Arşiv

bilim_sanayi_ve_teknoloji_bakanligi

haberleri ve son dakika gelişmeleri
701 adet haber bulundu.
Türk üniversiteleri kaçıncı kuşakta?

Türk üniversiteleri kaçıncı kuşakta?

Dünyada yükseköğretimin tarihsel gelişimine baktığımızda 18’inci yüzyıla kadar var olan üniversiteleri skolastik düşünce temelinde ve yalnızca eğitim veren birinci kuşak üniversiteler olarak görüyoruz.

25.11.2015Eğitim
Evli ve mutlu

Evli ve mutlu

Ankara’da hizmet veren bir internet sitesinin sahibi Argün Uğur ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nda görev yapan Şule Ahi, görkemli bir düğün töreniyle dünya evine girdi.

25.11.2015 Ankara
1 anne 25 baba

1 anne 25 baba

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun dün açıkladığı Türkiye’nin 64. hükümetini oluşturan 27 kişilik yeni kabinede çiçeği burnunda bakanların çoğu üniversite eğitimlerini Ankara ve İstanbul’da tamamladı. Sadece 2 kadının bulunduğu kabinede yer alan bakanların toplam 70 çocuğu var. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, 5 çocukla en fazla çocuk sahibi olan bakan oldu.

24.11.2015Gündem
Mehmet Şimşek Kimdir?

Mehmet Şimşek Kimdir?

64. Hükümet'in yeni kabinesi açıklandı. Bazı bakanlıklara ve başbakan yardımcılıklarına yeni isimler getirildi. Peki, yeni başbakan yardımcısı Mehmet Şimşek kimdir?

24.11.2015Bilgi
Akif Çağatay Kılıç kimdir? | Gençlik ve Spor Bakanı kimdir?

Akif Çağatay Kılıç kimdir? | Gençlik ve Spor Bakanı kimdir?

Akif Çağatay Kılıç yeniden Gençlik ve Spor Bakanı. Çağatay Kılıç, Spor Bakanı olarak 3. kez kabinede yer alıyor. Peki, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç kimdir?

24.11.2015Bilgi
İsmet Yılmaz kimdir? | Milli Savunma Bakanı kimdir?

İsmet Yılmaz kimdir? | Milli Savunma Bakanı kimdir?

Yeni Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz kimdir? İsmet Yılmaz nereli, hangi görevlerde bulundu?

24.11.2015Bilgi
Faruk Çelik kimdir?

Faruk Çelik kimdir?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayladığı 64. Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini bakanları belli oldu. Faruk Çelik 64. Hükümetin Gıda ve Hayvancılık Bakanı seçildi. Yeni Gıda ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çekil kimdir?

24.11.2015Bilgi
Naci Ağbal kimdir? | Maliye Bakanı kimdir?

Naci Ağbal kimdir? | Maliye Bakanı kimdir?

Yeni Maliye Bakanı Naci Ağbal kimdir? Yeni kabinede hangi isimler var?

24.11.2015Bilgi
Davutoğlu'nun açıkladığı 64'üncü hükümetin analizi

Davutoğlu'nun açıkladığı 64'üncü hükümetin analizi

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylanan Türkiye Cumhuriyeti'nin 64. hükümetini açıkladı.

24.11.2015Gündem
Yükseköğretim Kalite Kurulu üyeleri belli oldu

Yükseköğretim Kalite Kurulu üyeleri belli oldu

Yükseköğretim Kalite Kurulu üyeleri belli oldu. 463 öğretim üyesinin başvurduğu kurula Mersin, Bülent Ecevit, Bilkent ve Yeditepe Üniversitesi’nden dört akademisyen seçildi.

