MENÜ

Engelli

Engelli ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Engelli haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 38.701 Engelli haberi bulunmuştur.

Engelli, yaralanma ya da fiziksel veya zihinsel bir rahatsızlık nedeniyle bazı hareketleri, duyuları veya işlevleri kısıtlanan (kişi). Engeller doğuştan gelebilir veya sonradan geçirilen hastalıklar veya kazalar sonucu ortaya çıkabilir. Dünya Sağlık Örgütü'nün İşlevsellik, Yetiyitimi ve Sağlığın Uluslararası Sınıflandırması'na göre engelli olma hâli için yeti yitimi terimi kullanılır. Engelliler; vücudun duyusal, işlevsel, zihinsel ve ruhsal farklılıkları öne sürülerek; toplumsal veya yönetimsel tutum ve tercihler sonucu, yaşamın birçok alanında kısıtlama ve engellerle karşılaşabilirler.

Engelli Haberleri

Engelli araç alma şartları neler Engelli araç alımı 2020 ve satışı sürecindeki ÖTV detayları

Engelli araç alma şartları neler? Engelli araç alımı 2020 ve satışı sürecindeki ÖTV detayları

Engelli araç alımı süreci, Gelirler İdaresi Başkanlığı'nın belirlediği kıstaslar çerçevesinde gerçekleşiyor. Engelli araç alımı şartları kapsamında yer alan vatandaşlar, ÖTV ödemesinden muaf olarak sıfır araç sahibi olabiliyor. Ancak engelli araç alımı yapmalarından belirli bir süre sonra araçlarını satmak isteyen kişiler, yine idarenin belirlemiş olduğu kıstaslara tabi olacak ve 5 yıl içerisinde araçlarını satmaları halinde ÖTV ödemesini gerçekleştirmek durumunda kalabilecek. İşte, engelli araç alma şartları hakkında merak edilen bazı bilgiler

5.08.2020Ekonomi
Engelli kadına çocukları önünde şiddet

Engelli kadına çocukları önünde şiddet

Bingöl’ün Karlıova ilçesinde yaşandığı öğrenilen engelli bir kadının eşi tarafından darp edildiği görüntüler sosyal medyada paylaşıldı.Yaşanan durumun ardından Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, dava sürecini yakından takip edeceklerini belirterek açıklamada bulundu.

4.08.2020Haber
Son dakika haberler... Sosyal medyanın konuştuğu olayda flaş gelişme

Son dakika haberler... Sosyal medyanın konuştuğu olayda flaş gelişme!

Bingöl'ün Karlıova ilçesinde Hasan E. (46), bir gözünde yüzde 50 görme kaybı olan eşi Sabriye E.'yi çocuklarının gözü önünde tekmeleyerek, dövdü. 4 çocuklu çiftin kızları tarafından çekilerek, sosyal medyada yayınlanan görüntülerde, koca, yerde baygın halde yatan eşine tekme atarken görülürken, 2 küçük kızın babalarına engel olma çabası yer aldı. Sosyal medyada infiale yol açan görüntünün ardından Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, olayın takipçisi olduklarını duyurdu. Gözaltına alınan koca ise uzaklaştırma kararı verilerek, serbest bırakıldı.

4.08.2020Gündem
Manisada korkunç kaza 5 yaralı

Manisa'da korkunç kaza! 5 yaralı

Manisa'nın Kula ilçesinde, kavşakta kamyona arkadan çarpan otomobilde bulunan aynı aileden 5 kişi yaralandı.

3.08.2020Gündem
Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Bülent Bayram: Hibrit çalışma yaygınlaşacak

Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Bülent Bayram: Hibrit çalışma yaygınlaşacak

Pandemi ile birlikte en çok konuşulan konulardan biri de çevik (agile) çalışma oldu. Tüm şirketler yeni normalde esnek ve çevik çalışma modellerinin artacağı konusunda hemfikirler. 6 yıl önce çevik çalışmayı başlatan Vodafone Türkiye, bu sistemi başarıyla uygulayan şirketlerden biri. Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Bülent Bayram ile çevik çalışmayı ve pandemide aldıkları aksiyonları konuştuk. Bülent Bayram “Salgın sonrası süreçte hibrit çalışma sisteminin yaygınlaşacağını düşünüyoruz. Ekibin bir kısmının evden çalıştığı, bir kısmının ise sahada hareket halinde olduğu, bununla birlikte iki tarafın da entegre çalıştığı bir düzen oluşacak” diyor.

