EKSTRA
MENÜ

Epilepsi Nedir

Epilepsi Nedir ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Epilepsi Nedir haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 194 Epilepsi Nedir haberi bulunmuştur.

Epilepsi (Sara olarak da bilinir), beyin içinde bulunan sinir hücrelerinin olağan dışı bir elektro-kimyasal boşalma yapması sonucu ortaya çıkan nörolojik bozukluk, hastalıktır. Beynin normalde çalışması ile ilgili elektriğin aşırı ve kontrolsüz yayılımı sonucu oluşur. Sıklıkla geçici bilinç kaybına neden olur.
Epilepsi nöbetleri farklı şekillerde ortaya çıkar. Bazı nöbetlerden önce korku hissi gibi olağandışı algılamalar ortaya çıkarken, bazı nöbetlerde kişi yere düşebilir, bazen ağzı köpürebilir.

DEVAMI

Epilepsi Nedir Haberleri

Epilepsi nedir Epilepsi nöbeti ne demek

Epilepsi nedir? Epilepsi nöbeti ne demek?

Epilepsi kronik bir hastalıktır. Doğum sırasında ya da daha sonra herhangi bir nedenle beyin zedelenmesi oluşan kişilerde gelişir. Günümüzde her yaş, cins, ırk, etnik grup ve sosyoekonomik sınıftan insan epilepsili olarak yaşamaktadır. Peki, epilepsi nedir? Epilepsi nöbeti ne demek?

3.11.2020Sağlık
Epilepsi Nöbeti Geçiren Birine Nasıl Müdahale Edilmeli

Epilepsi Nöbeti Geçiren Birine Nasıl Müdahale Edilmeli?

Epilepsi nöbetleri, farklı şekillerde meydana geliyor. Yere düşme, kasılma ve vücutta atmaların olduğu bazı nöbetlerin tehlikeli olabileceğini belirten uzmanlar, epilepsi nöbeti geçiren kişiye su ve yiyecek verilmemesi gerektiğinin altını çizdi.Nöroloji Uzmanı Doç. Dr. Barış Metin, epilepsi nöbeti anında yapılması gerekenler hakkında önemli bilgiler verdi.

Epilepsi nedir Epilepsi hastalığı nasıl anlaşılır

Epilepsi nedir? Epilepsi hastalığı nasıl anlaşılır?

Epilepsi hemen her yaşta görülebilen ve uzun süreli tedavi ve izleme gerektiren bir hastalıktır. Pek çok hastalık gibi epilepsi hastalığında da erken tanı önemlidir. Erken tanı, doğru tedavi ve düzenli takipler sayesinde epilepsi kontrol altında tutulabilir. İşte, epilepsi hastalığıyla ilgili detaylı bilgi.

10.01.2019Sağlık
Epilepsi nedir Epilepsi nöbetleri hakkında merak edilenler

Epilepsi nedir? Epilepsi nöbetleri hakkında merak edilenler

Halk arasında ‘sara hastalığı’ olarak da bilinen epilepsi, kısa süreli beyin fonksiyon bozukluğuna bağlı meydana gelmektedir. Epilepsi nöbetlerinin çok değişik çeşitleri mevcuttur. Bu durum bazı hastalarda epilepsi tanısının konulmasını güçleştirir ve çok çeşitli karışıklıklara neden olur. Gelişen tanı yöntemleri sayesinde yanlış tanılar giderek azalmaktadır. Peki, epilepsi nedir? İşte epilepsi ve epilepsi nöbetleri hakkında merak edilenler

21.10.2018Gündem
Epilepsi nedir Epilepsi hastalığıyla ilgili merak edilenler

Epilepsi nedir? Epilepsi hastalığıyla ilgili merak edilenler

Halk arasında sara hastalığı olarak da bilinen epilepsi, sığlıkla rastlanılan sağlık sorunlarından biri. Beyindeki sinir hücrelerinin normal işleyişini kesintiye uğratan hemen her şey epilepsiye neden olabilir. İşte, epilepsi hastalığı hakkında merak edilenler.

