GeriŞükrü KIZILOT Çalışanın otomobilini kiralamanın avantajları
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çalışanın otomobilini kiralamanın avantajları

ÇALIŞANIN otomobilini kiralama olayı, aslında yeni değil. Ancak, bu uygulama, avantajlarından dolayı son zamanlarda nedense hızlanmaya başladı.

SATIN ALMA - KİRALAMA FARKI

Şirkete alınıp, aktife kaydedilen bir otomobil ile kiralanan otomobil arasında, kiralama lehine çok sayıda avantaj var. Satın alma olayından başlamak suretiyle, konuyu açıklayalım.

1- Şirkete otomobil satın alınması
a) Yıl içinde alınan otomobil için, alındığı yıl için, yıllık yani 12 aylık amortisman ayırmak mümkün değil. Alındığı aydan, yıl sonuna kadar olan dönem için, aylık amortisman hesaplanıp, gider yazılabiliyor (VUK. Md. 320).
b) Otomobil alımında ödenen KDV, indirim konusu yapılamıyor. Gider ya da maliyet unsuru oluyor (KDV K. Md. 30/b).
c) Otomobilin Motorlu Taşıtlar Vergisi gider yazılamıyor (MTVK. Md.14). ÖTV gider ya da maliyet unsuru olabiliyor (VUK Md. 270/2).
d) Otomobil satıldığında, bundan doğan kazanç için vergi ödeniyor. Ayrıca, düşük oranda da olsa KDV‘ye tabi oluyor.

2- Şirkete, personele ait otomobilin kiralanması:
a) Personele, aylık bir kira ödeniyor ve kiranın tamamı, şirket hesaplarına gider yazılabiliyor. Ödenen kiradan, yüzde 20 stopaj (vergi kesintisi) yapılıyor. Sorumlu sıfatıyla yüzde 18 KDV ödeniyor ancak aynı KDV indirim konusu yapılıyor (Bkz. 117 Seri No.lu KDV Tebliği).
b) Otomobil için yapılan masraflar (yakıt, bakım-onarım gideri dahil), şirket defterine gider yazılabiliyor.
c) Otomobilin sahibi olan personel, 2013’te yıllık kira tutarı 26 bin TL’yi aşmadığı sürece, bu kira gelirini beyan etmeyecek. Aşması durumunda, tamamını beyan edecek ancak, yıllık tutarı 114 bin TL’yi aşmadığı ve beyana tabi başka geliri olmadığı sürece, gelir vergisi ödemeyecek hatta üste “vergi iadesi” alacak.
d) Otomobil satıldığında, sahibi olan gerçek kişi tarafından elde edilen kazanç beyana tabi değil. Ayrıca, KDV’de sözkonusu değil.

RENT A CAR ŞİRKETİNDEN KİRALAMA

Bunun da, özel bazı avantajları var. Kirayı ödeyen mükellef;
a) Kira ile birlikte ödenen KDV’yi indirim konusu yapabiliyor.
b) Kiralama bedelinin tamamı, gider yazılabiliyor.
c) Kira ödenirken, stopaj yapılmıyor.

Bu olayda, kiralama şirketinin de avantajları var. Örneğin;
a) Otomobil alımında ödediği KDV’yi indirim konusu yapabiliyor (KDV K. Md. 30/b).
b) Motorlu Taşıtlar Vergisini gider yazabiliyor (MTVK. Md.14).
c) Yıl içinde aldığı otomobil için, yılın son günlerinde almış olsa bile, bir tam yıl üzerinden amortisman ayırabiliyor (VUK. Md. 320/2).

Yukarıdaki açıklamalardan da fark edileceği gibi, şirkete otomobil almaktansa, personelden ya da kiralama şirketinden otomobil kiralamanın, sayısız
avantajları var...

X

Daha az otomobil vergisi ödemek ister misiniz?

‘KİM istemez ki?’ dediğinizi duyar gibiyim.

