MENÜ

Talabani

Talabani ile ilgili tüm haberleri, son dakika Talabani haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Talabani haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 5.776 Talabani haberi bulunmuştur.

Talabani Haberleri

Çavuşoğlu’ndan Erbil’de görüşme maratonu

Çavuşoğlu’ndan Erbil’de görüşme maratonu

IRAK’ın başkenti Bağdat ve Basra’da gerçekleştirdiği temasların ardından Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, önceki akşam Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin Erbil kentine geçti.

30.04.2019Dünya
Çavuşoğlundan Irakla yeni sınır kapısı mesajı

Çavuşoğlu'ndan Irak'la yeni sınır kapısı mesajı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Irak ile yeni sınır kapısının açılmasının önemine değinerek, bunun hem Bağdat hem de Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) için yararlı olacağını söyledi.

29.04.2019Gündem
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Erbilde

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Erbil'de

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Irak'taki temasları kapsamında başkent Bağdat ve Basra'nın ardından Erbil'e geldi.

29.04.2019Dünya
Kerkük’te IKBY bayrağı gerginliği

Kerkük’te IKBY bayrağı gerginliği

Irak'ta Kerkük Valiliğinin, kentteki Kürdistan Yurtseverler Birliğinin (KYB) parti binaları ile bazı cadde ve sokaklara asılan Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) bayraklarının indirilmesi yönündeki talimatı üzerine harekete geçen güvenlik güçleri, bayrakları indirmeye başladı.

9.01.2019Dünya

Jeffrey: Devlet altı yapılarla daimi ilişkilerimiz yoktur

ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi Jeffrey, ABD ile YPG/PKK arasındaki ilişkiye atfen, "Devlet altı yapılarla daimi ilişkilerimiz yoktur." dedi.

18.12.2018Dünya
IKBY’deki seçimlerde KDP birinci oldu

IKBY’deki seçimlerde KDP birinci oldu

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nde (IKBY) yapılan milletvekili seçiminin nihai sonuçlarına göre, Mesud Barzani liderliğindeki Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) birinci parti oldu.

21.10.2018Dünya
Son dakika... Irakın yeni Cumhurbaşkanı Berham Salih

Son dakika... Irak'ın yeni Cumhurbaşkanı Berham Salih

Irak'ta Kürdistan Yurtseverler Birliği'nin (KYB) adayı Berhem Salih, meclisteki ikinci tur oylamada, 219 oyla yeni cumhurbaşkanı seçildi.

2.10.2018Dünya
IKBY’de rötarlı sandık başı

IKBY’de rötarlı sandık başı

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nde (IKBY) 3 milyonu aşkın seçmen, milletvekili seçimleri için bugün sandık başına gidiyor.

29.09.2018Dünya
Barzani KDPnin Irak cumhurbaşkanı adayını açıkladı

Barzani KDP'nin Irak cumhurbaşkanı adayını açıkladı

Irak'ta Mesut Barzani liderliğindeki Kürdistan Demokrat Partisi'nin (KDP) cumhurbaşkanı adayı Fuad Hüseyin oldu.

24.09.2018Dünya
CNNTürk Özel Dosya: Kandil neden önemli İşte Iraktaki terör kampları

CNNTürk Özel Dosya: Kandil neden önemli? İşte Irak'taki terör kampları

Kandil Dağı yaklaşık 3500 metre yükseklikte, İran'la Irak sınırları içerisinde yer alan sarp kayalara, derin vadilere sahip bir bölge. Üstelik Türkiye'deki terörün kaynağı PKK'nın ana karargahı. PKK açısından hem temsil hem de psikolojik açıdan bir sembol, aynı zamanda ana askeri karargah. Artık Mehmetçik yamaçlarında, Türk askeri adım adım Kandil'e doğru ilerliyor. PKK'nın ulaşılamaz dediği Kandil'e yönelik operasyon sürüyor.

