Çocuğunuzu asla başkalarıyla kıyaslamayın

Güncelleme Tarihi:

Çocuğunuzu asla başkalarıyla kıyaslamayın
Oluşturulma Tarihi: Mart 02, 2015 07:16

Bir gün karşınıza geldi ve size popüler olmak istediğini söyledi. Ne yapacaksınız? Psikolog Doç. Dr. Yıldız Dilek Ertürk, 5 adımda çözümü anlattı.

Haberin Devamı

Neden okulda popüler olmak istiyor?
Her genç popüler olmak ister. Öncelikle popüler olmanın onun için ne anlama geldiğini anlamamız gerekir. Fark edilmek, beğenilmek, takdir edilmek, örnek gösterilmek gibi anlamlar ifade edebilir. Eğer ergenin popüler olma çabası olumlu özellikleriyle gerçekleşmez ve fark edilemezse, bazı durumlarda olumsuz davranışlar ve yönelimlerle de ilgi çekmeye çalışabilir. Unutmamamız gereken, bu dönemin bir kimlik kazanımı arayışı dönemi olduğu. Bu, popüler olma isteği, utanma, geri çekilme ve çekingenlik gibi tam ters davranışlarla da kendini gösterebilir.

Okuldaki arkadaşlarını kıskandığını söylüyor. Ona ne söylemeliyim?
Öncelikle onun olumlu, başarılı ve iyi alanları öne çıkarak kendine güvenmesini sağlayın. Örneğin; “Her insan birbirinden farklıdır. Dolayısıyla hepimizin güçlü ve güçsüz yanları vardır. Önemli olan kendimizi iyi tanımamız ve fark etmemizdir. Onun için sen de güçlü olduğun yönlerini fark etmelisin ve kendine güvenmelisin. Tamam, arkadaşının saçları veya gözleri senin hoşuna gidiyor olabilir, derslerde senden daha iyi not alıyor olabilir. Bakalım senin başarılı olduğun alanlar neler, gel bir düşünelim. Örneğin ben senin yardımseverliğini, sıcacık kalbini çok seviyorum. Gülmek sana çok yakışıyor...” gibi şeyler söyleyebilirsiniz. Hiçbir şekilde başka çocuklarla kıyaslamayın.

Haberin Devamı

Çocuğunuzu asla başkalarıyla kıyaslamayın

Beni neden okulunda görmek istemiyor?
Özellikle buluğ çağında, çocuğun aileden kopma isteği vardır ve aileyle birlikte görünmekten kaçınır. O artık bir yetişkin olduğunu düşünür ve anne-babasıyla görünmesinin itibarına zarar getireceğine inanabilir. Arkadaşlarının kendisiyle bu konuda dalga geçmesinden çekinir.

Popüler olmak için marka giyinmek istiyor? Ne yapmalıyım?
Aile çocuğa örnek olmalı, değerin marka ile ölçülemeyeceğini, temiz ve özenli giyinmenin çok daha önemli olduğunu anlatmalı. Gençler, pop starları, sporcuları, dönemin popüler kimliklerini kendilerine rol model olarak seçerler. Bazen bu rol modeller arkadaşları olabilir. Grup dışına çıkmamak, akranları tarafından kabul edilmek, hatta öne çıkmak için marka bağımlılıkları olabilir. Bu noktada gençlerle zıtlaşmamak gerekir. Her aile bütçesine göre çocuğuna bir şeyler alabileceğini anlatmalı.

Haberin Devamı

Kendini beğenmiyor. Kendini önemsemesini nasıl sağlayabilirim?
Ergenlik, fark etme dönemidir. Kendini tanıması için ona fırsat tanıyın. Olumsuz yönde eleştirmeyin ve dalga geçmeyin. Başarabileceği küçük hedefler belirlemek ve gerçekleştirdiğinde takdir etmek, hem becerilerini geliştirecek hem de işe yaradığı duygusuyla kendisini kabul etmesine fırsat tanıyacaktır.

Çocuğunuzu asla başkalarıyla kıyaslamayın

BAKMADAN GEÇME!