Bel nasıl incelir, göbek nasıl küçülür?

Kilo fazlalığının her türlüsü can sıkıcıdır ama en çok üzeni de belin kalınlaşıp göbeğin büyümesidir. İsterseniz önce belin kalınlaşmasına yol açan, göbeği büyütüp karnı yuvarlaklaştıran, daha kısa deyimiyle “göbek büyüten” nedenleri bir hatırlayalım, çözüm önerilerini sonra sıralayalım:

Haberin Devamı

Karın ve bel çevresinde biriken yağların en yaygın sebebi metabolik sendromdur. İnsülin direncinin yol açtığı metabolik değişiklikler yenilip içilenlerin -özellikle şeker, un, nişasta içeren yiyeceklerin, içeceklerin- süratle yağa dönüşmesine, öncelikle karaciğer, pankreas çevresi, karın içindeki diğer organlar ve karın içi yağ yastığı omentumda, sonra da bel ve kalça bölgesinde yağ birikmesine yol açıyor. Sürekli alkol kullanımı, özellikle miktarı da fazlaysa, hele bir de genetik zeminde insülin direnci de varsa göbek büyüten önemli bir sorun haline gelebilir. Kadınlarda östrojen hormonunun azalması ve nihayet menopoz döneminde tamamen ortadan kalkması, erkeklerdeyse testosteronun orta yaş ve sonrasında giderek daha az üretilmesi de bel kalınlaşmasının diğer bir nedenidir. Daha seyrek görülen başka nedenler de var (örneğin Kuşing hastalığı), ancak bu üç sorun daha önemlidir.

HANGİ DİYET?

Haberin Devamı

Karın çevresini inceltmenin yolu tabi ki öncelikle göbekte-karında yağ biriktiren nedenin ortadan kaldırılmasından geçiyor. İnsülin direncini tedavi etmek -kırmak- ve kontrol altına almak, alkol kullanımını kısıtlayıp hormon eksikliğiyle mücadele etmek muhtemelen en başında alınması gereken tedbirler. Bununla birlikte başarılı bir bel çevresi kontrolü, etkili bir bel inceltme programı için besin seçimlerine de dikkat etmek şart. Her şeyden önce unu, şekeri, nişastayı, şeker içeren her türlü içeceği -taze sıkılmış meyve suları dâhil- beslenme listesinden çıkarmak en azından minimuma indirmek gerekir.  Beslenme modelini daha fazla protein ve daha bol sebze üzerine yoğunlaştırmak gerekir. Alkolle ilişkinin sınırlanması da vazgeçilmez bir noktadır. Ne yapıp etmeli alkol tüketimini kontrol altına almalı, en azından alkolle birlikte karbonhidrat tüketmemeli (tatlı, unlu, nişastalı şeyler), meyve yememeli, prensip olarak da “yerken içki içmemek, içerken yememek” kuralını ısrarla uygulamada tutmalıdır. Eğer doktorunuz uygun görüyorsa eksilen cinsel hormonları yerine koymanızda da fayda vardır.

Haberin Devamı

HANGİ EGZERSİZ?

Göbek incelten aktivitelere gelince… Aslında en etkin aktivite her zaman olduğu gibi burada da her gün tekrarlanan tempolu yürüyüşlerdir. Dakikada 100-120 adımlık bir hızla (140’ı yakalayabilirseniz sonuç daha mükemmel olur, başarı şansınız daha da artar) tempolu bir yürüyüş ritmi tutturabilir ve de bu tempoyu 30-45 dakika sürdürebilirseniz (60 dakikaya çıkabilirseniz başarınız garantilidir) sorunu yarı yarıya çözebileceğinizi garanti ederim. Basitçe güçlü yürüme/ tempolu yürüme/ power walking olarak tanımladığımız bu tür yürüyüşlerin bel inceltildikten sonra da haftada en az 3-4 kez tekrarlanmasında fayda var. Eğer tempolu yürüyüşleri zaman zaman çok kısa koşular ve ağırlık antrenmanlarıyla, direnç egzersizleriyle zenginleştirebilirseniz işinizin daha da kolaylaşacağı aklınızda olsun. Beliniz, diziniz ya da başka bir probleminiz nedeniyle yürüyemiyorsanız yüzünüz. Yüzerken de tempolu kalmaya çalışınız. Kısacası bel inceltmenin yolu ne mekik çekmekten, ne yağ eritip bel incelten dandik (!) bitkisel hapları yutmaktan ne de özel bazı diyetlerden değil, beslenme modelinizi değiştirip aktivitenizi arttırmaktan geçiyor.

BİR UYARI

Haberin Devamı

Göbekli erkekler, dikkât!

Ürologların özellikle altını çizdiği bir noktayı yeniden hatırlatalım:  “Kalbiniz için iyi veya kötü olan şeyler cinselliğiniz için de iyi veya kötüdür!”  Bu doğru bir yaklaşımdır. Kolesterol yüksekliği, kan şekeri fazlalılığı, hipertansiyon veya bel çevresinin artışıyla birlikte olan kilo fazlılığı sorunu sadece kalbi değil cinselliği de tehdit eder. Ayarsız kan şekeri, sigara, yüksek kolesterol, hipertansiyon veya şişmanlık sadece kalbiniz için değil cinselliğiniz için de ciddi riskler oluşturur.  Biz buna üçüncü bir noktayı da eklemek gerektiği düşüncesindeyiz:  “Kalbiniz için iyi ya da kötü olan şeyler cinselliğiniz ve beyniniz için de kötüdür.” Araştırmalar yukarıda belirttiğimiz risklerin başta bellek olmak üzere beynin pek çok fonksiyonunu da olumsuz etkilediğini gösteriyor.  Ürologlara göre karın çevresi yağları, oluşturduğu hormonal, damarsal, sinirsel ve psikolojik sorunlarla iktidarsızlığa da yol açabiliyor.  

BİR BİLGİ

Haberin Devamı

Bel kalınlıştıkça iktidar azalıyor

Karın ve bel çevresinde biriken yağlar sadece kalp krizi ve kanser riskini arttırmaz.  Bu bölgede biriken yağların, cinsel gücü de azalttığını gösteren bulgular var. Uzmanlar, bel çevresi kalınlaştıkça cinsel iktidarın azalacağını ileri sürüyor. Araştırmalar, bel çevresinin erkeklerde 102, kadınlarda 92 cm’i geçmesi halinde bu üç riskin birlikte yükseleceğini gösteriyor.  Bel çevresinin yukarıda belirtilen değerlerin üzerinde olduğu kilo sorunu tıpta “abdominal obezite” olarak tanımlanıyor.  Kilonuz normal de olsa bel çevreniz yukarıda belirtilen değerlerin üzerindeyse kalp krizi, kanser riski kadar cinsel güç kaybı olasılığı da artıyor.

Yazarın Tüm Yazıları