19.06.2018Gündem
Bakan Çavuşoğlundan önemli açıklamalar

Bakan Çavuşoğlu'ndan önemli açıklamalar

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD'de yaptığı temaslarla ilgili açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun FBI’ın Fetullah Gülen hakkında soruşturma başlattığını teyit ettiğini söyledi. Çavuşoğlu, “FBI’ın; daha önceki görüşmelerimizde de diğer ilgililerin söylediği gibi, bizim büyükelçimizin teyit ettiği gibi, FBI’ın ciddi bir şekilde soruşturma başlattığını kendisi de teyit etti. Tabi FBI’ın soruşturmasının detaylarını kendisinin bilemeyeceğini söyledi. Ama ciddi bir soruşturma olduğunu söyledi” dedi.

5.06.2018Gündem
Bakandan canlı yayında flaş açıklamalar... ABDye F-35 mesajı

Bakan'dan canlı yayında flaş açıklamalar... ABD'ye F-35 mesajı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, CNNTürk ekranında Hakan Çelik'in konuğu oldu. Bakan Çavuşoğlu, "F-35 uçağı satışının iptali kabul edilebilir değil, olursa karşılığını alırlar" dedi. Çavuşoğlu, gelecek hafta ABD ziyaretinin olacağını da söyledi.

6.05.2018Gündem
Irakta Saddamın bakanına özel af talebi

Irak'ta Saddam'ın bakanına özel af talebi

Irak Meclis Başkanı Selim el-Cuburi, devrik lider Saddam Hüseyin'in Savunma Bakanı Sultan Haşim'e "özel af" çıkarılması için çabalayacağını söyledi.

3.05.2018Dünya
IKBY İrana açılan sınır kapılarını 8e çıkarmak istiyor

IKBY İran'a açılan sınır kapılarını 8'e çıkarmak istiyor

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Neçirvan Barzani, İran ile IKBY arasındaki mevcut 5 gayrı resmi geçiş noktasının resmileştirilmesini ve sınır üzerinde serbest ticari bölge kurulmasını istediklerini belirtti.

2.05.2018Dünya
Bakan Çavuşoğlu’dan flaş Erdoğan-Trump açıklaması

Bakan Çavuşoğlu’dan flaş Erdoğan-Trump açıklaması

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Trump'ın bugün telefon konuşması yapacağını açıkladı. Afrin’de bundan sonraki yaşanacak süreç ile ilgili önemli açıklamalar yapan Çavuşoğlu "Afrin'i yine Afrinlilerin yönetmesi gerekiyor” dedi.

22.03.2018Gündem
Afrin zaferi Kuzey Irakta kriz çıkardı

Afrin zaferi Kuzey Irak'ta kriz çıkardı

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Süleymaniye Valiliği, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) Afrin kent merkezinde tam kontrolü sağlaması dolayısıyla 3 gün yas ilan etti. IKBY Hükümeti ise yas ilanının geçerli olmadığını açıkladı.

19.03.2018Dünya
Barzani vazgeçmiyor.... Teröre açık destek

Barzani vazgeçmiyor.... Teröre açık destek!

Türkiye'nin sınırdaki terör gruplarını temizlemek amacıyla başlattığı Zeytin Dalı Harekatı için Kuzey Irak yönetiminden tepki çeken bir açıklama geldi. Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ndeki siyasi parti temsilcilerinden oluşan bir grup TSK'nın operasyon düzenlediği Afrin'e giderek 'destek' açıklamasında bulundu.

12.02.2018Dünya
Afrin operasyonu Kürt toplumunun özgürleşmesini sağlayabilir

Afrin operasyonu Kürt toplumunun özgürleşmesini sağlayabilir

AK Parti Mardin Milletvekili ve Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi asil üyesi Orhan Miroğlu, üç yıldır üzerinde çalıştığı kitabını tamamladı, 888 sayfada ‘Yeni Yüzyıl, Kürtler ve Bağımsızlık’ı anlattı. Zeytin Dalı Harekatı’nın siyasal gelişimi ve muhtemel sonuçlarını konuştuğumuz Miroğlu’na göre “bölgede PYD ve YPG’nin iktidar mekanizmasını dağıtacaksa bu özgürleşmedir…”

4.02.2018Gündem
Referandum sonrası ilk temas: Söz verdi

Referandum sonrası ilk temas: Söz verdi

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nde (IKBY) muhalefet cephesinde yer alan 3 siyasi parti, Irak Başbakanı Haydar el-İbadi'den Erbil'e memur maaşlarının gönderileceğine dair söz aldıklarını iddia etti. Erbil'den ilk kez bir siyasi heyet, Bağdat'ı ziyaret ediyor.

