EKSTRA
MENÜ

Emek Partisi

Emek Partisi ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Emek Partisi haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.405 Emek Partisi haberi bulunmuştur.

Emek Partisi (kısaca EMEP), 1996 yılında kurulan ve Türkiye'de faaliyet gösteren Marksist-Leninist bir siyasi partidir. Parti, işçi sınıfının (proletarya) iktidarıyla kurulacak proletarya diktatörlüğünü ve halk demokrasisini savunmaktadır.

Türkiye'de faaliyet gösteren THKO, Halkın Kurtuluşu ve TDKP örgütlerinin çizgisinin devamı olarak yasal alandaki 1996'da Emek Partisi adıyla kurulmuş, 14 Şubat 1997 tarihinde kapatılmasından sonra Emeğin Partisi adını almıştır. Parti yöneticileri davayı AİHM'e götürmüş, mahkeme kazanılmış ve Emeğin Partisi, 27 Kasım 2005 tarihli kongresinde Emek Partisi adını tekrar almıştır.

Parti; Lenin, Stalin ve Enver Hoca'yı savunmakta, Kruşçev, Brejnev, Gorbaçov, Tito, gibi isimleri revizyonist olarak nitelendirmektedir. Teorik olarak Marksizm-Leninizme sadık kaldığını söylemekte, örgütlenmesini ve kadro politikasını bu şekilde oluşturmaktadır. Tarihsel olarak Çin-Sovyet ayrılığında, Sovyetler Birliği'ni eleştirmesi sebebiyle bir dönem Mao Zedung'un düşüncelerinin doğru olduğunu savunmakta daha sonra Çin Komünist Partisi'nin ürettiği "Üç Dünya Kuramı" tezi sonrasında oluşan Çin-Arnavutluk ayrışmasında Enver Hoca'nın başında olduğu Arnavutluk Emek Partisi'nin başını çektiği bloğun haklı olduğunu söylemektedir. Parti Marksizm'in temel ilkelerini savunduğunu iddia ederek "çoğulcu", "demokratik", "insancıl" sosyalizm gibi adlarla ortaya çıkan marksizmi revize etmeye yönelik tüm akımları revizyonist olarak nitelemiş ve karşı mücadele etmiştir.

Partinin Sovyetler Birliği'nde bulunan komsomol benzeri gençlik örgütlenmesi bulunmakta olup Emek Gençliği adını taşımaktadır.

Emek Partisi Haberleri

Alınak tutuklandı

Alınak tutuklandı

Kars’ta 4 gündür gözaltında olan eski Halkın Emek Partisi (HEP) Kars Milletvekili ve yazar Mahmut Alınak, PKK/KCK terör üyesi olduğu gerekçesiyle tutuklandı.

18.02.2020Gündem
Arnavutluk nerede Arnavutluk Türkiye’ye yakın mı

Arnavutluk nerede? Arnavutluk Türkiye’ye yakın mı?

Ardı ardına gelen deprem haberleri ardından Arnavutluk’un konumu bir kez daha gündeme geldi. Arnavutluk’taki deprem Deprem Yunanistan, İtalya, Karadağ, Bosna Hersek, Kuzey Makedonya, Hırvatistan ve Sırbistan'da da hissedildi. Peki, Arnavutluk nerede, Türkiye’ye yakın mı?

26.11.2019Gündem
1 Mayıs’a Avusturya’da hükümete tepki, Belçika’da konserli kutlama damga vurdu

1 Mayıs’a Avusturya’da hükümete tepki, Belçika’da konserli kutlama damga vurdu

Avusturya’nın başkenti Viyana’da kutlanılan 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’ne aşırı sağcı hükümete tepki damgasını vururken Belçika’da ise konserler ve eğlence ön plandaydı.

2.05.2019Avrupa
Can Yücelin ölüm yıldönümü... Dikkat bugün bu şiirleri paylaşmayın

Can Yücel'in ölüm yıldönümü... Dikkat bugün bu şiirleri paylaşmayın

Bugün büyük usta Can Yücel’in ölüm yıldönümü. Yine sosyal medya ve internette sahte şiirleri dolaşacak, onu sevenlerin, yakınlarının canı yanacak. O şiirleri "Can Yücel'in" diye paylaşacak olursanız, aman dikkat!

12.08.2018Gündem
İzmirde yakalanıp tutuklanan 2 TKEP/L üyesi atış talimi yapmış

İzmir'de yakalanıp tutuklanan 2 TKEP/L üyesi atış talimi yapmış

İzmir'de, Türkiye Komünist Emek Partisi/Leninist (TKEP/L) terör örgütüne yönelik olarak polis tarafından düzenlenen operasyonda yakalanıp tutuklanan İ.A. ve E.Ö.'nün tabancayla atış talimi yaparken çekilmiş görüntüleri ortaya çıktı.

3.04.2018Gündem
İzmirde terör operasyonu

İzmir'de terör operasyonu

İzmir’de bombalı eylem yapmak üzereyken İzmir Emniyeti’nin yaptığı operasyonla yakalanan yasadışı TKEPL (Türkiye Komünist Emek Partisi/Leninist) terör örgütüne mensup 2 kişi bugün Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’ndeki işlemlerinin tamamlanmasının ardından bugün adli makamlara sevk edildi. 2 kişi mahkemedeki işlemlerinin ardından tutuklandı.

