MENÜ

Erdem Başçı

Erdem Başçı ile ilgili tüm haberleri, son dakika Erdem Başçı haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Erdem Başçı haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 1.378 Erdem Başçı haberi bulunmuştur.

Erdem Başçı Haberleri

Dolar güne sıcak başladı, gözler Erdoğan ve Başçıda (Dolar fiyatı ne kadar)

Dolar güne sıcak başladı, gözler Erdoğan ve Başçı'da (Dolar fiyatı ne kadar?)

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz artışlarının gittikçe yaklaşmasıyla dolarda küresel değer kazancı devam ederken, dolar/TL güne 2.6461 seviyesindeki tarihi zirvenin hemen altında başladı. Doların ne olacağı merak ediliyor. Türkiye'de piyasanın gözü ise saat 16:45'teki Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Merkez Bankası Erdem Başçı'nın yapacağı toplantıda.

11.03.2015Ekonomi
En zor mesai

En zor mesai

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı iki gündür siyasilerle beraber. Dolardaki yükseliş ve alınacak önlemlerin masaya yatırıldığı genişletilmiş Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nda soruları yanıtlayan Başçı bugün de Cumhurbaşkanı Erdoğan’a brifing verecek.

10.03.2015Ekonomi
5 hamle 0 sonuç

5 hamle 0 sonuç

TÜRK Lirası faizlerini indirmesi yönünde baskı altına alınan Merkez Bankası, geçen yıl faizleri 5 puan artırdığı bir döviz kuru sepeti seviyesi ile karşı karşıya gelince, döviz piyasası ile ilgili kararları ardı ardına açıklıyor. İşin doğrusu; TL likiditesini sıkılaştırmadan bu adımlar alevlere bir bardak su dökmek demek. Son iki gündür 5 hamle var, sıfır sonuç. Mali piyasadaki girdap büyüyor.

10.03.2015Ekonomi
Kimse kriz beklemesin

Kimse kriz beklemesin

Başbakan Ahmet Davutoğlu kimsenin Türkiye’de kriz beklememesi gerektiğini belirterek Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’dan bugün brifing alacağını söyledi.

10.03.2015Ekonomi
Ekonomi Değerlendirme Toplantısı, Başbakanlıkta başladı

Ekonomi Değerlendirme Toplantısı, Başbakanlık'ta başladı

Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığındaki Ekonomi Değerlendirme Toplantısı başladı.

10.03.2015Ekonomi
Başbakan Davutoğlundan önemli Başçı açıklaması

Başbakan Davutoğlu'ndan önemli Başçı açıklaması

Başbakan Ahmet Davutoğlu, partisinin grup toplantısında konuştu. Davutoğlu, "Cumhurbaşkanı yarın Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’dan brifing alacak." dedi.

10.03.2015Gündem
Dolar 2.64ü aştı (Dolar ne kadar oldu)

Dolar 2.64'ü aştı (Dolar ne kadar oldu?)

Dün akşam 2.6050 seviyesinde olan dolar/TL bu sabah dolarda devam eden değer kazancıyla güne hafif yükselişle 2.6143/2.6160 seviyesinde başladı. Dolar saat 13:22 itibarıyla 2.6460'ı gördü. İç piyasada Başbakan Ahmet Davutoğlu, ilgili bakanlar ve TCMB Başkanı Erdem Başçı'nın katılımıyla gerçekleşecek toplantı takip edilecek.

10.03.2015Ekonomi
Bülent Arınçtan Hakan Fidan açıklaması

Bülent Arınç'tan Hakan Fidan açıklaması

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda 2'nci kez gerçekleştirilen Bakanlar Kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulundu. Basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan Arınç, Hakan Fidan'ın adaylığını geri çekmesi ile ilgili soruya "Bugün itibariyle MİT Müsteşarı aday adaylığından vazgeçtiğini ifade ederek başbakanımıza durumu iletti. Başbakanımız da Cumhurbaşkanımızla yaptığı görüşme sonucunda bunu olumlu karşıladılar. Başbakanımızın cumhurbaşkanımızla konuyu görüşerek mutabık kalmasından sonra MİT Müsteşarının verdiği açıklamayı ben şahsen yeterli görüyorum. Başbakanımız, Hakan Fidan'ı tekrar MİT Müsteşarlığında görevlendirmiştir. Onay vermiştir. Onay itibariyle kendileri tekrar MİT Müsteşarlığında göreve başlayacaktır" dedi.

