GeriM. Bülent Tıraş Tekrarlayan düşüklerde başarı şansı artırıyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tekrarlayan düşüklerde başarı şansı artırıyor

Tekrarlayan düşüklerde başarı şansı artırıyor

Çocuk sahibi olmak isteyen ebeveynlere güzel ve yeni bir haber!

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Bülent Tıraş, “Uzun süredir devam eden rahmin gebelik için hazırlanmasına yönelik çalışmalar; yaranın iyileşme sürecindeki reaksiyonların sonraki dönemde embriyonun tutunma şansını artırdığını kanıtladı” dedi.

Tıraş, toplumsal sorun haline dönüşmeye başlayan infertilite (kısırlık) sorunu için bilimin sorunlara çözmeye yönelik araştırmalarının tüm hızıyla devam ettiğini belirterek sözlerine şöyle devam etti:

“Çocuk sahibi olmaya çalışan ailelerin sayısı her geçen gün artmakta. Bu konuda farkındalık oluşturulması gerektiğine inanıyorum. Çünkü infertilite hem toplumsal hem de ekonomik büyük bir sorun. Bilimsel araştırmalar sorunların çözümlerine yönelik çalışmalarına devam ediyor. Her geçen gün de güzel haberler alıyoruz. Son olarak uzun süredir devam eden rahmin gebelik için hazırlanmasına yönelik çalışmalar; yaranın iyileşme sürecindeki reaksiyonların sonraki dönemde embriyonun tutunma şansını artırdığını kanıtladı. Bu haber evlat sahibi olmaya çalışan birçok aile için yeni bir ümit olarak algılanmalıdır.”

Özellikle tekrarlayan düşüklerde denenmeli

Tüp bebek tedavisindeki gelişmelere rağmen gebelik şansı geçmişe oranla artmış olsa da hala çok sayıda çift mutlu sona ulaşamıyor. Prof. Dr. Bülent Tıraş, rahim içi hasarlanarak gerçekleştirilen tedavinin özellikle tekrarlayan düşüklerdeki başarı şansını artırdığını ifade ederek sözlerine şöyle devam etti:

“Yapılan çalışmalar, bu vakalarda gebelik oluşmamasının nedenlerinden biri olarak embriyonun yerleşeceği rahim içi dokusunun gebelik için yeterli olmamasını gösterdi. Embriyonun rahim duvarına yerleşmesi her zaman olmaz. Adet döngüsü içinde belirli ve kısıtlı bir dönemde bu olay gerçekleşir. Yapılan bilimsel araştırmalar, adet döneminde rahim içi yapısının diğer dönemlere oranla daha yoğun, büyüme ve gelişmeyi sağlayan faktörlerin ise daha aktif olduğunu göstermiştir. Tekrarlayan tüp bebek başarısızlığı sorunu yaşayan kadınların sorunun rahim içi hasar verilerek tedavi edilebileceği düşünülmüş. Bu sorunu düzeltmek için yöntem ve tedaviler üzerinde çalışılmıştır. Amerika’da yayınlanan araştırma sonuçlarına göre; rahim içi hasarlama işleminin açıklanamayan tüp bebek başarısızlıklarındaki başarı şansını artırdığı kanıtlandı. Araştırma ayrıca bu uygulamanın tedavi öncesi rahim içi sorunları bulmak ve çözmek için yapılan operasyonlar, rahim-içi duvarının kan akımını artıran vitamin ve ilaç takviyeleri, rahim-içi dokusunu büyüten ve tüp bebek tedavilerinde oluşan embriyoların dondurulup daha sonra nakledilmesi bu sorunu çözmek için tercih edilebilirliğini ortaya koydu.”

İşlem nasıl ve ne zaman yapılabilir?

Rahim içi dokusunun gebelik için daha uygun hale getirilmesi için yapılan çalışmalardan birisi de endometriumun yaralanması işlemidir. Tüp bebek işlemine başlanacak adet döneminden bir ay önce yapılan işlemde; ofis histeroskopi ile rahim içi dokusuna hafifçe hasar verilir. Vücut dokularının, yaralanmaya verdiği yanıtı rahim içi dokusu da verir ve kendisini iyileştirmeye çalışır. Bu iyileştirme sürecinde dokuda açığa çıkan büyüme, iyileştirme ve yapıştırma faktörleri, bir sonraki dönemde embriyonun tutunma şansını artırır. Acısız ve basit bir işlemdir.

BEBEĞİM NE ZAMAN DOĞACAK?

False