10.09.2018Gündem
Epilepsi nedir

Epilepsi nedir?

Halk arasında “sara olarak da bilinen epilepsi, basitleştirilmiş şekliyle kısa süreli beyin fonksiyonlarındaki bozukluğa bağlıdır ve beyin hücrelerinde geçici anormal elektrik yayılması sonucu ortaya çıkar. Nöbetler halinde olan bir hastalıktır. Epilepsi nöbeti sırasında hastada kasılmalar, duyusal değişiklikler ve bilinç kaybını geçirebilir. Bir kez nöbet geçirmek ise epilepsi hastası olduğunuz anlamına gelmez.

27.07.2018Gündem
Yetişkinlerde epilepsi hakkında bilmeniz gerekenler

Yetişkinlerde epilepsi hakkında bilmeniz gerekenler

Toplumda yaygın olarak "sara hastalığı" olarak bilinen epilepsi, hemen her yaşta görülebilen ve yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen bir hastalıktır. Epilepsinin sadece hastaları değil, hasta yakınlarını da etkileyen bir hastalık olduğunu söyleyen Beyin ve Sinir Hastalıkları / Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Fehim Arman, uzun süren ve düzenli takip gerektiren tedavinin doktor, hasta ve hasta yakınlarının işbirliğini gerektiren bir süreç olduğunu vurguladı.

4.07.2018Sağlık
Epilepsi hastalığı çoğu zaman tamamen kontrol altına alınabiliyor

Epilepsi hastalığı çoğu zaman tamamen kontrol altına alınabiliyor

Halk arasında sara olarak bilinen epilepsi hastalığının görülme sıklığı toplumda yüzde 5 ile yüzde 1 arasında değişiyor. 16 yaş öncesi ve 65 yaşından sonra görülme sıklığı artmakla birlikte herhangi bir yaşta ortaya çıkabilen epilepsi nöbetleri beyinde nöron olarak adlandırılan hücre veya hücrelerde geçici olarak oluşan anormal elektriksel aktivitenin yarattığı klinik bir durum. Peki epilepsinin nedenleri, tedavi yöntemi neler?

18.06.2018Sağlık
Epilepsi nedir Epilepsi belirtileri nelerdir

Epilepsi nedir? Epilepsi belirtileri nelerdir?

Halk arasında “Sara” olarak bilinen epilepsi hastalığı doğru tedavi ile büyük oranda kontrol altına alınabilen bir hastalıktır. Kendiliğinden ve tekrarlayan nöbetlerin (soğuk havale) olması durumunda epilepsi teşhisi konulur. Türkiye Çocuk Nörolojisi Derneği Başkanı ve Medipol Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden Prof. Dr. Kürşad Aydın epilepsi hastalığında en sık yapılan hatanın nöbet geçiren hastalara soğan koklatmak olduğunu söyledi ve epilepsi hastalığı hakkında bilgi verdi.

9.02.2018Sağlık
Epilepsi hakkında bilinmesi gerekenler

Epilepsi hakkında bilinmesi gerekenler

Çocuk Nörolojisi Uzmanı Doç. Dr. Adnan Ayvaz epilepsi hakkında bilinmesi gerekenler anlattı.

1.02.2018Sağlık
Temporal Lob Epilepsi hastalığı nedir TLE hastalığının temel özellikleri neler

Temporal Lob Epilepsi hastalığı nedir? TLE hastalığının temel özellikleri neler?

Temporal Lob Epilepsi hastalığı son günlerin en çok konuşula ve araştırılan konularından biri oldu. Felce varan komplikasyonlara neden olan Temporal Lob Epilepsi, İstanbul'da hayatını kaybeden Yavuz Yılmaz'ın da mücadele ettiği bir hastalıktı. Peki Temporal Lob Epilepsi hastalığı nedir? TLE hastalığının temel özellikleri neler?