2.08.2020Gündem
200 bin kadın girişimciye 1 milyar liralık can suyu

200 bin kadın girişimciye 1 milyar liralık can suyu

Dar gelirli kadınların küçük sermayelerle kendi işini kurmasını desteklemek için son 17 yılda 200 bin kadına erişilirken, dağıtılan mikrokredi miktarı da 1 milyar liraya ulaştı.

1.08.2020Ekonomi
Özel bireyler aileleriyle birlikte ücretsiz bayram tıraşı oldular

Özel bireyler aileleriyle birlikte ücretsiz bayram tıraşı oldular

Eskişehir'de kuaförlük yapan Hasan Yılmaz, fiziksel ve zihinsel engelli bireylerin saçlarını ücretsiz keserek bayram öncesinde yüzlerini güldürdü.

30.07.2020Haber
Sahtekarın foyası böyle ortaya çıktı Pes dedirten olay...

Sahtekarın foyası böyle ortaya çıktı! Pes dedirten olay...

Denizli'de giydiği ceketin içine kolunu saklayarak engelli gibi davranıp vatandaşlardan para isteyen kişi, Jandarma Suç Araştırma Timi (JASAT) ekiplerince yakalandı.

30.07.2020Gündem
YÖKten ‘küresel salgında yeni normalleşme süreci’ rehberi

YÖK'ten ‘küresel salgında yeni normalleşme süreci’ rehberi

YÖK, ‘küresel salgında yeni normalleşme süreci’ rehberi hazırladı. Rehberde, uzaktan öğretim uygulamaları, uygulamalı eğitimler, ölçme ve değerlendirme uygulamaları, yabancı uyruklu öğrenciler, toplantılar, kongreler ve değişim programları başlıkları altında çerçeve kararlar ile öneriler yer aldı. Rehberde, uzaktan öğretimle yürütülecek derslerin, mümkün olduğunca 2020-2021 eğitim öğretim yılında ve özellikle ilk dönemde yoğun verilmesi önerildi.

30.07.2020Eğitim
En iyi ‘topluma hizmet ve sosyal sorumluluk’ Yaşar Üniversitesi’nin

En iyi ‘topluma hizmet ve sosyal sorumluluk’ Yaşar Üniversitesi’nin

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), ‘Üniversite İzleme ve Değerlendirme Raporu 2019’u açıkladı. Yaşar Üniversitesi ‘Topluma Hizmet ve Sosyal Sorumluluk’ kategorisindeki iki alanda, birinci ve ikinci sırada yer aldı.

30.07.2020Avrupa
KidZania İstanbul 1 Ağustos tarihinde kapılarını açıyor

KidZania İstanbul 1 Ağustos tarihinde kapılarını açıyor

Çocuklar Ülkesi KidZania İstanbul, tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını sonrasında ‘yeni normal’ kuralları ve yönlendirmeleri ile ek tedbirler aldı. 1 Ağustos tarihinde eğlenerek öğrenme deneyimine kaldığı yerden devam edecek. KidZania İstanbul CEO’su Ebru Timur, ‘Sağlıklı ve Güvenli KidZania Deneyimi’ prensibinin sosyal mesafe, maske kullanımı, minimum temas ve maksimum hijyen ile dört temel kuraldan oluştuğunu ifade ediyor.

29.07.2020Etkinlikler
Evde bakım maaşı yatan iller 29 Temmuz 2020: Engelli evde bakım parası sorgulama ekranı

Evde bakım maaşı yatan iller 29 Temmuz 2020: Engelli evde bakım parası sorgulama ekranı!

