MENÜ
Arşiv

Meb

Meb ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Meb haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 9.848 Meb haberi bulunmuştur.

Millî Eğitim Bakanlığı, Anayasa, 430 sayılı Tevhid-i Tedrisat Kanunu, 1739 sayılı Millî Eğitim Temel Kanunu ile kalkınma plan ve programları doğrultusunda millî eğitim hizmetlerini yürütmek üzere kurulan bakanlıktır. Bu bakanlık aslen 1869 yılında Maarif Nezareti adı altında kurulmuştur.

Meb Haberleri

Yeni müfredat için en çok ‘ekleme’ talebi

Yeni müfredat için en çok ‘ekleme’ talebi

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) 13 Ocak’ta askıya çıkararak görüş ve öneriye sunduğu 52 dersin taslak öğretim programına ilişkin 184 bin öneri geldi.

22.2.2017Gündem
TEOG sınavı ne zaman yapılacak

TEOG sınavı ne zaman yapılacak?

TEOG sınavı ne zaman yapılacak sorusu binlerce lise adayı öğrenci için oldukça merak konusu oldu. TEOG sınavının ilk aşamasının bitmesiyle beraber, öğrenciler 2. dönem sınavlatı için ön hazırlıklara başlamıştı. Sınav tarihinin yaklaşmasıyla beraber öğrenciler 2017 TEOG sınavı hakkında ayrıntıları öğrenmeye çalışıyorlar. Peki, TEOG sınavı ne zaman yapılacak?

22.2.2017Eğitim
MEB 20 bin öğretmen atama kontenjanlarını açıkladı

MEB 20 bin öğretmen atama kontenjanlarını açıkladı

MEB tarafından gerçekleştirilen 20 bin öğretmen atama kontenjanlarının ne zaman açıklanacağı öğretmen adayları tarafından büyük bir merakla bekleniyordu. 20 bin öğretmen ataması kontenjanları açıklandı. Çeşitli branşlarda 20 bin 127 öğretmen ataması yapacağını duyuran Milli Eğitim Bakanlığı, geçtiğimiz yıl gündeme gelen ve tartışmalara yol açan sözlü mülakatlar için de düğmeye bastı. İşte, 20 bin öğretmen atama kontenjanı hakkında detaylı bilgiler.

22.2.2017Eğitim
YGSye gireceklere geçici kimlik uyarısı - Sınav giriş belgesi öncesinde kritik detay

YGS'ye gireceklere geçici kimlik uyarısı - Sınav giriş belgesi öncesinde kritik detay

YGS sınav giriş yerleri için araştırmalar sürürken ÖSYM tarafından yapılan uyarı üniversite adaylarının kafasında soru işaretleri yarattı. ÖSYM, .12 Mart'ta gerçekleştirilecek Yükseköğretime Geçiş Sınavı'yla ilgili geçici kimlik kartı uyarısında bulundu. Peki, geçici kimlik kartları ne zaman edinilebilecek? Sınav giriş yerleri ne zaman açıklanacak? İşte, YGS giriş belgesiyle ilgili detaylar!

22.2.2017Gündem
YGS giriş yerleri belli oldu mu Sınav giriş yerleri ne zaman belli olacak

YGS giriş yerleri belli oldu mu? Sınav giriş yerleri ne zaman belli olacak?

YGS sınavı için geri sayım başladı, üniversitenin ilk ayağı olan sınav 12 Mart Pazar günü gerçekleşecek. Peki, YGS giriş yerleri belli oldu mu? Sınav giriş yerleri ne zaman belli olacak? Üniversite adaylarının gündeminde bu soru var. İşte, YGS sınavıyla ilgili merak edilenler!

22.2.2017Eğitim
Çanakkaleden 15 Temmuza Kahramanlar Destanı galası

'Çanakkale'den 15 Temmuz'a Kahramanlar Destanı' galası

'Çanakkale'den 15 Temmuz'a Kahramanlar Destanı' galası

22.2.2017Ankara
Ehliyet sınav sonuçları için saatler kaldı - 11 Şubat ehliyet sonuçları ne zaman açıklanacak

Ehliyet sınav sonuçları için saatler kaldı - 11 Şubat ehliyet sonuçları ne zaman açıklanacak?

