MENÜ

Tdk

Tdk ile ilgili tüm haberleri, son dakika Tdk haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Tdk haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 621 Tdk haberi bulunmuştur.

TDK

Türk Dil Kurumu
 kısaca TDK, Türkçeyi incelemek ve gelişmesi için çalışmak amacıyla 12 Temmuz 1932'de Mustafa Kemal Atatürk tarafından kurulan kurumdur. Türkiye'nin başkenti Ankara'da yer alan kurum, Türk dili üzerine çalışmaların yapılıp yayımlandığı bir merkezdir.Türk Dil Kurumu 1955'ten başlayarak çeşitli dallarda ödüller verdi. Ödüller her yıl 26 Eylül Dil Bayramı'nda Ankara'da yapılan törenle sahiplerine verilir. Ödül verilen dallar farklı yönetmeliklere göre zaman zaman değişir. 1983'te T.C. Başbakanlık Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu bünyesine alındıktan sonra Türk Dil Kurumu ödülleri kaldırıldı.

TARİHÇE

Kurum "Türk Dili Tetkik Cemiyeti" adı ile 12 Temmuz 1932'de Mustafa Kemal Atatürk'ün talimatıyla, devletten bağımsız bir dernek olarak kurulmuştur. Kurumun kurucuları, hepsi de milletvekili ve dönemin tanınmış edebiyatçıları olan Samih Rifat Bey, Ruşen Eşref, Celâl Sahir ve Yakup Kadri'dir. Kurumun ilk başkanı Samih Rifat Bey'dir. Türk Dili Tetkik Cemiyeti'nin gereği, "Türk dilinin öz güzelliğini ve varsıllığını ortaya çıkarmak, onu yeryüzü dilleri arasında değerine yaraşır yüksekliğe eriştirmek" olarak belirlenmiştir. Atatürk'ün sağlığında 1932, 1934 ve 1936 yıllarında yapılan üç kurultayda hem kurumun yönetim organları seçilmiş, hem dil siyaseti belirlenmiş, hem de bilimsel bildiriler sunulup tartışılmıştır. 26 Eylül-5 Ekim 1932 tarihleri arasında Dolmabahçe Sarayı'nda yapılan Birinci Türk Dili Kurultayı için yayınlanan bildiride kurultaya yalnız uzmanların, Türkçe edebiyat öğretmenleri ile yazarların değil, halktan da dileyenlerin katılması öngörüldüğü için, yayımlanan bildiride "Kadın erkek her Türk yurttaş Türk Dili Tetkik Cemiyeti üyesidir. Kendini kurultaya çağrılmış saymalıdır" denilmişti. Kurultayın sonunda Kurumun "Lügat-Istılah, Gramer-Sentaks, Derleme, Lenguistik-Filoloji, Etimoloji, Yayın" adları ile altı kol hâlinde çalışmalarını sürdürmesi kabul edilmişti.

Atatürk'ün kendisi de Türk dili üzerindeki yerli ve yabancı araştırmaları inceleyerek, dönemindeki bilginleri Türk dili üzerinde araştırmalar yapmaya yönlendirmiştir. Nitekim Türk dilinin en eski anıtları olan Göktürk yazılı metinlerin ilk iki cildi onun sağlığında yayımlanmış; 1940'larda yayın hayatına çıkabilen Divânu Lügati't-Türk ve Kutadgu Bilig gibi yapıtlar üzerinde yine onun sağlığında çalışılmaya başlanmıştır. Daha sonra birçok cilt hâlinde ortaya çıkacak olan Tarama ve Derleme Sözlüğü'yle ilgili çalışmalar da Atatürk'ün sağlığında başlamıştır. Tarama Sözlüğü, 13. yüzyılda başlayan Batı Türkçesinin eski eserlerinin taranmasıyla; Derleme Sözlüğü, Anadolu ağızlarında kullanılan kelimelerin derlenmesiyle oluşturulmuş büyük sözlüklerdir. Çağdaş Türkçenin dilbilgisi, sözlüğü, yazımı ve terimleriyle ilgili çalışmalar da Atatürk tarafından ilgiyle izlenmiştir.