Otomobil ve cip vergileri 8 milyonu aşkın vatandaşı ilgilendirdiği ve her yıl değiştiği için, okuyucularımız o yılın Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) tutarlarını ve ‘indirimli vergi avantajını’ her yıl sorarlar, biz de açıklarız...”
Yukarıdaki başlık ve ifadeler, sevgili Şükrü KIZILOT hocamıza ait.
Her yıl bu zamanlar, değişen motorlu taşıtlar vergisi tutarlarını yazar, otomobil ve cip sahiplerini, motorlu taşıtlar vergisini ödemeden önce “kasko değeriyle kıyaslamaları” için uyarırdı.
Taşıtların 2015 yılı motorlu taşıtlar vergisinin birinci taksitinin, içinde bulunduğumuz Ocak ayının sonuna kadar ödenmesi gerekiyor.
Biz de “Yaklaşım Yayıncılık” olarak, sevgili hocamız sağlığına kavuşup, siz sevgili okurlarıyla buluşana kadar bugün olduğu gibi, zaman zaman da Şükrü Hoca olsa bugün ne yazardı diye tahminde bulunup, onun adına sizleri bilgilendirmeye çalışacağız...
Aracınızın motor silindir hacmi ve yaşına göre belirlenen motorlu taşıtlar vergisi tutarı, kasko sigortası değerinin yüzde 5’ini aşıyorsa, aynı yaş grubundaki bir alt kademeden, daha düşük vergi ödeyebiliyorsunuz.
Uygulamadan yararlanmak için taşıtın kasko sigortasının yaptırılmış olması da gerekmiyor.

HANGİ TAŞITLARA İNDİRİM VAR?

Yazının Devamını Oku

Torba zammı!

Çoğu kişinin af getiren bir yasa olarak bildiği ve 11 Eylül’de yürürlüğe giren ‘Torba Yasa’yla ithal televizyon, radyo, video, müzik seti, cep telefonu vergisi sessizce arttı.

Yapılan düzenlemeyle bu cihazların ithalatındaki ÖTV ve KDV matrahına, bandrol ücreti de dahil edilecek. Dolayısıyla ithal maliyetinde yüzde 16’lık bir artış olacak.


KİMSE farkında değil ama ithal televizyon, radyo, video, müzik seti, cep telefonu vergisi sessizce arttı. Daha ötesi, ithal otomobillerin de vergisi bir miktar arttı. Yalnızca bir vergi değil birkaç vergi (ÖTV, KDV, gümrük vergisi) arttı!


TORBA YASA İLE ARTTI


Çok kişi, 11 Eylül 2014 Tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan 6552 sayılı Torba Yasa’yı; birikmiş vergi ve SGK prim borçlarına ve diğer borçlara faizde kısmi af getiren ve 36 aya kadar da ödeme kolaylığı sağlayan, hayali paraya ve şirketten çekilen paralara af getiren bir yasa olarak biliyor. Oysa Torba Yasa ile 67 yasada değişiklik yapıldı. Yapılan değişikliklerden biri de ithal televizyon, radyo, video, müzik seti, cep telefonu vb. bandrole tabi ithal ürünlerin vergileri arttı.

ARTIŞ NEDENİ

Yazının Devamını Oku

Türkiye aynı borcu iki kez ödemiş

“İNANILIR gibi değil” diyeceğiniz bu konu, yaşanmış bir olay.

Yıllar önce Prof.Dr. Ekrem Pakdemirli anlatmıştı.


MALİYE SEMPOZYUMU


Her yıl farklı bir üniversite tarafından düzenlenen Maliye Sempozyumu’nun yedincisini de Gazi Üniversitesi üstlenmişti.
Bu sempozyumlarda, hocaların yanı sıra yurt dışından bazı bilim adamları, bürokrasiden de Maliye ve Ekonomi ile ilgili bakanlar, müsteşarlar, genel müdürler ve diğer üst düzey bürokratlar da davet ediliyordu. Bir kısmı da konuşmacı oluyordu.
Özellikle Maliye Bakanı’nı ve üst düzey bürokratların katılımı çok önemliydi. Gazi Üniversitesi adına, o dönemin bakanını sempozyuma davet ettiğimde, her zamanki zerafetiyle, “olağanüstü bir gelişme olmazsa mutlaka gelirim” demişti ve geldi de..


Yazının Devamını Oku

Hem emekli maaşı hem de yetim maaşı alabilir miyim?

SORU: Babam kamu görevlisi iken vefat etti. 12 yaşımdan bu yana “Yetim maaşı” alıyorum.
Bu arada ben de 50 yaşıma geldim. Halen bekârım ve yakında SSK’dan emekli olup “emekli maaşı” alacağım. Ben bu yetim maaşına alıştım. Emekli olduğumda, SSK’dan emekli aylığı bağlanınca, Emekli Sandığı tarafından yetim maaşım kesilir mi?
Gülay ENİSEL - Mersin

YANIT: Rahat olunuz, bekâr olduğunuz sürece kesilmez. Her iki aylığı da alırsınız.

