MENÜ

Tdk

Tdk ile ilgili tüm haberleri, son dakika Tdk haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Tdk haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 621 Tdk haberi bulunmuştur.

Tdk Haberleri

Seçim çağrısı

Seçim çağrısı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a erken seçim çağrısı yaparak, “Şimdi teklif ediyorum, demokrasiyi koruyalım, 17 ay beklemeyelim yerel seçimler için” dedi. Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında şöyle konuştu:

24.10.2017Gündem
’Cafe’ ismi ’Otağı’ olarak değiştirildi

’Cafe’ ismi ’Otağı’ olarak değiştirildi

SİVAS Belediyesi’nce kent meydanına yaptırılan ’Kitap Cafe’nin ismi, Türk DilKurumu (TDK) Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kaçalin’in de katıldığı törenle ’Kitap Otağı’ olarak değiştirildi.

17.10.2017Gündem
Yine mi Hobilerim sinemaya gitmek, kitap okumak, müzik dinlemek...

Yine mi? Hobilerim sinemaya gitmek, kitap okumak, müzik dinlemek...

63. sayımızın Bakış sayfası hobilere ayrıldı bu hafta. Şu bir gerçek ki, pek de hobisi olmayan bir milletiz. Hatta belki de hobinin tam olarak ne olduğunu dahi bilmiyoruz. Hobi, TDK’da “uğraşı” olarak geçiyor, iş dışında yapmaktan zevk aldığımız şey yani.

2.10.2017Kampüs
Türk Dil Kurumu da bunu yaparsa

Türk Dil Kurumu da bunu yaparsa!

Türkçe'nin doğru kullanımı için başlıca başvuru kaynağı olan Türk Dil Kurumu'nun düzenlediği bir yarışmanın, kurumun sosyal medya hesabı üzerinden yapılan duyurusundaki bir hata, "Doğru Türkçe" adlı bir kullanıcı hesabının radarına takıldı. Amaçları arasında "Türkçenin doğru, güzel ve kurallara uygun kullanılması" da bulunan yarışmanın duyurusundaki hata, "Doğru Türkçe" tarafından düzeltildi.

30.09.2017Gündem
Mevsimlerden TDK

Mevsimlerden TDK

TDK yeni sözcük ayarlama mevsimine girdi. Işıl ışıl yeni kelimelerimiz var. Hayırlı olsun...

30.09.2017Hürriyet Pazar
Bunun adını bulana kadar Türk Dil Kurumunun adeta göbeği çatladı

Bunun adını bulana kadar Türk Dil Kurumu'nun adeta göbeği çatladı

Türk Dil Kurumu, bazı yabancı sözcüklere yeni Türkçe karşılıklar belirledi. "Petrol"e "yer yağı", SMS’e “kısa bilgi”, "doğal gaz"a "yer gazı", "hyperloop"’a "hız kovanı" denilmesi kararlaştırıldı. Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Sinan Kaçalin kendilerini en çok "hyperloop"un uğraştırdığını söyledi.

27.09.2017Gündem
Yüzeysel habercilik

Yüzeysel habercilik

GAZETECİ, sadece görüneni ya da söyleneni aktaran kişi değildir. Görünenin nedenini araştırır, söyleneni sorgular; her olguya eleştirel yaklaşır. Haber de okuyanın ya da izleyenin kafasında soru işaretleri bırakmamalıdır. Gazeteci, akla gelen her soruyu sormuş ve yanıtlarını habere koymuş olmalıdır.

31.07.2017OkurTemsilcisi
FETÖnün şakirt testi... Testlerde Güleni sormuşlar

FETÖ'nün 'şakirt' testi... Testlerde Gülen'i sormuşlar

Kayseri'de FETÖ yapılanmasına yönelik operasyonlarda tutuklanan Mustafa Yılmaz’ın bilgisayarında ele geçirilen belgelerde, örgütün hücre evleri olarak bilinen “ışıkevleri”nde kalanlara, örgüt elebaşısı Fetullah Gülen ile ilgili testi yapıldığı öğrenildi. Testlerde, Gülen ile ilgili “Hocaefendi Türkiye’de ayrılırken giydiği kıyafeti yıkamak istememesinin sebebi nedir?”, “Hocaefendi şuan nerede ikamet etmektedir?”, “Hocaefendi evini neden camiye taşır?”, “Hocaefendi tedavi için hangi ile gider?” gibi 60 soru yöneltildiği ortaya çıktı.