Türk Dil Kurumu'nun kuruluşuyla birlikte çağdaş Türkçede Atatürk'ün öncülüğünde özleştirme akımı başlamıştır. Atatürk'ün ölümünden sonra Öz Türkçe akımı Türk aydınları arasında sürekli tartışılan bir konu olmuştur. Türk Dil Kurumu bu akımın öncülüğünü yapmayı 1983'e dek sürdürmüştür.

Atatürk, ölümünden kısa bir süre önce yazdığı vasiyetname ile malvarlığının bir bölümünü Türk Dil Kurumu ile Türk Tarih Kurumu'na bırakmıştır. Fakat Atatürk'ün vasiyetnamesi 1983'te bu kurumlar devletleştirilerek çiğnenmiştir.

Türk Dil Kurumu, 1940'ta Bakanlar Kurulu kararıyla "kamu yararına çalışan dernekler" statüsü kazandı. 1951'de Demokrat Parti iktidarının bütçe görüşmeleri sırasında kurumun ödeneğinin kesilmesine karar verildi. Bir başka önemli yapı değişikliği 1982-1983 yıllarında gerçekleştirilmiştir. 1982'de kabul edilen ve şu anda da yürürlükte olan Anayasa ile Türk Dil Kurumu ve Türk Tarih Kurumu, bir Anayasa kuruluşu olan Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu çatısı altına alınarak devletleştirilmiş ve dernek tüzel kişiliklerine son verilmiştir.

Tdk Haberleri

Bursu kesilen öğrenciye KDK çözümü

Bursu kesilen öğrenciye KDK çözümü

Okuduğu üniversiteden not dökümünü alamayınca TDK’dan bursu kesilen Türk dili ve edebiyatı bölümü öğrencisinin sorununu KDK çözdü.

12.10.2019Eğitim
Yekten ne demek Demet Akalının Yekten şarkısının sözleri

Yekten ne demek? Demet Akalın'ın Yekten şarkısının sözleri

Yekten kelimesinin anlamı bir kliple gündeme geldi. Demek Akalın- Haktan ikilisinin düet yaptığı Yekten şarkısının klibi sosyal medya platformlarında dönmeye devam ediyor. Peki, Yekten ne demek? İşte, Demet Akalın'ın Yekten şarkısının sözleri

11.10.2019Gündem
TDK’da güncelleme

TDK’da güncelleme

Türk Dil Kurumu’nun (TDK) resmi internet sitesinde ana sayfada bulunan Atatürk’ün Vasiyeti ve Nutuk Veritabanı gibi bölümleri kaldırdığı ortaya çıktı. Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkilileri, kurumun web sitesinde yapılan yenilenme nedeniyle bu bölümlerin kalktığını ve sitedeki bakımın ardından yeniden anasayfada yer alacağını kaydetti.

13.09.2019Gündem
Cahit Külebi vefat yıl dönümünde şiirleriyle anılıyor

Cahit Külebi vefat yıl dönümünde şiirleriyle anılıyor

Türk edebiyatının önemli ismi, Cahit Külebi, vefatının 22 yılının ardından yıl dönümünde şiirleri ile anılıyor. Peki, Cahit Külebi kimdir? İşte, 'Şiirinden ozanlık akan şair' Cahit Külebi'nin hayatına ilişkin ayrıntılar...

20.06.2019Gündem
Evliliğe alışamadık

Evliliğe alışamadık

Yeni şarkısı “Goy Goy”u çıkaran Sinan Akçıl, şu sıralar özel hayatıyla da gündemden düşmüyor. Şarkısı vesilesiyle bir araya geldiğim şarkıcıya, 4 ay önce evlendiği Burcu Kıratlı ile nasıl boşanma aşamasına geldiklerini de sordum. “Evliliğe alışamadık, arkadaşlık ilişkisinden karı koca boyutuna geçtiğimizde bazı fikir ayrılıkları yaşadık. Şu an birbirimize olan duygularımızı ve mutluluğumuzu tartıyoruz” dedi.