23.11.2015Eğitim
Geçici hükümetin 3 aylık icraatı

Geçici hükümetin 3 aylık icraatı

Türk siyasi hayatında bir ilk yaşanarak Cumhurbaşkanı Erdoğan, seçimin yenilenmesine karar verdi ve Türkiye'yi seçime taşıyacak "Geçici Bakanlar Kurulu" oluşturuldu. 7 Haziran seçimleri sonrasında gerçekleşen koalisyon görüşmelerinden sonuç alınamayınca, geçici hükümet 28 Ağustos'ta göreve başladı. Hükümetin görevde olduğu yaklaşık 3 aylık dönemde, gündeminde bölücü terör örgütüne yönelik gerçekleştirilen operasyonlar, Suriyeli sığınmacıların durumu ile 1 Kasım'da yapılan milletvekili genel seçimine yönelik çalışmalar yer aldı. Paralel yapı iddiasıyla Koza İpek ve Kaynak Holding'in şirketlerinde aramalar gerçekleştirildi ve kayyum atandı. Erdoğan'ın ev sahipliğinde Türkiye, tarihinde ilk kez G20 Liderler Zirvesi'ne Antalya'da ev sahipliği yaptı. Paris'te meydana gelen terör olayları, zirvede gündemin konusunu ağırlıklı olarak terör olaylarına çevirdi

23.11.2015Gündem
Kalite Kurulu yasa taslağı MEB’e gönderildi

Kalite Kurulu yasa taslağı MEB’e gönderildi

YÖK, geçen aylarda yönetmeliği yayınlanan ve kurul üye seçimlerinin yapıldığı Yükseköğretim Kalite Kurulu’na ilişkin hazırlanan yasa taslağını, Milli Eğitim Bakanlığı’na (MEB) gönderdiğini açıkladı. Kalite Kurulu oluşturulması için yasal düzenlemeye ihtiyaç olduğu hatırlatılan açıklamada, kanun düzenlemesiyle ilgili de bilgi verildi.

20.11.2015Eğitim
Akaryakıtta 35 sayaca tutanak

Akaryakıtta 35 sayaca tutanak

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Ankara İl Müdürlüğü’nün Başkent’te gerçekleştirdiği akaryakıt istasyon denetimleri tamamlandı.

19.11.2015Ankara
Şimdi yatırım zamanı

Şimdi yatırım zamanı

TÜRKİYE’de ekonomik büyümenin, işsizliği azaltmasının ve global rekabette güçlenmenin, kısaca ekonomik hedeflerin gerçekleşmesinin yolu her ülkede olduğu gibi yeni yatırımdan geçiyor.

19.11.2015Kobi
Kim yönetecek?

Kim yönetecek?

AK Parti bir kez daha tek başına iktidar, 7 Haziran seçimlerinde üçüncü dönem kuralı nedeniyle liste dışı kalan ekonomi kurmayları ise yeniden Meclis’te. Piyasaların gözü başta Ali Babacan olmak üzere ekonomi yönetiminin kimlerden oluşacağında. 

2.11.2015Ekonomi
Yeni AK Parti hükümetinde ekonominin dümenine kim geçecek?

Yeni AK Parti hükümetinde ekonominin dümenine kim geçecek?

1 Kasım seçimlerinde AKP'nin yüzde 49'luk oy oranı ile tek başına iktidar olmasının ardından gözler kurulacak yeni hükümete çevrildi. Yeni hükümette ekonominin başına önceki hükümetlerde olduğu gibi Ali Babacan'ın mı yoksa Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın damadı Berat Albayrak'ın mı geçeceği merak konusu oldu. 

2.11.2015Ekonomi
MOSBPARK açıldı

MOSBPARK açıldı

MANİSA Organize Sanayi Bölge (OSB) Müdürlüğü'nün yeni modern kampus alanının açılış töreni yapıldı. OSB Yönetim Kurulu Başkanı Sait Türek, yeni kampus alanının bir yaşam merkezi haline geldiğini belirterek, sanayiciye daha iyi hizmet vereceklerini söyledi.

29.10.2015Ege
Çelik profilin ilk Ar-Ge merkezi

Çelik profilin ilk Ar-Ge merkezi

DENİZLİ merkezli Kocaer Grup’un lokomotif şirketi Kocaer Hadecilik, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı onayıyla uzun çelik profil sektöründe ilk Ar-Ge Merkezi’nin sahibi oldu.