2.04.2018Gündem
Kadınlar Günü açıklaması yapmak isteyen gruba polis müdahalesi: 15 gözaltı

Kadınlar Günü açıklaması yapmak isteyen gruba polis müdahalesi: 15 gözaltı

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kapsamında İstanbul'da 8 Mart Platformu tarafından Bakırköy Özgürlük Meydanı'nda miting düzenlendi. Geniş güvenlik önlemlerinin alındığı mitingde HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, konuşma yaptı. Ankara'da ise açıklama yapmak isteyen gruba polis müdahale etti. 15 kişi gözaltına alındı.

4.03.2018Gündem
Metin Göktepe mezarı başında anıldı

Metin Göktepe mezarı başında anıldı

22 yıl önce gözaltındayken hayatını kaybeden Gazeteci Metin Göktepe, Esenler’de bulunan Kemer Mezarlığı’ndaki mezarı başında anıldı. Metin Göktepe için düzenlenen anma törenine Göktepe’nin annesi Fadime Göktepe, Emek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Levent Tüzel, CHP İstanbul Milletvekilleri Sezgin Tanrıkulu ve Barış Yarkadaş ile Evrensel gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat’ın da aralarında bulunduğu gazeteciler katıldı.

8.01.2018Gündem
Can Yücel kimdir

Can Yücel kimdir?

Usta şair Can Yücel'in ölümünün üzerinden 18 yıl geçti. Bu vesile ile Can Yücel'in eserleri ve hayatı merak internet kullanıcıları tarafından merak ediliyor. Peki Can Yücel kimdir? İşte Can Yücel hakkında tüm merak edilen

12.08.2017Gündem
Üç fidana karanfillerle anma

'Üç fidan'a karanfillerle anma

Ankara Ulucanlar Cezaevi’nde 6 Mayıs 1972 tarihinde idam edilen Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan, ölümlerinin 45’inci yıldönümünde mezarları başında türkülerle ve karanfilllerle anıldı.

6.05.2017Gündem
YSK listeyi güncelledi: 9 partili seçim

YSK listeyi güncelledi: 9 partili seçim

Seçimlere hazırlanan partilere kötü sürpriz var. YSK, 1 Kasım 2015’teki genel seçimlere katılan 29 partiden 21’ine vize vermedi. Buna göre, AK Parti, Bağımsız Türkiye Partisi, Büyük Birlik Partisi, CHP, HDP, MHP, Saadet Partisi, Vatan Partisi’nin seçime girme hakkı olacak. Ayrıca 1 Kasım 2015’teki seçime katılmayan Hür Dava Partisi de seçimlere katılabilecek. Böylece seçimde toplam 9 parti olacak. Seçime katılamayacak partilerin referandum faaliyetleri de sınırlı olacak. Erken hazırlık, erken seçim iddialarını da akla getirdi.

26.01.2017Gündem
İlginç anket

İlginç anket

Birleşik Metal-İş Sendikası’nın 21 bin 217 üyesini kapsayan ilginç ankette, “Ne kadar dindarsınız? Başkanlık sistemi oylanırsa tercihiniz ne olur? AK Parti hükümeti sizce başarılı mı? Gazete okuma tercihiniz nedir? Gezi eylemleri hakkındaki fikriniz nedir?” soruları dikkat çekti.

28.12.2016Ekonomi
Ankara’daki bombalı saldırıda ölen Şebnem Yurtman’ın babası Cumhurbaşkanına hakaretten tutuklandı

Ankara’daki bombalı saldırıda ölen Şebnem Yurtman’ın babası Cumhurbaşkanı'na hakaretten tutuklandı

ANKARA Gar Meydanı’nda geçen yıl 10 Ekim’deki 'Barış Mitingi'nde 103 kişinin ölümüyle sonuçlanan bombalı saldırıda yaşamını yitiren Şebnem Yurtman’ın babası 60 yaşındaki Mehmet Yurtman, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret ettiği iddiasıyla tutuklandı.

29.07.2016Gündem

Yazar Sonuçları

Pahalılık ve oyun teorisi

Almanya’da “Yemek ve içmek bedeni ve ruhu bir arada tutar” diye bir atasözü var. Gıda piyasasında hâkimiyet Aldi, Edeka, Kaufland, Lidl, Rewe, Netto, Penny, Hit, Real gibi binlerce mağazası olan zincir şirketlerin elindedir. Aralarında kıyasıya bir rekabet olduğu herkesçe bilinir. Sürekli fiyat düşürerek rakiplerini zorlarlar. Birkaç yıl önce ABD’nin en büyük mağazalar zinciri Wallmart, büyük bir kâr iştahı ile Alman pazarına girdi. Kısa sürede rekabete dayanamayıp her şeyi yok pahasına satıp toplanıp gitti. Almanya’da gıda ihtiyaç maddeleri satan yabancı zincir markalar yoktur, olmaz. Çünkü yerli şirketler dolaylı olarak buna izin vermez. Unutmayın.

2.02.2021