Avukatlık bürosunun KDV’si indirilir mi?SORU: Öteden beri hayal ettiğim bir büroyu, inşaat şirketinden satın aldım. Tam 320 bin TL KDV ödedim. Ödediğim bu KDV’yi tahsil ettiğim KDV’lerden düşebilirsem, yaşadım.

Yazının Devamını Oku

Apartman yöneticilerinin borçlarına kolaylık

BAŞLIKTA sözünü ettiğimiz borçlar, bunların piyasaya olan borçları değil, kamuya olan borçları ile ilgili..

Torba Yasa ve Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) bir genelgesi ile apartman, site ve işhanı yöneticiliklerinden kaynaklanan borçların, yapılandırılması ile ilgili bir düzenleme yapıldı (25 Eylül 2014 tarih ve 2014-26 Sayılı Genelge).
Aynı Genelge ve Maliye’nin tebliği ile limited şirket müdür ve ortakları ile anonim şirket eski yöneticilerinin, görev yaptıkları veya ortaklık sıfatlarının devam ettiği sürelerden kaynaklanan borçlarını ödemeleri için sağlanan kolaylıklar da açıklanıyor.

APARTMANIN SGK BORCU

SGK’ya olan prim ve diğer borçlara; 31.12.2014 tarihine kadar başvuruda bulunulması koşuluyla, birikmiş faizlerin silinmesi suretiyle, enflasyona göre düşük oranlı faiz hesaplanması ve 36 ayı bulan bir vade ile “ödeme kolaylığı ve kısmi af” getirildi.
Apartman, site ve işhanı yöneticiliklerinden kaynaklanan borçlar için kat malikleri kurulunca yapılandırma başvurusunda bulunulması durumunda, ödeme planı da kat malikleri adına çıkartılabilecek.
Ancak, kat maliklerinin bir veya birkaçının, yalnızca kendi hisselerine isabet eden borçlarını, yeniden yapılandırmak amacıyla başvuruda bulunmaları durumunda, ayrı ayrı ödeme planı verilmeyip, kat malikleri kurulu adına bir tane ödeme planı verilecek (Genelge 7.6.3 No.lu Bölüm).

ŞİRKET YÖNETİCİ VE ORTAKLARI

Anonim ve limited şirketlerde, zaman zaman karşılaşılan sorunlardan biri de;

Yazının Devamını Oku

Belediyelerde ev kadınlarına işkenceye devam

“HANGİ işkence?” diye merak edenler için açıklayalım; emlak vergisi işkencesi!

Kuşkusuz tamamı değil ama belediyelerin önemli bir kısmı, emlak vergisi işkencesi yapıyor.
Başlıkta “Ev kadınlarına” dedik ama, aynı işkence emeklilere, işsizlere ve engellilere de uygulanıyor.

ÖZELGE TANIMAYAN BELEDİYE

200 m2’nin altında bir konutu olan okurlarımızdan Nil Karagöz, hiç bir geliri olmadığını ve ev hanımı olduğunu belirterek, bilmeden ödediği geçmiş yıllara ait emlak vergilerinin iadesini talep etmiş. İadenin gerekçesi olarak, bu köşede daha önce yayınladığımız, Gelir İdaresi Başkanlığı’nın “Geriye dönük iade yapılabileceğine dair” 14.05.2014 tarih ve 53210 sayılı özelgesini göstermiş.
Bakırköy Belediyesi de Gelir İdaresi özelgesini hiçe sayarak talebi reddetmiş!

Yazının Devamını Oku

Çocuklara vergisiz olarak şirket mallarının paylaştırılması

ÇOCUKLAR büyüdükçe, sorunlar da büyüyor.