30.07.2017Gündem
Öğrenme okulla sınırlı değil

Öğrenme okulla sınırlı değil

Tatil kelimesi TDK’ya göre “Okul, meclis, adliye vb. kuruluşların çalışmasını durdurduğu veya kapalı bulunduğu dönem”. Bu durumda okul temelli formal eğitimin tatile girdiğini söyleyebiliriz. Çünkü öğrenmenin tatil edilmiş, ara verilmiş olması mümkün değil. Kısacası öğrenme yalnızca okulla sınırlı olmadığından tatile girmez.

19.06.2017Eğitim
Kılıçdaroğlundan Adil Öksüz soruları

Kılıçdaroğlu'ndan Adil Öksüz soruları

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 'kontrollü darbe girişimi' iddiasıyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, darbe girişiminin iki kilit ismi Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulisi Akar ile MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın komisyona davet edildiğini ancak hükümet tarafından engellendiğini öne sürdü. Kılıçdaroğlu, Erdoğan'ın "Siyasi hayatımda ne aldanan oldum, ne aldatan oldum" sözlerine ilişkin "Bu laf çok güzel bir laf. Bu laf aslında bütün bu olaylardan kendisinin haberinin olduğunu itiraf eden bir cümledir. Hiç aldatılmamışsa ve hiç aldanmamışsa bütün bu olaylardan kendisinin bilgisinin olduğunu söylüyor zaten. Bundan büyük itiraf olamaz." derken, 'Bu cümleyi acaba başka yerden mi aldı, gazeteci arkadaşlar soruştursun.' diye konuştu.

5.04.2017Gündem
Sıkça kullandığımız deyimleri ne kadar doğru biliyoruz

Sıkça kullandığımız deyimleri ne kadar doğru biliyoruz?

Günlük hayatımızda sıkça kullandığımız ve birçoğumuzun yanlış telaffuz ettiği deyim ve atasözlerinden bazılarının doğru yazımları. Türk Dil Kurumu'nun resmi internet sayfasından faydalanılarak hazırlanmıştır.

15.11.2016Diğer Videolar
Türk basınının duayen ismi Nail Güreli yaşamını yitirdi

Türk basınının duayen ismi Nail Güreli yaşamını yitirdi

Duayen gazeteci Nail Gürel’in vefat ettiğini duyuran Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) başsağlığı mesajı yayınladı.

26.10.2016Gündem
Dilin kemiği var da küçük

Dilin kemiği var da küçük

TÜRK Dil Kurumu (TDK) basını, dile, imlâya yönelik ilgisizlik, bilgisizlik, özensizlikle suçladı.

Merak konusu klasiği

Merak konusu klasiği

TELEFONLA arayan Şükrü Kırol adlı okur dikkatimi çekti.

10.07.2016OkurTemsilcisi
İlk celsede beraat

İlk celsede beraat

‘BARIŞ İçin Akademisyenler İnisiyatifi’ üyelerine destek amacıyla geldiği Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’nda üzerinden çıkan broşürler nedeniyle terör örgütü propagandası yaptığı iddiasıyla hakkında 5 yıla kadar hapis istemiyle dava açılan İngiliz akademisyen Christopher Stephenson, dün ilk kez hâkim karşısına çıktı.

23.06.2016Gündem
2011 Türkçe Sözlük yenileniyor

2011 Türkçe Sözlük yenileniyor

Türk Dil Kurumu, ‘müsait’ ve ‘kirli’ kelimelerinin karşılığıyla ilgili yapılan tartışmalar üzerine 2011 baskılı Türkçe Sözlük’ü güncelleme kararı aldı.

7.05.2016Gündem
Ahmet Davutoğlunun kullandığı Refik kelimesi ne demek

Ahmet Davutoğlu'nun kullandığı 'Refik' kelimesi ne demek?

Başbakan Ahmet Davutoğlu yaptığı konuşma esnasında ‘Evvel refîk bade'l-tarîk’ demişler; sözü büyük yankı uyandırdı. Peki Refik ne demek? Başbakan bu sözü kime ithafen söyledi. Başbakan'ın ‘Evvel refîk bade'l-tarîk’ sözü ne anlama geliyor. İşte ayrıntılar...

6.05.2016Gündem
Davutoğlu söyledi Googleda herkes refiki aradı

Davutoğlu söyledi Google'da herkes 'refik'i aradı

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun dün partisini olağanüstü genel kurula götürme kararını açıklamasının ardından Google Trends listesinde refik aramalarında gözle görülür bir artış yaşandı.Başbakan Ahmet Davutoğlu dün düzenlediği basın toplantısında birçok defa arkadaş, dost, eş anlamına gelen Refik kelimesini kullanmıştı. Davutoğlu’nun kullandığı bu kelime, TDK'nın Türkçe sözlüğünde bugüne kadar 234 milyon 702 bin 21 kez sorgulandı. TDK'da, Refik kelimesinin ilk anlamı arkadaş, dost karşılığını bulurken, ikinci anlamında eş, koca ve zevc olarak yer alıyor.  

