, ne zaman genç bir bireye dönüştüğüne inanamayız. Tek dertleri çizgi film izlemek olan çocuklarımızın, ergenlik problemleri ile boğuşması ise ebeveynleri en çok şaşırtan olay olur. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Ersin Sarı, ergenliğe dair bilinmesi gerekenleri anlatırken aynı zamanda bu dönemin sadece fiziksel olarak değişim olmadığına dikkat çekiyor.

Erkek çocuklarında ergenlik belirtileri nelerdir

Erkek çocuklarında ergenlik belirtileri nelerdir?

Erkeklerin ergenliğe girme dönemi 10-15 yaşlarında başlamaktadır. Ergenlikte fiziksel ve duygusal değişimler bariz şekilde etkili olmaya devam eder. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Ersin Sarı, erkek çocuklarında ergenlik dönemimde meydana gelen fiziksel ve ruhsal değişimleri anlatıyor.

Kız çocuklarında ergenlik belirtileri nelerdir

Kız çocuklarında ergenlik belirtileri nelerdir?

Kız çocuklarında ergenlik dönemimde nasıl değişimler yaşanır? Kız çocukları ergenliğe kaç yaşında girer? Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Ersin Sarı, ergenlik döneminde kız çocuklarının yaşadığı değişimleri anlatıyor.

Sağlığınız için kilolarınızdan kurtulun

Sağlığınız için kilolarınızdan kurtulun

Beslenme ve kilo sorunu daha çok güzellik açısından değerlendiriliyor. Oysa bu konu sağlık bakımından da oldukça önemli. Özellikle çocuklarda ve gençlerde pek çok hastalığın nedeni olan şişmanlık, beslenme sorunlarından kaynaklanabiliyor.

6.05.2017Eğitim
Kız çocuklarında ergenlik yaşı erkene mi kayıyor

Kız çocuklarında ergenlik yaşı erkene mi kayıyor?

'Kızlarda ergenlik yaşının erkene kayması ne zaman sorun olarak kabul edilmelidir?' sorusu hakkında çocuk endokrinolojisi uzmanı bilgi veriyor.

17.03.2016Sağlık
“Kızım ergenliğe giriyor”

“Kızım ergenliğe giriyor”

Çocukluktan ergenliğe geçişte görülen değişimler...

Çocuğunuzu asla başkalarıyla kıyaslamayın

Çocuğunuzu asla başkalarıyla kıyaslamayın

Bir gün karşınıza geldi ve size popüler olmak istediğini söyledi. Ne yapacaksınız? Psikolog Doç. Dr. Yıldız Dilek Ertürk, 5 adımda çözümü anlattı.

2.03.2015Hayat
Hormonlar bozuluyor psikoloji de bozuluyor

Hormonlar bozuluyor psikoloji de bozuluyor

Gaziosmanpaşa Üniversitesi (GOÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Erhan Karaaslan, çocuklarda erken ergenliğin ciddi psikolojik travmalara yol açabileceğini söyledi.

25.12.2012Sağlık
Erkeklerde ergenlik dönemi değişimleri

Erkeklerde ergenlik dönemi değişimleri

Fiziksel ve duygusal değişimler başlıyor.

Erken ergenlik sebebi olabilir

Erken ergenlik sebebi olabilir

Acıbadem Kadıköy Hastanesi çocuk ve ergen endokrinolojisi uzmanı Prof. Dr. Serap Semiz, erken ergenliğin çocuğun psikolojik sorunlar yaşamasının yanı sıra ileride kısa boylu kalmasına da neden olabildiğini bildirdi.

7.07.2012Gündem
Erken ergenlik sebebi olabilir

Erken ergenlik sebebi olabilir

Acıbadem Kadıköy Hastanesi çocuk ve ergen endokrinolojisi uzmanı Prof. Dr. Serap Semiz, erken ergenliğin çocuğun psikolojik sorunlar yaşamasının yanı sıra ileride kısa boylu kalmasına da neden olabildiğini bildirdi.