Ehliyet sınav sonuçlarının ne zaman açıklanacağı sürücü adayları tarafından büyük bir merakla sorgulanıyor. 11 Şubat Cumartesi günü girdikleri sınavın sonucunu merak eden adaylar, sık sık MEB'in resmi sayfasını ziyaret ediyor. MEB'in 2017 sınav takvimine göre sonuçlar için çok kısa bir süre kaldı. Peki, 11 Şubat ehliyet sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte, detaylar!

22.2.2017Eğitim
Müfredata ‘sıcak hat’

Müfredata ‘sıcak hat’

Milli Eğitim Bakanlığı’nın 13 Ocak’ta askıya çıkardığı ve 184 bin önerinin geldiği müfredat taslağına son şekli veriliyor.

21.2.2017Eğitim
Tek sınavla eğitim ilerlemez

'Tek sınavla eğitim ilerlemez'

Matematik Profesörü Ali Nesin, Türkiye’de daha iyi eğitim için önerisini özetliyor: Tek bir sınavla, sistem nasıl olursa olsun, eğitimde ilerlememiz mümkün değil. Üniversiteye giriş sınavı değil, lise bitirme sınavı olmalı...

21.2.2017Gündem
Diyarbakır Valisi Aksoy: AB destekli projelerde 8.4 milyon euro kullanıldı

Diyarbakır Valisi Aksoy: AB destekli projelerde 8.4 milyon euro kullanıldı

Diyarbakır Valisi Aksoy: AB destekli projelerde 8.4 milyon euro kullanıldı

21.2.2017Diyarbakır
1500 öğretmen alımı için başvurular başladı

1500 öğretmen alımı için başvurular başladı!

MEB, 1500 engellli öğretmen ataması için başvurular başladı. Geçtiğimiz ay Milli Eğitim Bakanlığı internet sitesi üzerinden yapılan açıklamada 21-24 Şubat tarihleri arasında yapılacağı duyurulan 1500 engelli öğretmen alımı için başvurular 24 Şubat saat 18.00'a kadar gerçekleştirilebilecek. İşte, 1500 engelli öğretmen alımı konusunda detaylı bilgiler

21.2.2017Eğitim
Öğretmen atama kontenjanları açıklandı Mülakat sistemi değişiyor mu

Öğretmen atama kontenjanları açıklandı! Mülakat sistemi değişiyor mu?

MEB, 20 bin öğretmen atama kontenjanları detaylarını paylaştı. Sözlü mülakatla yapılan alımlarda tartışmalara mahal vermek istemeyen bakanlık, toplam 20 bin 127 kişilik alımın yapılacağı mülakat aşamasının değişeceğini açıkladı. İşte, 20 bin öğretmen alımı branş dağılımı ve mülakatta yapılacak değişiklikle ilgili detaylı bilgiler

21.2.2017Eğitim
Değerler eğitimi müfredatta

Değerler eğitimi müfredatta

Antalya'da hayata geçirilen değerler eğitiminin, MEB tarafından eğitim müfredatına alınacağı bildirildi.

21.2.2017Eğitim
MEB’in hedefi 24 Şubat’ta müfredata son halini vermek

MEB’in hedefi 24 Şubat’ta müfredata son halini vermek

Taslak müfredatın değerlendirme toplantısında konuşan Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Alpaslan Durmuş, 24 Şubat’a kadar tüm programları tamamlamayı planladıklarını söyledi.

21.2.2017Eğitim
MEB: Özel eğitim öğretmenlerine nöbet yok

MEB: Özel eğitim öğretmenlerine nöbet yok

Milli Eğitim Bakanlığı, okullarda bulunan özel eğitim sınıflarında görevli özel eğitim öğretmenlerine nöbet görevi verilip verilemeyeceği konusunda yaşanan tereddütlere açıklık getirdi.

21.2.2017Eğitim
Ehliyet sınav sonuçları ne zaman açıklanacak 11 Şubat ehliyet soruları yayımlandı

Ehliyet sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? 11 Şubat ehliyet soruları yayımlandı!