2.06.2019Magazin
Karan isminin anlamı nedir Karan ne demek

Karan isminin anlamı nedir? Karan ne demek?

Karan ismi, Burak Özçivit ile Fahriye Evcen'in çocuklarının dünyaya gelmesinin ardından magazin dünyasını yakından takip eden birçok kişi tarafından araştırılmaya başlandı. Peki, Karan ne demek? İşte, Burak-Fahriye çiftinin çocuklarına verdikleri Karan isminin anlamı

13.04.2019Magazin
Anonim şirketlerde ibra kararı ne demek

Anonim şirketlerde ibra kararı ne demek?

Son zamanlarda gündeme gelen 'ibra kararı' konusu internet kullanıcılarının merak ettiği konulardan biri olmaya başladı. TDK'da 'aklanmak' anlamına gelen ibra, anonim şirketlerde, alacaklının alacak hakkından vazgeçmesi sonucu borçlunun borcundan kurtulmasını da ele almaktadır. Peki ibra nedir ve anonim şirketlerde ibra kararı ne demek?

25.03.2019Gündem
İbra etmek ne demek İşte TDKya göre ibra kelimesinin anlamı

İbra etmek ne demek? İşte TDK'ya göre ibra kelimesinin anlamı

Galatasaray'da Mustafa Cengiz ve yönetimi, ikinci dönemi mali yönden ibra edilirken, yönetsel yönden ibra edilmedi. Bu gelişmenin ardından 'İbra etmek ne demek?' ve 'ibra nedir?' sorularına internetten yanıt aranmaya başlandı. İşte, konuya ilişkin TDK'nın yanıtı...

23.03.2019Gündem
Liselilerden interaktif yazım kılavuzu

Liselilerden interaktif yazım kılavuzu

İzmir’de lise öğrencileri, TDK yazım kılavuzuna göre sözcüklerin doğru yazımını gösteren dijital öğretim materyali geliştirdi. Akıllı tahta, telefon, tablet ve bilgisayarlarda kullanılabilen uygulama sayesinde Türk dili ve edebiyatı dersinde öğrencilerin başarı oranları yüzde 40’tan yüzde 70’e yükseldi.

19.03.2019Eğitim
Karan ne demek Karanın isminin anlamı ne

Karan ne demek? Karan'ın isminin anlamı ne?

Burak Özçivit ile Fahriye Evcen, doğacak bebeklerinin adını 'Karan' olarak belirledi. Burak Özçivit, 'Karan' kararından hemen sonra aracının plakasını 'KAR' olarak değiştirdi. Bu gelişmelerin ardından, 'Karan' isminin ne anlama geldiği merak konusu oldu. Peki, Karan ne demek? Karan'ın isminin anlamı ne?

2.03.2019Magazin
Türk Dili Tetkik Cemiyeti adıyla bilinen TDKnın görev alanı nedir

Türk Dili Tetkik Cemiyeti adıyla bilinen TDK'nın görev alanı nedir?

Türk dili üzerinde çalışmalar yapmak ve Türk dilinin güncel sorunlarıyla ilgilenerek çözümler bulmak için kurulan Türk Dili Tetkik Cemiyeti, daha sonra Türk Dil Kurumu adını almıştır. İşte, TDK'nın misyon ve vizyonu hakkında merak edilen bazı detaylar

1.03.2019Gündem
Mübaşir nedir Mübaşir ne demek

Mübaşir nedir? Mübaşir ne demek?

Mübaşir, mahkemelerde sıkça karşılaşılan tabirler arasında yer alıyor. Zaman zaman bazı film ve dizilerde de zikredilen mübaşir kelimesi, manasıyla merak konusu oldu. Peki, mübaşir nedir ve ne anlama gelmektedir? İşte, o kelime hakkında bazı bilgiler

6.02.2019Gündem
Manifesto ne demek

Manifesto ne demek?