27.10.2015Ege
Ar-Ge’de liderlik sırrını açıkladı

Ar-Ge’de liderlik sırrını açıkladı

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından geçen hafta düzenlenen 4. Özel Sektör Ar-Ge Merkezleri Zirvesi’nde tüm kriterlerdeki performansıyla gıda sektörü birincisi seçilen Elvan Ar-Ge Merkezi, yabancı medyanın da dikkatini çekti. Türkiye’ye gelen Endonezyalı medya mensupları, İstanbul’daki Elvan Ar-Ge Merkezi’ni ziyaret etti, başarı sırrını inceledi.

25.10.2015Ekonomi
TÜBİTAK'ın ihalesi sessiz sedasız sona erdi

TÜBİTAK'ın ihalesi sessiz sedasız sona erdi

Hükümetin yerli otomobil isteğine bağlı olarak, TÜBİTAK’ın Sanayi Bakanlığı’nın desteğiyle Kasım 2012’de açtığı ve 2 yıl süren ‘yerli elektrikli araç’ ihalesi için 20 proje yarıştı ve kazanan Anadolu Isuzu oldu. Kazanana vaadedilen 100 milyon TL’lik teşvik Temmuz 2014’te 50 milyon TL’ye inince Isuzu projeden çıkartıldı, tüm ihale sessiz sedasız iptal oldu. Katılımcılar, “TÜBİTAK kendi yapacaksa bu ihaleyi neden düzenlendi?” diye soruyor.

23.10.2015Ekonomi
22 soruda Türkiye’de nükleer gerçeği

22 soruda Türkiye’de nükleer gerçeği

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ali Rıza Alaboyun, Türkiye’de üçüncü nükleer tesis için İğneada’yı işaret edince nükleer meselemiz tekrar gündeme geldi. Peki Türkiye’nin gerçekten nükleer tesislere ihtiyacı var mı? Avrupa vazgeçerken biz niye santral yapmaya çalışıyoruz? Ve en önemlisi; ne kadar risk altındayız? Uzmanları cevapladı.

17.10.2015Hayat
Zeytinlerimiz inceleniyor

Zeytinlerimiz inceleniyor

Mersin’in Erdemli İlçesi’nde, ’Zeytin Gen Kaynaklarının Kendi Ekolojisinde Çeşit Özellikleri Korunarak Değerlendirme Olanaklarının Geliştirilmesi’ projesi kapsamında zeytin çeşitleri incelemeye alındı.

14.10.2015Tarım
Masada

Masada "İzmir modeli" vardı

KENTSEL ve Bölgesel Araştırmalar Ağı Sempozyumu İzmir’de gerçekleştirildi. Prof. Dr. İlhan Tekeli’nin yönettiği İzmir Çalıştayı’nda, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yerelde kalkınma modeli öne çıktı.

12.10.2015Ege
Üç bakan olay yerinde

Üç bakan olay yerinde

İçişleri Bakanı Selami Altınok, Adalet Bakanı Kenan İpek ve Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu Ankara'da ki patlama alanına gerek incelemelerde bulundu. Öte yandan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik saldırıya ilişkin, "Henüz canlı bomba olup olmadığını doğrulayamıyoruz, görgü tanıkları canlı bomba olarak ifade etti ama bunu söylemek için henüz erken" diye konuştu. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik, Ankara'da meydana gelen patlamaya ilişkin, "Henüz canlı bomba olup olmadığını doğrulayamıyoruz, görgü tanıkları canlı bomba olarak ifade etti ama bunu söylemek için henüz erken" dedi.

10.10.2015Gündem
‘Bilim Seyyahları Projesi’ başladı

‘Bilim Seyyahları Projesi’ başladı

TÜBİTAK'ın desteklediği ‘Bilim Seyyahları Projesi’, Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi'nde başlatıldı.

