GeriDünya Irak'ın yeni cumhurbaşkanı Fuad Masum
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  24
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Irak'ın yeni cumhurbaşkanı Fuad Masum

Irak'ın yeni cumhurbaşkanı Fuad Masum
refid:26878628 ilişkili resim dosyası

Irak Parlamentosu cumhurbaşkanını seçmek için bugün olağan oturumunu yaptı. Cumhurbaşkanı görevi için tam 93 aday arasından Celal Talabani'nin partisi Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği'nin (IKYB) tek adayı Doktor Fuad Masum 211 oy alarak yeni Irak Cumhurbaşkanı seçildi.

Parlamento başkanı Selim El Cuburi oturum sırasında yaptığı açıklamada oylamaya 269 milletvekilinin katıldığını duyurdu. Oylamada 211 oy Dr. Muhammed Fuad Masum'a, 17 oy Hüseyin Elmusevi'ye gitti. 41 oy ise geçersiz sayıldı.

Irak'ta yazılı olmayan bir kurala göre Cumhurbaşkanlığı Kürtlere, Parlamento Başkanlığı Sünni bir Arap'a, Başbakanlık ise Şii bir Arap'a veriliyor.

TALABANİ'NİN ÇOCUKLUK ARKADAŞI
Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Politbüro üyesi 76 yaşındaki Masum, Celal Talabani'nin çocukluk arkadaşı olarak biliniyor. Masum ile Talabani'nin yolları, siyasette de kesişti. Talabani'nin sağ kolu olarak bilinen Mahsum, şimdi halefi olarak onun yerine Irak'ın yeni cumhurbaşkanı olmaya hazırlanıyor.

Masum'un üzerinde Talabani'nin büyük bir etkisi olduğu ifade ediliyor. Bu nedenle Masum'un, Irak cumhurbaşkanlığı makamına geçmesi durumunda, Talabani'nin izlediği siyaseti takip edeceği belirtiliyor.

Kürt medyasında çıkan haberlerde, KYB Genel Sekreter Yardımcısı Berhem Salih'in ABD'ye yakın olduğu, bu nedenle İran'a daha yakın olan Masum'un, cumhurbaşkanı adayı seçildiği ileri sürüldü.

Fuad Masum 1938’de Süleymaniye'nin Koye ilçesinde doğdu. Tam adı Muhammed Fuad Masum Havrami olan Masum'un hem annesi hem de babası Hawraman bölgesinden. Babası saygın bir din adamı. Çocukluk arkadaşları olan Masum ve Talabani dini anlamda önemli ailelerden geliyor. İkisi de çocukluklarını Koye'de geçirdiler.

Daha sonra lise dönemini Kürt dini okullarında geçiren Masum üniversite öğrenimine ise 1958 yılında Mısır'ın ve dünyanın en prestijli dini okullarından Ezher Üniversitesi'nde başladı. Yüksek lisans ve doktorasını İslami çalışmalarda aynı üniversitede yaptı. Masum aynı zamanda Irak Komünist Partisi üyesiydi. Daha sonra ise buradan ayrılarak 1964 yılında Kürdistan Demokrat Partisi'ne (KDP) katıldı. Basra Üniversitesi'nde öğretim görevliliği yapan Masum aynı zamanda KDP'nin askeri operasyonlarından da sorumlu kişi oldu.
1973 ve 1975 yılları arasında ise KDP'nin ve kurucusu Mustafa Barzani'nin Kahire temsilcisi olarak görev yaptı. Masum 1975'te kurulan Kürdistan Yurtseverler Birliği'nin (KYB) kurucu ve önde gelen üyesi oldu. KDP ile olan yakın bağları nedeniyle iki parti arasında 1980'lerde meydana gelen krizin çözülmesinde yardımcı oldu. 1992'ye gelindiğinde ise Masum Federal Kürt bölgesinin ilk başbakanı oldu.

2003'teki Amerikan işgalinin ardından Bağdat'ta oluşturulan anayasa taslağını hazırlama komisyonunda görev aldı. 2004 yılında Irak parlamentosunun ilk başkanı seçildi. Bir yıl sonra ise parlamentoda milletvekili seçildi. Fuad Masum evli ve beş kız çocuğu babası.

CUMHURBAŞKANI GÜL, IRAK CUMHURBAŞKANLIĞINA SEÇİLEN MASUM'U ARADI
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, bugün Irak Cumhurbaşkanlığına seçilen Fuad Masum ile bir telefon görüşmesi yaptı. Masum'u yeni görevinden ötürü kutlayan Gül, kendisini Türkiye'ye davet etti. Kendisin arayarak ilk tebrik eden kişinin Gül olduğunu söyleyen Masum'un, Irak- Türkiye arasındaki ilişkilerin her alanda ileriye götüreceğini dile getirdiği belirtildi.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklama şöyle; ''Sayın Cumhurbaşkanımız, Sayın Irak Cumhurbaşkanı Fuad Masum'a bu göreve seçilmesinin, Irak'ın güvenlik, istikrar ve refahına katkıda bulunacağını ifade etmiş, Türkiye'nin önümüzdeki dönemde Irak ile terörizm ile mücadele dahil her alanda dayanışmasını sürdürmeye bütün imkanlarıyla devam edeceğini bildirmiş, kendisini ilk fırsatta Türkiye'yi ziyaret etmeye davet etmiştir.

Irak Cumhurbaşkanı Sayın Masum, kendisini arayarak ilk kutlayan kişinin Sayın Cumhurbaşkanımız olduğunu ifadeyle bundan büyük memnuniyet duyduğunu belirtmiş, Türkiye ile ilişkilere verdiği öneme atıfla görev döneminde bu ilişkilerin güvenlikten ekonomi ve kültüre kadar her alanda ileriye götürüleceğini bildirmiştir.''


Yorumları Göster
Yorumları Gizle