“Epilepsi ve Ben” yarışması çocuklara umut oluyor

Güncelleme Tarihi:

“Epilepsi ve Ben” yarışması çocuklara umut oluyor
Oluşturulma Tarihi: Haziran 03, 2015 11:50

Yarışma, epilepsiden etkilenen bireyleri ve aileleri birleştirmeyi amaçlıyor.

Haberin Devamı

Dünya üzerinde her yüz kişiden birinde epilepsi hastalığı görülmektedir ve dünyada yaklaşık 40 milyon epilepsi (sara) hastası vardır. Ülkemizde ise bu sayı 700 bin civarındadır. Epilepsi tüm yaş grupları içinde insanları en çok etkileyen nörolojik hastalıklardan biridir. Ülkemizde hala sosyal açıdan bir tabu olan epilepsiye dikkat çekmek, halkımızı bilinçlendirmek ve bu konuda farkındalık yaratmak amacıyla düzenlenen " Epilepsi ve Ben" adlı resim yarışması, epilepsi hastalığı olan çocukların ve gençlerin kendilerini ifade etmesine olanak tanıyarak, epilepsiden etkilenen bireyleri ve aileleri birleştirmeyi amaçlıyor.

Kimler katılabilir?

Türk Epilepsi ile Savaş Derneği tarafından UCB Pharma A.Ş. desteği ile düzenlenen yarışmaya, epilepsi (sara) teşhisi konmuş 16 yaş altındaki çocuklar katılabiliyor. Yarışmaya katılacak çocukların ve gençlerin kendilerini ve hayallerini, yaptıkları resimlerle anlatacağı bu yarışmada, katılımcıların kendilerini bu yolla ifade etmelerine olanak tanınırken, toplumsal önyargıya maruz kalan çocuklara, gençlere ve ailelerine destek olmak ve bu hastalığa dikkat çekmek hedefleniyor.

Haberin Devamı

İlk üçe girenlere ödül

İki ayrı yaş kategorisinde düzenlenen yarışmada 6 -11 ve 12 -16 yaş arasındaki katılımcılardan ilk üçe girenlere ödül verilecek. Katılımcıların epilepsiyi algılayışlarını, epilepsi ile birlikte nasıl yaşadıklarını; epilepsinin kendilerini nasıl etkilediğini resmetmeleri beklenen yarışmaya son başvuru tarihi ise 15 Temmuz 2015 olacak.

Kendilerini, hayallerini, umutlarını ve yaşadıklarını resim yaparak anlatmak isteyen, yarışmaya katılmayı dileyen çocuklar ve gençler yarışmanın internet sitesi “www.epilepsiveben.net” sayesinde yarışma hakkında tüm bilgilere ve başvuru formlarına kolayca ulaşabilirler.

BAKMADAN GEÇME!