9.03.2015Gündem
Başbakan, ekonomi yönetiminden brifing aldı

Başbakan, ekonomi yönetiminden brifing aldı

Ekonomideki son gelişmeler ile ilgili Başbakanlık Konutu’nda Başbakan Ahmet Davutoğlu’na brifing verildi. Bilgilendirme yapan isimler arasında, faiz tartışmalarının odağında yer alan Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı da yer aldı.

8.03.2015Ekonomi
Doları yükselten 3 madde

Doları yükselten 3 madde

Türkiye bütün bir hafta doları konuştu. 2.6461 ile tarihi zirvesine çıkan dolar sadece dün gün içinde 7 kuruş yükseldi. Peki ya dolar neden yükseliyor 3 maddere özetleyelim...

7.03.2015Ekonomi
İş mi şimdi bu yaptığın

'İş' mi şimdi bu yaptığın

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Başçı ve Babacan ile görüşeceğini söylemesiyle 2.57 liraya kadar gerileyen dolar, ABD’de işsizlik oranının 6.5 yılın dibine inmesiyle 2.64 lirayı aşarak yeni rekorunu kırdı.

7.03.2015Ekonomi
Dolar 2.60ın altına geriledi

Dolar 2.60'ın altına geriledi

Dün 2.6280 ile tarihi zirvesine çıkan dolar bugün iniş trendinde. Merkez Bankası’nın ‘örtülü faiz artışı’ ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Merkez Bankası’na karşı bir diyalog yolu açan açıklamalarının ardından dolar 2.60’ın da altına indi. Dolar gün içerisinde en düşük 2.5770 seviyesini gördü.

6.03.2015Ekonomi
Erdoğan Babacan ve Başçı ile görüşecek

Erdoğan Babacan ve Başçı ile görüşecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan cuma namazı çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Erdoğan Babacan ve Başçı’nın kendisiyle görüşme talebi olduğunu ve ikili ile ABD dönüşünde görüşeceklerini söyledi.

6.03.2015Ekonomi
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Abdullah Gülün adaylığı isabetli olur

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Abdullah Gül'ün adaylığı isabetli olur

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dolardaki yükselişten eski cumhurbaşkanı Gül'ün siyasete dönüp dönmeyeceğine kadar her konuda çok önemli açıklamalar yaptı. Erdoğan, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün siyasete dönüp dönmeyeceği ile ilgili bir soruya ''Hayırlı olur, isabetli olur'' yorumunda bulundu.

6.03.2015Gündem
Davutoğlundan Başçıya kur telefonu

Davutoğlu'ndan Başçı'ya kur telefonu

Reuters Başbakan Davutoğlu'nun liranın değer kaybıyla ilgili olarak dün Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı ile görüştüğünü yazdı. New York'taki temaslarını sürdüren Davutoğlu ise Merkez Bankası'yla ilgili olarak "Kamuoyunda bazı endişe ve eleştiriler söz konusu fakat Merkez Bankası oldukça bağımsız çalışıyor. Tabii ki krizlere karşı nasıl müdahale edilmesi gerektiği konusunda her zaman demokratik ülkelerde tartışmalar olacaktır. Merkez Bankası bağımsız. Kendi kararlarını kendisi alıyor" dedi.

6.03.2015Ekonomi
Durmuyor

Durmuyor

Dolarda yükselişin sonu gelecek mi? Her gün yeni bir rekorla tarih yazmaya devam eden dolar özellikle Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’yı ‘faiz politikası’ konusunda eleştirmeye başladığı ocak ortalarından bugüne yüzde 11.5 değer kazandı.

4.03.2015Ekonomi
Davutoğlu endişeleri gidermeyi hedefliyor

'Davutoğlu endişeleri gidermeyi hedefliyor'

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın TCMB'ye dönük sert eleştirilerinin yoğunlaşarak siyasi baskıların ekonomiyi gölgelediği bir dönemde Başbakan Ahmet Davutoğlu, bu hafta ABD'nin New York kentinde bir araya geleceği yatırımcıların Türkiye hakkındaki endişelerini gidermeyi hedefliyor. Ekonomi yönetiminden üst düzey bir yetkili ise, "Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarının ekonomi üzerindeki etkileri endişe yaşanmasına neden oluyor; gelen sorulardan bunları anlayabiliyoruz" dedi.