30.9.2015Eğitim
Türkiye’den yeni eğitim dönemi manzaraları

Türkiye’den yeni eğitim dönemi manzaraları

2015-2016 eğitim öğretim döneminin başlamasıyla Türkiye genelinde 600 bin derslikte, açık öğretim öğrencileri dahil, yaklaşık 18 milyon öğrenci ve 900 bin 794 öğretmen ders başı yaptı. İzmir’den Zonguldak’a, Manisa’dan Kayseri’ye ülkenin dört bir yanındaki okullarda açılış törenleri düzenlendi. Okulla yeni tanışan bazı minik öğrenciler ağlarken, kimileri mutluydu. Arkadaşlarına tekrar kavuşan ara sınıf öğrencileri hasret giderdi. İşte Türkiye’den yeni eğitim öğretim dönemine yönelik kutlamalar:

28.9.2015Eğitim
Bakanlar Kurulu toplantısında eğitim konuşuldu

Bakanlar Kurulu toplantısında eğitim konuşuldu

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, "Bundan sonra isteyen hayırseverlerimizin derslik yapabilmesi, herkesin bir okul yapmaya gücü yetmez ama belli oranlarda okullara katkıda bulunacak olan insanların isimlerinin, annelerinin, babalarının isimlerinin bu okullara verilmesi hatta maalesef son zamanlarda artan terör dolayısıyla şehirlerimize gelen şehitlerimizin anısına yapılacak olan yeni okullarda şehitlerimizin adının bu okullara verilmesi perspektifini hep beraber, Bakanlar Kurulu olarak benimsemiş buluyoruz" dedi.

2.9.2015Eğitim
İzmir Enternasyonal Fuarı’nın 84’üncüsüne duygusal açılış

İzmir Enternasyonal Fuarı’nın 84’üncüsüne duygusal açılış

İZMİR Enternasyonal Fuarı (İEF), 84’üncüsü kez kapılarını açtı. Açılışta, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci de İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı CHP’li Aziz Kocaoğlu da açılışta duygusal birer konuşma yaptı.

29.8.2015Ege
Başbakan Ahmet Davutoğlu kabineyi açıkladı

Başbakan Ahmet Davutoğlu kabineyi açıkladı

Başbakan Davutoğlu, yeni Bakanlar Kurulu üyelerini açıkladı. Geçici Bakanlar Kurulu'nda Ali Rıza Alaboyun Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı olurken, Müslüm Doğan Kalkınma Bakanı, Selami Altınok ise İçişleri Bakanı oldu.

29.8.2015Gündem
OSTİM yapılarına çevreci dönüşüm

OSTİM yapılarına çevreci dönüşüm

Türkiye'nin en büyük organize sanayi bölgelerinden OSTİM'de ömrünü tamamlamış yaklaşık 6 bin bina çevreci anlayışla yenilenecek. Kapalı alanları 3 katına kadar artacak binaların çatılarında güneş panelleri kurulacak.

28.8.2015Ankara
Deniz Feneri ödülü

Deniz Feneri ödülü

11 bakanlıkta atama ve görevden almalar gerçekleşti. Bunlardan biri de Adalet Bakanlığı’ndaydı. Deniz Feneri yolsuzluğu soruşturmasını yürütürken görevden alınan 3 savcı hakkında HSYK soruşturmasını yürüten ve cezalandırılmalarını isteyen Başmüfettiş Vedat Ali Tektaş, Adalet Bakanlığı Teftiş Kurulu’nun başına getirildi.

27.8.2015Gündem
Celal Bayar Üniversitesi'nde hedef ilk 10

Celal Bayar Üniversitesi'nde hedef ilk 10

MANİSA Celal Bayar Üniversitesi (CBÜ) 49 bin öğrenci sayısına yaklaşmasına rağmen girişimci ve yenilikçi üniversiteler sıralamasına ik 50 arasına giremedi. CBÜ Rektör Prof. Dr. Kemal Çelebi, Manisa'nın potansiyelini de kullanarak CBÜ'yü önce ilk 50, ardından ilk 10 yenilikçi üniversite arasına sokmayı hedeflediklerini açıkladı.

