MENÜ

Biyografi

Biyografi ile ilgili tüm haberleri, son dakika Biyografi haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Biyografi haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 1.447 Biyografi haberi bulunmuştur.

Biyografi Haberleri

Flaş Totti detayı Cengiz Ünder...

Flaş Totti detayı! Cengiz Ünder...

Kariyerini 40 yaşında noktalayan ve 42'nci yaş gününde bir otobiyografi kitabını piyasaya süren Roma'nın efsanevi kaptanı Francesco Totti ile ondan bayrağı devralan Daniele De Rossi arasında gülüşmelere neden olan, Cengiz Ünder üzerine bir diyalog yaşandı.

29.09.2018Futbol
Kendimi öldürmeyi bile düşündüm

Kendimi öldürmeyi bile düşündüm

Dünyanın en çok kazanan modeli özel hayatıyla ilgili sırlarını ortaya döktü.

28.09.2018Keyif
‘Sanat için aşk için yaşadım ben’

‘Sanat için aşk için yaşadım ben’

20’inci yüzyılın en önemli opera sanatçılarından olarak kabul edilen ‘La diva Turca’ Leyla Gencer, aramızdan ayrılışının 10’uncu yıldönümünde bir dizi özel etkinlikle anılıyor. ‘Leyla Gencer: Primadonna ve Yalnızlık’ sergisi Borusan Müzik Evi’nde açılırken , İKSV, Borusan Sanat ve La Scala Tiyatrosu Akademisi tarafından düzenlen 9. Leyla Gencer Şan Yarışması’nın final serisi de 23-28 Eylül’de gerçekleştirilecek. Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkacak Leyla Gencer biyografisi de sanatçının doğum günü olan 10 Ekim’de okurlarla buluşacak.

13.09.2018Kitap Sanat
İşte hiç bilmediğiniz yönleriyle Atatürk

İşte hiç bilmediğiniz yönleriyle Atatürk

Latife Hanım ve Halide Edib biyografilerinin yazarı İpek Çalışlar, bu kez Mustafa Kemal Atatürk’ün izinden gidip, hayatını kaleme aldı. Çalışlar, “Mustafa Kemal Atatürk: Mücadelesi ve Özel Hayatı’nda onun bilinmeyen çocukluğuna, iç dünyasına uzanıyor, vatan için verdiği mücadeleyi ele alıyor. Bu kitapta doğduğu evden, zengin mi fakir mi olduğuna, aşklarından Kürt meselesine bakışına pek çok iddiaya da cevap bulacaksınız.

8.09.2018Gündem
‘Rüzgârda savrulup yağmurda ıslananlar...’

‘Rüzgârda savrulup yağmurda ıslananlar...’

1960’lı yıllarda Thames Nehri üzerindeki bir mavnada yaşayan Penelope Fitzgerald, bu deneyimlerinden yararlanarak kaleme aldığı ‘Salapurya Mahallesi’nde tekne insanlarının hayatlarından bir kesit sunuyor... 1979’da Booker Ödülü’ne değer bulunan roman, yazarın hem kariyerinde hem kaderinde önemli bir rol oynamıştı.

6.09.2018Kitap Sanat
Yâr bana bir eğlence...

Yâr bana bir eğlence...

Nursel Erdoğan yeni kitabı ‘Karagözüm İki Gözüm’ ile geleneksel eğlence kültürümüzün en önemli karakterlerinden Hacivat ve Karagöz’ü yeniden gün yüzüne çıkarıyor. Sürprizlerle dolu, sürükleyici bir hikâye.

6.09.2018Kitap Sanat
Marco Polo Marco Polo

Marco Polo Marco Polo

Alfa Yayınları, seyyah Marco Polo’nun 13. yüzyılda yaptığı yolculuklarının yer aldığı ‘Seyahatname’yi yayımlarken, İş Bankası, Laurence Bergreen’in Marco Polo biyografisini çıkardı. Böylelikle okur iki kitabı aynı anda okuyarak hem Polo hem de eseri üzerinde daha derinlikli okuma yapma şansına kavuştu.

30.08.2018Kitap Sanat
Tolstoy’un çok acıklı son yılı

Tolstoy’un çok acıklı son yılı

Anna Karenina, Savaş ve Barış gibi başyapıtların yazarı Lev Nikolayeviç Tolstoy ölümünden bir yıl önce nasıl bir hayat yaşadı? Yasnava Polyana’dan yola çıktığında bavulunda hangi sorunları taşıdı? Biyografi yazarı Jay Parini, Tolstoy’un yakınlarının günlüklerinden şahane bir roman ortaya çıkarmış.

