MENÜ

Hürriyet

Hürriyet ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Hürriyet haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 2.477 Hürriyet haberi bulunmuştur.
Gila BENMAYOR

Hürriyet Haberleri

Sağlık okuryazarlığında sınıfta kaldık

ÇEVREMDE en sık gözlemlediğim şeylerden biri acil servislerin kapısına dayanma sıklığı.

14.12.2017

Gastronomi turizminde nihayet atağa geçiyoruz

İZMİR Büyükşehir Belediyesi 11 yıldan turizm sektörünün en önemli etkinliklerinden biri olan Travel Turkey fuarını düzenliyor.

11.12.2017

Miami’ye İstanbul çıkarması

SİYASİ iklim ne kadar yeni fırtınaların işaretini verse de, ekonomi 2018 yılı için ne kadar belirsizlikler içerse de sanatın yeri ayrı ve güçlü bir oyuncu olarak kalmaya devam edecek.

8.12.2017

Otomotivde ‘sanayi turizmi’ başlıyor

2018 yılında kuruluşunun 50. yıldönümünü kutlayacak olan Tofaş’ın Bursa’daki fabrikasını artık müze gibi gezmek mümkün.

4.12.2017

Kale Grubu seramik sanatını Füreya Sergisi’yle kucaklıyor

KADINI yoğunlukla konuştuğumuz bu hafta ilk Türk profesyonel kadın seramikçi, çağdaş seramik sanatının öncüsü Füreya Koral’ın sergisini yazmasam olmazdı.

30.11.2017

Biyoteknolojiye yatıran kazanacak

KURULUŞU 1912 yılına dayanan Abdi İbrahim ile 96 yıllık Japon Otsuka ile ortaklığının beşinci yılında Yönetim Kurulu Başkanı Nezih Barut ve Japon ortaklarıyla buluştuk.

27.11.2017

Nobel’e yürüyen ekonomist

Dünyanın önde gelen ekonomistlerinden biri olarak görülen, dünyada makalelerinden en çok alıntı yapılan ilk 10 ekonomistten biri olan İstanbul doğumlu Prof. Daron Acemoğlu, Koç Üniversitesi Rahmi Koç Bilim Madalyası Ödülü’ne layık görüldü. Acemoğlu, “Nobel’e yürüyen ekonomist” olarak da tanımlanıyor.

23.11.2017

Dünya Çocuk Günü’nde bugünkü yazı Efe’den

BUGÜN Dünya Çocuk Hakları Günü ve doğal destekçisi olduğum UNICEF Türkiye’nin ricası üzerine sayfada bana ayrılmış alanı 11 yaşındaki, ortaokul 6. sınıf  öğrencisi Efe Naipoğlu’na bırakıyorum.

19.11.2017

Katar’da eğitimin Davos’u

SUUDİ Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Mısır’ın “terörü destekliyor” iddiasıyla yaptırım uyguladıkları Katar, 2009 yılından beri dünyanın en önemli eğitim zirvelerinden birini düzenliyor. Yaman çelişki.

16.11.2017

Dünyadaki 10 ‘Yeşil Kadın’dan biri seçildi

ÇEVRE dediğinizde, iklim değişikliğiyle mücadele dediğinizde bunların olmazsa olmaz koşullarından biri “Yeşil Binalar”.

13.11.2017

İklim değişikliği zeytini de vurur mu?

AYVALIK Ticaret Odası’nın 13. Ayvalık Uluslararası Zeytin Hasat Günleri’ne gitmeden iyi ki New York Times Gazetesi’nde “İklim Değişikliğinin Zeytinyağına Etkisi” yazısını okumuşum.

6.11.2017

Gelecek pazarlamada değil inovasyonda

GAZİANTEP’e kısacık ziyaretimizde Şölen Çikolata’nın, 4. Sanayi Organize bölgesinde 120 bin metrekarelik bir alana yayılmış yeni fabrikasını gezmeden önce Şölen CEO’su Elif Çoban’ın talebiyle önce eski fabrikaya uğruyoruz.

1.11.2017

Amerika’daki ‘Türk Kahvesi Kızı’

JALE Özgentürk’ün önceki gün, TİM’in “Türkiye’yi Tanıtım Grubu”na 300 milyon lira aktaracağını ve grubun Türkiye’nin imajına katkı yapacak, Türk Malı (Made in Turkey) algısını geliştirecek projelere imza atacağını söylemişti. Türkiye’nin nasıl bir imaj sorunu yaşadığını, turizme darbeyi, müşterilerin ayaklarına gitmek zorunda kalan ihracatçıların durumunu biliyoruz.

30.10.2017

Çatıda üret, aşağıda tüket

ZORLU Holding CEO’su Ömer Yüngül, geçenlerde yaptığımız sohbette Zorlu Enerji’nin “yenilenebilir enerjiye yatırımını” sorduğumda “ağırlık güneşte” demişti.

26.10.2017

Trafik canavarına panzehir Nurten Öztürk’ün projesinde

GAZETELERDE ölüm ya da yaralanma ile neticelenen trafik kazası haberinin olmadığı tek bir gün dahi hatırlamıyorum.