4.01.2018Ekonomi
Iraka Haşdi Şabiyi lağvedin çağrısı

Irak'a 'Haşdi Şabi'yi lağvedin' çağrısı

Paris’te IKBY Başbakanı Neçirvan Barzani ile görüşen Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Bağdat’tan milis güçlerini lağvetmesini istedi. Macron ayrıca iki taraf arasında diyalog çağrısında bulundu.

3.12.2017Dünya
Talabaninin partisi faaliyetlerini 6 ay askıya aldı

Talabani'nin partisi faaliyetlerini 6 ay askıya aldı

Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Başkanlık Konseyi'nin, parti politbürosunun faaliyetlerinin 6 ay süreyle askıya alınması yönündeki teklifi oy çokluğuyla kabul ettiği, nihai kararın bir sonraki toplantıda verileceği bildirildi.

4.11.2017Dünya
ABDden flaş Barzani açıklaması

ABD'den flaş Barzani açıklaması

ABD yönetimi, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesud Barzani'nin başkanlık için bir dönem daha yarışmayacağını açıklamasından memnuniyet duyduğunu açıkladı.

30.10.2017Dünya
Barzani dönemi bitti... Gergin anlar...

Barzani dönemi bitti... Gergin anlar...

Bugün IKBY Başkanı Mesud Barzani’nin yetkilerinin diğer mercilere devredilmesi gündemiyle toplanan Kürt Parlamentosu’nda kapalı oturum gerçekleştirildi. "1 Kasım itibarıyla süresi dolan başkanlık görevime devam etmek istemiyorum" diyen Barzani'nen mektubu okundu. Barzani'nin yetkilerinin hükümet, Parlamento ve Adalet Konseyi'ne devredilmesi kararı oy çokluğuyla kabul edildi. Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Parlamentosu bahçesine giren bir grup, havaya ateş açtıktan sonra bina içerisine girmeye çalıştı. Katar merkezli El Cezire'ye göre ise Neçirvan Barzani'nin Mesut Barzani'nin görevini bir süre için yürütebileceği belirtiliyor. Barzani ise yaptığı açıklamada "16 Ekim gecesi Kerkük'te meydana gelen büyük bir ihanetti. Kerkük teslim edildi ve zehirli bir hançer hem halkımız hem de peşmergenin sırtına vuruldu." dedi.

29.10.2017Dünya
Bilanço ortaya çıktı Topraklarının yüzde 45ini kaybetti

Bilanço ortaya çıktı! Topraklarının yüzde 45'ini kaybetti

Bir süre önce yaşamını yitiren Irak eski Cumhurbaşkanı Celal Talabani’ye yakınlığıyla bilinen Kürt siyasetçi Mehmed Emin Pencwini, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’yle (IKBY) merkezi Bağdat yönetimi arasında yaşanan çatışmaları değerlendirdi. Pencwini, "Kürt bölgesine devlet gibi yaklaşan ülkelerin hepsinin, kendi çıkarlarını gözettiği ortaya çıktı. IKBY elindeki toprakların yüzde 45’i, merkezi hükümetin eline geçti" dedi.

26.10.2017Dünya
Bahçeli, Kadir Mısıroğluna ateş püskürdü

Bahçeli, Kadir Mısıroğlu'na ateş püskürdü

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin grup toplantısında gündeme dair önemli değerlendirmelerde bulundu. Bahçeli, Kadir Mısıroğlu'na tepki gösterek 'Milli mücadeleyi kötülemek için fırsat konuşanların hatta ‘keşke Yunan galip gelseydi’ diyenlerin varlığı utanç vericidir. Atatürk'e sövmek bunların mesleğidir' diye konuştu. ABD'ye de tepki gösteren Bahçeli, 'ABD gözaltına alınan bir çalışanının telefonunu nota eşliğinde Türkiye’den istemiştir. Pensilvanya’daki hoca görünümlü terörist başını iadeye yanaşmayan ABD telefon isteyerek şaka mı yapmış yoksa kafa mı bulmuştur? O zaman verin hain Gülen’i alın telefonunuzu. Kontörünüz biterse yüksünmeden milletvekili maaşımdan fedakarlık yaparak söz veriyorum en kısa sürede size göndereceğim' diye konuştu.