24.8.2015Ege
Eski oksijen tüpleri için kritik uyarı

Eski oksijen tüpleri için kritik uyarı

Bilim Sanayi ve Teknoloji Van İl Müdürü Nevzat Gün, olası faciaların meydana gelmemesi için 1976 yılı üretimi olan oksijen tüplerinin tedavülden kaldırıldığını belirterek bu tüplere dolum yapılmaması konusunda uyarılarda bulundu.

19.8.2015Ekonomi
Bakanlıkları sollayan AVM

Bakanlıkları sollayan AVM

Türkiye'nin en büyük alışveriş merkezleri arasında yerini alan ANKAmall, çalışan sayısı ile bakanlıkları geçti. Son bir yıl içerisinde 5 binden fazla işsize istihdam sağlayan ANKAmall Başbakanlık'tan bile daha fazla iş gücü ile çok sayıda bakanlığı geride bıraktı.

18.8.2015Ekonomi
Türkiye

Türkiye "yetim" ilaçlar için kolları sıvıyor

Türkiye, nadir hastalıkların tedavisinde kullanılan ancak normal pazarlama koşullarında ekonomik görülmediği için geliştirilmesine ve üretimine sıcak bakılmayan "yetim" ilaçlara yönelik özel politikalar oluşturacak.

17.8.2015Sağlık
Teknoloji Bakanlığı’ndan iptal kararı

Teknoloji Bakanlığı’ndan iptal kararı

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Hacettepe Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi Konukevi inşaat ruhsatının iptal edildiğini açıkladı.

13.8.2015Gündem
Konya'da şehit komseri 5 bin kişi uğurladıı

Konya'da şehit komseri 5 bin kişi uğurladıı

İstanbul ve Siirt'te düzenlenen saldırıda şehit düşen polis memurları tük yurtta düzenlenen törenlerle toprağa verildi. İstanbul'da şehit olan komser Beyazıt Çeken Konya'da 5 bin kişinin katıldığı törenle toprağa verildi. Denizli, Ankara, Malatya, Elazığ ve Yozgat'ta da şehitler gözyaşları içinde son yolculuklarına uğurlandı.

11.8.2015Gündem
Manisa'da sanayideki düşük verimli elektrik motorları yenilenecek

Manisa'da sanayideki düşük verimli elektrik motorları yenilenecek

BİLİM, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonluğunda yürütülen 'Sanayide Kullanılan Verimsiz Elektrik Motorlarının Dönüşümü Programı' kapsamında pilot illerden olan Manisa'da 24 büyük fabrikanın elektrik motorlarının envanteri hazırlandı. Bakanlığın yapacağı tespitin ardından Manisa sanayisinde kullanılan düşük verimli motorlar yenilecek.

8.8.2015Ege
Bakan Işık'tan Manisa turu

Bakan Işık'tan Manisa turu

Manisa Organize Sanayi Bölgesi’ndeki elektronik ve beyaz eşya üretiminde öncü tesislerden olan Vestel’i gezen Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, sonrasında Valiliğe hareket etti.

7.8.2015Ege
Verimli çalışma için mobbing tedbiri

Verimli çalışma için mobbing tedbiri

Hükümet; kamuda sosyal hakların, ücretlerin ve iş uyuşmazlıklarının verimlilik üzerindeki etkilerini analiz etmeye hazırlanıyor.

7.8.2015Ankara
Tuzla'dan zehir sızdı

Tuzla'dan zehir sızdı

Tuzla’daki Organize Deri Sanayi Bölgesi’nde nitrik asit (kezzap) üretimi yapan bir fabrikada dün sabah 20 tonluk tank delindi. Sızıntı meydana geldi. 5 saatte kontrol altına alınabilen sızıntının yaratacağı sonuçlar henüz bilinmiyor. Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Baran Bozoğlu, devletin sızıntılara müdahale edecek planı olmadığını iddia etti.