6.05.2016Haber
Googleda herkes refiki aradı

Google'da herkes 'refik'i aradı

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun dün partisini olağanüstü genel kurula götürme kararını açıklamasının ardından Google Trends listesinde refik aramalarında gözle görülür bir artış yaşandı.

6.05.2016Ekonomi
Kirli, müsait, esnaf için suç duyurusu

'Kirli, müsait, esnaf' için suç duyurusu

Türk Dil Kurumu'nun, “Kirli”, “Müsait”, “Esnaf” kelimelerini tanımlarken kadınları aşağılayan ifadeler kullanıldığı iddiasıyla, Kurum yetkilileri hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunuldu.

4.05.2016Gündem
TDKya Kirli tepkisi sosyal medyayı salladı

TDK'ya "Kirli" tepkisi sosyal medyayı salladı!

Türk Dil Kurumu'nun (TDK) internet sitesinde 'kirli' kelimesinin sözlük anlamına "Aybaşı durumunda bulunan (kadın)" yazılması tepki çekti. Kısa sürede vatandaşların büyük tepkisine yol açan "sözcük anlamı"na sosyal medya paylaşımlarıyla kadınlar büyük tepki gösterdi...

3.05.2016Haberler
TDK regl olan kadına tanım: Kirli

TDK regl olan kadına tanım: "Kirli"

Türk Dil Kurumu'nun (TDK) internet sitesinde 'kirli' kelimesinin sözlük anlamına "Aybaşı durumunda bulunan (kadın)" yazılması tepki çekti.

2.05.2016Gündem
TDK Başkanı Kaçalin: Şapka işareti hiç kalkmadı

TDK Başkanı Kaçalin: Şapka işareti hiç kalkmadı

Türk Dil Kurumu Başkanı Mustafa Sinan Kaçalin, zaman zaman Türkçe'de şapka işaretinin kalktığı söylentileri çıktığını, bunların doğru olmadığını söyledi. Kaçalin, bu söylentileri, 'Münir Özkul öldü' şeklinde çıkan haberlere benzetti.

29.04.2016Gündem
Bilgi kirliliğine dikkat

Bilgi kirliliğine dikkat

Ankara’daki bombalı terör eyleminin ardından e-posta grupları ve sosyal medya üzerinden yeni saldırı söylentileri ciddi bir panik ve korku havası estirdi.

20.03.2016OkurTemsilcisi
Külliye’ye sözlüklü savunma

Külliye’ye sözlüklü savunma

Meclis Başkanlığı, Başkanlık Divanı toplantısı kararında Meclis yerleşkesinden “külliye” olarak bahsedilmesini sözlükle savundu. Yerleşkeye resmi bir isimlendirme verilmediğini belirten TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın, “Çeşitli sözlüklerde, eş anlamlı kampüs ve yerleşke kelimeleri ‘bir üniversitenin genellikle kent dışında derslik, öğrenci yurdu gibi her türlü yapı ve etkinlik alanlarıyla toplu bir biçimde bulunduğu yer’ şeklinde; külliye ise ‘bütünlük, umumilik ve çokluk’ şeklinde tanımlanmıştır” dedi.

15.02.2016Gündem
Türkçenin rekorları ve enleri

Türkçenin rekorları ve 'en'leri

Türkçenin en uzun kelimesi, cümlesi veya Türkçedeki rekor kelimeler hep merak edilmiştir. Dilimizde öyle kelimeler var ki, şaşırmamak elde değil. Daha önce “Çekoslavakyalılaştıramadıklarımızdan mısınız?” olarak hafızamıza kazınan en uzun kelimenin, yerini “Afyonkarahisarlılaştıramadıklarımızdan mısınız?” kelimesine bıraktığını zannederken, “muvaffakiyetsizleştiricileştiriveremeyebileceklerimizdenmişsinizcesine” kelimesi geldi ve birinciliği de kimselere kaptıracak gibi durmuyor. İşte diğer birbirinden değişik özelliklere sahip diğer kelimeler...

15.12.2015Eğitim
Diyanet İşleri Başkanı Görmezin sözleri tartışılıyor

Diyanet İşleri Başkanı Görmez'in sözleri tartışılıyor

Diyaneti İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, son açıklamasıyla sosyal medyanın en büyük tartışmalarından birini yarattı.