30.08.2018Kitap Sanat
Halil İnalcık kimdir Kitapları ve hayatı

Halil İnalcık kimdir? Kitapları ve hayatı

Halil İnalcık, Türk-Osmanlı tarihine sağladığı katkılarla dünyanın sayılı tarihçileri arasında yer almaktadır. Aslen Kırım Türkü olan Halil İnalcık, İstanbul'da dünyaya gelmiş ve 1924 yılında Ankara'ya yerleşmiştir. Ankara'da başladığı eğitim hayatına Sivas'ta devam eden İnalcık, lise tahsilini ise Balıkesir'de yapmıştır. 1936 yılında Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi'nde başladığı Yeni Çağ Tarihi bölümü, onu dünyanın sayılı tarihçileri arasına taşıyan ilk adım olmuştur. İşte, hakkında detaylı bilgi edinmek isteyenlerin araştırdığı Halil İnalcık kimdir sorusunun cevabı ve kitapları hakkında detaylı bilgiler

25.07.2018Gündem
Botoks bana yakışmıyor

Botoks bana yakışmıyor

Şevval Sam uzun zamandır dizi setleri ile sahne arasında mekik dokuyor. “Yasak Elma”nın yüksek egolu Ender’i, “Müzeyyen Müzikali”nde bambaşka bir kimliğe bürünüyor; alaturka sevenleri mest ediyor, seyirciyi Müzeyyen Senar’ın hayatında etkileyici bir yolculuğa sürüklüyor. Bu koşturma arasında kendisiyle buluştuk, Senar ile arasındaki ruh bağından kıyamete, müzikten estetiğe her şeyi konuştuk.

16.07.2018Magazin
Delidolu Cervantes

Delidolu Cervantes

Uwe Neumahr, ‘Miguel de Cervantes/Delidolu Bir Hayat’ta ‘Don Kişot’un yazarının ‘maceralı ve adeta bir roman gibi’ hikâyesini anlatıyor. ‘Don Kişot’ yaşadıkça, Cervantes biyografisi hep yazılıyor olacak. Delidolu bir hayat akılla kapatılamaz sonuçta.

28.06.2018Kitap Sanat
Bugün bir yıldızım. Yarınsa koca bir kara delik YÜZYILIN  EN ÖNEMLİ SANATÇILARINDAN ABRAMOVIC HÜRRİYET’E  KONUŞTU

"Bugün bir yıldızım. Yarınsa koca bir kara delik" YÜZYILIN EN ÖNEMLİ SANATÇILARINDAN ABRAMOVIC HÜRRİYET’E KONUŞTU

“Sanat için ölürüm” lafını öylesine söylemiyor. Neredeyse her performansında, sadece sanatın değil, insan bedeninin de sınırlarını zorluyor. Bir sandalyede toplam 736 saat boyunca, yaklaşık 750 bin kişinin karşısında kımıldamadan oturmak…12 gün boyunca yemek yemeyip, tuvalet yapmayıp, konuşmayarak bir galeride, herkesin gözü önünde yaşamak… Performans sanatının mimarı olarak bilinen, yaşayan en mühim sanatçılardan, Marina Abromovic bu. 72 yıllık hayat yolcuğunu anlattığı biyografisi, performanslarından farksız: Dürüst, cesur ve sınırları zorlayıcı. Abromovic’a bir gece yarısı Skype’tan bağlandık.

19.05.2018Hürriyet Pazar
Altın Kalem Ödülleri sahiplerini buluyor

'Altın Kalem Ödülleri' sahiplerini buluyor

Kitap, Kültür, sanat gazetesi 'Book Culture Art Time's’ın bu yıl ilkini gerçekleştirdiği “Altın Kalem Ödülleri” 14 Mayıs Pazartesi akşamı Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenecek törenle sahiplerine verilecek. 'Siyah Gelinlik', 'Yabancı Ses', 'Yoksul Ruh', 'Öznesi Sen' ve 'Sarı Yaz' kitaplarının yazarı Seda Küçük, “Siyah Gelinlik” kitabıyla “Dram Roman” dalında ödül alacak.