Gündemdeki haberlerin ardından ’manifesto’ kelimesinin anlamı merak konusu oldu. Hem siyaset hem de sanat dalında kullanılan bir terim olan manifestonun; Sürrealizm Manifestosu, Somut Şiir Manifestosu, Yenibütün Şiir Manifestosu gibi örnekleri var. Peki, manifesto tam olarak nedir?

31.01.2019Gündem
Kariyer kelimesi bizim dilimize hangi dilden geçmiştir

Kariyer kelimesi bizim dilimize hangi dilden geçmiştir?

Kariyer kelimesi, Türkçe'ye farklı dillerden girmiş sözcükler arasında yer almaktadır. Fransızca ve İtalyanca'da karşılığı bulunan kariyer kelimesi, yük arabası, güzergah gibi anlamlar taşımaktadır. Peki, kariyer kelimesi dilimiz Türkçe'ye hangi dilden geçmiştir? İşte, o konu hakkında bazı bilgiler

6.01.2019Gündem
TDKya Kadın tepkisi

TDK'ya "Kadın" tepkisi

TDK'ya bazı kavramların tanımında kullandığı kadın kelimesi için tepkiler geldi. CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz'ın "Bu kelimelerin TDK'daki karşılıklarını kadına psikolojik şiddet" diyerek söz konusu ifadelerin sözlükten kaldırılmasını istedi. Kanal D Haber ekibi ise TDK'daki bu kavramları vatandaşa sordu.

25.11.2018Haber
İhdas nedir İhdas etmek ne demek

İhdas nedir? İhdas etmek ne demek?

İhdas kelimesi son günlerde birçok vatandaş tarafından araştırılmaya başlandı. Cümle içerisinde sık sık kullanılması ve resmi evraklarda yer bulması dolayısıyla merak konusu olan ihdas, internet üzerinden sorgulanmaya başlandı. Peki, ihdas nedir ve ihdas etmek ne demektir? İşte, o kelime hakkında TDK bilgileri

13.11.2018Gündem
Oynak, taze, müsait, yollu TDK’da kalıyor

Oynak, taze, müsait, yollu TDK’da kalıyor

Kadınlara dönük ‘taze, müsait, yollu, oynak’ gibi argo sözcükler Türk Dil Kurumu (TDK) Sözlüğü’nden çıkarılmayacak.

28.10.2018Gündem
‘Direniriz şaşırtırız’

‘Direniriz şaşırtırız’

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Türkiye İş Bankası’ndaki CHP hisselerinin Hazine’ye devredilmesi amacıyla MHP ile yasa teklifi hazırlanacağını belirten Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a, “Anayasa, yasa ve ahlaka aykırı iştir” diye tepki gösterdi.

11.10.2018Gündem
Tensip zaptı nedir

Tensip zaptı nedir?

Tensip zaptı, görülen ya da görülecek olan davaların ön hazırlık kapsamında kayda geçmesi anlamına gelmektedir. Bir nevi davanın yapılacağı günün taraflara iletilmesine olanak sağlayan tensip zaptı, davayla ilgili dosya ve belgelerin duruşmaya getirilmesine olanak sağlıyor. Peki, tensip zaptı tam olarak ne demektir? İşte, bu terim hakkında bilgi edinmek isteyen bireyler için bazı detaylar

11.10.2018Gündem
Küçük yastıklara ne denir

Küçük yastıklara ne denir?

Evde, işte ve yolculuklarda bulunan küçük yastıklar, bazı kullanımlarda konforu sağlayan unsurlar arasında yer alıyor. Halk arasında kırlent adı da verilen küçük yastıklar, desenli ve motifli modelleriyle de tercih edilebiliyor. Peki, küçük yastık olarak bilinen kırlent ne demektir? İşte, bazı bilgiler

14.09.2018Gündem
TDKdan Boşnak açıklaması

TDK'dan 'Boşnak' açıklaması

Türk Dil Kurumundan (TDK), "Basılı Türkçe Sözlük'te de genel ağ sayfamızdaki Güncel Türkçe Sözlük'te de 'Boşnak' kelimesinin 'kocasından kaçarak başkasıyla evlenen kadın' anlamı yoktur. Orada sadece 'Bosna halkından veya bu halkın soyundan olan kimse' anlamı vardır." açıklamasında bulunuldu.