4.03.2015Ekonomi
AFP: Başçı ve Babacan en çok güvenilen iki isim

AFP: Başçı ve Babacan en çok güvenilen iki isim

Doların TL karşısında 2.5400 ile tarihi rekorunu kırması yurtdışı basında da yankı buldu. AFP haberinde Merkez Bankası tartışmalarına dikkat çekerken Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı hakkında, ‘Türkiye’de piyasa elitlerinin en güvendiği iki isim’ ifadesini kullandı.

3.03.2015Ekonomi
Merkez Bankası Cumhurbaşkanına hazır

Merkez Bankası Cumhurbaşkanı'na hazır

MERKEZ Bankası, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’dan randevu tarihi bekliyor. Merkez Bankası yetkilileri, Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan 27 Ocak günü Enflasyon Raporu’nun açıklandığı basın toplantısında kamuoyuna açık bir şekilde randevu istendiğini belirterek, görüşme için yanıt beklediklerini kaydettiler.

2.03.2015Ekonomi
Erdoğan: İstifalar dedikodu

Erdoğan: İstifalar dedikodu

MERKEZ Bankası Başkanı Erdem Başçı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın istifa söylentilerini değerlendiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, şunları söyledi:

1.03.2015Ekonomi
Erdoğan’dan Babacan ve Başçı’ya; ‘Kendinize çeki düzen verin’

Erdoğan’dan Babacan ve Başçı’ya; ‘Kendinize çeki düzen verin’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sert biçimde eleştirdiği Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’nın kendisiyle görüşme talebi olduğunu belirterek, “Çağırıp konuşacağız. Ama onun bağlı olduğu Bakan’la (Ali Babacan) bunu konuştuk. Ama bakıyorum ki aynı durumdalar. Artık biraz kendilerine çeki düzen vermeliler” dedi.

1.03.2015Ekonomi
Ayaydın: Faiz kavgası ekonomiye zarar veriyor

Ayaydın: Faiz kavgası ekonomiye zarar veriyor

SON dönemlerde dolar kurundaki hareketliliğe dikkat çeken CHP Genel Başkan Baş Danışmanı ve İstanbul Milletvekili Aydın Ayaydın, “Siyasilerin faiz üzerinden yaptığı ve artık çığırından çıkan Merkez Bankası kavgası nedeniyle dolar rekor üstüne rekor kırıyor.

1.03.2015Ekonomi
Ekonomi Bakanı Zeybekçiden Babacan ve Başçı açıklaması

Ekonomi Bakanı Zeybekçi'den Babacan ve Başçı açıklaması

EKONOMİ Bakanı Nihat Zeybekci, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ile Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'nın istifalarının söz konusu olmadığını söyledi.

28.02.2015Ege
Eleştiriler anlamsız

Eleştiriler anlamsız

YAPI Kredi Portföy’ün, bu yıl 5.’sini düzenlediği ‘Makroekonomik Beklentiler Konferansı’nda konuşan Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Burak Saltoğlu, eski Merkez Bankası Başkanları Süreyya Serdengeçti ve Durmuş Yılmaz ile Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’nın performansını kıyaslayarak, para politikaları ve faiz tartışmalarının teknik bazdan kopmasının yanlış olduğunu söyledi.

28.02.2015Ekonomi
Başçı sağlık raporunu Kırıkkaleden almış

Başçı sağlık raporunu Kırıkkale'den almış

Önceki günlerde sağlık durumu yüzünden Merkez Bankası Meclis toplantısına katılamayan Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'nın sağlık raporunu Kırıkkale'de bir hastaneden aldığı iddia edildi.

28.02.2015Ekonomi
Zeybekci: Değişebilir Şimşek: Değişemez

Zeybekci: Değişebilir Şimşek: Değişemez

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek Merkez Bankası Kanunu'nun değişemeyeceğini ifade etti. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ise kanunun değişmesinin 'tartışılabilir' olduğunu açıkladı.