Özellikle evlenip çoluk çocuğa karışınca, hesapta olmayan yeni yeni sorunlar çıkıyor. Onların çocukları da büyümeye başlayınca, ortalık iyice karışıyor.
Özellikle aile şirketi şeklindeki anonim ve limited şirketlerde, bu sorunlar, çok sık yaşanıyor. Başlangıçta herşey iyi giderken çocuklar büyüyüp evlendiğinde, ortalık karışıyor ve başlangıçta hiç olmayan sorunlar ortaya çıkabiliyor. Bazen de baba ölünce çocuklar, bu ortaklığı sürdürmek istemiyorlar. Babanın sağlığında, şirketi kurumsallaştırmaması, bir “aile anayasası” olmayışı, parçalanmayı hızlandırıyor. Sonuçta, büyük şirketlerin çoğu, ikinci ya da üçüncü kuşakta dağılıyor...
Aile bireyleri arasındaki bu sorun, zaman zaman ortakları yabancı olan şirketlerde de yaşanıyor.


VERGİSİZ PAYLAŞIM
Şirkete ait malların, gayrimenkullerin ve tesislerin çocuklara ve eşe ya da değişik kişilere dağıtılarak paylaştırılması, normal koşullar altında vergiye tabi. Örneğin; kurumlar vergisi ve KDV’ye gayrimenkullerde ayrıca tapu harcına tabi olabiliyor.

Yazının Devamını Oku

Cinsiyet değiştirene maaş ve kıdem tazminatı

BAZEN kişiler cinsiyet değiştirip kadın olabiliyorlar ya da tersi... Türkiye’de bu tür olayların sayısı az ancak bazı yabancı ülkelerde çok sayıda örnekler var.

MAAŞ BAĞLANMASI

Bekâr kız çocuklarına, çalışmadıkları sürece, ölen SSK’lı veya Bağ-Kur’lu anne-babasından “yetim maaşı” bağlanabiliyor.
Ölen anne babası TC Emekli Sandığı mensubu olan bekâr kız çocuklarına, SSK’lı ya da Bağ-Kur’u olarak çalışsalar dahi “yetim maaşı” bağlanabiliyor.
Bu aşamada, merak edilen konulardan biri de cinsiyet değiştirenlerin durumu ile ilgili..
Erkek iken cinsiyet değiştiren ve bunu mahkeme kararıyla da kanıtlayanlara, hukuken kız çocuğu sayıldıkları için maaş bağlanabiliyor. Bu konuda bildiğim bazı örnekler de var.
Kuşkusuz, sadece bu nedenle cinsiyet değiştirilmesi doğru değil. Ancak karşıt cinsten olma eğilimi olanların, yüzbinde bir de olsa bu yola başvurduklarına rastlanabiliyor.

KIDEM TAZMİNATI

Kadınlar, SSK’lı olarak çalışırken evlenir ve “bir yıl içinde” işten ayrılırsa “kıdem tazminatı” alabiliyorlar.

Yazının Devamını Oku

Aysun Hanım’ın geline miras bırakma endişesi

BAYRAM öncesi komşumuz Aysun Hanım, biraz da heyecanlı bir şekilde geldi.

Eşini genç yaşta kaybeden Aysun Hanım’ın, bütün dünyası oğlu olmuş.
Bayramdan sonra oğlu, öteden beri arkadaşlık ettiği kız arkadaşı ile nişanlanmayı ve evlenmeyi düşünüyormuş.
Aysun hanım gelin adayını beğeniyormuş ama oğlu ile birlikte kira aldıkları gayrimenkuller yönünden endişeliymiş.

GELİNE VEYA DAMADA MAL

“Yıllarca oğlum için biriktirdiğim serveti, oğlumla evlendi diye elin kızına teslim edecek değilim. Oğlumdan boşanırsa, malların yarısına bedavadan sahip olacak. Oğlumu garantiye almak için, evlilik öncesi sözleşme yaptırır, öyle evlendiririm” diye endişesini belirtti.
Benzer tepkiler, kız babalarından da geliyor;
“Kızım evlendikten sonra, damat hayırsız çıkarsa, ben ölünce kızıma miras kalacak işhanımın yarısının üzerine konarsa diye endişeleniyorum. Bu nedenle, kızımın evlenmesini adeta istemiyorum.”Halk arasında söylenen “malın mı var derdin de var” sözünde olduğu gibi, malı olan çok kişi, çocuğunun mutsuz evliliğinden çok, malların paylaşımı endişesinde...

GEREKSİZ ENDİŞELER

Yazının Devamını Oku

Bayramda gelen gurbetçilere Türkiye’de KDV iadesi yapılacak

Almanya’da yerleşik olan Türkler, tatil için Türkiye’ye bayramda ya da başka bir zaman geldiklerinde, Almanya’ya götürmek üzere Türkiye’de kendilerine ya da yakınlarına aldıkları eşyaların KDV’sini, “iade olarak” geri alabiliyorlar.

