Selülit düşmanı yaz sebzeleri

Buzdolabınızı açın ve baş düşmanımız selülitlerden kurtulmak ve sağlığımızı korumak için gerekli olan yaz sebzelerini tüketmeye başlayın.

Haberin Devamı

Yaz sebzeleri hangileridir? Hangi sebzenin ne gibi yararları vardır? Yaz sebzeleri hangi vitamin değerlerini içerir? Bu hafta yaz sebzelerinin vücudumuza olan olumlu etkilerini inceleyelim: 

Domates: Karetoneid ve likopen bakımından zengin eşsiz bir antiaging ve anti kanserojendir. Yapılan araştırmalara göre likopen serbest radikallerin zararlı etkisini yok eder, ciltteki kırışıklıkları engeller, kalp krizine kadar birçok hastalığın oluşumunu ortadan kaldırır. C, E, B3 vitamini, demir ve potasyum açısından zengindir. Selüliti önlemek için mutlaka tüketilmelidir.

SELÜLİTLERDEN KURTULMANIN EN LEZZETLİ YOLU! MENEMEN TARİFİ İÇİN TIKLAYIN!

Salatalık: Salataların vazgeçilmez sebzesi salatalık bol su ve lif içeriği ile cilt yenileyici ve selülit engelleyici özelliğiyle ön plandadır. Güçlü nemlendirme özelliği olan salatalık, su ve mineral içeriği ile iyi bir idrar söktürücüdür. A ve C vitamini, potasyum ve magnezyum açısından zengindir.

Haberin Devamı

Patlıcan: A vitamini, fosfor açısından zengin olan patlıcan, kalp çarpıntısını gidermeye yardımcıdır. Pankreas, karaciğer ve böbrek sağlığı için gereklidir, idrar söktürür ve vücuttaki fazla suyun atılmasına yardımcı olur. Önemli olan patlıcan yemeklerini yaparken yağ oranını dengeli kullanmaktır. Yağ oranı fazla olan patlıcan yemekleri kalori artışı ile faydadan çok zarar verir.

SADECE 3 KAŞIK ZEYTİNYAĞI İLE PİŞİRECEĞİNİZ ENFES BİR PATLICAN HAVYARI TARİFİ İÇİN TIKLAYIN!

Soğan: Sarımsağın kuzeni soğan çok güçlü antioksidanlar içerir ve selülitle mücadelede bir numaradır. Ayrıca kan basıncını düzenler ve kan pıhtılaşmasını önler. Zengin kuersetin içeriği ile anti kanserojendir ve iltihaplanmayı önler. Selenyum, B vitamini ve kükürt açısından zengindir. Cilt, saç ve tırnak bakımı için tüketilmesi önemlidir.

Yeşil biber veya dolmalık biber: Özellikle C vitamini açısından zengindir. Bu özelliği ile bağışıklığımızı düzenler, kansere sebep olan serbest radikalleri engeller. K vitamini de içeren biber kanın pıhtılaşma kabiliyetini artırarak kanamaları durdurur. Atardamarların zarar görmesini ve cilt yapısının deformasyonunu engeller. Bol su ve lif içeriği ile selülit oluşumunu engeller.

Haberin Devamı

TÜRK MUTFAĞININ EN SEVİLEN LEZZETLERİNDEN BİRİ OLAN ETLİ BİBER DOLMASI TARİFİ İÇİN TIKLAYIN!

Bamya: Lif oranı oldukça yüksek olan ve yüksek oranda A vitamini içeren bamya, hücre ve cilt yenilenmesini arttırır. Mineraller açısından zengin bir sebzedir.

Kabak: Sarı renkte çiçekler açan bir bitki olan kabak oldukça besleyicidir. Özellikle B1 ve C vitaminleri ile potasyum, fosfor ve çinko mineralleri içerir. Lif açısından da zengin bir besindir. Bu özelliği nedeniyle kolay sindirilebilen bir sebzedir. Kabak; diyet menülerinde, hasta ve yaşlı bireylerin menülerinde hep yer alan bir sebzedir. Yemek borusu, mide, mesane (idrar torbası), gırtlak ve prostat kanserlerine yakalanma riskini en aza indirmektedir.

Haberin Devamı

POTASYUM VE MAGNEZYUM AÇISINDAN ZENGİN KABAK İLE SELÜLİTLERİNİZE VEDA EDİN! KABAK KALYE TARİFİ İÇİN TIKLAYIN!

Taze fasulye: A, B1, B2 ve C vitaminleri açısından zengin bir sebzedir. Pankreas bezinin gereği gibi çalışmasına yardımcı olan taze fasulye, böbreklerdeki kum ve taşların dökülmesine ve karaciğer yetersizliğinin tedavisine yardımcı olur. Ayrıca, fasulye baklalarında bulunan phasol ve phaseolin maddeleri kandaki glukoz (şeker) miktarının dengelenmesine yardımcıdır. Bu nedenle diyabet (şeker) hastalarına önerilebilir.

YAZ MEVSİMİNİN EN ÇOK TÜKETİLEN SEBZELERİNDEN BİRİ OLAN FASULYEYİ 15 DAKİKADA HAZIRLAYIN. ZEYTİNYAĞLI TAZE FASULYE TARİFİ İÇİN TIKLAYIN!

Haberin Devamı

Semizotu: Yüksek oranda lif içeren ve bağırsakları temizleme özelliği ile ödem söktürücü ve kabızlığı önleyici etkisi olan semizotunu özellikle çiğ olarak tüketmeliyiz. Çiğ olarak tüketildiğinde selülitlerle daha iyi savaşır.

Buzdolabınızı açın ve baş düşmanımız selülitlerden kurtulmak ve sağlığımızı korumak için gerekli olan yaz sebzelerini tüketmeye başlayın. 

Yazarın Tüm Yazıları