14.09.2018Gündem
Hazirun ne demek Hazirun kelimesinin anlamı

Hazirun ne demek? Hazirun kelimesinin anlamı

Hazirun, kelime manası ile internet üzerinden sorgulanmaya başlandı. Arapça kökenli bir kelime olan Hazirun, Türkçe'ye Arap dilinden giriş yapmıştır. Peki, Hazirun ne demektir ve ne anlama gelmektedir? İşte, o kelime hakkında TDK'dan alınan bilgiler

31.08.2018Gündem
PlayStation 5 ne zaman çıkıyor

PlayStation 5 ne zaman çıkıyor?

PlayStation 5'in 2019 yılında tanıtılma ihtimali giderek güçleniyor!

27.08.2018Teknoloji
TDKden Doğru Türkçe Açıklaması

TDK'den "Doğru Türkçe" Açıklaması

Türk Dil Kurumu (TDK) Başkanı Prof. Dr. Gürer Gülsevin, Türkçenin doğru kullanımıyla ilgili farkındalığın yükseltilmesi gerektiğini vurgulayarak, özellikle şirket, dükkan tabelalarında yabancı isimlerin kullanılmasıyla ilgili çeşitli yaptırımların uygulanabileceğini söyledi.

8.08.2018Haber
TDK Başkanından çok tartışılacak öneri...  Fazla vergi alınabilir

TDK Başkanı'ndan çok tartışılacak öneri... 'Fazla vergi alınabilir'

Türk Dil Kurumu (TDK) Başkanı Prof. Dr. Gürer Gülsevin, Türkçenin doğru kullanımıyla ilgili farkındalığın yükseltilmesi gerektiğini vurgulayarak, özellikle şirket, dükkan tabelalarında yabancı isimlerin kullanılmasıyla ilgili çeşitli yaptırımların uygulanabileceğini söyledi.

8.08.2018Gündem
TDKdan yeni uygulama

TDK'dan yeni uygulama

Türk Dil Kurumunun (TDK) yayınları artık kendi e-mağazası üzerinden temin edilebilecek.

7.08.2018Gündem
Badi parmak nedir Badi parmağı hangisi

Badi parmak nedir? Badi parmağı hangisi?

Ezginin Günlüğü grubunun popüler şarkılarından Düşler Sokağı’nın sözlerinde geçen badi parmak teriminin anlamı merak konusu olmaya devam ediyor. Peki, TDK’ya göre badi parmak nedir, hangi parmağı niteliyor? İşte, detaylar!

4.07.2018Gündem
TDKya yeni başkan

TDK'ya yeni başkan

TDK Başkanı Prof. Dr. Mustafa Sinan Kaçalin görevinden alındı, yerine Ege Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gürer Gülsevin görevlendirildi

26.06.2018Gündem
Stalk nedir Stalklamak ne demek

Stalk nedir? Stalklamak ne demek?

Stalk nedir? Stalklamak ne demek? Stalk kavramı özellikle de sosyal medyanın hayatımıza iyice yerleşmesiyle ortaya çıkan bir kavram. İngilizce bir ibare olmasına karşın herkes bu kavramı rahatça kullanıyor ve bu kavramı duyanların pek çoğu ne anlama geldiğini biliyor. Stalk, gizlice takip etmek manasında kullanılıyor.

23.06.2018Teknoloji
Argo kelimelerle ilgili flaş karar

Argo kelimelerle ilgili flaş karar

Ankara Bölge İdare Mahkemesi 12. İdari Dava Dairesi, "oynak", "kötü yola düşmek", "yollu" gibi kelimelerin argo anlamlarının Türk Dil Kurumu (TDK) sözlüğünden kaldırılmasına ilişkin idare mahkemesi kararının yürütmesini durdurdu.