5.07.2012Sağlık
Taş devri diyeti

Taş devri diyeti

5-10 bin yıl önce insanların çok daha az hastalandığı varsayımıyla onlar gibi beslenerek daha sağlıklı olunabileceğini iddia eden taş devri diyeti.

Büyümeyi engellemiyor

Büyümeyi engellemiyor

Ergenlik genini bulan Türk bilim insanı, Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Endokrinoloji ve Metabolizma Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kemal Topaloğlu, Çocuklarda “büyümeyi engelleyeceği” gerekçesiyle saçların kesilmesinin hiçbir bilimsel dayanağının bulunmadığını söyledi.

26.12.2008Kelebek
Prematüre çocuk annesi olmak

Prematüre çocuk annesi olmak

Şimdi 8 yaşında olan Ege Su, Türkiye’de her yıl doğan 130 bin kadar aceleci bebekten. Annesi hemşire Müşerref Uzunoğlu’nun karnında 37 yerine sadece 24 hafta kaldı.

21.11.2008Kelebek
SORU VE CEVAPLAR 181

SORU VE CEVAPLAR 181

NPİSTANBUL Hastanesi ve Memory Center Nöropsikiyatri Merkezi'nden 33 uzman tüm psikoloji ve nöroloji konusundaki sorularınızı cevaplandırıyor!...

9.10.2008Kelebek
Erken ergenler çoğalıyor

Erken ergenler çoğalıyor

Normal olarak 9-10 yaşlarında başlaması gereken ergenlik bazı kimyasal maddeler ve hormonlu gıdalar nedeniyle günümüzde erken yaşandığı için yeni bir nesil hem kısa boylu kalıyor hem de psikolojik sorunlar yaşıyor.

7.07.2008Sağlık
Menstrüasyon Nedir Menstrüasyon Yokluğu Ve Bozukluğu Neden Olur

Menstrüasyon Nedir? Menstrüasyon Yokluğu Ve Bozukluğu Neden Olur

Vücudumunuzla ilgili hemen hemen her şeyi bilmemiz gerekiyor. İster karşı cins olsun, ister kendi cinsimiz olsun sağlık açısından bu çok önemlidir. Özellikle kadınlar kendi vücutları hakkında daha fazla bilgiye sahip olmalıdır. Peki, Menstrüasyon nedir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

22.07.2021Sağlık
Dil yarasına ne iyi gelir, neden olur, nasıl ve kaç günde geçer Dil yarasına evde kesin çözüm önerileri

Dil yarasına ne iyi gelir, neden olur, nasıl ve kaç günde geçer? Dil yarasına evde kesin çözüm önerileri

Dil yarası, dilde beyaz yara, ağız içi dil yarasına ne iyi gelir, dil yarası hangi vitamin eksikliğinden olur gibi sorgulamalar en çok aranan konular arasında yer alıyor. Tat alma, konuşma, çiğneme ve yutma gibi önemli fonksiyonların bir parçası olan dilde yaşanan problemler yaşam kalitesini düşüren etkenlerden biridir. Vitamin eksikliğinden ya da mikrobik nedenlerden dolayı dilde çıkan beyaz yaralar uzun süre geçmeyebilir. Peki dil yarasına ne iyi gelir, neden olur, nasıl ve kaç günde geçer? Dil yarasına evde kesin çözüm önerileri.

