3 Aralık Dünya Engelliler Günü

Cinsellik engelliler için de önemlidir. Engeli olan bireylerin cinsel hayatlarında pasif ya da isteksiz olabileceğini düşünmek pek çok engelsiz insanın yaptığı en büyük yanlışlardan biridir.

Haberin Devamı

Toplumun ve toplum bireylerinin, engelliler konusunda daha duyarlı olmalarını sağlayabilmek için tüm dünyada 3 Aralık tarihi “Engelliler Günü” olarak kutlanıyor ve toplumun engelliler konusunda dikkatini çekebilmek ve daha duyarlı olmalarını sağlamak için her yerde çeşitli etkinliklerle kutlamalar düzenleniyor. 

3 Aralık Dünya Engelliler Günü

Cinsellik engellilerin de hakkı!

Engelli bireylerin toplum içinde ya da bireysel olarak cinsel konularda bazı sorunlarla karşılaşmaları muhtemeldir. Fakat bu sorunlar içerisinde en başta gelen sorun engelli olmayanların içinde barındırdıkları önyargılardır. Toplum tek tip bir cinselliği dayattığı için çok yanlış bir şekilde engelli bireylerin cinsel dürtüleri yok kabul edilebiliyor. Oysa nasıl tanımlanırsa tanımlansın tüm insanların cinsel dürtüleri, kendilerine özel tercihleri ve hayatları vardır.

Haberin Devamı

Cinsellik engelliler için de önemlidir. Unutulmamalıdır ki; engelli ya da kronik hastalığa sahip bireylerin de cinsel dürtüleri vardır ve onlar da, engelli olmayan bireyler tarafından çekici bulunarak partner seçilebilir, onların da içgüdüsel olarak sevişme taktikleri vardır, onlar da bir kadını ya da bir erkeği mutlu edebilirler.  Engeli olan bireylerin cinsel hayatlarında pasif ya da isteksiz olabileceğini düşünmek pek çok engelsiz insanın yaptığı en büyük yanlışlardan biridir. Bu nedenle engelliler, herkes gibi 365 günü yaşadığı gerçeğinin görmezden gelinerek sadece bir gün için gazete, TV ve kamuoyunda gündeme getirilmemeli, her gün hatırlanmalı ve hatırlatılmalıdır.

Yazarın Tüm Yazıları