Engelli evde bakım maaşı yatan iller için sabah saatleri itibariyle pek çok ilde araştırmalar başladı. Evde bakım maaşı yatan iller, 29 Temmuz 2020 Çarşamba günü merakla araştırılmaya devam ediliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın geçtiğimiz günlerde 'Engelli ve yaşlı aylıkları ile evde bakım ücretlerini de bayramı beklemeden hesaplara yatırıyoruz' sözlerinin ardından pek çok kişinin hesap kontrollerine başladığı evde bakım maaşı, 29 Temmuz 2020 tarihinde araştırılan konular arasında yer alıyor. Peki, 29 Temmuz 2020 tarihinde evde bakım maaşı yatan iller hangileri oldu? İşte,evde bakım maaşı sorgulama ekranı ve zamlı ücretler

29.07.2020Ekonomi
DASK “Şehirler Yarışıyor Sigortalılar Kazanıyor” yarışmasını Sivas kazandı

DASK “Şehirler Yarışıyor Sigortalılar Kazanıyor” yarışmasını Sivas kazandı

Doğal Afet Sigortaları Kurumu’nun deprem güvenceli konut ve sigortalı hayatı yaygınlaştırmak amacıyla bu yıl altıncısını düzenlediği “Şehirler Yarışıyor Sigortalılar Kazanıyor” yarışmasında kazananlar belli oldu. Yarışmanın değişen formatı başvuru sayısını artırırken, 24 ilin AFAD Müdürlükleri yürüttükleri çalışmalarla her yaştan vatandaşın deprem ve sigortalılık bilinci kazanmasına katkı sağladı.

29.07.2020Ekonomi
Çocuklarına attığı mesaj polisi alarma geçirdi

Çocuklarına attığı mesaj polisi alarma geçirdi!

Antalya'da çocuklarına cep telefonuyla mesaj atıp, intihar edeceğini söyleyen Celal S. (65) polisi alarma geçirdi. Kendisini eve kilitleyen Celal S. polisin 2 saatlik çalışması sonucu ikna edildi.

29.07.2020Gündem
Turist rehberliği hizmetinde Kovid-19 sonrası uyulması gereken kurallar belirlendi

Turist rehberliği hizmetinde Kovid-19 sonrası uyulması gereken kurallar belirlendi

Kültür ve Turizm Bakanlığınca kontrollü normalleşme sürecinde turist rehberliği hizmetinde uyulması gereken kurallar, genelgeyle belirledi.

28.07.2020Seyahat
Yeni diriliş mücadelesi

Yeni diriliş mücadelesi

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “Türkiye bugün yeni bir diriliş mücadelesi veriyor. Hiç kimsenin bu ülkenin ve bu milletin istiklal ve istikbaline el uzatmayı aklından dahi geçirmemesi için büyük ve güçlü Türkiye’yi inşa ediyoruz” dedi. Erdoğan, Beştepe’deki Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nin ardından düzenlediği basın toplantısında özetle şunları söyledi:

28.07.2020Gündem
Evde bakım maaşı ne zaman yatacak Cumhurbaşkanından evde bakım maaşı yaşlı ve emekli aylıklarıyla ilgili açıklama

Evde bakım maaşı ne zaman yatacak? Cumhurbaşkanı'ndan evde bakım maaşı yaşlı ve emekli aylıklarıyla ilgili açıklama

Evde bakım maaşı ne zaman yatacak? Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Kabine Toplantısı sonrası evde bakım maaşıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Kurban Bayramı öncesi ekonomi gündemi için alınan kararları duyuran Erdoğan, "Engelli ve yaşlı aylıkları ile evde bakım ücretlerini de bayramı beklemeden hesaplara yatırıyoruz." dedi. İşte, 2020 ağustos ayı evde bakım maaşı ödeme tarihleri ve Erdoğan'ın açıklamalarından detaylar...

28.07.2020Ekonomi
Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Erdoğandan önemli açıklamalar

Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar

Son dakika... Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi sonrası önemli açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ayasofya Camii ile ilgili tüm dünyaya mesaj vererek, "Fatih'in 1453 yılında camiye çevirdiği Ayasofya, artık milletimize ve tüm İslam dünyasına bir ibadethane olarak hizmet vermeyi sürdürecektir. Buradan Müslümanlar dışında Hristiyan alemi de aynı şekilde ziyaretini yapabilecektir." ifadelerini kullandı.