7.05.2018Keyif
Karl Marx ‘kapitalizme’ hizmet edecek

Karl Marx ‘kapitalizme’ hizmet edecek

“DÜNYANIN bütün işçileri, birleşin” sloganıyla ezilen sınıfları kapitalizme karşı ayaklanmaya çağıran Alman filozof Karl Marx, 5 Mayıs 2018’de, doğumunun 200’üncü yıl dönümü nedeniyle memleketi Trier kentinde törenler ve 600 civarında etkinlikle anılacak. Trier'liler, en ünlü yurttaşları Marx’ı çok iyi ‘pazarlamaya’ hazırlanırken, Marx baskılı Euro banknotlardan kupalara kadar birçok hediyelik ürün satışa çıkarıldı. Kentteki kafeler, “Bütün ülkelerin kahve içenleri birleşin” yazılı fincanlarla kahve ikram etmeye hazırlanıyor. Yapılanların, Marx’ın fikirleri ve idealleriyle ne kadar uyumlu olduğu ise soru işareti...

2.05.2018Dünya
Komünizmin babası pop ikonu oldu

Komünizmin babası pop ikonu oldu!

Kim derdi ki, Berlin Duvarı’nın yıkılmasından 28 yıl sonra, kapitalizmin düşmanı Karl Marx yeniden ilgi odağı olacak? Duvar’ın ve Sovyetlerin çökmesiyle artık düşünceleri siyaseten öldü denilen Karl Marx, geri dönüyor.

2.05.2018Avrupa
Bu selfie net değil

Bu selfie net değil!

Bugün artık alıştığımız, ‘Batı tarzı ünlü’ hallerini ilk onda gördük. ‘Sosyal medya’ kavramını daha ortada fikri bile yokken, o yarattı. Hülya Avşar’ın özçekimi, bugün dudak büktüğümüz ya da takdir ettiğimiz ne varsa köklerine inebilmek için en isabetli proje olabilirdi. Fakat heyhat, hayatını anlattığı filmde, başlıktaki iddialı cümleleri kuran o cesur kadını görmek ne mümkün! ‘Selfi’nin adı ‘Belki’ olsaydı keşke...

28.04.2018Hürriyet Pazar
Meğer beni Penélope Cruz sanmışlar

Meğer beni Penélope Cruz sanmışlar

Bir gün bir restoranda yemek yerken tesadüfen keşfedildi. Eğitimini bir yana bırakıp setlerin yolunu tuttu. Mehmet Günsür, Halit Ergenç, Kenan İmirzalıoğlu gibi başarılı oyuncularla oynadı. İri gözleriyle ‘Yeni Türkan Şoray’ lakabını aldı. O, eski devlet bakanı Yüksel Yalova’nın kızı Melike İpek Yalova... Yeni dizisi ‘İnsanlık Suçu’ için buluştuk.

21.04.2018Hürriyet Pazar
Pulitzer ödülü nedir

Pulitzer ödülü nedir?

Pulitzer ödülü, her yıl Amerika'nın New York kentinden gerçekleştirilen prestijli bir ödüldür. Columbia Ünivesitesi tarafından gazetecilik, edebiyat ve müzik gibi alanlarda gerçekleştirilen Pulitzer ödülü, 21 kategoride verilmektedir. İşte, Pulitzer ödülü ve kategorileri hakkında detaylı bilgiler

17.04.2018Gündem
İmam Malik kimdir

İmam Malik kimdir?

Soy bakımından Arapların iki ana kolundan biri olan Kahtanilere (diğeri Adnaniler) mensup olduğundan bu kabilenin bazı alt kollarına istinaden Asbahi, Yamuri, Himyeri ve kökenlerinin Yemen olmasından dolayı Yemeni isimleriyle anılmıştır. Peki İmam Malik kimdir? İşte hayatından çarpıcı detaylar

27.03.2018Gündem
Bir ‘yüksek sosyete’ efsanesi: Benli Belkıs

Bir ‘yüksek sosyete’ efsanesi: Benli Belkıs

Eski dergileri karıştırırken hep karşıma çıkardı Benli Belkıs. Ya bir röportajda ya bir dedikodu sütununda... Boy boy da resimleri yayımlanırdı; mutlaka objektife bakan hafif bir tebessüm, sarı dalgalı saçlar ve olmazsa olmaz yanakta bir ben! Merak ederdim kimdir diye... İşte sonunda bir yaşamöyküsü kitabı, daha doğrusu yazarı Şaziye Karlıklı’nın deyişiyle ‘kurmaca biyografi’ye kavuştuk: ‘Benli Belkıs: Efsane Aşkların Kadını’.

15.03.2018Kitap Sanat
Alex İstanbula geliyor

Alex İstanbul'a geliyor!

Fenerbahçe taraftarının sevgilisi Alex de Souza önümüzdeki hafta bugün İstanbul'a geliyor.

