MENÜ

Doçentlik

Doçentlik ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Doçentlik haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 761 Doçentlik haberi bulunmuştur.

Doçentlik Haberleri

Doçentlik başvuruları için son gün 30 Nisan

Doçentlik başvuruları için son gün 30 Nisan  

‘Yardımcı doçentlik’ yerine getirilen ‘doktor öğretim üyesi’ kadrosu sonrasında, ilk doçentlik başvuru dönemi, 30 Nisan’da sona erecek. Doçentlik başvuruları öncelikle Doçentlik Bilgi Sistemi (DBS) üzerinden elektronik olarak yapılacak, sonrasında başvuru dilekçesi ve eklerinden oluşan başvuru dosyası Üniversitelerarası Kurul’a posta veya kargo yoluyla ya da elden teslim edilecek. 

24.4.2018Eğitim
Yeni doçentlik yönetmeliği tartışması...Komisyonun tüm üyelerini ÜAK Başkanı seçmemeli

Yeni doçentlik yönetmeliği tartışması...Komisyonun tüm üyelerini ÜAK Başkanı seçmemeli

‘Doçentlik Yönetmeliği’ 16 Nisan’da Resmi Gazete’de yayınlandı. Ancak akademisyenler bazı düzenlemelerden endişeli. Bunların başında Üniversitelerarası Kurul (ÜAK) başkanının tüm üyelerini belirleyeceği yeni kurulan ‘Doçentlik Komisyonu’ geliyor. Akademisyenler ayrıca ÜAK’ın başvurularda aday bilgilerini kontrol edeceği yeni oluşturulan veri tabanlarının da dikkatle takip edilmesi gerektiğini söylüyor. Bilim insanları, ÜAK bünyesinde kurulacak üç ‘Bilimsel Araştırma ve Yayın Etiği Komisyonu’nun yoğun iş yükü nedeniyle yetersiz kalabileceği görüşünde.

16.4.2018Eğitim
Doçentlik Yönetmeliği yayınlandı... Adayların durumları veri tabanında kontrol edilecek

Doçentlik Yönetmeliği yayınlandı... Adayların durumları veri tabanında kontrol edilecek

‘Doçentlik Yönetmeliği’ Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre, doçentlik değerlendirmesi, Üniversitelerarası Kurul’un (ÜAK) görüşü üzerine Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından belirlenen bilim veya sanat alanlarında, adayın akademik yayın ve çalışmalarının incelenmesiyle yapılacak. Başvurular için ÜAK bünyesinde ‘Doçentlik Komisyonu’ kurulacak, adayların durumlarıysa veri tabanında kontrol edilecek. 15 Nisan’da başlayan 2018 nisan dönemi doçentlik başvuruları 30 Nisan’da sona eriyor.

15.4.2018Eğitim
Doçentlik başvurularının usul ve esasları belirlendi

Doçentlik başvurularının usul ve esasları belirlendi

Doçentlik değerlendirmesine ilişkin usul ve esasları belirleyen "Doçentlik Yönetmeliği" Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

15.4.2018Gündem
Doçentlik başvuruları başladı

Doçentlik başvuruları başladı

‘Yardımcı doçentlik’ yerine getirilen ‘doktor öğretim üyesi’ kadrosu sonrasında, ilk doçentlik başvuru dönemi 15 Nisan’da başladı. Adaylar, 30 Nisan’a kadar başvurularını yapabilecek.

13.4.2018Eğitim
YÖKDİL sınav sonuçları açıklandı 2018 YÖKDİL sınav sonucu sorgulama

YÖKDİL sınav sonuçları açıklandı! 2018 YÖKDİL sınav sonucu sorgulama

17 Mart 2018 tarihinde yapılan Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil (YÖKDİL) Sınavı'nın sonuçları Anadolu Üniversitesi tarafından açıklandı. YÖKDİL sınav sonuçlarının erişime açılmasının ardından adaylar sınav sonuçlarını nasıl ve nereden öğrenebileceklerini araştırmaya başladı. Öğrenciler büyük bir heyecanla Anadolu Üniversitesi'nin açıkladığı sonuçları görmek istiyor. Peki, YÖKDİL sonuçları nereden öğrenilir? 2018 YÖKDİL sınav sonuçları nasıl sorgulanır?

6.4.2018Gündem
YÖKDİL sonuçları için geri sayım başladı... Sonuçlar ne zaman açıklanacak

YÖKDİL sonuçları için geri sayım başladı... Sonuçlar ne zaman açıklanacak?