27.07.2020Gündem
Evde bakım maaşı ödemesi ne zaman başlayacak Bakan tarih verdi

Evde bakım maaşı ödemesi ne zaman başlayacak? Bakan tarih verdi

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmet Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, evde bakım aylığı ile yaşlı ve engelli aylıkları ödemelerinin Kurban Bayramı'ndan önce yapılacağını bildirdi. Bu gelişmenin ardından vatandaşların tarih araştırmaları da hız kazandı. Peki, evde bakım aylığı ne zaman ödenecek?

27.07.2020Gündem
Marmariste inanılmaz olay 7 kez ölümden kurtuldu...

Marmaris'te inanılmaz olay! 7 kez ölümden kurtuldu...

Marmaris'te, bugüne kadar 3 kez yüksekten düşen, 1 kez elektrik akımına kapılan, trafik kazası geçiren, pompalı tüfekle vurularak yaralanan ve denizde bayılıp, boğulma tehlikesi geçiren 3 çocuk babası Mehmet Övet (42), üst üste yaşadığı talihsizliklere rağmen hayata tutunmayı başardı. Geçirdiği kazalardan sonra elektronik eşya tamiri yapan dükkanını kapatıp malulen emekli olan ve plajda eşiyle bardakta mısır satan Övet'e arkadaşları, "Kedi gibi 9 canlısın, 2 canın kaldı" diyor.

27.07.2020Gündem
Milli maçta nasıl sahaya daldım

Milli maçta nasıl sahaya daldım?

Birden asfalt bitiverdi, artık yumuşak bir yerde koşuyordum. O da ne? İstiklal Marşı başlamış. Zınk diye durdum. Güvenlik görevlileri iki kolaltımdan bir kaptı beni, hop diye dışarı attılar. “Engelliyim” deyince bıraktılar.

26.07.2020Hürriyet Pazar
Hollanda’daki Kırşehirli gurbetçiden örnek davranış

Hollanda’daki Kırşehirli gurbetçiden örnek davranış

Kırşehir’de, bir hayırsever tarafından bağışlanan 77 tekerlekli ve akülü sandalyenin dağıtımı için tören düzenlendi. Kentteki bir düğün salonunda gerçekleştirilen programda, Hollanda’da yaşayan gurbetçi hayırsever Mehmet Kapusuz tarafından alınan 7’si akülü 77 tekerlekli sandalye sahiplerine verildi.

25.07.2020Avrupa
Emine Erdoğan: Ayasofyamıza 86 yıl sonra cami sıfatıyla yeniden kavuşmuş olmanın sevincini yaşıyorum

Emine Erdoğan: Ayasofya'mıza 86 yıl sonra cami sıfatıyla yeniden kavuşmuş olmanın sevincini yaşıyorum

Osmanlı Döneminden günümüze gelen, aralıksız 225 yıldır yemek dağıtımı yapılan Mihrişah Valide Sultan Eyüp İmarethanesinin restorasyon çalışmaları tamamlandı. Her gün 3 bin 500 kişilik yemek dağıtılan imarethanenin açılış törenine katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, "Gelecek nesillere aktarılacak bu güzide eserin restorasyon çalışmasında emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum" dedi.

25.07.2020Gündem
Fıskiyeli ölümün detaylarına DHA ulaştı

Fıskiyeli ölümün detaylarına DHA ulaştı

Bartın'da, özel bir bakım merkezinde kalan engellilere kötü muamele ve işkence yapıldığı, bir engellinin de hayatını kaybettiği iddiaları üzerine başlatılan soruşturmada tutuklanan 4 hasta bakıcının ifadelerine DHA ulaştı.