17.12.2017Gündem
Yavuz Yılmazın ani ölümünün ardından üniversite hastalığını açıkladı

Yavuz Yılmaz'ın ani ölümünün ardından üniversite hastalığını açıkladı

Eski Başbakan Mesut Yılmaz’ın büyük oğlu Mehmet Yavuz Yılmaz (38), Beykoz’daki evinde şakağından tek kurşunla vurulmuş halde bulundu. Yavuz Yılmaz’ın yanında, babasına ait ruhsatlı Smith Wesson marka tabanca vardı. Polis, bitişik atışla (hedefe dayayarak) öldüğü belirlenen Yavuz Yılmaz’ın intihar ettiği ihtimali üzerinde duruyor. Yavuz Yılmaz'ın ölümünün ardından, İcra Kurulu Üyesi olduğu İstanbul Kent Üniversitesi'nden yapılan açıklamada ise bir süredir mücadele ettiği 'Temporal Lob Epilepsi' hastalığına dikkat çekilerek, "Son dönemde giderek ağırlaşan ve felce doğru ilerleyen komplikasyonları nedeniyle ağır stres altındaydı" denildi. Başbakan Binali Yıldırım da bugün saat 10.30 sıralarında, Mesut Yılmaz'ın Beykoz'daki evine gelerek taziye ziyaretinde bulundu. CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin de taziye ziyaretinin ardından yaptığı açıklamada, "Allah hiçbir anaya, babaya evlat acısı yaşatmasın. Çok büyük bir acı. Bu acı tüm Türkiye'nin yüreğini yaktı" dedi.

17.12.2017Gündem
Çocuklarda epilepsi tedavisinde ilaç kullanımı nasıl olmalı

Çocuklarda epilepsi tedavisinde ilaç kullanımı nasıl olmalı?

Epilepsinin farklı çağlarda ve farklı şekillerde görülebilen bir hastalık olduğunu söyleyen Doç. Dr. Ebru Kolsal, tedavide düzenli ilaç kullanımına dikkat çekiyor.

25.04.2016Sağlık
Çocuklarda görülen havale çeşitleri

Çocuklarda görülen havale çeşitleri

Eğer Sara krizlerini bir ilaç ile kontrol altına alabiliyorsak...

Epilepsi Nedir & Nasıl Tedavi Edilir

Epilepsi Nedir & Nasıl Tedavi Edilir?

Size, çocuğunuza veya çok sevdiğiniz bir yakınınıza epilepsi (sara hastalığı) teşhisi konduysa unutmayın yalnız ve çaresiz değilsiniz. Bu bulaşıcı bir hastalık veya bir akıl hastalığı değildir.

Çocuklarda epilepsi nasıl anlaşılır

Çocuklarda epilepsi nasıl anlaşılır?

Doktor kontrolüne mutlaka ihtiyaç var!

“Epilepsi ve Ben” yarışması çocuklara umut oluyor

“Epilepsi ve Ben” yarışması çocuklara umut oluyor

Yarışma, epilepsiden etkilenen bireyleri ve aileleri birleştirmeyi amaçlıyor.

3.06.2015Etkinlikler
Epilesiye farkındalık yaratan yarışma

Epilesiye farkındalık yaratan yarışma!

“Epilepsiye Objektif Ol” fotoğraf yarışmasına başvurular başladı.

23.03.2015Etkinlikler
Epilepsi tanısı nasıl konulur

Epilepsi tanısı nasıl konulur?

Nöbetler çocuklarda çeşitli nedenlerle ortaya çıkabiliyor.

Çin Aşısı Coronavacın Yan Etkileri Neler ve Alerji Riski Var mı

Çin Aşısı Coronavac'ın Yan Etkileri Neler ve Alerji Riski Var mı?

Bu günlerde Çin’den ithal edilen Sinovac firmasının Coronavac aşısı sağlık çalışanlarına yapılmaya başlandı. Aşının yapılmasıyla birlikte aşının yan etkileri, alerji riski ve etkinliği hakkında her birimizin kafasında sorular da oluşmaya başladı. Alerji ve Astım Derneği Başkanı Çocuk Alerji Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Akçay Coronavac aşısının yan etkileri ve alerjik reaksiyon riski hakkında bilgi verdi.