28.02.2015Ekonomi
Başçı bıraksın isteniyor

Başçı bıraksın isteniyor

‘FAİZİ indir’ baskısıyla ortaya çıkan döviz kuru artışı, Rusya’nın doğalgaz fiyatında yaptığı yüzde 10’luk indirimin içeride halka yansımasına engel oldu; hane halkına gelen faturaların şimdilik en belirgini bu. Ankara’daki siyasi zirvelerde bunu umursayan olmadığı çok açık; tersine Merkez Bankası’na ve başkanına yaylım ateşinin dozu dün çok ağır bir boyuta getirildi.

28.02.2015Ekonomi
Günah keçisi arıyor

Günah keçisi arıyor

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, “Ak nakliyatın mümessil müdürü yine esip gürlemiş, kof kabadayılıklarına yenisini ekledi. Vatan toprağını korumayı bilmeyenlerin PYD’nin izniyle kof kabadayılık yapması AKP’ye oy veren insanları rencide etmiştir” dedi.

27.02.2015Gündem
Başçı ve Babacan’ı kurtarın

Başçı ve Babacan’ı kurtarın

CUMHURBAŞKANI Tayyip Erdoğan’ın Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’ya dönük baskıları artık doruğa ulaştı.

27.02.2015Ekonomi
TL yoğun bakımda

TL yoğun bakımda

Günlerdir faiz tartışması nedeniyle hareket halinde olan dolar dün önce Merkez Bankası Başkanı Başçı ve Başbakan Yardımcısı Babacan’ın istifa edeceği endişeleriyle rekor kırdı ardından tarihi zirveyi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sert sözleriyle gördü. 2.5270 liraya çıkan dolara Merkez Bankası döviz satım ihalelerini arttıracağını söyleyerek müdahale etti.

27.02.2015Ekonomi
Teşhis şart

Teşhis şart!

Merkez Bankası’nın faiz indirim-leri kararlarına ilişkin tartışmada sular durulmuyor.

27.02.2015Ekonomi
Zeybekci: Aç tavuk kendini mısır ambarında görür

Zeybekci: Aç tavuk kendini mısır ambarında görür

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'nın istifa ettiği iddialarına ilişkin, "Başlatılan bu tartışma veya üretilen spekülasyonları, bütün bunların memlekette bazı şeyler kötü gitsin, iyi olmasın, spekülasyon ve manipülasyon yapılsın ve bundan da birileri rantını devşirsin amacıyla yapılan dilekler olarak görüyorum. Hani biz söz vardır, 'aç tavuk kendini mısır ambarında görür' diye " dedi.

27.02.2015Ekonomi
Merkezden aşırı oynaklık açıklaması

Merkez'den 'aşırı oynaklık' açıklaması

Merkez Bankası doların 2.5270 ile tarihi rekorunu kırmasının ardından bir açıklama yaptı. Banka günlük döviz satım ihalelerinde değişikliğe gitti. Merkez 40 milyon dolar olarak gerçekleştirdiği döviz satım ihalesini bugün 60 milyon dolara çıkardı.

27.02.2015Ekonomi
İndir dedikçe çıkıyor

'İndir dedikçe çıkıyor'

Türk ekonomisi önemli günler yaşıyor. Merkez Bankası tartışmalarının odağında bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün “Vatanı satmak yüksek faizle kötü yönetimle emeği heba etmekle olur” diye konuştu. Erdoğan’ın bu açıklamalarından önce Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı görevinin başında olduğunu belirterek, "Kamu görevi verildiği sürece yapılır ve en iyi şekilde yapılır. Sağlığımız elverdiği şekilde bu görevin gereklerini yerine getirmeye devam edeceğiz" dedi. Hürriyet Dünyası yazarı Uğur Gürses ise gelişmeleri yorumladı.

27.02.2015Ekonomi
Başçı görev süresini...

'Başçı görev süresini...'

Türk ekonomisi önemli günler yaşıyor. Merkez Bankası tartışmalarının odağında bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün “Vatanı satmak yüksek faizle kötü yönetimle emeği heba etmekle olur” diye konuştu. Erdoğan’ın bu açıklamalarından önce Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı görevinin başında olduğunu belirterek, "Kamu görevi verildiği sürece yapılır ve en iyi şekilde yapılır. Sağlığımız elverdiği şekilde bu görevin gereklerini yerine getirmeye devam edeceğiz" dedi. Hürriyet Dünyası yazarı Uğur Gürses ise gelişmeleri yorumladı.