25.07.2020Gündem
Son dakika... Bugün duyuruldu... Ödemeler bayramdan önce yapılacak

Son dakika... Bugün duyuruldu... Ödemeler bayramdan önce yapılacak

Bakan Selçuk, “Evde bakım aylığı ile yaşlı ve engelli aylıkları ödemeleri bayramdan önce yapılacak” açıklamasında bulundu.

25.07.2020Ekonomi
‘Sesimizi duyun, hemen şimdi

‘Sesimizi duyun, hemen şimdi!'

Türkiye Otizm Anneleri Topluluğu geçtiğimiz günlerde #SesimiziDuyun başlığıyla bir bildiri yayımladı. “COVID-19 salgını çaresizliğimizi bir kez daha yüzümüze vurdu” diyen anne-babaların kaygıları artıyor: “Biz öldükten sonra çocuklarımıza ne olacak?”

Zihinsel engelli, evde çıkan yangında hayatını kaybetti

Zihinsel engelli, evde çıkan yangında hayatını kaybetti

ÇORUM'un Sungurlu ilçesinde tek katlı evde çıkan yangında, karbonmonoksit gazından zehirlenen zihinsel engelli Mahmut Baranlıoğlu (49), hayatını kaybetti.

24.07.2020Gündem
Özel bakım merkezinde yatalak hastayı tazyikli suyla öldürdükleri iddiası

Özel bakım merkezinde yatalak hastayı tazyikli suyla öldürdükleri iddiası

BARTIN'da, özel bir bakım merkezinde kalan engellilere kötü muamele ve işkence yapıldığı iddiasıyla başlatılan soruşturmada, çarpıcı bilgilere ulaşıldı. Merkezde çalışan 4 hastabakıcının tutuklandığı soruşturma dosyasında, yatalak Mermet Eratişk'in banyoda tazyikli suyla işkence yapılarak ölümüne neden olunduğu, bir başka engelliye de güvenlik kamerası olmayan sigara odasında dayak atıldığı iddia edildi. Ayrıca Bartın Valisi Sinan Güner özel bakım merkezinde çalışan 4 kişinin tutuklandığını belirterek, "Orasının yönetimini Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü üstlendi. Müdür ve diğer görevlileri uzaklaştırıldı. Şimdi kamu gibi oldu" dedi.

24.07.2020Haber
Özel bakım merkezinde dehşete düşüren iddia Tazyikli suyla öldürmüşler

Özel bakım merkezinde dehşete düşüren iddia! Tazyikli suyla öldürmüşler

Bartın'da özel bir bakım merkezinde kalan engellilere kötü muamele ve işkence yapıldığı iddiasıyla başlatılan soruşturmada çarpıcı bilgilere ulaşıldı. Merkezde çalışan 4 hastabakıcının tutuklandığı soruşturma dosyasında yatalak Mehmet Eratik'in banyoda tazyikli suyla işkence yapılarak ölümüne neden olunduğu, bir başka engelliye de güvenlik kamerası olmayan sigara odasında dayak atıldığı iddia edildi. Hastabakıcıların alkollü halde işe geldikleri de öne sürüldü. Bartın Valisi Sinan Güner, "Şu anda oranın yönetimini Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü üstlendi. Müdür ve diğer görevlileri uzaklaştırıldı. Şimdi kamu gibi oldu, yani kayyum ataması ama faaliyeti devam ediyor." dedi.

24.07.2020Gündem
Bahçedeki kediyi silahla vurarak öldürdüler

Bahçedeki kediyi silahla vurarak öldürdüler

Sakarya'nın Akyazı ilçesinde, Mesut Sevim ve Meltem Çağlayan Sevim çiftinin 6,5 yaşındaki engelli kedisi, evlerinin bahçesinde kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce silahla vurularak öldürüldü. 3 aylıkken bakmaya başladıkları 'Sütlaç' isimli kediyi öldüren kişinin bulunmasını isteyen çift, suç duyurusunda bulundu.