23.10.2017

Neden hayırsever olmadığımızın cevabı bu kitapta

SEVGİLİ Mustafa Koç, Prof. Ali Nesin’in Matematik Köyü projesiyle Vehbi Koç ödülünü aldığı 2015 yılında şu kritik soruyu sormuştu

19.10.2017

İstanbul’dan dünyadaki kız çocuklarına mesaj: Yalnız değilsiniz

AYDIN Doğan Vakfı’nın Dünya Kız Çocukları Günü’nde BM ile birlikte İstanbul’da bu yıl üçüncüsünü düzenlediği uluslararası “Güçlü Kızlar, Güçlü Yarınlar” konferansı öncesi akşam yemeğindeyiz.

12.10.2017

Mert Fırat’ın ‘İhtiyaç Haritası’ yurtdışına açılıyor

OYUNCU Mert Fırat, kurucusu olduğu “İhtiyaç Haritası” başta, yıllardır sürdürdüğü sosyal sorumluluk, sürdürülebilir kalkınma alanındaki çalışmaları nedeniyle UNDP’nin Türkiye’deki ilk “İyi Niyet Elçisi” seçildi.

9.10.2017

10 yılda eğitim bütçesi 2 kat olmuş ama çocuklarımız ne mutlu, ne de başarılı

SABANCI Üniversitesi İstanbul Politikalar Merkezi bünyesindeki Eğitim Reformu Girişimi (ERG) 15. yılını doldurmuş.

5.10.2017

Startup İstanbul’un sponsoru neden Estonya?

TÜRKİYE’nin en yaratıcı yeni nesil girişimcilerin yani startup’ların kim olduklarını, işlerini nasıl büyüttüklerini, onları inanıp yatırım yapanları öğrenmek istiyorsanız en doğru adres eTohum’un kurucularından Burak Büyükdemir.

2.10.2017

Hazır giyimciler ‘Avrupa Türkiye için olmazsa olmaz’

TÜRKİYE’nin önde gelen lojistik şirketi Ekol Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Musul ile geçenlerde yaptığımız sohbette Çinlilerin “Bir Kuşak, Bir Yol” projesiyle Çin’in Avrupa’ya giderek yakınlaştığını konuşmuştuk.

18.9.2017

Hierapolis’in turizm rekoruna Tofaş katkısı

BİRİ antik dönemlerin en önemli sağlık ve tekstil merkezi Pamukkale’deki Hierapolis.

11.9.2017

Kadın-çocuk haklarını bilen ensestin ne olduğunu iyi bilir

BUGÜN esasında “İstanbul Startup” ile ilgili bir yazı yazacaktım ama uzun yıllar “toplumsal cinsiyet eşitliği”ni yazmış biri olarak günlerden beri devam eden “ensest tartışmalarına” sessiz kalamadım.

7.9.2017

İstanbul’da gastronomi şovu

GEÇEN yazıda Peru’nun gastronomi serüvenini okuyan VİP Turizm CEO’su Yasemin Pirinçcioğlu arayıp müjdeyi verdi.

4.9.2017

Haydi Peru’ya

Peru, son yıllarda turizmini oldukça hızlı büyütüyor. İstanbul’daki Peru Ticaret Ofisi’nin davetiyle gittiğim Peru’da beni Atatürk büstü ve Türk lokantaları karşıladı. Peru’nun 12 yıldan beri her yıl Lima’da düzenlediği uluslararası Mistura Yemek Festivali’ni 500 binden fazla kişi ziyaret ediyor. Bize örnek olmalı!

31.8.2017

İstanbul için güçlerini birleştirdiler

BAYRAMDAN hemen sonra İstanbul’un önde gelen sanat kurumlarının peş peşe düzenleyecekleri etkinlikler şehre damgasını vuracak.

28.8.2017

Üretimde şampiyonuz ama mühendisimiz yok

TARIM ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’nın fındık fiyatlarını açıklamasından birkaç gün sonra, üretimimizin yaklaşık üçte birini satın alan İtalyan çikolata devi Ferrero’nun davetiyle Sakarya’da “model bir fındık bahçesini” ziyaret edecektik. Fındık bu ülkenin stratejik ve en çok “konuşulan” ürünlerinden biri. Çünkü fiyatı ve verimliliği üzerinde en fazla spekülasyon yapılan ürün.

24.8.2017

Dâhi mühendis başka iş yapıyor

TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik, Türkiye’de STEM (fen, teknoloji, matematik, mühendislik) rehavetine dikkat çekerek, “2023 yılı için istihdamın 34 milyonu bulması ve bunun 3.5 milyonunun STEM istihdamı olması bekleniyor. Açık var, çünkü dâhi mühendisler genellikle mesleklerini yapmıyorlar. Bunu çözmeliyiz” diyor.

21.8.2017

Çin İpek Yolu’yla Avrupa’ya giderek yakınlaşırken Türkiye ne yapıyor?