28.04.2018Gündem
TDK’dan çıkıyor: ‘Oynak’ ‘taze’ ‘müsait’ ‘yollu’

TDK’dan çıkıyor: ‘Oynak’ ‘taze’ ‘müsait’ ‘yollu’

Ankara 6. İdare Mahkemesi, ‘oynak’, ‘taze’, ‘müsait’, ‘yollu’ gibi kelimelerin argo anlamlarının kadını aşağıladığı, küçük düşürdüğü gerekçesiyle Türk Dil Kurumu (TDK) sözlüğünden çıkarılmasına karar verdi.

25.02.2018Gündem
İtidal nedir İtidal ne demektir

İtidal nedir? İtidal ne demektir?

İtidal, son günlerde sıkça kullanılması sebebiyle merakla araştırılan kelimeler arasında yer aldı. İtidal ne demek sorusuna cevap arayan vatandaşlar, konuyla ilgilli detayları internet sitesi üzerinden araştırmaya başladı. Peki, İtidal nedir ve ne anlama gelmektedir? İşte, TDK'nın yayımlamış olduğu bazı bilgiler

21.01.2018Gündem
‘Kürdistan’da küçük harf tartışması

‘Kürdistan’da küçük harf tartışması

Kürdistan kelimesinin TBMM tutanaklarında yazılış şekli HDP ile Meclis Başkanlığı arasında tartışma yaşattı.

25.12.2017Gündem
Eşref saati ne demek

Eşref saati ne demek?

Eşref saati terimi Vatanım Sensin dizisiyle yeniden gündeme geldi. Dizide sık sık kullanılan eşref saatinin anlamı merak konusu oldu. Peki eşref saati ne demek?

22.11.2017Gündem
KYK burs sonuçları ne zaman hangi gün açıklanacak 2018 KYK burs ücreti ne kadar

KYK burs sonuçları ne zaman hangi gün açıklanacak? 2018 KYK burs ücreti ne kadar?

Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun değerlendirmesine devam ettiği KYK burs başvuru sonuçları için süreç devam ediyor. Geçtiğimiz yıl ayı aşkın bir sürede açıklanan KYK burs başvuru sonuçları, bu yıl Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun değerlendirme hızına göre değişiklik gösterebilecek. Peki, VGM Başbakanlık ile birlikte KYK burs başvuru sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte, detaylı bilgiler

11.11.2017Gündem
KYK burs sonuçları için bekleyenler TDK fırsatı KYK burs sonuçları ne zaman açıklanır

KYK burs sonuçları için bekleyenler TDK fırsatı! KYK burs sonuçları ne zaman açıklanır?

KYK burs sonuçları için araştırmalar devam ediyor. Milyonlarca öğrenci ve velinin merakla beklediği KYK burs sonuçları, Kredi ve Yurtlar Kurumu internet sitesi üzerinden adayların erişimine açılacak. Peki, öğrencilerin üniversite yaşamında maddi kaynaklarının birçoğunu oluşturacak olan KYK burs sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte, konuyla ilgili bazı bilgier

8.11.2017Gündem
KYK burs başvuru sonuçlarını bekleyenler için yeni fırsat | TDK burs başvurusu

KYK burs başvuru sonuçlarını bekleyenler için yeni fırsat | TDK burs başvurusu

KYK burs başvuruları için heyecanlı bekleyiş sürerken farklı alternatifleri de değerlendirmek isteyen öğrenciler için TDK'dan yeni bir fırsat geldi. Türk Dil Kurum, hem resmi sayfasından hem de resmi Twitter adresinden burs başvuru duyurusu yayımladı. Peki KYK burs başvuru sonuçlarıyla ilgili son durum ne? TDK burs başvuruları ne zaman başlayacak?

7.11.2017Gündem

Yazar Sonuçları

Bodrum’da bu yaz

Bodrum bu yaz en şanslı sezonunu yaşayacak gibi. Bir yandan prestijli yayınlar Bodrum’u övüyor, öne çıkartıyor. Bir yandan da farklı içeriklerle yeni mekanlar açılıyor. İşte Bodrum’a dair en güncel notlar...