YÖKDİL sınav sonuçlarının günler geçmesine rağmen açıklanmaması sosyal medyaya da konu oldu. 17 Mart'ta gerçekleşen YÖKDİL sonuçlarıyla ilgili Anadolu Üniversitesi'nden bir duyuru bekleyen adaylar, Twitter üzerinden yetkililere sesini duyurmaya çalışıyor. Peki YÖKDİL sonuçları ne zaman açıklanacak, tarih belli oldu mu? İ

5.4.2018Gündem
ÜAK açıkladı: Doçentlik başvuruları ne zaman

ÜAK açıkladı: Doçentlik başvuruları ne zaman?

ÜAK, 'yardımcı doçentlik' yerine 'doktor öğretim üyesi' kadrosu getirilmesinin ardından, doçentlik kadrosu alabilmek için yapılacak başvuru süreciyle ilgili yeni bilgiler paylaştı. ÜAK’ın internet sitesinde yer alan açıklamaya göre, 2018 yılı ilk başvuru dönemi 15-30 Nisan olarak belirlendi. Ayrıca 6 Mart 2018 itibariyle doçentlik başvurusu olan ve eser inceleme aşamasından başarılı bulunan adaylara, 683 sayılı KHK’nın ilgili hükmü gereğince kontroller yapılarak hazırlanan ‘Doçentlik Belgeleri’ veriliyor. 2017 Aralık dönemi adaylarının ise asgari başvuru şartlarını taşıyıp taşımadıkları incelendi, jüri atamalarının bu ay yapılması planlanıyor.

3.4.2018Eğitim
Doçentlik sınavlarında ‘eser incelemesi’ uyarısı

Doçentlik sınavlarında ‘eser incelemesi’ uyarısı

Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) Başkanı Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar, sadece eser incelemesiyle doçent unvanı verilmesi ve kadro ataması yapılmasının, Türk yükseköğretiminin kalite ve performansının geliştirilmesi hedefine çok fazla destekleyici katkısı olmayacağını söyledi.

3.4.2018Eğitim
YÖKDİLde son durum | YÖKDİL sonuçları ne zaman açıklanacak

YÖKDİL'de son durum | YÖKDİL sonuçları ne zaman açıklanacak?

YÖKDİL sınav sonuçları için araştırmalar devam ediyor. Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK) tarafından, sorularının yüzde 10'u erişime açılan YÖKDİL sınavının tamamının erişime açılması için yapılan başvuru adayın lehine sonuçlandırıldı. YÖKDİL sorularının tamamına ulaşan adayların gözü kulağı şimdi sonuç duyurusunda. Peki YÖKDİL sonuçları ne zaman açıklanacak?

2.4.2018Gündem
Ölçme değerlendirmede değişim zamanı

Ölçme değerlendirmede değişim zamanı

Birçok ülke bilimsel araştırma bulgularına dayanarak eğitim sistemlerini geliştirmek, sorunları çözmek, modeller geliştirerek yenilikçi eğitim anlayışlarını dünyaya yaymak istiyor. Ülkeler bu hedeflere ne derece ulaştığını anlayabilmek için bilimsel bir “ölçme ve değerlendirme” anlayışına ihtiyaç duyuyor.

2.4.2018Eğitim
Necmettin Erbakan Üniversitesi akademik personel alımı | Necmettin Erbakan Üniversitesi 20 akademik personel alacak

Necmettin Erbakan Üniversitesi akademik personel alımı | Necmettin Erbakan Üniversitesi 20 akademik personel alacak

Necmettin Erbakan Üniversitesi yayımladığı ilanla akademik personel alımı yapacağını açıkladı. Profesör, Doçent ve ‪Doktor Öğretim Üyesi alımı yapacak olan Necmettin Erbakan Üniversitesi, çeşitli bölüm ve fakültelerde toplamda 20 akademik personel alımı gerçekleştirecek. Peki, Necmettin Erbakan Üniversitesi akademik personel ilanı için başvuru şartları neler? Başvurular nasıl ve nereden yapılacak? İlan için başvuruların son günü ne zaman?