20.01.2021İyi Yaşam
Kromozom nedir ve nasıl oluşur Kromozom sayısı, yapısı ve özellikleri hakkında bilgi

Kromozom nedir ve nasıl oluşur? Kromozom sayısı, yapısı ve özellikleri hakkında bilgi

Kromozom canlı yaşayan bir beden içerisinde bulunan bununla beraber bütün hücre çekirdekleri içerisinde yer edinmiş, sıkı bir şekilde çekirdekleri sarmış bir DNA paketi yapısıdır. İnsanlar toplamda 23 kromozom taşımaktadır. Sizler için kromozom hakkında bulunan bütün bilgileri detaylı bir şekilde derledik.

14.12.2020Araştırma
‘Yakınınızı bu hastalıktan sonra yeniden keşfediyorsunuz’

‘Yakınınızı bu hastalıktan sonra yeniden keşfediyorsunuz’

“Artık iyice yaşlandı”, “Bu yaşta unutması normal”, “Anılarını döne döne anlatmayı zaten sever” gibi cümleler gündelik hayatınızın önemli bir parçası mı? Belki de böyle diyerek o yakınınıza alzheimer tanısı konmasını geciktiriyor olabilirsiniz?

20.09.2020Hürriyet Pazar
Zararlı mı yasaklanmalı mı yoksa gönül rahatlığıyla yiyelim mi MSG tartışması bitecek gibi değil

Zararlı mı yasaklanmalı mı yoksa gönül rahatlığıyla yiyelim mi? MSG tartışması bitecek gibi değil

Türkiye’de ve dünyada son yıllarda işlenmiş gıdalar ve bu gıdalara eklenen koruyucu, kıvam artırıcı ve lezzet artırıcı katkı maddelerine dair bilinç ve hassasiyet çok arttı. Bu bağlamda yaşanan tartışmalarda bazı maddeler sık sık öne çıkmaya başladı. Bunların en başında da MSG kısaltmasıyla da bilinen monosodyum glutamat geliyor. Türkiye’de “Çin tuzu” diye de bilinen monosodyum glutamat hakkında çok merak edilenleri araştırdık ve uzmanlara sorduk.

ARFF memuru ne demek ve ARFF memuru ne iş yapar

ARFF memuru ne demek ve ARFF memuru ne iş yapar?

ARFF memuru, KPSS tercih kılavuzunda ve çeşitli açıklamalarla gündeme gelmeye devam ediyor. ARFF memuru ne iş yapar ve nerelerde çalışır sorusu ile bu meslek hakkında bilgi edinmek isteyen pek çok kişi, araştırmalarını gerçekleştirmeye devam ediyor. Peki, ARFF memuru nedir ve ne iş yapar? İşte, bu unvan ile karşılaşan pek çok kişinin merakla araştırdığı ARFF memuru nedir ve ne iş yapar sorusunun cevabı

14.08.2020Gündem
ARFF memuru ne demek ve ARFF memuru ne iş yapar

ARFF memuru ne demek ve ARFF memuru ne iş yapar?

ARFF memuru, KPSS tercih kılavuzunda ve çeşitli açıklamalarla gündeme gelmeye devam ediyor. ARFF memuru ne iş yapar ve nerelerde çalışır sorusu ile bu meslek hakkında bilgi edinmek isteyen pek çok kişi, araştırmalarını gerçekleştirmeye devam ediyor. Peki, ARFF memuru nedir ve ne iş yapar? İşte, bu unvan ile karşılaşan pek çok kişinin merakla araştırdığı ARFF memuru nedir ve ne iş yapar sorusunun cevabı

13.08.2020Gündem
Düşük Karbonhidrat Diyeti Nasıl Yapılır

Düşük Karbonhidrat Diyeti Nasıl Yapılır?

