GeriYıldıray Tanrıver Menenjitten korunmak mümkün
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Menenjitten korunmak mümkün

Menenjitten korunmak mümkün

Bu hastalık hem çocukları hem de yetişkinleri tehdit ediyor!

Mutlaka önlem alınması gereken ve ihmale gelmeyen menenjit enfeksiyonu, tüm yaş grupları için risk oluşturuyor. Dr. Yıldıray Tanrıver, menenjitle mücadelede, başa gelmeden önlem almanın atılacak en önemli adım olduğunu belirtti.

Beyin zarlarının iltihaplanması sonucu oluşan menenjit, beyin dokusunun da etkilenmesine neden olan oldukça ciddi bir enfeksiyondur. Bakteri, virüs, mantar gibi farklı mikropların neden olduğu enfeksiyon, tüm yaş gruplarını etkiler. “Neisseria meningitidis” bakterisi ise tüm dünyada çocuk ve erişkinlerde menenjitin en sık görülen nedenleri arasında yer alır. Bu bakteri, insandan insana ya doğrudan temasla ya da hapşırma, öksürme sırasında solunum yollarından damlacıklarla bulaşır. Dünya genelinde her yıl 500 bin menenjit enfeksiyonu vakasına rastlanırken, 50 bin kişi ise hayatını kaybetmektedir.

Dr. Yıldıray Tanrıver, menenjitin hızlı başlangıçlı seyreden bir hastalık olduğuna dikkat çekerek, erken teşhis ve tedavinin uygulandığı kişilerde bile sakatlıklara ve erken dönemde ölümlere yol açabilen bir enfeksiyon olduğunu belirtti. Tanrıver “Semptomların başlangıcından itibaren 24 - 48 saat içinde yüzde 5 ila 10 ölümle, sağ kalan vakalarda ise yüzde 10 ila 20 beyin hasarı, duyma kaybı gibi sonuçlara yol açan menenjit, dünyanın her bölgesinde görülüyor. Özellikle de kalabalık yerlerde yaşayanlar veya menenjitin sık görüldüğü yerlere seyahat edenler için ciddi bir risk oluşturuyor” dedi.

Aşılanma en etkili korunma yöntemi

Hac, umre seferleri menenjit enfeksiyonunun yayılımında önemli faktörler arasında yer alıyor. Hac seyahati öncesi taşıyıcılık oranı yüzde 13 iken, yurda dönen hacılardaki taşıyıcılık oranı yüzde 27'ye çıkmıştır. Menenjit enfeksiyonunun en sık rastlandığı yaş aralığı ise 4 yaş altı çocuklardır. Belirli seyahat dönemlerinin dışında, enfeksiyonun yayılımı coğrafi bölgelere ve zamana göre de değişiklik gösterir. En yüksek görülme yeri ise 100 bin kişide 10 ila 1000 görülme sıklığı ile Afrika’da Sahra etrafındaki kuşaktır. 1996 – 1997 salgınında bu bölgede 25 bin kişi hayatını kaybetmiştir.

Menenjite karşı aşılanma etkili korunma yollarından biridir. Tüm ülkeler için meningokokal hastalık yükünü bilmek, var olan aşıların uygun kullanımında çok önemlidir. Bebeklerde tehlikeli menenjit enfeksiyonuna neden olan “N.Meningiditis” bakterisine karşı aşı ile korunmak mümkündür. Menenjit aşısı, Afrika menenjit kuşağına Aralık - Haziran arası döneme denk gelen kuru mevsim boyunca seyahat edenlere özellikle önerilir. Yıllık hac veya umre esnasında Mekke’ye seyahat edenlerin menenjit enfeksiyonuna karşı aşı yaptırmaları hem seyahat edenler hem de hane halkı açısından büyük önem taşımaktadır.

False