Bu uygulama, yalnızca Almanya’da yerleşik olanları değil; Fransa, Hollanda, İsviçre, İngiltere, ABD gibi, yurt dışında herhangi bir ülkede çalışma ya da oturma izni olan, tüm Türkleri kapsıyor. Ancak, bunun için olayı bilip, KDV iadesini takip etmek gerekiyor.
KDV iadesini, bir örnekle açıklayalım. Almanya’da yerleşik olan Cemil Bey, tatil için ailesiyle birlikte Türkiye’ye geldiğinde; 5.000 TL’ye bir halı, kendisi ile eşine de 3.500 TL’ye elbise, ayakkabı vs. almıştır. Bu durumda Cemil Bey, 8.500 TL’lik alışverişi sırasında ödediği, fiyatın içine dahil olan KDV’yi iade alarak geri alabilecek.

İADE KOŞULLARI


- KDV iadesinden, TC tabiyetinde olmakla birlikte, yurt dışında bulunan ve yabancı ülkede ikamet ettiklerine dair, o ülke resmi makamlarından ikamet belgesi veya bu mahiyetteki bir belge alan, Türk vatandaşları yararlanabiliyor.

Yazının Devamını Oku

Eşe ek kart ortak hesaptan avantajlı

EŞİNİZLE ortak hesap olayında öteden beri kullandığınız hesaba eşinizi de ortak ediyorsunuz.

Özellikle, mevduat güvencesinin (15 Şubat 2013 tarihinden itibaren) her banka için kişi başına 100 bin TL olması nedeniyle, ortak hesapların sayısı arttı.
Eşinize ek kart olayında ise, belirleyeceğiniz aylık limit çerçevesinde eşiniz, onun adına çıkarttırdığınız ek kartla para çekebiliyor ya da harcama yapabiliyor.
Diyeceksiniz ki; fark ne?
Sonuçta her ikisinde de belirli bir parayı çekebiliyor ya da harcayabiliyor.
İşin doğrusu, pek öyle değil.


ORTAK HESAP


Yazının Devamını Oku

Şirket harcamalarında alışveriş puanı ve mil sürprizi

MAL alışında, hizmet bedeli ödenmesinde ya da bazı harcamalarda, şirket çalışanlarınca “kredi kartı” kullanılarak ödeme yapılması, yaygın bir uygulama.

Bunda bir sorun yok ama devamında “bazı ince noktalar” var. İşte bu ince noktalar çok önemli…

ALIŞVERİŞ PUANI
Şirketin çalışanı ya da yöneticisi, banka kredi kartı ile şirket adına harcama yapıyor ya da mal alıyor. Bunların faturası da şirketten ödeniyor.
Buraya kadar bir sorun yok. Sorun buradan itibaren başlıyor.
Kredi kartına nakit puan uygulandığında, şirket çalışanı ya da yöneticisi;
- Nakit puan karşılığını özel harcamalarında kullanıyorsa, nakit puan karşılığı yaptığı özel harcama tutarını, şirkete ödeyecek. Şirket de bunu gelir kaydedecek.

Yazının Devamını Oku

Patronun kızını kaçırmanın tazminatı

HÜRRİYET okurlarından gelen ilginç soruların ardı arkası kesilmiyor.

Bazen de bizzat gelip soranlar oluyor. Geçen hafta da böyle bir durum oldu.

PATRON VE KIZI

Elele tutuşmuş vaziyette kapıdan içeri giren genç kadın 18-19, erkek ise 35-36 yaşlarında gösteriyordu.
Önce kendilerini tanıttılar. Erkek, genç kadının babasına ait otelde çalışıyormuş. Zaman içinde birbirlerine aşık olup evlenmeye karar vermişler. Ancak kızın babası evliliğe şiddetle karşı çıkmış. O da kızı kaçırmış ve evlenmişler. Evlilik sonrası babada yine yumuşama olmamış. Bu arada, parasal sorunlar da başlayınca, hayatın acı gerçekleriyle karşı karşıya kalmışlar. Damadın sorusu şuydu;
- Toplam 16 yıl, kayınpederin otelinde de 13 yıl hizmetim var. En az 15 yıl sigortalı olanlar, kendi istekleriyle dahi ayrılsalar, kıdem tazminatı alabiliyor. Bu durumda, bir avukata vekalet versem, yaklaşık 45 bin TL tutan kıdem tazminatımı kayınpederden alabilir miyim?