29.3.2018Gündem
2018 YÖKDİL sınav sonuçları ne zaman açıklanacak YÖKDİL sınav soruları yayımlandı

2018 YÖKDİL sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? YÖKDİL sınav soruları yayımlandı!

Yükseköğretim Yabancı Dil (YÖKDİL) sınav sorularının tamamı KDK'ye yapılan başvuru ardından erişime. Daha önce yüzde 10'u erişime açılan YÖKDİL sınavının tamamının erişime açılması ardından adaylar, sonuçlara ilişkin daha net öngörülerde bulunabiliyor. Peki YÖKDİL sonuçları ne zaman açıklanacak?

28.3.2018Gündem
YÖKDİL sonuçları ne zaman açıklanacak 2018 YÖKDİL sınav sonuçları belli oldu mu

YÖKDİL sonuçları ne zaman açıklanacak? 2018 YÖKDİL sınav sonuçları belli oldu mu?

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı koordinasyonunda Anadolu Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi işbirliği ile düzenlenen YÖKDİL sınav sonuçları adaylar tarafından merak ediliyor. YÖKDİL sınavının sonucunu merak eden adaylar sık sık duyuru sayfasını ziyaret ederek son durumu takip ediyor. Peki, YÖKDİL sınav sonuçları ne zaman belli olacak? YÖKDİL sonuçları ne zaman açıklanacak?

23.3.2018Gündem
YÖKDİL soruları ve cevapları yayımlandı Peki YÖKDİL sonuçları hangi tarihte açıklanır

YÖKDİL soruları ve cevapları yayımlandı! Peki YÖKDİL sonuçları hangi tarihte açıklanır?

YÖKDİL soruları ve cevapları adayların erişimine açıldı. 17 Mart tarihinde Türkiye'nin belirli merkezlerinde yapılan sınavın ardından soru ve cevap kitapçıklarını yayımlayan YÖKDİL, itirazları ise 19-23 Mart tarihleri arasında alacak. Peki, YÖKDİL soruları ve cevapları nereden görüntülenebilecek? İşte, sınav soruları ve cevapları hakkında merak edilen detaylar

19.3.2018Gündem
Okul öncesi eğitimde doğru bilinen 10 yanlış

Okul öncesi eğitimde doğru bilinen 10 yanlış

Okul öncesi yıllar olarak adlandırdığımız 0-6 yaş arası, çocuğun kişiliğinin yüzde 70’inin geliştiği ve yaratıcılığının yeşerdiği en kritik dönem olarak tanımlanabilir. Başta ebeveynler olmak üzere çocuğun eğitiminde rol alan tüm yetişkinlerin bu dönemde çocuklara karşı sözel ya da sözel olmayan davranış ve uygulamaları çocukların yaratıcılıklarını olumlu ya da olumsuz yönde etkiliyor.

19.3.2018Eğitim
YÖKDİL soruları ve cevapları yayımlandı mı Sonuçlar ne zaman açıklanır

YÖKDİL soruları ve cevapları yayımlandı mı? Sonuçlar ne zaman açıklanır?

YÖKDİL sınavının tamamlanması ardından gözler sorular ve cevaplara çevrildi. Geride bıraktığımız cumartesi günü gerçekleşen YÖKDİL sınavında fen bilimleri, sağlık bilimleri ve sosyal bilimler alanlarında; Almanca, Arapça, Fransızca ve İngilizce dillerinde yaoıldı. Sonuçlar öncesinde alacakları puanı öngörmek isteyen adaylar, 'YÖKDİL soruları ve cevapları yayımlandı mı? Sonuçlar ne zaman açıklanır?' gibi sorulara yanıt arıyor.

17.3.2018Eğitim
YÖKDİL sınavı kaçta bitecek Sınav kaç dakika

YÖKDİL sınavı kaçta bitecek? Sınav kaç dakika?

YÖKDİL sınavının başlaması ardından farklı sorular gündeme geldi. Hem sınav giren adaylar hem de yakınları ‘YÖKDİL sınavı kaçta bitecek? Sınav kaç dakika sürecek?’ sorularına yanıt arıyor. İşte toplamda 80 sorudan oluşan YÖKDİL sınavıyla ilgili bilgiler!

17.3.2018Gündem
Trakya Üniversitesi akademik personel alımı | Trakya Üniversitesi 23 akademik personel alıyor

Trakya Üniversitesi akademik personel alımı | Trakya Üniversitesi 23 akademik personel alıyor

Trakya Üniversitesi yayımladığı ilanla akademik personel alımı yapacağını açıkladı. Profesör, Doçent ve ‪Doktor Öğretim Üyesi alımı yapacak olan Trakya Üniversitesi, çeşitli bölümlerde toplamda 23 akademik personel istihdam edecek. Peki Trakya Üniversitesi akademik personel ilanı için başvuru şartları neler? Başvurular ne zaman bitecek?