23.07.2020Gündem
‘Yapay zeka ve veri mühendisliği’ bölümü açılıyor

‘Yapay zeka ve veri mühendisliği’ bölümü açılıyor

Yapay Zeka ve Veri Mühendisliği Bölümü İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Bilgisayar ve Bilişim Fakültesi’nde açılıyor. 2020-2021 yılında bölüme ilk öğrencilerini kabul edecek olan İTÜ, bünyesinde yürüttüğü ulusal ve uluslararası yapay zeka ve veri mühendisliği çalışmalarını böylece programa girecek 40 öğrenciye aktarmış olacak.

23.07.2020Eğitim
Kuşadası’nda engelsiz plajlar oluşturuldu

Kuşadası’nda engelsiz plajlar oluşturuldu

Kuşadası Belediyesi, engelli bireylerin rahatlıkla denize girebilmelerini sağlamak amacıyla çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Belediye Başkanı Ömer Günel'in talimatıyla harekete geçen Fen İşleri Müdürlüğü (FİM) ekipleri, son olarak Güzelçamlı Mahallesi'ndeki halk plajına engelli rampası yaptı. Böylece ilçedeki halk plajlarında engelli rampası sayısı 3'e çıktı.

23.07.2020Seyahat
Son dakika... İlhan Cihaner, CHP Genel Başkanlığına adaylığını açıkladı

Son dakika... İlhan Cihaner, CHP Genel Başkanlığı'na adaylığını açıkladı

CHP Parti Meclisi Üyesi İlhan Cihaner, CHP'nin hafta sonu yapılacak 37'nci Olağan Kurultayı'nda genel başkan adayı olduğunu açıkladı. Cihaner, "Cumhuriyet Halk Partisinin genel başkanlığı dünyayı değiştirebilecek bir konumdur. Önce partimizi sonra ülkemizi sonra dünyayı değiştirmeye talibiz" dedi.

23.07.2020Gündem
Evde bakım ücreti 1544 TL oldu

Evde bakım ücreti 1544 TL oldu

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 1460 lira olan evde bakım yardımını 1544 liraya yükselttiklerini bildirdi.

23.07.2020Ekonomi
Noter cumartesi günü açık mı Noterler cumartesi günü çalışıyor mu

Noter cumartesi günü açık mı? Noterler cumartesi günü çalışıyor mu?

Tasdikleme, alım ve satım gibi alanlarda çok önemli bir yere sahip olan noterler cumartesi günü çalışıp çalışmadığı ile gündemde yer alıyor. Noterler cumartesi günü çalışıyor mu sorusuna alacakları cevaba göre hareket edecek olan vatandaşlar, işlemlerini gerçekleştirmek için hafta başını beklemeyecek. Peki, noterler cumartesi günü çalışıyor mu? İşte, alınan resmi bilgilere göre cumartesi günü noter açık mı sorusunun cevabı

22.07.2020Gündem
Kaybolan zihinsel engelli bulundu, ilk olarak yemek istedi

Kaybolan zihinsel engelli bulundu, ilk olarak yemek istedi

KARS'ta, dün evden ayrıldıktan sonra haber alınamayan zihinsel engelli Şentürk Akbabaöz (62), AFAD ve Jandarma Arama Kurtarma (JAK) ekipleri tarafından bulundu.

22.07.2020Gündem
Son dakika... Evde bakım ücreti 1544 liraya yükseldi

Son dakika... Evde bakım ücreti 1544 liraya yükseldi

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 2002 yılında 24 TL olarak ödenen engelli aylıklarını 35 kat artırarak 851 TL’ye çıkardıklarını bildirdi.

22.07.2020Ekonomi
6. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Manevi Değerlerimizi Koruyup Saygı Gösteririz konu anlatımı

6. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Manevi Değerlerimizi Koruyup Saygı Gösteririz konu anlatımı

Manevi değerler her insanın korumak ve saygı göstermek zorunda olduğu değerlerin başında gelir. Bu değerleri ihmal etmek ve korumamak ise toplum olarak geriye gidilmesine neden olur. Altıncı sınıflar için manevi değerlerimiz konusu örnekleri ile birlikte açıkladık.