15.12.2015Gündem
Burhan Kuzudan Vladimir Putine ağır sözler

Burhan Kuzu'dan Vladimir Putin'e ağır sözler

Sınır ihlali yaptığı için Türk jetleri tarafından düşürülen Rus SU24 uçağının yarattığı gerilimden sonra Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in açıklamalarına Cumhurbaşkanı Danışmanı ve Ak Parti Milletvekili İstanbul Burhan Kuzu'dan sert yanıt geldi.

28.11.2015Gündem

Yazar Sonuçları

Dil Bayramı

1277: Bir devlet adamı, Karamanoğlu Mehmet Bey, fermanla kıvılcım çakmış. “Her yerde Türkçe kullanılsın!” Kıvılcım ateşe dönüşememiş. 700 yıl önce Yunus Emre, 500 yıl önce Karacaoğlan veya 400 yıl önce Dadaloğlu gibi ozanlarla bu güzel dil ışıldamaya devam etmiş elbet.

25.09.2017

‘Pişi’ söyleyeceğim, daha çok özen ve önem lütfen!

Bu toprakların binlerce yıllık yemeği ‘Pişi’. Ama ona gereken ihtimamı göstermiyoruz. Gözümüz dışarda! Varsa yoksa ‘Donut’. ‘Pişi’mize itibarını geri verme zamanı geldi diye düşünüyorum...

14.07.2017

“Yontulmuş”lar üstüne bir yazıdır; “Seçilmişler” ile ilgisi yoktur !

Temelinin atıldığı Mart 2013’ten, açılmasının plânlandığı Şubat 2014’e kadar sabırla bekleyip, aynı yılın Nisan ayında, “Seçilmişlerin İzmir’i çirkinleştirme özgürlüğü” diye bir yazı yazmıştım:

9.07.2017

Sen Cezbedenlerden Misin?

İster paşa, ister profesör, ister lider, ister yöneticilerin yöneticisi, ister öğrenci, ister sanatçı, ister işçi, ister çöpçü, ister anne- baba - dayı- amca- hala - teyze, ister sevgili, … Kim olursan ol!

12.01.2017

Dilin kemiği var da küçük

TÜRK Dil Kurumu (TDK) basını, dile, imlâya yönelik ilgisizlik, bilgisizlik, özensizlikle suçladı.

9.10.2016

Türkçe yenilmiyor

12 TEMMUZ, devrimci Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu Türk Dil Kurumu’nun (TDK) 84. yıldönümüdür; darbeci Kenan Evren’in yasa zoruyla oluşturduğu devlet dairesi TDK’nın değil.

11.07.2016

‘İslam alemi’ diye bir şey var mı?

1,7 milyar insan, tek bir etiketle değerlendirilebilir mi?

11.06.2016

Müsaitleştiremediklerimizden misiniz?

TRT’nin, (Eski TRT’nin; şimdiki değil…) yıllar boyu mikrofonunu emanet ettiği Ümit Tunçağ, sosyal medyada yakınıyordu geçenlerde:

12.05.2016

En ucuz köprü mü?

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, İzmit Osman Gazi Köprüsü fiyatıyla ilgili bir güzellik yapabileceğini açıkladı...

27.04.2016

STK mı STP mi

Türkiye'de olduğu gibi Ankara’da da sivil toplum kuruluşlarının büyük bölümü maksadından epey uzaklaştı. Türk Dil Kurumu(TDK), sivil toplum kuruluşunu şöyle tanımlıyor: “Toplumdaki çeşitli sorunları bağımsız olarak ele alıp kamuoyunu bilgilendirme ve aydınlatma görevi yapan, öneriler sunan her türlü birlik.”TDK’daki tanımından yola çıkarak şu soruları sorarak başlayalım:

21.04.2016

'Errrkeg dili'ne biber

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu hakkında sarf ettiği sözler utanç verici.

6.04.2016

İlk 'selfie'yi bir Türk buldu

Dünyadaki ilk 'selfie' tanımlamasının Türkçe olarak üretildiğini biliyor muydunuz? Üstelik şimdilerde söylendiği gibi 'özçekim' olarak da değil!

13.01.2016

Android mi ? İnsan mı?

Sahada basmadık yer bırakmaz. Adeta bir Amok Koşucusu’dur ancak hayat vermek için. Çifte ciğerlidir. Android olduğu iddia edilir velakin o işine saygı duyan ve taraftara hürmetini bu şekilde ortaya koyan bir insandır...

2.12.2015