24.10.2017Gündem
Hürriyet savaşın iki cephesinde: Erbilin pişmanlığı

Hürriyet savaşın iki cephesinde: Erbil'in pişmanlığı

Kerkük’ün Irak ordusunun eline geçmesiyle Erbil’de referandum heyecanı yerini pişmanlığa bıraktı. Referandumla Irak hükümetine koz verildiğini söyleyen halkın bir kısmı 'Keşke bu kozu vermeseydik' derken, bir kısmı da 'Irak ordusu zaten Kerkük’e saldıracaktı' görüşünde. Peşmergenin çekildiği Erbil-Kerkük arasındaki Şerava ise iki taraf arasındaki yeni sıfır noktası.

23.10.2017Dünya
Haşdi Şabi’nin sahadaki iş tutuşu DEAŞ’a çok yakın

Haşdi Şabi’nin sahadaki iş tutuşu DEAŞ’a çok yakın

Barzani bağımsızlık referandumuna gidince bölge karıştı. Türkiye tavrını ortaya koydu. Bağdat fırsatı değerlendirdi, Irak ordusu ve Tahran’ın desteklediği ‘Haşdi Şabi milisleri’ Kerkük’ü ele geçirdi. ‘Haşdi Şabi’nin ürküten tarafı ve ‘parçalanıyorlar’ denilen Irak Kürtlerinin geleceği gündeme oturdu. Metin Gürcan, 2004’te Kerkük’te irtibat subayı olarak görev yapmış, yüksek lisans tezini Kerkük üzerine yazan bir güvenlik uzmanı. Yakın zamanda Viyana’da Haşdi Şabi’nin yetkililerinin de yer aldığı, Irak ve Suriye’de devlet dışı ve devlet altı silahlı aktörlerin geleceğinin tartışıldığı bir çalıştaya katıldı. Gürcan’a göre; büyük resim aslında dışardan görünenden çok daha karışık. Gürcan, "Bence Suriye kuzeyinde TSK-YPG çatışması bir gün yaşanacak çünkü saha çok sıcak. Bu kaçınılmaz. Ama bu çatışmanın büyüyüp büyümeyeceği Amerika ve Rusya’nın tavrına bağlı olacak" diyor.

22.10.2017Gündem
Süleymani Kürtleri ‘Dağa dönersiniz’  diye uyarmış

Süleymani Kürtleri ‘Dağa dönersiniz’ diye uyarmış

IRAK ordusunun, Kerkük kentini geri aldığı operasyonda yakın zaman önce ölen Kürt lider Celal Talabani’nin kurucusu olduğu Kürdistan Yurtseverler Birliği’ne (KYB) bağlı peşmergelerin direniş göstermeden çekilmesi tartışmalara yol açmıştı.

21.10.2017Dünya
Barzani’ye öfke

Barzani’ye öfke

Hürriyet, geçen hafta Irak Kürt yönetiminden Irak merkez hükümetine geçen Kerkük’te. Hayat nispeten normale dönmüş durumda. Valilik binası ve hastaneye, üstgeçitlere Irak ve Türkmen bayrakları asılmış. Caddelerde Talabani resimleri duruyor. Ancak IKBY Başkanı Barzani’nin yakılmış resimleri dikkat çekiyor.

21.10.2017Dünya
Reuters duyurdu: Ya terk edin ya da saldıracağız

Reuters duyurdu: 'Ya terk edin ya da saldıracağız'

Reuters haber ajansı, Irak Devrim Muhafızları'nın dış operasyonlarından sorumlu Kudüs Güçleri'nin komutanı Kasım Süleymani'nin Kerkük'teki askeri harekât öncesinde oynadığı 'gizemli rolü' yazdı. Süleymani'nin operasyondan önce bu ay içinde üç kere Kürt yetkililerle görüştüğü ve Kerkük'ü terk etmemeleri durumunda Irak ordusu ve orduya bağlı milislerlerin kendilerine büyük bir saldırı düzenleyeceği tehdidinde bulunduğu aktarıldı.

21.10.2017Dünya
Ve ortaya çıktı, niye kaçtıklarını söyledi...