13.07.2021Sağlık
Diz ağrısına ne iyi gelir ve nasıl geçer Diz ağrısı neden olur Evde diz ağrısına iyi gelen bitkisel çözümler ve doğal yöntemler

Diz ağrısına ne iyi gelir ve nasıl geçer? Diz ağrısı neden olur? Evde diz ağrısına iyi gelen bitkisel çözümler ve doğal yöntemler

Diz ağrısı eklemlerde en sık karşılaşılan ağrılardan biridiri. Dizlerimiz gün içinde en yoğun kullandığımız eklemlerimizden biridir.. Bu sebeple dizde meydana gelen kronik ağrılar önemsenmelidir. Bu ağrılar merdiven inip çıkarken, menisküs veya romatizma nedeniyle meydana gelebilir. Diz ağrısına iyi gelen bitkisel ve doğal yöntemlerle de evde çözüm üretilebilir. Peki diz ağrısı nasıl geçer? Evde diz ağrısına ne iyi gelir? Diz kapağı ağrısı nasıl geçer? Diz ve bacak ağrısına ne iyi gelir? İşte diz ağrısı nedenleri ve diz ağrısına iyi gelen öneriler...

7.07.2021Sağlık
İlham verici bir hikaye | Sol bacağı tam 45 kilo olan model: Mahogany Geter

İlham verici bir hikaye | Sol bacağı tam 45 kilo olan model: Mahogany Geter

Amerikalı Mahogany Geter, halk dilinde fil hastalığı olarak bilinen lenfödem hastalığına sahip. Bu hastalık nedeniyle 135 kilo olan genç kadının sol bacağı tam 45 kilo ağırlığında. İşte Mahogany'nin hikayesi...

31.05.2021Gündem
Su Alerjisi Nedir, Neden Olur Ve Nasıl Geçer Su Alerjisi Belirtileri Ve Tedavisi Hakkında Bilgi

Su Alerjisi Nedir, Neden Olur Ve Nasıl Geçer? Su Alerjisi Belirtileri Ve Tedavisi Hakkında Bilgi

Kişilerin farklı nedenlerden alerji sorunu yaşaması söz konusu olabilmektedir. Su alerjisi de alerji türlerinden bir tanesidir. Akujenik ürtiker denen alerji pek çok kişi tarafından hayatlarında bir kez yaşadıkları bir durumdur. İşte, merak edilen tüm detaylar.

16.05.2021Sağlık
Çölyak nedir Çölyak hastalığı hakkında bilgiler

Çölyak nedir? Çölyak hastalığı hakkında bilgiler

Çölyak nedir sorusu, pek çok kişinin araştırdığı konu olmaya devam ediyor. Çölyak hastalığı genetik yatkınlığı olan kişilerde glutene maruz kalma sonucu gelişen, kronik, immün aracılı bir ince bağırsak enteropatisidir Çölyak hastalığı temelde ince bağırsağı etkilese de, klinik özellik yelpazesi hem intestinal hem de ekstraintestinal semptomlar ile çok geniştir. Her yaş grubunda, her ırkta ve her iki cinste de görülebilir. İşte, Sağlık Bakanlığı'nın paylaştığı bilgiler ışığında Çölyak hastalığı hakkında detaylar..

26.04.2021Gündem
Tourette (Tured) sendromu nedir Tourette sendromu belirtileri ve tedavisi

Tourette (Tured) sendromu nedir? Tourette sendromu belirtileri ve tedavisi

Tourette sendromu, bedensel ve sesli tiklerin bir arada bulunduğu bir hastalıktır. Son günlerde adını sıkça duyduğumu Tourette (Tured) sendromu pek çok kişi tarafından merak ediliyor. Peki Tourette sendromu nedir? İşte Tourette sendromu hakkında bazı bilgiler.

1.04.2021Sağlık
Demir eksikliği belirtileri nelerdir, kimlerde görülür

Demir eksikliği belirtileri nelerdir, kimlerde görülür?

Demir eksikliği, vücutta demirin eksilmesine bağlı gelişen bir tür kansızlıktır. Demir eksikliği tedavi edilmediğinde büyük sağlık sorunlarına yol açabilir. Peki demir eksikliği neden olur, kimlerde görülür? İşte, demir eksikliği belirtileri...