13.3.2018Gündem
Osmangazi Üniversitesi akademik personel alımı | Osmangazi Üniversitesi 15 akademik personel alıyor

Osmangazi Üniversitesi akademik personel alımı | Osmangazi Üniversitesi 15 akademik personel alıyor

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi yayımladığı ilanla akademik personel alımı yapacağını açıkladı. Profesör, Doçent ve ‪Doktor Öğretim Üyesi alımı yapacak olan Osmangazi Üniversitesi, çeşitli bölümlerde toplamda 15 akademik personel istihdam edecek. Peki Osmangazi Üniversitesi akademik personel ilanı için başvuru şartları neler? Başvurular ne zaman bitecek?

13.3.2018Gündem
Yıllarını yardımcı doçentliğe adayan akademisyenler: Dil bilmeyenler profesör oluyor, bizim suçumuz ne

Yıllarını yardımcı doçentliğe adayan akademisyenler: Dil bilmeyenler profesör oluyor, bizim suçumuz ne?

Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren yardımcı doçentliğin kaldırılarak yerine ‘doktor öğretim üyesi’ kadrosunu getiren düzenlemeyi, üniversitelerde 29 yılı bulan sürelerle 'yardımcı doçent' olarak çalışan, doçentliğe geçemeyen akademisyenlerle konuştuk. Özellikle yabancı dil sınavı nedeniyle mağdur olduklarını anlatan öğretim üyeleri arasında ‘uygulamaların keyfiliği’nden yakınıp şikayetçi olan da var, “Yeterince İngilizce bilmeyenler profesör oldu” diyen de.

13.3.2018Eğitim
10 soruda doçentlik uygulaması

10 soruda doçentlik uygulaması

Doktoradan sonra, doçentlikten önce zorunlu bir kademe olarak kabul edilen yardımcı doçentliğin (yrd.doç) kaldırılmasına yönelik kanun, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre, yardımcı doçentlik kaldırılıp, yerine ‘doktor öğretim üyesi’ kadrosu getirildi. Öğretim üyeleri ‘doktor’, ‘doçent’ ve ‘profesör’ olarak tanımlanacak. Kanunla ilgili en fazla eleştiri de 65 olan yabancı dil puanının en az 55 olarak belirlenmesineydi.

8.3.2018Eğitim
Doktor öğretim üyeliği artık hayatımızda... Siz ne düşünüyorsunuz

Doktor öğretim üyeliği artık hayatımızda... Siz ne düşünüyorsunuz?

Türkiye’de yardımcı doçentlik tarihin tozlu raflarında yerini aldı. 6 Mart’ta ilgili kanunun da yayınlanmasıyla artık üniversitelerde doktor öğretim üyesi kadroları yer alacak. Hürriyet Eğitim, takipçilerine soruyor: Bu düzenlemeyi nasıl değerlendiriyorsunuz?

8.3.2018Eğitim
Doçentlik başvurusu incelenenler ne yapacak

Doçentlik başvurusu incelenenler ne yapacak?

Yardımcı doçentliğin kaldırılıp, ‘doktor öğretim üyesi’ kadrosunun getirileceğinin duyurulmasından beri, şu anda inceleme aşamasında olan başvurularla ilgili durum merak konusuydu. ÜAK’tan yapılan açıklamayla, bu adayların izleyeceği yol da belli oldu.

6.3.2018Eğitim
Resmi Gazete’de yayımlandı…‘Doktor öğretim üyesi kadrosu’ geldi

Resmi Gazete’de yayımlandı…‘Doktor öğretim üyesi kadrosu’ geldi

Yükseköğretim Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun, Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre, ‘yardımcı doçentlik’ kadrosu yerine ‘doktor öğretim üyesi’ kadrosu getirildi. Öğretim üyeleri profesör, doçent ve doktor öğretim üyesinden oluşacak.

6.3.2018Eğitim
Erdoğan onayladı Yardımcı doçent dönemi sona erdi

Erdoğan onayladı! 'Yardımcı doçent' dönemi sona erdi

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından onaylanan kanuna göre yardımcı doçentlik kadrosu yerine doktor öğretim üyesi kadrosu geldi. Öğretim elemanları, yükseköğretim kurumlarında görevli öğretim üyeleri öğretim görevlileri ve araştırma görevlilerinden; öğretim üyeleri ise profesör, doçent ve doktor öğretim üyesinden oluşacak.