Günlük hayatın içinde en çok gündem yaratan konu kilo verme. Az ya da çok herkesin vermesi gereken kilosu var. Kilo verme sürecinde ise düşük karbonhidratlı beslenme kilit nokta. Peki düşük karbonhidrat diyeti nasıl yapılır?

1.07.2020Diyet Rehberi
Gran nedir Gran kan değeri kaç olmalıdır Düşüklüğü ile yükseliği nedenleri ve belirtileri

Gran nedir? Gran kan değeri kaç olmalıdır? Düşüklüğü ile yükseliği nedenleri ve belirtileri

Kan testlerinde Granülasitler şeklinde sıklıkla karşılaşılan bir terim olan Gran, tıbbi olarak ifadesinden dolayı çok az biliniyor. Gran nedir, Gran kan değeri kaç olmalıdır, düşüklük ve yükseklik nedenleri nelerdir, düşük ya da yüksek olduğunda nasıl belirtiler gösterir sorularının cevaplarını sizler için derledik.

12.06.2020Sağlık
Eritrosit nedir Eritrosit değeri kaç olmalıdır Düşüklüğü ile yüksekliği nedenleri ve belirtileri

Eritrosit nedir? Eritrosit değeri kaç olmalıdır? Düşüklüğü ile yüksekliği nedenleri ve belirtileri

Eritrosit, insan sağlığı için önemli görev üstlenen kırmızı kan hücreleridir. İnsan vücudunda birçok görevi vardır. Eritrosit hakkında sıklıkla araştırma yapılmaktadır. Eritrosit nedir? Eritrosit değeri kaç olmalıdır? Düşüklüğü ile yüksekliği nedenleri ve belirtileri nelerdir? Konu hakkında tüm detayları sizler için derledik.

12.06.2020Sağlık
ALT nedir ALT değeri kan tahlilinde kaç olmalıdır Düşüklüğü ile yüksekliği nedenleri ve belirtileri

ALT nedir? ALT değeri kan tahlilinde kaç olmalıdır? Düşüklüğü ile yüksekliği nedenleri ve belirtileri

Alanin aminotransferazın kısaltılmış hali olan ALT kan testlerinde bakılan bir değerdir. Özellikle karaciğerin durumunun tespiti için bakılmaktadır. ALT nedir? ALT değeri kan tahlilinde kaç olmalıdır? Alt düşüklüğü veya yüksekliğinin nedenleri nedir? Alt düşüklüğü ve yüksekliğinin belirtileri nelerdir? ALT ile ilgili merak edilen tüm soruların yanıtları hazırladık.

9.06.2020Sağlık
NEU (nötrofil) nedir NEU değeri kaç olmalıdır Düşüklüğü ile yüksekliği nedenleri ve belirtileri

NEU (nötrofil) nedir? NEU değeri kaç olmalıdır? Düşüklüğü ile yüksekliği nedenleri ve belirtileri

Kan testleri kişilerde pek çok hastalığın belirlenmesi için yapılmaktadır. Yapılan bu testlerden birisi de NEU yani nötrofil testleridir. Nötrofil testlerinin yüksekliği ve düşüklüğü pek çok hastalığının belirtisi olabilir. Bu sebeple çok önemli bir testtir. Peki NEU (Nötrofil) nedir? NEU değeri kaç olmalıdır? Düşüklüğü ile yüksekliği nedenleri ve belirtileri nelerdir? Sizlere nötrofil testi hakkında merak edilen soruları detaylıca açıkladık.

9.06.2020Sağlık
Menenjit aşısı ne zaman yapılır Menenjit bulaşıcı mıdır

Menenjit aşısı ne zaman yapılır? Menenjit bulaşıcı mıdır?