Ve ortaya çıktı, niye kaçtıklarını söyledi...

Irak ordusunun Kerkük'e girmesinin ardından kaçan eski Kerkük Valisi Necmeddin Kerim ortaya çıktı. Eski Kerkük Valisi ve Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Politbüro üyesi Kerim, Peşmerge'nin Kerkük'ten çatışmadan çekilmesi konusunda Talabani ailesinin İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani ile anlaştığını iddia etti.

20.10.2017Dünya

Yazar Sonuçları

Orta Doğu’da artan riskler

Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu geçtiğimiz hafta sonu Irak’a resmi bir ziyaret gerçekleştirdi. Irak birçok acıdan Ankara için önem taşıyan komşu bir ülke. Ankara Irak’a önemli bölgesel ekonomik bir “ortak” olarak bakıyor. Ama her şeyden önce Ankara için komşusu Irak terörizmle işbirliği konusunda işbirliği yapılması zorunlu bir ülke.

2.05.2019

Hangisi daha güzel? (5)

Dışişleri Bakanlığı’nda diplomat olarak görev gördüğüm 37 yıllık süre içinde yaptığım görevler, bulunduğum ülkeler ve şehirlerle ilgili bazı düşünce ve anılarımı aktarmaya başladığım yazı dizime bugün de devam ediyorum.

7.03.2019

Türkiye’nin tarihi sorusu: Tampon bölge mi, güvenli bölge mi?

Burnumuzun dibinde yaşanan bu büyük oyunun tarihi sorusu şudur:

18.02.2019

Vaşington-PYD/YPG işbirliğinin  arka planı

ABD’nin Irak ve Suriye Kürtleriyle ilişkilerinin geçmişi 1970’li yıllara, hatta daha öncesine kadar uzanmaktadır. Bu ilişkinin dönüm noktası 1970’li yıllarda kötüleşen İran-Irak ilişkileri olmuştur.

31.10.2018

Kaya Toperi Dışişleri Bakanlığı ile nasıl helalleşti

DİPLOMATLARIN ‘monşer’ sıfatıyla anılmayı fazlasıyla hak eden salon adamları olduğu yolundaki yaygın kanaati çürütmek için bir örnek gerekirse, Dışişleri Bakanlığı’nda bulunabilecek en etkili şahsiyetlerden biriydi.

28.09.2018

Irak’ta Mukteda El Sadr ile diyaloğa hazır mıyız

ABD’de dönemin başkanı George Bush’u “Demokrasi de getireceğiz” diyerek, Irak’ı işgale ikna eden Neocon ekip, günün birinde ABD’ye karşı savaşmış bir Şii din adamı ile komünistlerin kurduğu bir ittifakın sandıktan birinci çıkacağını bilseydi, sizce bu ülke için yine demokrasi talebinde bulunur muydu?

24.05.2018

Toprak kazanmak

TÜRKİYE sınırlarını biraz genişletse nasıl olur? Mesela Ege adalarından bazılarını almak yahut şöyle bir Musul’a doğru uzanmak?

23.03.2018

Suriye’deki çelişki Irak’tan keskin

TÜRKİYE-ABD ilişkilerinde bir dönüm noktası olan 1 Mart Tezkeresi’nin Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) tarafından reddedilmesinin üzerinden 15 yıl geçti.

4.03.2018

Irak Kürtleri arasındaki İngiliz casusu

Irak’ın kuzeyinde etkili Kürt isimlerle irtibat kuran İngiliz ajanını Ankara’ya bildiren, Irak’ta saha görevi yapan Türk istihbarat ajanları oldu.

2.01.2018

Zengin insan mı daha çok yaşar güzel kadınlar mı

İŞİ gücü olmayan gazeteci ne yapar? Araştırmacı gazetecilik...

28.12.2017

Suriye’de İran manevrasına dikkat

Erdoğan’ın papaza kızıp oruç bozmaması, Türkiye’nin Suriye masasından kalkmaması önemli.

16.11.2017

“Avcı” huzur getirebilecek mi?

25 Eylül 2017 günü Kuzey Irak’ta yapılan referandumdan sonra başlayan kriz, dün Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani’nin istifasıyla yeni bir aşamaya geçti.

30.10.2017