GeriNil Şahin Gürhan Kolunuzu kıpırdatacak haliniz yok mu?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kolunuzu kıpırdatacak haliniz yok mu?

Kolunuzu kıpırdatacak haliniz yok mu?

İşte yorgunluğun ve stresin çaresi bu mineralde saklı!

Kendinizi hep yorgun mu hissediyorsunuz? Bacaklarınıza, ayağınıza, ellerinize sık sık kramp mı giriyor, ya da sürekli gerginlik mi hissediyorsunuz? Stres seviyeniz yüksek mi? Zihin bulanıklığı mı yaşıyorsunuz? “Tüm bu şikâyetlerinizin sebebi magnezyum eksikliği olabilir” diyen Beslenme ve Diyet Uzmanı Nil Şahin Gürhan, magnezyumun vücudumuz için önemini anlattı.

Magnezyum minerali, vücudumuzun yapısında olan elzem minerallerden biridir. Magnezyum, vücudumuzda görevli olan pek çok enzimin yapısında bulunur. Enzimler vücudumuzda gerçekleşen enerji protein üretimi ve kas kasılması gibi her türlü fonksiyonları düzenleyen kimyasallardır.

- Magnezyum, kas ve sinir sistemi hücrelerinin devamlılığını sağlar. Böylece kalp atışlarının düzenli olmasında enerjik olmamızda ve zihin aktivitelerinde etki gösterir.

- Magnezyum kemiklerin yapısında bulunur. Sağlam kemikler için en az kalsiyum ve fosfor kadar önemlidir.

- Magnezyumun en iyi kaynakları; kuru baklagiller, yağlı tohumlar ve tam tahıl taneleridir. Magnezyum eksikliği yaşamamak için, haftada 1 ya da 2 öğün kuru fasulye, nohut veya mercimek yemeği yememiz veya salatalarınıza haşlanmış olarak kuru baklagil ilave etmemiz, aynı zamanda bitkisel protein ve lif açısından da beslenmemizi dengeler.

- Her gün 1 avuç fındık, fıstık, badem ve ceviz yersek, magnezyumla birlikte omega-3 ve çinko açısından da beslenmemizi tamamlamış oluruz.

- Ekmeği tam tahıl olarak tüketmenin sayısız faydasının yanında magnezyum açısından da faydası vardır.  

False