Ehliyet sınav sonuçları için beklentilerine devam eden sürücü adayları, sınav sonrası soruları gözden geçirmek istiyor. Ehliyet sınav sonuçları ne zaman açıklanacak sorusu ile sürücü belgesini alacakları tarihi araştıran bireyler, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan sınavla ilgili açıklama yapmasını merak ediyor. Peki, ehliyet sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte, trafiğe çıkmak için bekleyen adayların merak ettiği konunun detayları

21.2.2017Gündem

Riskli okulların 4'te 1'i tamam

Çanakkale’de art arda yaşanan depremler, muhtemel bir felakete hazırlık çalışmalarını yeniden gündeme taşıdı. Milli Eğitim Bakanlığı, şimdiye kadar riskli okulların yüzde 25’ini depreme hazır hale getirdi. Hedef bu yıl yüzde 30. Milyonlarca öğrencinin olduğu İstanbul’da ise riskli 1.406 okuldan 346’sı yeniden yapıldı, 717’si güçlendirildi. 2019’da tamamının depreme dayanıklı olması planlanıyor.

20.2.2017Eğitim
Sözleşmeli öğretmen ataması kontenjan dağılımı ve detayları

Sözleşmeli öğretmen ataması kontenjan dağılımı ve detayları!

20 bin sözleşmeli öğretmen ataması ile ilgili açıklamanın ardından başvuru detayları araştırılmaya başlandı. Kontenjan ve branş dağılımı konusunun da araştırıldığı 20 bin sözleşmeli öğretmen ataması detayları Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklandı. Peki, 20 bin öğretmen ataması kontenjanları hangi branşlardan olacak?

20.2.2017Eğitim
20 sene sonra ilk

20 sene sonra ilk

Liselerarası Müzik Yarışması 20. yılında fizy ile gerçek kimliğine kavuşuyor. Türkiye’nin dört bir yanındaki liseli gençlerin profesyonel müzik hayatlarına adım atma hayallerini gerçeğe dönüştüren fizy Liselerarası Müzik Yarışması’nda bu yıl finale kalan yarışmacıların videoları fizy uygulaması üzerinden izlenip oylanabilecek.

20.2.2017Ekonomi
112 Dinlemede’ projesinde, İşaret dili eğitimleri başladı

112 Dinlemede’ projesinde, İşaret dili eğitimleri başladı

112 Dinlemede’ projesinde, İşaret dili eğitimleri başladı

19.2.2017Konya
Yeni Cavcav dönemi

Yeni Cavcav dönemi

Gençlerbirliği’nde, İlhan Cavcav’ın vefatının ardından yapılan olağanüstü genel kurulda, oğlu Murat Cavcav 708 oyla başkanlığa seçildi.

19.2.2017Ankara
Cuma hutbesinde Seçmeli din dersi tavsiyesi

Cuma hutbesinde 'Seçmeli din dersi' tavsiyesi

Cuma hutbesinde 'Seçmeli din dersi' tavsiyesi

18.2.2017İstanbul
Öğretmen atama takvimi açıklandı

Öğretmen atama takvimi açıklandı

MİLLİ Eğitim Bakanlığı (MEB), 20 bin sözleşmeli öğretmen atamasıyla ilgili takvimi ve kontenjan dağılımını açıkladı.

17.2.2017Ekonomi
Ehliyet sınavı sonuçları ne zaman açıklanır Sorular yayımlandı

Ehliyet sınavı sonuçları ne zaman açıklanır? Sorular yayımlandı!

Ehliyet sınav sonuçları ne zaman açıklanacak sorusunu araştıran sürücü adayları, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayımlanan ehliyet sınav sorularını değerlendirdi. Trafiğe çıkmak için bekleyişini sürdüren vatandaşlar, sürücü belgelerini ellerine alacakları tarihi merakla bekliyor. Peki, soruları ve cevapları yayımlanan 11 Şubat ehliyet sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte, resmi tarih

17.2.2017Gündem
11 Şubat ehliyet sınav soruları yayımlandı Sonuçlar için resmi tarih

11 Şubat ehliyet sınav soruları yayımlandı! Sonuçlar için resmi tarih!