25.03.2021Sağlık
Folik asit ne işe yarar, hangi besinlerde var Folik asit eksikliğine dikkat

Folik asit ne işe yarar, hangi besinlerde var? Folik asit eksikliğine dikkat

Folik asit, insan vücudu için gerekli olan asitlerden biridir ve B9 vitamini olarak adlandırılır. Her yaştan insan için gerekli olan vitaminlerin başında gelir. Folat ve folik asit, B9 vitamininin iki farklı türüdür. Folat, besinlerde B9 vitamininin doğal olarak bulanan şeklidir. Folik asit de sentetik olarak üretilen folat türevidir. Peki folik asit ne işe yarar, hangi besinlerde var? Folik asit eksikliği nelerdir? İşte tüm merak edilenler...

24.03.2021Sağlık

Salgının uzaması çocukları etkileyebilir

UNICEF'e göre salgının etkisiyle düşük ve orta gelir düzeyindeki ülkelerde mahrumiyet yaşayan çocuk sayısına 150 milyon daha eklenirken, aşılama dahil sağlık hizmetlerindeki kesintiler ve artan yoksulluğun getirdiği yetersiz beslenmedeki artış özellikle beş yaş altı çocuk ölümlerini ve sağlığını etkileyebilir.

23.02.2021Eğitim
Tourette Sendromu (tik bozuklukları) nedir İşte Tourette Sendromu belirtileri

Tourette Sendromu (tik bozuklukları) nedir? İşte Tourette Sendromu belirtileri

Toplumda çoğu kişi tarafından bilinmeyen bir sinir sistemi sorunu olan Tourette Sendromu, kronik bir rahatsızlık şeklinde ömür boyu sürüyor. Turet sendromu, erkeklerde kadınlara oranla daha fazla görülüyor. Tourette Sendromu üzerinde genetik, nörobiyolojik, psikolojik, çevresel etkilerin varlığı tartışılmaktadır. Peki, Tourette Sendromu (tik bozuklukları) nedir? İşte Tourette Sendromu belirtileri...

4.02.2021Sağlık
Otizmli çocuklara uygun eğitim ve terapi desteği çok önemli

Otizmli çocuklara uygun eğitim ve terapi desteği çok önemli

Beyin gelişimi ve işleyişindeki farklılıktan kaynaklanan otizm spektrum bozukluğu, çocukluk döneminde ortaya çıkar. Belirtileri genellikle erken çocukluk döneminde ortaya çıkan otizmin tedavisinde uygun eğitim ve terapiler kullanılır.

Menopoz belirtileri nelerdir Menopoz döneminde nelere dikkat edilmeli

Menopoz belirtileri nelerdir? Menopoz döneminde nelere dikkat edilmeli?

Menopoz, ergenlik dönemi ile başlayan adet kanamalarının son bulduğu doğal bir süreçtir. Bu dönem kadınlar için oldukça önemlidir. Peki, menopoz belirtileri nelerdir? Kaç yaşında başlar? Bu süreçte beslenmede nelere dikkat edilmeli? İşte menopoz ile ilgili merak edilenler...

27.01.2021Sağlık
Göz sağlığı ile ilgili doğru bilinen yanlışlar

Göz sağlığı ile ilgili doğru bilinen yanlışlar

Göz hastalarının en sık dile getirdiği şikayetlerin görme kaybı ile gözlük sorunları olduğunu kaydeden Op. Dr. Hakan Özpolat, kişilerin çeşitli kaynaklardan edindikleri bilgilerin çoğunluğunun göz rahatsızlıklarıyla ilgili doğru bilinen yanlışlar olduğunu söyledi.

24.01.2021Sağlık

Yazar Sonuçları

Ergenlik dönemindeki erkek çocuk ebeveynleri nelere dikkat etmeli?