Menenjit aşısı, bulaşıcı bir hastalık olan menenjitten korunmak için önem arz etmektedir. Özellikle çocuklarda görünen menenjit, meningokok aşısı olarak bilinen bu aşı aracılığıyla korunma imkanı taşıyabilmektedir. Menenjit hastalığı kontrol altına alınmadığı taktirde ölüme kadar gidebilmektedir. Peki, menenjit aşısı ne zaman yapılır? İşte, menenjit aşısı ve hastalığın seyri hakkında bilinmesi gereken tüm detaylar

2.06.2020Sağlık
Sinir sistemi nedir Sinir sistemi hastalıkları nelerdir

Sinir sistemi nedir? Sinir sistemi hastalıkları nelerdir

Sinir siteminde meydana gelen rahatsızlıklar, kişinin sosyal yaşamını olumsuz anlamda etkileyebilir. Bu bölgede meydana gelen gelişmeler, bir dönem sonra vücudun tepki bile vermeyeceği hastalıkların gelişmesine neden olabilir. Sinir sistemi nedir, burada oluşabilecek hastalıklar nelerdir, sizler için araştırdık.

15.03.2020Sağlık
Nöroloji nedir nöroloji ne demek Nöroloji doktoru (Nörolog) neye ve hangi hastalıklara bakar

Nöroloji nedir? nöroloji ne demek? Nöroloji doktoru (Nörolog) neye ve hangi hastalıklara bakar?

Baş dönmesi, baş ağrısı, el, kol, ayak, bacaklarda uyuşma, güçsüzlük, istemsiz hareketler, görme bozukluğu, ellerde titreme, kasılma, uyku sorunları, unutkanlık gibi problemleri bulunan kişilerin başvurması gerektiği yer nöroloji bölümüdür. Peki, nöroloji nedir? Bu konu hakkında bilgi vermek yararlı olacaktır.

9.03.2020Sağlık
Beyin cerrahi nedir Beyin cerrahi neye ve hangi hastalıklara bakar

Beyin cerrahi nedir? Beyin cerrahi neye ve hangi hastalıklara bakar?

Nöroşirürji, sinir sistemi problemlerinin tedavisiyle ilgilenmektedir. Alanın uzmanlığı; asıl sinirleri, beyni, omuriliği, omurganın kemiklerini, kafatası, omuriliklerin dışında kan damarlarını, bağlarını ve sinir dokularına destek veren koruyucu kaplamaları içermiş olan türlü şartları içermektedir. Peki, beyin cerrahi nedir? Beyin cerrahi bölümü hangi hastalıklara bakar?

9.03.2020Sağlık
Onların aşkı kavgayla başladı

Onların aşkı kavgayla başladı

MHP Ankara Milletvekili Erkan Haberal ve eşi Ceylan Haberal’ın evliliği, “Büyük aşklar kavgayla başlar” sözüne örnek gibi. Erkan Haberal babasının Ergenekon’dan tutuklu olduğu yıllarda Kanal B yönetimine geçmiş. Kanalda çalışan Ceylan Haberal, daha önce tanışmadığı Erkan Haberal’ı bahçede görüp kuşkulanınca güvenliğe şikâyet etmiş. Bir süre sonra da programı Erkan Haberal tarafından yayından kaldırılmış.

10.02.2020Gündem
Menenjit nedir ve belirtileri nelerdir Bakteriyel Menenjit hastalığı bulaşıcı mıdır

Menenjit nedir ve belirtileri nelerdir? Bakteriyel Menenjit hastalığı bulaşıcı mıdır?

Beyni ve omuriliği kaplayan meninks ismindeki zarın iltihaplanması ile ortaya çıkan menenjit hastalığı virüsler, bakteriler ve parazitlerin etkeni ile görülüyor. Her yaş grubunda görülebilen bakteriyel menenjit hastalarda farklı semptomlar ile beliti gösteriyor. Peki, Menenjit nedir ve belirtileri nelerdir? Bakteriyel Menenjit hastalığı bulaşıcı mıdır? İşte, menenjitle ilgili ayrıntılı bilgiler...

4.02.2020Sağlık
Beyin tümörü nedir Beyin tümörü belirtileri nelerdir

Beyin tümörü nedir? Beyin tümörü belirtileri nelerdir?

