GeriYasemin Fatih Amato Aşırı terlemeye botoks çare olabilir
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Aşırı terlemeye botoks çare olabilir

Aşırı terlemeye botoks çare olabilir

Cildiniz yaza hazır mı?

Kış mevsiminde havanın nem oranın azalması, artan hava kirliliği, cildin daha cansız ve soluk görünmesine yol açar. Dermatolog Dr. Yasemin Fatih Amato cildinizi yaza hazırlamak için yapabileceklerinizi anlattı.

Kimyasal peeling cildi canlandırır

Kimyasal peeling yaza girerken cildi canlandırmak, temizlemek ve nemlendirmek için yapılabilecek uygulamaların en önemlisidir. Özellikle kış boyunca kapalı tuttuğumuz bölgeler, omuz ve sırt bölgelerinde akneler oluşabilir. Bu durumda duş sırasında uygulayabileceğiniz peeling ürünleri sayesinde özellikle doktorunuz tarafından hazırlanacak tonik ve antibakteriyel ürünlerle iyi bir tedavi yapabilirsiniz. Kış bitişini sevmemizin bir güzel yanı sıcaklar öncesi uygulayacağımız tedavilerde riskin sıfır olması.

Hazırlığa cildinize uygun nemlendirici ile başlayabilirsiniz

Kışın az dışarı çıkıldığı ve hava ile temas dolaylı yönden olduğu için kuruluğa bağlı pullanma, soyulma ve kaşıntı görülebilir. Derideki kuruluğu azaltmak için banyo esnasında yağlar, sonrasında nemlendiricileri kullanmanızı öneririm. Haftada en az 3 kere yapılacak bu uygulama ile cildiniz nemi geri kazanacak ve nemlenmesi istenilen düzeyde kalacaktır. Bu durumda dikkat edilmesi gereken, nemlendiriciyi cildinize göre seçmenizde yatmaktadır. Yanlış seçilen ürünler nedeniyle, kaş yaparken göz çıkarmamak gerekir. Olası kötü durumlarda çözümü kendiniz değil, dermatolog ile çözmelisiniz.

Güneş kremi ile yaşlılık lekelerini önleyin!

Cildimizin en korunaklı bölgeleri el ve ayaklarımızdır. Birisi göz önünde çok olması nedeniyle diğeri de gözden ırak olması nedeniyle bu tanıma giriyor. Özellikle kışın sık giyilen çoraplar ve temizlik ile çok haşır neşir olanların ellerini yıpratmaları nedeniyle ciddi sorunlar yaşanabiliniyor. Bu yüzden yaza hazırlık sürecinde güneş koruyucu kremleri kullanmak faydalı olacaktır. Bu sayede ilerleyen yaşlarda görülen güneş lekelerini engellemiş olacaksınız. Genç yaşlarda alınan önlemler ilerleyen süreçte yararımıza olmaktadır. İşte bu yüzden özellikle gençlerin bu önerileri dikkate almaları gelecekleri için önemlidir.

Kuru hava ve soğuk nedeniyle, çatlayan el ve ayaklarınızı bilmediğiniz kimyasallardan uzak tutunuz. Onun yerine gliserin içeren sabun ve yıkama sonrası vazelin içeren nemlendirici kullanın.

Ayaklarınızı unutmayın!

Kuru cildiniz varsa problem hep kapınızdadır. Ciltten kaynaklı çatlaklar, topuk ve ayak tabanlarında sıkça karşılaşılır. Aslında sebebi de özellikle ayaklar yıkandıktan sonra kurulamadan, yalınayak gezmekten ve küçük ayakkabı giymek gibi sizce önce sorun olarak görünmeyen nedenlerden kaynaklıdır. Salisilik asit içeren vazelin ile yapacağınız bakım fayda sağlayacaktır. Bunun için önce ılık su ile yıkanmalı sonrasında iyice kurulanmalıdır. Sabah, akşam yapılacak düzenli tekrarlar ile tedavi çabucak fayda gösterecektir. Her banyodan sonra ponza taşıyla yumuşak hareketlerle ölü deriyi temizlemek gereklidir. Çatlak bölgeleri, içeriğinde E vitamini ve jojoba yağı bulunan ayak kremleriyle gün boyu sık sık kremlemeli ve kapalı ayakkabı giyilmelidir.

Toplu taşıma ve insanlarla birebir iletişim halinde olanlarda aşırı terleme sorundur. Koltuk altlarına uygulanacak botoks tedavisi ile terlemenin önüne geçmek mümkündür.

Evde yapılabilecek maskeler

* Kuruyan cildi canlandırmak için, domatesi küçük küçük doğrayın. İçine 2 kaşık badem tozu ekleyin ve iyice karıştırın. Hazırladığınız bu karışımı yüzünüze yedire yedire sürün. 10 dakika sonra yüzünüzü durulayın ve nemlendirici krem sürün.

* 100 gr. yulaf ezmesi, 1 limon suyu ve bir yumurta akını karıştırdıktan sonra ortaya çıkan karışımı, maske halinde yüzünüze yayın. 10 dakika bekleyin. Bu maske cildinizi gerginleştirecektir.

* Kışın, üzerini kapattığımız cildimiz yazın göz önüne çıkacaktır. Bu hem avantaj hem de dezavantajdır. Kişiliğimizin bir parçası haline gelmiş cildimiz parlak ve canlı yapısıyla bizim için önemlidir.

False