6.3.2018Gündem
Sahte profesör bu kez yandı

Sahte profesör bu kez yandı!

Bursa'da, 'profesörlük' unvanını kullanarak kekemelik ve konuşma bozukluğu tedavi merkezi açan ve bir hastasının ihbarı üzerine gözaltına alınan, ancak çıkarıldığı mahkemece serbest bırakılan Emre Nuri Korkut, savcılığın itirazı üzerine yeniden gözaltına alındı. Korkut, çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

27.2.2018Gündem
Savcılık itiraz etti, sahte profesör yeniden gözaltına alınıp, tutuklandı

Savcılık itiraz etti, sahte profesör yeniden gözaltına alınıp, tutuklandı

Savcılık itiraz etti, sahte profesör yeniden gözaltına alınıp, tutuklandı

27.2.2018Merkez
Necmettin Erbakan ölüm yıl dönümünde unutulmadı - Necmettin Erbakanın hayatı

Necmettin Erbakan ölüm yıl dönümünde unutulmadı - Necmettin Erbakan'ın hayatı

Türk mühendis, akademisyen ve siyasetçi Necmettin Erbakan ölüm yıl dönümünde unutulmadı. Yaşadığı uzun dönemli rahatsızlıkların sonucunda, 27 Şubat 2011 tarihinde hayatını kaybeden Necmettin Erbakan, 7. ölüm yıl dönümünde anılıyor. İşte Necmettin Erbakan'ın hayatı!

27.2.2018Gündem
‘Doktor öğretim üyesi’ kadrosu kanunlaştı

‘Doktor öğretim üyesi’ kadrosu kanunlaştı

‘Yardımcı doçentlik’ kadrosu yerine ‘doktor öğretim üyesi’ kadrosunun ihdas edilmesini öngören, Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilerek kanunlaştı.

23.2.2018Eğitim
Milletvekilinden öneri: Trafik öğretmenliği branşı açılsın

Milletvekilinden öneri: Trafik öğretmenliği branşı açılsın

AK Parti Erzurum Milletvekili Mustafa Ilıcalı, trafik öğretmenliği branşının açılmasını önerdi.

23.2.2018Eğitim
Sınav bekleyen doçent olacak

Sınav bekleyen doçent olacak

YARDIMCI doçentliği kaldırarak, yerine ‘doktor öğretim üyesi’ kadrosunu getiren yasa teklifinin görüşmelerinde, doçentlik için sözlü sınav aşamasında bekleyen akademisyenlerin durumu tartışma konusu oldu.

22.2.2018Eğitim
Bakan son noktayı koydu...Sınav için bekleyen o akademisyenlerin tamamı doçent olacak

Bakan son noktayı koydu...Sınav için bekleyen o akademisyenlerin tamamı doçent olacak

DOÇENT olabilmek için sözlü sınava girmeyi bekleyen akademisyenleri yakından ilgilendiren açıklamayı Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz yaptı. Yılmaz, Meclis’te görüşmeleri süren yasa teklifine göre, bilimsel yayın kriterini yerine getirmek koşuluyla bu akademisyenlerin tamamının doçent olacağını söyledi.

22.2.2018Eğitim
Bakan Yılmaz: 500 engelli öğretmen alınacak

Bakan Yılmaz: 500 engelli öğretmen alınacak

‘Doktor öğretim üyesi’ kanun teklifinin görüşmeleri sırasında Meclis’te milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, bakanlık tarafından 500, valiliklerce de 3 bin civarında öğretmenin açığa alındığını söyledi. Bakan Yılmaz ayrıca, 500 engelli öğretmen alımı için duyuru yapılacağını da açıkladı.

22.2.2018Eğitim
İnternet yayınlarına RTÜK denetimi komisyondan geçti

İnternet yayınlarına RTÜK denetimi komisyondan geçti

İNTERNET yayınlarına Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) denetimi getiren düzenleme, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi.