Ciddi hastalıklardan olan beyin tümörü genellikle birincil ya da ikincil olarak sınıflandırılırlar. Beyne baskı yapan ve beyin üzerine büyüyen beyin tümörleri hücrelerin türüne göre, derecesine göre, yerleşim yerlerine göre çeşitli olabiliyor. Peki, beyin tümörü nedir? Beyin tümörü belirtileri nelerdir? İşte, beyin kanseri olarak da bilinen beyin tümörü hastalığıyla ilgili ayrıntılı bilgiler.

21.01.2020Sağlık
Bravo Selcen

Bravo Selcen

24 yaşındaki Selcen Kankul beyin hasarına yol açan serebral palsi hastası. Çocukken aylarca komada kaldı, doktorlar “Yaşasa da en iyi ihtimalle yüzde 90 engelli kalır” dedi. Komadan çıktı, hayatı fizyoterapiyle geçti, “Yapamazsın” diyenlere inat okuyup fizyoterapist oldu. Şimdi minikleri ayağa kaldırmak için çalışıyor. Azmiyle, yürüyemeyen 2 yaşındaki Buse’ye adım attırdı bile.

11.01.2020Gündem
Raşitizm nedir Raşitizmin belirtileri nelerdir

Raşitizm nedir? Raşitizmin belirtileri nelerdir?

Yaşamın kaynağı güneş, sadece tabiatın değil biz insanoğlunun sağlığı için de çok önemlidir. Özellikle de kemik gelişimi için çok değerli olan kalsiyum ve fosfor gibi minerallerin emilimini kolaylaştıran D vitamininin en güçlü kaynağıdır. Bu kaynaktan mahrum kalmak ise bazı sağlık sorunlarına davetiye çıkarabilir. Daha çok çocukları etkileyen raşitizmde olduğu gibi… Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Mehmet Ali Talay, raşitizm hakkında bilinmesi gerekenleri anlatıyor.

Menenjit hastalığı nedir, belirtileri nelerdir

Menenjit hastalığı nedir, belirtileri nelerdir?

Menenjit beyni ve omuriliği kaplayan meninks ismindeki zarın iltihaplı hastalığıdır. Hastalığın genelde görülen bulguları ateş, baş ağrısı ve ense sertliğidir. Hastalığın etkeni virüsler, bakteriler ve parazitler olabilir. Peki Menenjit hastalığının belirtileri nelerdir ve tedavisi nasıl yapılır?

12.11.2019Sağlık
Savant sendromu nedir Savant otizmi belirtileri nelerdir

Savant sendromu nedir? Savant otizmi belirtileri nelerdir?

Erken çocukluk döneminde ortaya çıkan savant otizmi sendromu nörogelişimsel bozuklukları içinde yer alan bir sağlık sorunudur. Doğru adı Otizm Spektrum Bozuklukları (OSB), olan bu hastalık birçok farklı belirtilerle kendisini gösterebilmektedir. Hastalık hakkında bilgi edinmek isteyenler, savant sendromu belirtilerini araştırıyor. Peki, savant sendromu nedir? Savant otizmi belirtileri nelerdir? İşte, o konu hakkında bilgiler.

17.10.2019Sağlık
Şampuanlar Saç Dökülmesini Engeller mi

Şampuanlar Saç Dökülmesini Engeller mi?

Saç Bilim Dalı Uzmanı Serap Öztürk Niya, doğru şampuan seçiminin saç sağlığı üzerindeki etkilerini anlattı.

15.10.2019Saç

Yazar Sonuçları

Epilepsi hakkında en çok merak edilenler

Epilepsi hakkında en çok merak edilenler

Aileler epilepsiyi öğrenmeli ve çocuklarına bilgi vermeli!

26.06.2015

Epilepsi nedir

BENİM kardeşimde zaman zaman kasılmalar halinde nöbetler oluyordu. Götürdüğümüz doktor nöroloji doktoruna sevk etti.

25.03.2002