21.07.20206. SINIF
Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan: Hakkını söke söke alan bir ülke olarak devam edeceğiz

Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'Hakkını söke söke alan bir ülke olarak devam edeceğiz'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Sistemi'nin ikinci yılında önemli değerlendirmelerde bulundu. Erdoğan, ''Kimsenin hakkına göz dikmeyen ama kendi hakkını da söke söke alan bir ülke olarak hareket etmeye devam edeceğiz'' dedi. Libya'daki gelişmelerle ilgili de konuşan Erdoğan, ''Son zamanlardaki bazı gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Kimse heveslenmesin ona da prim vermeyeceğiz'' ifadelerini kullandı. ''Biz ne sismik araştırma gemilerimizle, ne sondaj gemilerimizle birilerinin iznine tabi değiliz'' diyen Erdoğan, ''Biz uluslararası hukuk neyi gerektiriyorsa Doğu Akdeniz’de haklarımız neyse bu çerçeve içinde bu adımlarımızı attık. Bundan soran da bu adımlarımızı atmaya devam edeceğiz'' diye konuştu. Erdoğan konuşmasında ayrıca ''2019 yılında elektriğimizin yüzde 62'sini yerli ve yenilenebilir kaynaklardan ürettik. Yani enerjide de artık Türkiye muhtaç olmaktan çıkmıştır ve çıkıyor'' sözlerine de yer verdi.

21.07.2020Gündem
Adanada trafik kazası: 1 ölü, 4 yaralı

Adana'da trafik kazası: 1 ölü, 4 yaralı

ADANA'nın Kozan ilçesinde, iki otomobilin çarpıştığı kazada, 1 kişi öldü, 1 kişi de yaralandı.

21.07.2020Gündem
Görme engelli baba, çocuklarının tedavisi için yardım bekliyor

Görme engelli baba, çocuklarının tedavisi için yardım bekliyor

HAKKARİ’nin Yüksekova ilçesinde yaşayan Vahdet Erdoğan, 2 sene önce gören tek gözünü de kaybedince, berberlik mesleğini bırakmak zorunda kaldı. 3 çocuğundan 2’si engelli olan Erdoğan, ailesinin geçimi ve kızlarının tedavisi için yardım bekliyor.

20.07.2020Gündem

Yazar Sonuçları

Kısa çalışma süresi yıllık izne eklenmez

Soru: Kısa çalışma ödeneği aldığımız halde iş yeri bizi çalıştırmaya devam ediyor ve ekstra bir ücret almıyoruz. Dedikleri şey yıllık izinlerinize eklenecek. Ne yapmamız lazım? Erhan K.

5.08.2020

Ankaralıyım hatırlıyorum

Son zamanlarda sosyal medyada sık sık karşılaştığım bir soru var: ‘En Ankaralı özelliğiniz ne?’ Yanıtlar birbirinden ilginç...

4.08.2020

Kurban bayramı ve sertifikalı kesiciler

Ortalık kan revan içerisinde kalırdı. Cadde ve yeşil alanlarda kesilen hayvanların işkembesi, dışkısı, kellesi, ayakları, postları ilkel görüntüler oluşurdu. Kurban edilen hayvanlar acemi kasapların elinde acı çekerler, vahşet görüntüleri oluşurdu. 

31.07.2020

Yaşlılık ödeneği engelli aylıkları zamlandı

Temmuz ayıyla birlikte 65 yaş aylığı ile engelli maaşı ve evde bakım parası alanların maaşları da zamlandı. 900 bin kişinin yararlandığı yaşlılık aylığı 711.5 liraya çıktı. Engellilere de artık aylık 851.95 lira ödenecek.

30.07.2020

Genç sinemacılar bunalımda

39. İstanbul Film Festivali’nin ‘Ulusal Yarışma’ ve ‘Ulusal Kısa Film Yarışması’nın yarışma filmleri geçen cuma akşamından itibaren Sakıp Sabancı Müzesi’nde kurulan açık hava sinemasında gösterilmeye başlandı.

22.07.2020

Çiğdem çitleyelim ama kirletmeyelim

GEÇENLERDE İstanbul Üsküdar Belediyesi sahilde çekirdek yemenin yasaklandığını duyurdu.

21.07.2020