GeriSabri Yurdakul “Ben senin yaşındayken” ifadelerinden kaçının!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

“Ben senin yaşındayken” ifadelerinden kaçının!

“Ben senin yaşındayken” ifadelerinden kaçının!

Mutlu bir çocuk yetiştirmek istiyorsanız tıklayın!

Çocukların başarısının ve güzel davranışlarının övülmesi, psikolojilerini olumlu yönde etkiler. Başkalarının yanında tenkit etmek, onu küçümsemek ve başkalarını örnek göstermek ise çocuğun üzerinde olumsuz etkiler yaratır. İşte Psikiyatrist Dr. Sabri Yurdakul’dan ailelere öneriler…

Erken yaşlardaki ruhsal bunalımların bireyde ömür boyu iz bırakabilecek olumsuz etkilere neden olduğu unutulmamalı.

Sevginizi belli edin!

Çocuğunuzun yaratıcılığını geliştirmesine yardım edin. Şımartma korkusuyla hareket etmeyin, sevdiğinizi belli edin, sevmemekle tehdit etmeyin. Yargılamayın ve önce dinleyin. Hatalarınızı itiraf etmekten çekinmeyin. Yaşamın çirkin yanlarını ondan saklamayın, kendisine güvenmeyi öğretin.

“Ben senin yaşındayken” ifadelerinden kaçının!

Mutlu bir gençlik için ailelerin ve öğretmenlerin kendi gençlik dönemlerini hatırlayarak davranışlarını yönlendirmeleri gereklidir. İletişime “Ben senin yaşındayken” ifadeleriyle başlamaktan kaçının.

Gencin kişiliğine saygı gösterin, öfkeli olduğu zaman alttan alın. Kimlerle arkadaşlık ettiğini gözlemleyin. Sizi eleştirmesine karşı gelmeyin. İzin isteklerini sürekli reddetmeyin. Tehditlerini ciddiye alın. Sürekli derslerini sormayın.

Birçok ruhsal problemin beraberinde fiziksel rahatsızlıkları da getirdiğinin unutulmaması gereklidir. 

False