11 Şubat ehliyet sınav sonuçları, sürücü belgesi sahibi olmak isteyen vatandaşlar tarafından merakla araştırılıyor. Trafiğe çıkabilmek için sahip olmaları gereken sürücü belgesi için 11 şubat ehliyet sınavına giriş yapan adaylar, sonuçların açıklanmasını bekliyor. Peki, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından soruları ve cevapları açıklanan ehliyet sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte, resmi bilgiler

17.2.2017Gündem
MEB sözleşmeli öğretmen atama takvimini açıkladı

MEB sözleşmeli öğretmen atama takvimini açıkladı

MEB sözleşmeli öğretmen atama takvimini açıkladı

17.2.2017Ankara
20 bin öğretmen alımı branş dağılımı açıklandı İşte, başvuru ve kontenjan detayları

20 bin öğretmen alımı branş dağılımı açıklandı! İşte, başvuru ve kontenjan detayları

20 bin öğretmen alımı atama kontenjanları için detaylar belli oldu. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz tarafından geçtiğimiz hafta yapılan 20 bin öğretmen alımı duyurusu, bugün resmiyete kavuştu. MEB Twitter hesabından yapılan paylaşımla birlikte yapılacak atamanın toplam 20 bin 127 olduğu ve branş dağılımının netleştiği öğrenildi. İşte, MEB 20 bin öğretmen alımı branş dağılımı kontenjan listesi hakkında detaylı bilgiler

17.2.2017Eğitim
#GaziyiBitiremezsiniz

#GaziyiBitiremezsiniz

Gazi Üniversitesi bünyesindeki bazı fakültelerin, Ankara’da kurulması planlanan Hacı Bayram-ı Veli Üniversitesi’ne bağlanacağı yönündeki iddialar tepki çekti. Tepkilerini, #GaziyiBitiremezsiniz hashtag’li paylaşımlarıyla dile getiren Gazi’liler, imza kampanyası da başlattı.

16.2.2017Ankara
ERÜ’de “Tekstil Destek Elemanı Yetiştirme Projesi” sona erdi

ERÜ’de “Tekstil Destek Elemanı Yetiştirme Projesi” sona erdi

ERÜ’de “Tekstil Destek Elemanı Yetiştirme Projesi” sona erdi

16.2.2017Kayseri
20 bin öğretmen ataması için hangi branşlar daha avantajlı olacak

20 bin öğretmen ataması için hangi branşlar daha avantajlı olacak?

MEB, 20 bin öğretmen ataması duyurusunun ardından adaylar açıklanacak detaylara kilitlendi. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz'ın 20 bin öğretmen ataması duyurusu için bu haftayı işaret etmesinin ardından birçok öğretmen adayı detayları sorgulamaya başladı. Farklı branşlardan yapılması beklenen toplam 20 bin öğretmen atamasının hangi branşlarda ağırlık kazanacağını öğrenmek isteyen adaylar, öğretmen ataması duyurusunun durumunu sorgulamaya başladı. Peki, MEB öğretmen ataması branş dağılımı nasıl olacak? İşte, önceki yıllardan bazı bilgiler

16.2.2017Eğitim
MEBden Ulusal Bilim Kampı

MEB'den Ulusal Bilim Kampı

MEB tarafından, Ortaöğretim Genel Müdürlüğüne bağlı 58 proje okulunun öğrenci, öğretmen ve yöneticilerinin katılımıyla Ulusal Bilim Kampı yapıldı.

16.2.2017Eğitim
MEB açıköğretim kayıt süresini uzattı

MEB açıköğretim kayıt süresini uzattı

MEB 8 Şubat’ta sona eren açıköğretim okullarının kayıt tarihlerinin uzatıldığını açıkladı.

15.2.2017Eğitim
Ehliyet sınav sonuçları açıklandı mı 11 Şubat ehliyet sınavında son durum

Ehliyet sınav sonuçları açıklandı mı? 11 Şubat ehliyet sınavında son durum

Bu yılki ehliyet sınavlarının ilki 11 Şubat Cumartesi günü gerçekleşti. Sürücü adayları, bir yandan ehliyet sınavı sonuçlarının açıklanacağı tarihi sorgularken bir yandan da puanlarını tahmin edebilmek için soru cevapların yayımlanıp yayımlanmadığını araştırıyor. Peki, 11 Şubat ehliyet sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? Resmi bir açıklama geldi mi? İşte, ehliyet sınavında son durum!

