5 önemli kötü yaşlanma nedeni

Eğer “iyi yaşlanma” hedefini 12’den vurmak istiyorsanız, aşağıdaki beş yanlışı yapmayın, bu beş sorunu çözmeyi vazgeçilmez hedefleriniz arasına alın.

Haberin Devamı

1. Kan Şekeri Yüksekliği: Kan şekeri yüksekliği dokuların şekerlenmesine (glikasyon / glikozilasyon) ve doğal yapısının bozulup erken tahrip olmasına
yol açar.
2. Serbest Radikal Fazlalığı: Hücre duvarında ve hücre içi organcıklarda hasara, hücre ve dokuların erken yaşlanmasına, çabuk eskiyip fonksiyonlarını yeterince yapamamalarına
sebep olur.
3. Yoğun Stres ve Bunaltı Hali: Kötü stres erken yaşlandırır. Damar yaşlanmasını hızlandırır. Kan basıncı ve kan şekeri kontrolünü güçleştirir.
4. Aşırı Kalori, Yağ ve Protein Tüketimi: Gereğinden çok yemek, kalori değeri yüksek besinlerle beslenmek, özellikle hayvansal yağları ve hayvansal proteinleri fazla kullanmak erken yaşlandırır.
5. Çok Fazla İnsülin: Özellikle kilo fazlalığı, yüksek kan basıncı, kan kolesterol ve trigliserit yüksekliği sorunu olanlarda, aşırı karbonhidrat (şeker) tüketenlerde kanda insülin artar. Aşırı insülin seviyeleri ve insüline karşı direnç hızlı yaşlanma ile birliktedir.

Haberin Devamı

Erken yaşlanma sebepleri

-  Beslenme yanlışları
-  Hipertansiyon, şeker hastalığı, damar sertliği gibi sağlık sorunları
-  Homosistinüri varlığı
-  Kas ve eklem sorunları
-  Hareketsiz yaşam tarzı
-  Kolesterol-trigliserid yüksekliği
-  Yoğun stres, mutsuzluk, kötümserlik, depresyon halleri
-  Organ yetmezlikleri
-  Tiroid bezi tembelliği
-  Karaciğer yetersizliği
-  Kalp yetmezliği
-  Böbrek yetmezliği
-  Yoğun çevresel kirlilik ve radyasyon
-  Yetersiz ve kalitesiz uyku
-  Sigara, alkol, madde (uyuşturucu) bağımlılığı

Yazarın Tüm Yazıları