24.05.2019

Ne karadelikmiş arkadaş!

Yıllar önce sosyal medyanın olmadığı günlerde olsa, yine bilim insanları sekiz değil on sekiz teleskopu birbirine bağlasa, karadeliğin bulanık bir fotoğrafı yerine biyometrik vesikalığını çekse; anca üniversite koridorlarında kendini bilime adamış iki, üç kişi konuşurdu bu mevzuyu. Ama şimdi öyle mi?

14.04.2019

“Bir Büyükelçi”nin Gözünden...

Geçtiğimiz Cumartesi günü, Mülkiyeliler Birliği İzmir Şubesi’nin, artık geleneksel hale gelen “kültür ve sanat buluşmaları”nın birinde daha, “çoğaldık...” İzmir’de yaşayan Mülkiyeliler olarak; birkaç yıldır Urla’lı hemşehrîmiz de olan, Emekli Büyükelçi Şakir Fakılı’nın, “Söyleşi ve İmza Günü”nde bir araya geldik.

12.02.2019

Senin malın ise neye direniyorsun?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la Moldova’ya resmi ziyareti dönüşündeki sohbette İş Bankası’ndaki CHP’ye ait hisseler konusu açıldı. Meslektaşlarımdan biri sordu:

19.10.2018

Yanyana

Biliyorum Türk Dil Kurumu’na (TDK) göre yanyana yan yana diye yazılır. Tıpkı diğer ikilemeler gibi. Ama Nilüfer Tiyatro Festivali’nin açılışında da TDK’dan birleşik yazılması istendi. Düşününce kelimenin anlamı açısından ayrı yazmak gerçekten ne tuhaf değil mi?

2.04.2018

Nirvana’nın “Caz” hali...

EVET, Festival için sağa sola tavsiyede bulunmayı sevenlere göre, “Caz’ın Nirvana”sı değildi belki, ama çarşamba akşamı misafir olduğumuz “Pulsar Trio” ve müziği için, rahatlıkla “Nirvana’nın Caz Hali” demek mümkün! Ve yine, “misafir ettiğimiz” yerine “misafir olduğumuz” demenin rahatlığıyla yazılabilir bu yazı... Evlerinde çalıyor gibiydiler çünkü...

8.03.2018

T-Rex Mahallesi sakinleri şaşkın

Geçtiğimiz hafta, önce AOÇ Kavşağı’ndaki dinozor maketi, sonra Kızılay’daki lale figürlü aydınlatma ve ardından Esenboğa Havalimanı Yolu üzerindeki futbolcu ile kaleci heykelleri kaldırıldı.

2.12.2017

Her çocuk, kendi kitabını yazar!

Son aylarda art arda ‘blogger anne’ kitapları yayımlanıyor. Blog yazarları annelik deneyimlerini sosyal medya ve internet âleminin dışına taşıyarak, kitap sayfalarında da kendilerine yer açtılar. İşte onlardan biri daha: ‘Manyak Anne!’ Bu adı çılgınlıktan seçmiş ama asıl mahareti gazetecilik. Ben değil hormonlarım yaptı” diyen Şebnem Seçkiner ile buluştuk, ilk kitabı ‘Manyak Anne’yi konuştuk.

17.11.2017

“Tanbur’un Çelebisi” Necdet Yaşar’ın ardından…

TDK’nın, “m” harfi ısrarı ve “tambur” tercihindeki hoyratlığına (ve Attilâ İlhan Usta’ya olan büyük hayranlığıma) rağmen, bendeniz de, aslının, Sümerce “Pantur”dan bozulma “Tunbur” olduğu kabulüyle, sözcüğün “n” ile yazılması ve seslenmesine taraftar olanlardanım; “Tanbur”dan bahsediyorum… Önce, sazı kucağına her alana, nezaketen “tanburî” deniliyor olması garabetini ıskalayalım ve onun yerine;

6.11.2017