15.2.2017Gündem
ERG: Evrim olmadan coğrafya da işlenemez

ERG: Evrim olmadan coğrafya da işlenemez

MEB'in önerileri almak için askıya çıkardığı müfredat taslağıyla ilgili Tarih Vakfı ve ERG rapor hazırladı. ERG, evrim teorisi olmadan biyoloji, fen, coğrafya gibi derslerin işlenemeyeceğine dikkat çekti. Tarih Vakfı ise, taslağın cinsiyetçiliğin izlerini taşıdığını belirtirken, Türk-İslam toplumlarının dışındaki halkların ötekileştirildiğini vurguladı.

15.2.2017Eğitim
TTK Başkanı Alpaslan Durmuş: Gelecek hafta el yazısıyla ilgili net cevabı vereceğiz

TTK Başkanı Alpaslan Durmuş: Gelecek hafta el yazısıyla ilgili net cevabı vereceğiz

MEB Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Alpaslan Durmuş, el yazısıyla ilgili kararın gelecek hafta verileceğini ve müfredat çalışmalarının da 1 Mart’a kadar tamamlanacağını açıkladı.

14.2.2017Eğitim
YGS’ye ücretsiz ulaşım YGS ne zaman yapılacak

YGS’ye ücretsiz ulaşım! YGS ne zaman yapılacak?

YGS gitgide yaklaşırken öğrencilerin çalışma temposu artmaya devam ediyor. Yüz binlerce öğrencinin iyi bir üniversite kazanabilmek adına katılacağı sınav, yüksek tempolu geçecek. Sınav stresi ile mücadele edecek olan öğrencilere İstanbul’dan güzel bir haber geldi. Sınav günü YGS öğrenci ve görevlileri, toplu ulaşım araçlarından ücretsiz yararlanacak. Peki, YGS ne zaman yapılacak? İşte, detaylı bilgiler

14.2.2017Eğitim
YÖK üyesinden son dakika Suriyeli öğrenci açıklaması

YÖK üyesinden son dakika Suriyeli öğrenci açıklaması

Üniversitelerdeki meslek yüksekokullarının boş kontenjanlarına Suriyeli öğrencilerin yerleştirileceği duyuruldu.

14.2.2017Gündem
Yüksek okullarda boş kontenjanlara Suriyeli yerleşecek

Yüksek okullarda boş kontenjanlara Suriyeli yerleşecek

Yüksek okullarda boş kontenjanlara Suriyeli yerleşecek

14.2.2017İzmir
Meslek yüksekokullarının boş kontenjanları Suriyelilere

Meslek yüksekokullarının boş kontenjanları Suriyelilere

YÖK Üyesi Prof. Dr. Mehmet Şişman, sığınmacıların bir bölümünün Türkiye'de kalıcı olduğunu düşünerek meslek yüksekokullarında (MYO) atıl kalan kontenjanların Suriyeliler için değerlendirilmesi konusunda çalışma yaptıklarını söyledi.

14.2.2017Eğitim
Lisede yine taciz iddiası

Lisede yine taciz iddiası

Ankara'nın Haymana ilçesinde, 2014 yılında atanan okul müdürü S.K. hakkında, okulun pansiyonunda erkek öğrencilere cinsel taciz ve istismarda bulunduğu iddiasıyla soruşturma açıldı. Savcılık da dün öğrencilerin ifadelerini almaya başladı.

13.2.2017Gündem
MEB’den Özel Eğitim Materyal ve Etkinlik Yarışması

MEB’den Özel Eğitim Materyal ve Etkinlik Yarışması

MEB tarafından, "Fikirler Yarışsın Engeller Aşılsın Özel Eğitim Materyal ve Etkinlik" yarışmasının ikincisi yapılacak.