TAZMİNAT ALIR MI YOKSA ÖDER Mİ?

Belli ki 13 yıllık kıdem tazminatı onları rahatlatacaktı.

Yazının Devamını Oku

Evlenip iki günde ayrılana maaş bağlanır mı?

SORU: Eşimden, evlendikten iki gün sonra ayrıldım. Daha sonra da anlaşmalı boşandım. Evlenmeden önce, babamdan dolayı aldığı aldığım yetim aylığı tekrar bağlanır mı? Yoksa, evlenince bu hak bütünüyle kayboluyor mu?
Rabia ATALAY - İzmir

YANIT: Rahmetli babanız SSK’lı veya Bağ-Kur’luysa 24 aylık, TC Emekli Sandığı mensubuysa, 12 aylık “Çeyiz parasını” evlenirken almış olmanız gerekiyor. Bu durumda, yetim aylığı hakkınız kaybolmuyor ancak 24 aylık ya da 12 aylık süre dolmadan, size maaş bağlanmaz.


Özel teknedeki kaptanın vergisi

Yazının Devamını Oku

Pırlantada ÖTV kalktı, peki diğerlerinde niye kalkmadı

MALİYE Bakanı’nın “Tasarruflu beyaz eşyaya ÖTV indirimi yapılacağı” yönündeki açıklaması, ÖTV konusunu tekrar gündeme getirdi.

Hepimizin ödediği ÖTV diye bir vergi var.
Günlük yaşantımızda sık sık ödüyoruz.
Ödüyoruz ama böyle bir verginin “AB ülkelerinde de var” diye getirildiğinin ancak bazı ürünler için AB’de olmadığının ve sadece Türkiye’de uygulandığının, çok kişi farkında değil!
Bunlardan, pırlanta, elmas, yakut ve incideki yüzde 20 ÖTV Torba Yasa ile kaldırıldı.
Ancak diğerlerinde de kaldırılması gerekiyordu. Kaldırılmadı!

GETİRİLİŞ GEREKÇESİ


Yazının Devamını Oku

Kiraya kefil olmanın 5 kat vergisi var

KİRA sözleşmesi yapılırken, mal sahibi, kiracının imzasının yanı sıra, bir de kefil istediğinde, vergi yönünden ilginç bir “sürpriz” ortaya çıkıyor.

Damga vergisi konut ve işyeri kiralamalarında farklı uygulanıyor. Depozito ve kefil devreye girince, uygulama çok daha farklı oluyor.

KONUT KİRALARI
Gerçek kişilerce, “konut” olarak kiraya verilen gayrimenkuller için düzenlenen kira sözleşmelerinde, bazı “ince noktalar” var.
1. Damga Vergisine Tabi Olmayan Sözleşmeler:Yalnızca kiraya veren ve kiralayan kişilerin imzasını içermesi, depozito tutarı, kefalet şerhi içermemesi durumunda, kira sözleşmesi damga vergisinden istisna tutulur (Damga V. Kanunu’na ekli 2 Sayılı tablonun IV/31 No.lu fıkrası).
2. Damga Vergisine Tabi Olan Sözleşmeler:a) Sözleşmenin Depozito Tutarını da Kapsaması:Sözleşmenin, kira tutarı yanında “depozito” tutarını da kapsaması durumunda, depozito tutarının “teminat hükmünde” olması nedeniyle, sözleşmenin sadece depozito tutarı üzerinden, düzenlenme tarihi itibariyle, nüsha sayısına göre nispi damga vergisine (2014 yılı için binde 9.48 damga vergisine) tabi tutulması gerekir (DV Kanununa ekli 1 sayılı tablonun IA-3 fıkrası).
b) Sözleşmenin Kefil İmzasını da İçermesi:Kiracı ve kiralayan yanında, “adi kefil”, “müteselsil kefil”, “müşterek borçlu ve müteselsil kefil” olarak kefil imzasını da kapsaması durumunda, kira bedeli üzerinden, düzenleme tarihi itibariyle nüsha sayısına göre binde 9.48 damga vergisine tabi tutulması gerekir (DV Kanununa ekli 1 sayılı Tablonun I/A-3 fıkrası)

Yazının Devamını Oku

Yumurtaları sayarak tavukları yakalamak

BAŞLIK biraz ilginç oldu ama doğru.