Ergenlik dönemi hem çocuklar hem de ebeveynleri için bir dizi değişimle birlikte gelir. Psikolojik ve fiziksel değişimlerin eş zamanlı yaşandığı ergenlik dönemi yalnızca gelişen bireyi değil aynı zamanda ailesini de etkiler. Testosteron salınımının artması ile birlikte çocukluktan erkekliğe geçişin başladığı bu süreçte erkek çocuklarında endişe, kaygı, kendini ispatlama çabası ve maruz kalınan fiziksel dönüşümler neticesinde cinsel farkındalığının üst düzeye çıkması gibi duygu durumları farklılaşması yaşanır.

8.06.2019

Ergeninizle barışın

Büyüdükçe daha az hata yapmasını beklemeyin.

5.11.2018

Ergenlerin sakinliği, ciddi bir sorun olabilir mi?  

İki hafta önce ergenlik hakkında yazmıştım.

21.09.2016

Erken ergenlik nedir?

Çocukların bedensel sağlıklarına etkisi gibi ruhsal etkileri kaçınılmazdır.

26.02.2016

Miyom nedir?

Miyomlar, rahmin kas dokusundan gelişen kanser olmayan tümörlerdir. Kadınlarda en sık görülen pelvik tümörlerdir. Ancak bu kadar sık görülmesi kadınları korkutmamalıdır. Çünkü miyomların, rahimden çıkarılma ameliyatı olan miyomektomi ameliyatı ancak miyomlar kadınlarda bir şikâyete neden olursa yapılır.

5.05.2021

Doğrusu Yanlışı! Ergenlikte Anksiyete…

Ergenlik dönemi bireyin kişilik gelişiminin temellerinin atıldığı, hayata bakış açısının belirlenmeye başladığı ve hem bedensel hem de ruhsal gelişiminin hızla ilerlediği bir dönemi oluşturur. Bu geçiş dönemi genç birey için hiç bilinmeyen bir dünyaya adım atmaktır ve yetişkinlerde de olduğu gibi genç bireylerde de değişim ve yenilik kaygı verici olabilir.

24.03.2021

Polikistik Over Sendromu Tanısı Aldım: Beni Neler Bekliyor?

Polikistik over sendromu (PCOS), yumurtlamanın olmamasından ötürü adet düzensizliğine neden olan ve androjen (erkeklik hormonu) düzeylerinin yüksek olmasıyla seyreden bir durumdur.

2.03.2021

Serebral Palsi nedir? Belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Serebral Palsi doğum öncesi dönemde olan beyin hasarının iki yaşına geldikten sonra da devam etmesine denir. Beynin hasarına bağlı olarak ilerleyici olmayan bir hareket ve duruş bozukluğu olur.

15.02.2021

Miyomlar ile ilgili bilmek istedikleriniz

Miyomlar rahmin kas tabasından kaynaklı iyi huylu tümörlerdir. Kadınlarda pelvik bölgede en sık görülen tümörlerdir.

10.02.2021

Yorgunluk ve depresyona sebep olabilir... Folik asit eksikliğine dikkat!

Folik asit, B9 vitamini olarak adlandırılır. Her ne kadar birbirinin yerine kullanılan ifadeler olsa da folat ve folik asitin, B9 vitamininin farklı iki türü olduğu unutulmamalıdır. Folat, latince “folium” kelimesinden köken almış olup yeşil yaprak anlamına gelir. Folat, besinlerde B9 vitaminin doğal olarak bulunan şeklidir. Folik asit ise sentetik olarak üretilen folat türevidir. Gıdalarla vücuda alınan folat, kan dolaşımına geçmeden önce aktif formu olan 5-MTHF‘ye dönüştürülür. Folik asitin aktifleştirilmesinde ise sindirim sistemi dışında karaciğer ve diğer dokular da görev alır.

5.02.2021

Varikoselektomi nedir?

Bilindiği gibi testisler ‘skrotum’ adı verilen deri kese içinde bulunurlar. Skrotum derisindeki damarların genişleyip küçük torbacıklar yapmasına varikosel denir. Varikoseldeki damarlar bacaklarda görülen varisli damarlara çok benzer. Varikosel çıplak gözle dışarıdan fark edilebilir.

22.01.2021