13.2.2017Eğitim
Milli Eğitim Bakanı Yılmaz: Suriyelilerin tamamını eğitim sistemimize alacağız

Milli Eğitim Bakanı Yılmaz: Suriyelilerin tamamını eğitim sistemimize alacağız

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Türkiye'de eğitim çağında bulunan 850 bin Suriyeli’den 483 binine bu imkanın sağlandığını belirterek, "Önümüzdeki dönemde de Suriyelilerin tamamını kendi eğitim sistemimize alacağız. Kendi evlatlarımıza hangi eğitimi veriyorsak onlara da o eğitimi vereceğiz" ifadesini kullandı.

13.2.2017Eğitim
Öğretmen eğitimi nasıl olmalı

Öğretmen eğitimi nasıl olmalı?

Ülkemizde öğretmen eğitimi veren iki program var. Biri dört yıllık eğitim fakültesi diğeri pedagojik formasyon programı. Halen 96 eğitim fakültesinde 200 bin öğrenci okuyor. Pedagojik formasyon programına ise öğretmenlik yapılacak bir alanda eğitim görmüş üniversite mezunları giriyor. Geçen yıl 100 bin üniversite mezunu pedagojik formasyonla öğretmenlik sertifikası aldı.

13.2.2017Eğitim
Günah keçisi olarak eğitim fakülteleri

Günah keçisi olarak eğitim fakülteleri

Türkiye öğretmen yetiştirme açısından olumlu ve olumsuz örnekleriyle engin bir deneyime sahip olmakla birlikte, maalesef bu deneyimlerden yeterince yararlanamıyor. Bu durumun başlıca nedenleri ise yöneticilerin her seferinde miladı kendilerinden başlatmaları, geçmişi bilmemeleri, geçmişten ders almamaları, araştırmaya değer vermemeleri, yanlışa göz yummaları ya da desteklemeleri olarak ifade edilebilir.

13.2.2017Eğitim
Öğretmen eğitiminde acil reform gerekiyor

Öğretmen eğitiminde acil reform gerekiyor

Öğretmen yetiştirme, üzerinde çok konuşulan ama iyileştirilmesi için çok az şey yapılan bir alan olarak ülkemizin gündeminden son 20 yıldır hiç düşmeyen bir konu. Bu mesleğin diğerleri arasında çok özel bir yeri olduğu tartışılmaz bir gerçek. Belki de sürekli konuşuluyor olması bu özelliğinden kaynaklanıyordur.

13.2.2017Eğitim
PISA’da Finlandiya’yı geride bırakan Estonya’nın sırrı: Önce nasıl insan yetiştireceğinize karar verin

PISA’da Finlandiya’yı geride bırakan Estonya’nın sırrı: Önce nasıl insan yetiştireceğinize karar verin

Estonya, PISA 2015’te büyük bir sıçrama yaparak, güçlü rakibi Finlandiya’yı fende ve matematikte geride bıraktı. Eğitimcilere göre, bunda kazanım odaklı müfredatın etkisi büyük. MEB’in yeni müfredat hazırladığı şu günlerde belki fikir verici olabilir.

13.2.2017Eğitim

Yazar Sonuçları

Yetiş Ayşe

Yetiş Ayşe

Sevgili Yetiş Ayşe dostları hepinize kucak dolusu teşekkürler… Bu hafta yine harikalar yarattınız…

19.2.2017Haber Yazıları
İşsizin parası nereye

İşsizin parası nereye?

İŞSİZLERİN istihdamına yönelik başlatılan seferberlikte ‘İşsizlik Sigortası Fonu’ kaynak olarak kullanılacak.

15.2.2017Haber Yazıları
Rant çeteleri FETÖ el ele

Rant çeteleri FETÖ el ele

İSTANBUL’un hafriyatı, inşaat sektörünün hızla artmasıyla birlikte cazibesi çok yüksek bir rant aracına dönüşmüştü.

14.2.2017Haber Yazıları
Bilimde kadınlarımızın başarısı belgelendi

Bilimde kadınlarımızın başarısı belgelendi

TİM’in inovasyon ve girişimcilik danışmanı olan fütürist, girişimci Alphan Manas’ın birkaç gün önce atmış olduğu tweet’te gördüm güzel haberi.

13.2.2017Haber Yazıları