21.2.2018Ekonomi
O madde Meclisten geçti: Yardımcı doçentlik kalktı

O madde Meclis'ten geçti: Yardımcı doçentlik kalktı

35 bin 995 yardımcı doçenti yakından ilgilendiren ünvan değişikliğine ilişkin düzenleme yasalaştı. Meclis Genel Kurulu’nda görüşmeleri süren yasa teklifinin, “yardımcı doçentlik” yerine “doktor öğretim üyesi” kadrosunu getiren birinci maddesi kabul edildi. Bu değişiklik, teklifin tümünün görüşülüp yasalaşmasının ardından yürürlüğe girecek.

21.2.2018Gündem
‘Doktor öğretim görevlisi’ teklifi TBMM Genel Kurulu’nda

‘Doktor öğretim görevlisi’ teklifi TBMM Genel Kurulu’nda

‘Yardımcı doçentlik’ yerine ‘doktor öğretim görevlisi’ kadrosunun getirilmesini öngören kanun teklifinin görüşmelerine TBMM Genel Kurulu’nda başlandı.

21.2.2018Eğitim
Lise mezunu sahte profesöre gözaltı

Lise mezunu sahte profesöre gözaltı

Bursa'da, 'profesörlük' unvanını kullanarak kekemelik ve konuşma bozukluğu tedavi merkezi açan Emre Nuri K., bir hastasının ihbarı üzerine polis ekiplerince iş yerine düzenlenen operasyonda gözaltına alındı. Emre Nuri K.'nin lise mezunu, diplomaların da sahte olduğu belirlendi.

20.2.2018Merkez
Ne öğrendiysem, Türkiye’de öğrendim

Ne öğrendiysem, Türkiye’de öğrendim

Diş hekimliği alanında dünyanın en önemli organizasyonu olarak bilinen Uluslararası Diş Araştırmaları Birliğince (IADR) kendi alanında ‘Yılın En Seçkin Bilim İnsanı’ seçilen İsviçre’nin Zürih Üniversitesi Diş Hekimliği Malzemeleri Bölümü Başkanı Prof. Dr. Mutlu Özcan, “Ne öğrendiysem Türkiye’de öğrendim” dedi.

17.2.2018Dünya
Efsane doktora Cerrahpaşada veda...

Efsane doktora Cerrahpaşa'da veda...

Türkiye'nin en önemli cildiye uzmanlarından 'Kolsuz Agop' olarak tanınan Prof. Dr. Agop Kotoğyan için İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde tören düzenlendi. Torunları tabuta sarılarak uzun süre gözyaşı döktü, 'Kolsuz Agop'un emekli olduğu 2004'te annesinin duygularını dile getirmek için yazdığı ve okunan bmektup, bugünkü törende de okundu. ''Oğlum sana yeterince yardım edemedik. Ben ve baban, hep üzüldük buna. Ciğerim Agop! Çok çalıştın çok yoruldun'' satırlarının yer aldığı mektup herkesi duygulandırdı.

16.2.2018Gündem
YÖKDİL başvuruları için son gün ne zaman 2018 YÖKDİL sınavı başvuru ücreti ne kadar

YÖKDİL başvuruları için son gün ne zaman? 2018 YÖKDİL sınavı başvuru ücreti ne kadar?

YÖKDİL başvuruları için son günün ne zaman olacağı yüzlerce kişi tarafından araştırılan konular arasında yer almaya başladı. YÖKDİL sınav başvurularının başlamasının ardından, akademik kariyerlerini geliştirmek isteyen bir çok vatandaş tarafından yoğun ilgi gördü. Öte yandan YÖKDİL sınav ücreti de merak ediliyordu. Peki, YÖKDİL başvuruları için son gün ne zaman? 2018 YÖKDİL sınavı başvuru ücreti ne kadar?

14.2.2018Eğitim
Kolsuz Agopu kaybettik

'Kolsuz Agop'u kaybettik

Çocuk yaşta kaybettiği kolu nedeniyle “Kolsuz Agop” olarak bilinen cilt ve zührevi hastalıklar uzmanı Prof. Dr. Agop Kotoğyan, karaciğer kanserinden vefat etti. Dünyaya geldiği Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde yaşama veda eden Kotoğyan, cuma günü toprağa verilecek.