ÇİN, “geleceğin süper gücü” sıfatına acaba kaç yılda ulaşır?

7.8.2017

Bağdat Caddesi’nin ‘rönesansı’

NİCEDİR kentsel dönüşüm ve peş peşe kepenklerini indiren dükkânlar nedeniyle gündemde olan Bağdat Caddesi’yle ilgili güzel haberler var.

3.8.2017

Türkiye’de 480 bin 300 modern köle var

PAZAR günkü Hürriyet’in “Ses Ver” sayfalarında, 2013 yılında iş kazasında hayatını kaybeden Mevlut Özbaktar’ın eşi Kerime Özbakar, İsmail Saymaz’a davasını geri çekmesi için önerilen 1 milyon lirayı reddettiğini belirtirken “milyonu değil adaleti isterim” diyor.

31.7.2017

Kentsel dönüşüm mağduru Kadıköy’e bir de vergi darbesi

EKONOMİ Müdürümüz Sefer Levent’in üst üste kaleme almış olduğu açıklayıcı yazılarına rağmen arttıran emlak vergileriyle ilgili kafa karışıklığı sürüyor.

27.7.2017

Almanyasız turizm olamaz

YUKARIDAKİ çok önemli saptamanın sahibi TÜRSAB yurtdışı temsilcisi, Almanya’da 40 yıldan beri turizm sektöründe çalışan Hüseyin Baraner. Baraner ile dün, turizmin Türkiye ile Almanya arasındaki krizden yediği darbeyi ve hasarın nasıl bertaraf edilebileceğini konuşuyoruz.

24.7.2017

İBB'nin İklim Değişikliği Eylem Planı var mı?

GÜNEŞ yüzünü gösterdi, salı günü İstanbul’da yaşanan sel felaketini unuttuk.

20.7.2017

Rusya’nın İzmir çıkarması

GEÇENLERDE İzmir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun “İzmir’i dünyanın en güzel şehirlerinden İstanbul’un düştüğü duruma düşürmek istemiyoruz” diye attığı tweetine rastlayınca belediyedeki dostları aradım.

17.7.2017

Küreselleşmeye bir itiraz: Baksı müzesi

İKİSİ aynı toprakların çocukları.

13.7.2017

Koç ailesinin göz bebeği Afrodisias ‘Dünya Mirası’ listesinde

DÜNYANIN ilk heykeltıraşlık okulunun olduğu, Aşk ve Bereket Tanrıçası Afrodit’e adanmış Aydın’daki antik Afrodisias şehri Unesco’nun Dünya Miras Listesi’ne girdi.

10.7.2017

Organik tarım zorunlu istikamet

TARIM yazarı Ali Ekber Yıldırım’ın verilerine göre, Türkiye’de toplam tarım alanlarının yüzde 2’sinde organik tarım yapılıyor.

6.7.2017

Turizmde krizi nasıl fırsata çevirdi?

TURİZM sektörünün kredi borçlarıyla boğuştuğu ve hatta turizm yatırımlarının yurt dışına yöneldiği bir dönemde otelcilikte son trend “boho chic” tarzında yeni bir marka, Club Marvy’yi yaratmaya cesaret eden  Ece Tonbul ile krizi nasıl fırsata çevirdiğini konuşuyoruz.

3.7.2017

TANAP'tan 'öğretmenin izinde' projesine destek

BAYRAM tatilinden hemen öncesine denk geldiği için gözden kaçmış olabilir.

29.6.2017

Güçlü festivale güçlü sponsor

BAYRAM nedeniyle iş ziyaretini birkaç gün uzattığım Londra’da medya sağ olsun hiç memleket hasreti çektirmiyor.

26.6.2017

Türkiye’nin tanıtımında iki kadının adı var

MEMLEKETİN uzun zamandan beri bir imaj sorunu olduğu bilinen ve herkesin ama özellikle de turizmcilerin kabul ettiği bir gerçek.

22.6.2017

Netaş Çinli ortak ile teknolojide uçacak

DÜNYA Ekonomik Forumu’nun “Küresel Rekabetçilik Endeksi” Türkiye’nin teknoloji devi Netaş’ın 50 yılını kutlaması nedeniyle ayın başında CEO’su Müjdat Altay ile buluşmamızdan bir, iki gün sonra yayınlandı.

19.6.2017

Güneşi kucaklamaya hazır mısınız?

YILLAR önce yenilenebilir enerji ve özellikle güneş enerjisini yazdığım dönemde sektörle ilgilenen bazı okurlar bana “Güneş Anne” lakabını takmıştı.

15.6.2017

Çinlilere zeytini sevdireceğiz

ZEYTİN yasasını yoğun tartıştığımız, zeytin ağaçlarını kurtarmak için küçük büyük hepimizin seferber olduğu günlerde kısmette dünyanın en büyük zeytin işletme fabrikasını ziyaret etmek varmış.

12.6.2017

İstanbul turizmine can suyu: 50 milyon lira

İSTANBUL’da yaşamanın giderek zorlaştığını çevremdeki herkes söylüyor.

9.6.2017