Tüketilen yumurta ve tavuk yeminden hareketle, gizlenen tavuklara sonra da ödenmeyen vergilere ulaşılabiliyor.

TAVUK YEMİ
Almanya’da Maliyeciler, bir yılda tüketilen yumurta sayısı ile tavuk yemi üretiminin çok yüksek olmasına karşılık, tavukçuluk şirketlerinin vergi dairelerine bildirdiği tavuk sayısının düşük olduğunu fark edince, tavuk çiftliklerine dönük bir dizi operasyon başlatmışlar.
Alman Maliyesi yetkilileri, kolları sıvamışlar ve tavuklar için ayrı bir bilgisayar programı geliştirmişler. Bu arada, denetimi görüp paniğe kapılan 9 şirket de gizlediği kazancı, pişmanlıkla beyan edip, vergilerini ödemiş.
Böylece, büyük bir tavuk kaçağı ortaya çıkartılmış.

Yazının Devamını Oku

Ceket, gömlek, kravat ve ayakkabı giderleri

SORU: Avukat ve mali müşavir gibi serbest meslek erbabının, mesleğini icrası sırasında kullandığı ceket, pantolon, gömlek, kravat, ayakkabı vb. giyim giderleri için yaptığı harcamaları, serbest meslek kazancının tespitinde gider olarak indirmesi mümkün müdür?
Serap BAYSAL - Ankara
YANIT: Gelir Vergisi Kanunu’nun 68/1-2. maddesine göre; serbest meslek faaliyetinin yürütülmesi sırasında giyilen ceket, pantolon, kravat, gömlek, ayakkabı gibi dış giyim eşyaları, yalnızca faaliyetin yürütülmesine mahsus olmayıp, iş dışında da kullanmaya elverişli olduğu için bu harcamalar gider olarak indirilemez. Nitekim GİB.İst.V.D.Bşk’nın 2 Haziran 2014 tarih ve VUK-1-1546 sayılı özelgesindeki açıklama da bu yöndedir.


Faturada 7 günlük sürenİn hesabı

SORU: Faturanın, mal teslimi ve hizmet ifasından itibaren azami 7 gün içinde düzenlenmesi gerektiğini biliyoruz. Bu sürenin hesabına mal teslimi veya hizmet ifasının gün dahil midir?
Ertan AKYOL - İstanbul

Yazının Devamını Oku

Emekliye 1 yıl süre

Torba Yasa ile yapılan düzenlemelerden biri de “emekli maaşının bankadan çekilme süresi” ile ilgili…

Mevcut durumda, altı ay boyunca emekli aylığı bankadan çekilmezse, emeklinin;
- Aylık ödemesi durduruluyor.
- Sağlıkla ilgili hakları askıya alınıyor.
Torba Yasa ile emekli, dul ve yetimler adına gönderilen aylıklarda, durdurma süresi 6 aydan 1 yıla çıkartıldı. (Md.53)


SGK’DAN DANIŞMANLIK


Yazının Devamını Oku

ÖTV ‘cep’te var pırlantada yok

Bugün köşemizde cep telefonu ve buzdolabında kaldırılmayan Özel Tüketim Vergisi’nin Torba Yasa ile ÖTV kapsamından çıkarıldığını duyuruyoruz.

Öteden beri tartışma konusu olan; pırlanta, elmas, yakut gibi değerli taşlar, Torba Yasa ile ÖTV kapsamından çıkartıldı.
Bu durumda değerli taşların ithalinde uygulanan yüzde 20 ÖTV kaldırıldı. Aynı şekilde, değerli taşların işlenmesi sonucu yine taş olarak tesliminde de ÖTV uygulanmayacak.
Değerli taşlardan mamul ziynet eşyaları ise (değerli taş ve inciden mamul saat kayışları hariç) ÖTV’nin konusuna girmediğinden, ziynet eşyalarında ÖTV yönünden bir değişiklik olmayacak.
Bu arada ilginçtir; değerli saat veya inciden mamul saat kayışları ÖTV kapsamında kaldı. Yani elmas yüzük, küpe, kolye ve bilezik ÖTV’ye tabi değilken, inci dizili bir saat kayışı ÖTV’ye tabi olacak!..


Yüzde 18’e devam

Yazının Devamını Oku