13.2.2018Gündem
Dr. Agop Kotoğyan hayatını kaybetti - İşte efsane doktor Kolsuz Agopun hayatı

Dr. Agop Kotoğyan hayatını kaybetti - İşte efsane doktor Kolsuz Agop'un hayatı

'Kolsuz Agop' olarak tanınan ünlü dermatoloji doktoru Profesör Agop Kotoğyan hayatını kaybetti. Türkiye'nin yetiştirdiği en önemli cilt uzmanlarından Agop Kotoğyan, bir çok ülkenin üniversitesinden teklif almasına rağmen Türkiye'de yaşamına devam etti. 'Neden gitmedin' dendiğinde 'Kolsuz Agop' şu yanıtı vermişti: '' Bir ülkeyi sevmek demek, bu topraklarda geçirdiğin güzel ve iyi günleri sevmek demek değildir. İyi günde ve kötü günde burada olmak, vatanın yanında kalmak demektir yurt sevgisi.''

13.2.2018Gündem
‘Doktor öğretim görevlisi’ komisyondan geçti

‘Doktor öğretim görevlisi’ komisyondan geçti

‘Yardımcı doçentlik’ yerine ‘doktor öğretim görevlisi’ kadrosunu öngören kanun teklifi, TBMM Milli Eğitim Kültür Gençlik ve Spor Komisyonu'nda kabul edildi. Buna göre, Üniversitelerarası Kurul (ÜAK) bünyesinde Yönetim Kurulu oluşturulacak. Yönetim Kurulu, ÜAK Başkanı ile fen ve mühendislik, sağlık ve sosyal bilimler alanlarından üçer, güzel sanatlar alanından bir olmak üzere 11 üyeden oluşacak.

8.2.2018Eğitim
YÖKDİL sınav başvuru işlemi Anadolu Üniversitesinde Sınav ücreti ne kadar

YÖKDİL sınav başvuru işlemi Anadolu Üniversitesi'nde! Sınav ücreti ne kadar?

YÖKDİL sınav başvurusu Anadolu Üniversitesi üzerinden alınmaya devam ediliyor. Bu yıl mart ayı içerisinde gerçekleştirilecek olan YÖKDİL sınav başvurusu, akademik anlamda dil yeteneğini teyit etmek isteyen vatandaşlar için önem arz ediyor. Peki, YÖKDİL sınav başvurusu nasıl yapılacak? İşte, sınav hakkında merak edilen detaylar ve daha fazlasına dair bazı bilgiler

7.2.2018Eğitim
AK Partinin teklifine Acun Ilıcalının AK Partili amcasından itiraz geldi...

AK Parti'nin teklifine Acun Ilıcalı'nın AK Partili amcasından itiraz geldi...

 AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş’ın yardımcı doçentliğin kaldırılmasını öngören teklifinin, TBMM Milli Eğitim Kültür Gençlik ve Spor Komisyonu’nda görüşmeleri başladı. Görüşmelere AK Parti Erzurum Milletvekili Mustafa Ilıcalı’nın itirazı damga vurdu. Üye olmadığı halde komisyon toplantısına katılan Ilıcalı, “Doçentlikte sözlü sınavı kaldırırsak, kaliteyi çok düşürmüş oluruz” dedi.

7.2.2018Gündem
Yardımcı doçentlik kalkıyor

Yardımcı doçentlik kalkıyor

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş'ın yardımcı doçentliğin kaldırılmasını öngören teklifinin, TBMM Milli Eğitim Kültür Gençlik ve Spor Komisyonu'nda görüşmelerine başlandı.

7.2.2018Eğitim

Yazar Sonuçları

Gazi'nin bölünmesi öğrenciye mi hastaya mı yararlı olacaktır

GAZİ, İstanbul ve İnönü üniversitelerinin adının değiştirilmesini bir sene önce köşemizden duyurduğunu hatırlatan Prof. Dr. Münci Yağcı, “YÖK seçim kargaşasında bu tasarıyı TBMM’ye gönderdi. Neden ‘bölünme’ ve ‘isim değiştirme’” diye soruyor.

24.4.2018

Sen benim kim olduğumu biliyor musun kardeşim!

Araştırma yapılmış memlekette, en itibarlı 20 meslek sıralanmış. İtibar derken, paraya pula, çalışma şartlarına, yaşanan zorluklara bakmıyor bizim insanımız her halde!

27.3.2018

Bilim, akademik kriterler zayıflatılarak ileri götürülebilir mi?

BAZI akademik unvanların kazanılmasına ilişkin önkoşulların değiştirilmesini öngören yasa teklifi TBMM’den, ne yazık ki, hem akademik çevrelerde hem de kamuoyunda yeterince tartışılmadan geçiyor.

22.2.2018