27.02.2015Ekonomi
Erdem Başçı: Kamu görevi en iyi şekilde yapılır

Erdem Başçı: Kamu görevi en iyi şekilde yapılır

TCMB Başkanı Erdem Başçı, görevinin başında olduğunu, kamu görevi verildiği ve sağlığı elverdiği sürece görevini en iyi şekilde yapacağını söyledi.

27.02.2015Ekonomi
Türkiyede gündem 24 Şubat

Türkiye'de gündem 24 Şubat

Merkez Bankası'nın faiz kararından beri Ankara ve piyasalar bir hareketlilik içinde. Dolar bugün 2.5240 ile yeni rekorunu kırdı. Merkez Bankası ise Başkan Erdem Başçı'nın görevine devam edeceğini bildirdi.

27.02.2015Ekonomi

Yazar Sonuçları

5 hamle, sıfır sonuç; girdap büyüyor

TL faizlerini indirmesi yönünde baskı altına alınan Merkez Bankası, geçen yıl faizleri 5 puan artırdığı bir döviz kuru sepeti seviyesi ile karşı karşıya gelince, döviz piyasası ile ilgili kararları ardı ardına açıklıyor. İşin doğrusu; TL likiditesini sıkılaştırmadan bu adımlar alevlere bir bardak su dökmek demek.

10.03.2015

Davutoğlu’nun New York bilançosu

Evet doğru, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun New York’ta finans çevreleriyle yaptığı toplantılara geniş bir katılım vardı. Üçe böldüler. Goldman Sachs’teki buluşmaya kurumsal finansman ve özel sermaye fonu temsilcileri katıldı.

7.03.2015

Dolar ve TL, “ekonomide enfeksiyon” ve “siyasi virüs”...

Cumhurbaşkanı sıfatını kazandıktan sonra, Türkiye’nin her alanda yokuş aşağı inişinin başını çeken, on yılı aşkın süredir kendi iktidarının en güçlü yönünü de bozmaya kararlı gözüküyor: Ekonomi...

6.03.2015

Türkiye’yi uçurmak

BAŞKANLIK sistemi Türkiye’yi uçurur mu? Geçmişteki darbeler ve ekonomik krizler gibi sorunlar parlamenter sistem yüzünden mi oldu?

5.03.2015

Kur, enflasyon ve kolları bağlanan Merkez Bankası

Dün açıklanan tüketici fiyatları artışı yıllık enflasyonu yukarı çekerken, çekirdek enflasyon düşüş gösterdi. Buradan Merkez Bankası’nın faizde ne yapabileceğinin ip uçları çıkıyor aslında.

3.03.2015

Kur da durmaz yatırım da yapılmaz

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’yı kamuoyu önünde, ağır dille suçlamaya devam ediyor.

3.03.2015

Türk Lirası nasıl kurtulur?

Merkez Bankası’nın üzerindeki faiz baskısı ve ağır eleştiriler Türk Lirası’nın dolar karşısındaki değerini düşürüyor.

3.03.2015

‘Yok ya, çok mu komik’

BAŞLANGIÇTA amacı üç-beş sayfalık bir makale yazmak, ama yazmaya başlayınca ortaya 1950 sayfalık bir kitap çıkıyor.

28.02.2015

Başçı ve Babacan’ı kurtarın

CUMHURBAŞKANI Tayyip Erdoğan’ın Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’ya dönük baskıları artık doruğa ulaştı.

27.02.2015

Üç kişi

REUTERS ajansı dün önemli bir haber geçti; TL’nin döviz karşısında nasıl değer kaybettiğini gösteriyor.

27.02.2015

Başçı bıraksın isteniyor

‘FAİZİ indir’ baskısıyla ortaya çıkan döviz kuru artışı, Rusya’nın doğalgaz fiyatında yaptığı yüzde 10’luk indirimin içeride halka yansımasına engel oldu; hane halkına gelen faturaların şimdilik en belirgini bu.

27.02.2015