6.8.2015Gündem
Tuzla'da kimyasal sızıntı

Tuzla'da kimyasal sızıntı

Tuzla Organize Deri Sanayi bölgesinde bir fabrikada kimyasal madde tankerinde sızıntı meydana geldi. Söz konusu nitrik asidin halk arasında “kezzap” olarak bilinen kimyasal olduğu ortaya çıktı. Konuyla ilgili İBB, Valilik ve Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık açıklama yaptı.

5.8.2015Ekonomi
Bilişim Öğretmenleri Bakan Fikri Işık ile görüştü

Bilişim Öğretmenleri Bakan Fikri Işık ile görüştü

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Manisa Valiliği ziyaretinde insansız hava aracı ve 4,5G hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Dünyada İHA üretebilen 6 ülkeden biri olduğumuza dikkat çeken Bakan Işık, Türkiye’nin İHA’ların silahlı versiyonlarını hayata geçirebilecek teknolojiye sahip olduğunu kaydetti. Bakan Işık ayrıca 4G ihalesinin iptal edilerek 4,5G’ye çıkıldığını hatırlatarak, “4,5G olarak ihaleye çıkılmış olması, yarın 5G’ye de zemin hazırlayacaktır” dedi. Öte yandan, Bakan Işık, Valilik önünde atanamayan Bilişim Teknolojileri öğretmenleriyle karşılaştı.

4.8.2015Gündem
AGÜ, ilk 10 üniversite arasında

AGÜ, ilk 10 üniversite arasında

Abdullah Gül Üniversitesi (AGÜ), tüm bölümlerinde en başarılı ilk 10 üniversite arasında yer aldı.

1.8.2015Eğitim
4G ihale şartnamesi değişti

4G ihale şartnamesi değişti

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanvekili Ömer Fatih Sayan, 26 Ağustos'ta yapılacak 4G ihalesinin şartnamesinde değişiklik yapıldığını belirterek, "Değişikliklerin ardından bu ihaleyle Türkiye'de kamuoyunda bilinen adıyla 4,5G teknolojisiyle hizmete başlanacak. 5G teknolojisine yerli teknolojiyle geçilmesinin önü açılacak" dedi.

30.7.2015Teknoloji
Patent başvurusunda

Patent başvurusunda "lider" Arçelik

Türk Patent Enstitüsüne (TPE), bu yılın ilk 6 ayında en çok yerli patent başvurusu Arçelik tarafından yapıldı. 158 başvuru ile yerli patent liginin zirvesindeki yerini koruyan Arçelik'i, 20 başvuruyla BSH Ev Aletleri, 18 başvuruyla Avea izledi.

29.7.2015Ekonomi

Yazar Sonuçları

‘Milli’ otomobil aylardır yollardaymış kimin umurunda

‘Milli’ otomobil aylardır yollardaymış kimin umurunda

TAM da Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ın ‘milli otomobil’ diyerek İsveç’ten ithal araçların fotoğraflarını basına dağıttığı gün, tesadüf bu ya, ben de maalesef çok az kişinin varlığından haberdar olduğu yerli elektrikli otomobili kullanarak test ettim.

Bu telefon 3 bin kişi için iş kapısı olacak

Bu telefon 3 bin kişi için iş kapısı olacak

VESTEL Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı Turan Erdoğan, bu ay sonuna doğru tanıtımına hazırlandıkları cep telefonu Venüs 3’ü cebinden çıkardı:

4.10.2015Vahap MUNYAR
Gelelim savaşın faydalarına

Gelelim savaşın faydalarına

PKK terörüne her gün bu kadar çok şehit vermemiz, askeri teknoloji alanında da savaşın bize hiçbir şey kazandırmadığını gösteriyor. Ama maalesef bunun tam tersini düşünen bakanlarımız var.

Anayasal düzen ve fiili durumlar

Anayasal düzen ve fiili durumlar

TC ANAYASASI yürürlükte olmasına rağmen devleti yönetenler tarafından ciddiye alınmıyor...