8.03.2018Futbol
‘Bu sayfalarda hayatım var’

‘Bu sayfalarda hayatım var’

TÜRKİYE’nin eski Londra Büyükelçisi rahmetli Rahmi Gümrükçüoğlu’nun eşi Elçin Gümrükçüoğlu, ikinci baskısını yapan ‘Sefire: Hatıralarım’ isimli kitabının imza gününde Ankaralı okurlarıyla bir araya geldi.

25.02.2018Kitap Sanat
‘Uzay Şairi Türk’ Londra’da anıldı

‘Uzay Şairi Türk’ Londra’da anıldı

30’dan fazla dile çevrilen eserleriyle Amerika ve bir çok Avrupa ülkesinden onlarca önemli ödül kazanan, iki kez de Nobel’e aday gösterilen ‘Uzay Şairi Türk’ Osman Türkay, Londra Sanat Forumu tarafından doğumunun 91’nci yıldönümünde anıldı.

24.02.2018Dünya

Yazar Sonuçları

Lady Gaga’nın sinemada doğuşu

Lady Gaga’nın eleştirmenlerce övgüye boğulan performansıyla yılın en beklenen filmlerinden birine dönüşen “Bir Yıldız Doğuyor” gösterimde. Oscar sezonunun en çok konuşulacak filmlerinden “Ay’da İlk İnsan”, Maggie Gyllenhaal’ın oyunculuğuyla öne çıkan “Anaokulu Öğretmeni” ve Mahmut Fazıl Coşkun karakomedisi “Anons”, haftanın diğer seçenekleri…

18.10.2018

Zeki Müren’li günler

BİYOGRAFİ/ANI kitaplarının önemini, tanıtıcı işlevini savunurum. Ancak bu kitapların nesnel bir anlayışla yazılmasını isterim.

6.10.2018

Bağırsak nasıl ikinci beyin oldu?

Karın bölgemizin kafatası kadar önemli bir kontrol merkezi olduğu artık su götürmez bir gerçek.

29.09.2018

Hiç bilmediğiniz yönleriyle Atatürk

Yazar İpek Çalışlar, ‘Mustafa Kemal Atatürk: Mücadelesi ve Özel Hayatı’nda onun bilinmeyen çocukluğuna, iç dünyasına uzanıyor, vatan için verdiği mücadeleyi ele alıyor. Bu kitapta Atatürk’ün doğduğu evden zengin mi fakir mi olduğuna, aşklarından Kürt meselesine bakışına, pek çok iddiaya da cevap bulacaksınız.

8.09.2018

Yok mu bir Cavit Çağlar devreye girecek

Rusya ile yaşadığımız uçak krizinde Cavit Çağlar devreye girmişti.

22.08.2018

‘Fasa Fiso’ Bitmesin

2 aydır bitmesin diye resmen küçük paragraflarla okuyarak kendimce ekonomi yaptığım Teoman’ın ‘Faso Fiso’ adlı kitabını sonunda bitirdim. Gerçekten kitap bitmesin çok istedim. Teoman resmen kitapta içini dökmüş. Bence müzik sektörüne dair, bir sanatçının hayatına dair çok içten bir bakış olmuş ‘Faso Fiso’.

15.08.2018

Buraya nasıl düştük!

Mila Kunis ve Kate McKinnon’ı buluşturan casus komedisi “Beni Satan Casus”, beklenilenden daha eğlenceli bir film. Yazar biyografilerinden hoşlananlar için “Dovlatov”, yerli korku takipçilerine “Ev Kadını” ve Jason Statham’lı aksiyon-korku “Derinlerdeki Dehşet”, haftanın diğer seçenekleri...

10.08.2018

Güftekar bulmak zor

Türk Sanat Müziği’ni güzel söyleyen gençlerin yetiştiğini kaydeden Enartı A.Ş. Genel Müdürü Orhan Samast, “Türk Sanat Müziği’nde şu anda şarkı sözü yazacak güftekarlar bulmak çok zor” dedi.

20.07.2018

Güftekar bulmak zor

Bugüne kadar kayıt alınabilen Türk Sanat Müziği eserlerinin yüzde 90’ına sahip olduğunu belirten Enartı A.Ş. Genel Müdürü Orhan Samast, “Türk Sanat Müziği’nde şu anda güftekar bulmak zor” dedi.

19.07.2018

Botoks bana yakışmıyor

Şevval Sam uzun zamandır dizi setleri ile sahne arasında mekik dokuyor. “Yasak Elma”nın yüksek egolu Ender’i, “Müzeyyen Müzikali”nde bambaşka bir kimliğe bürünüyor; alaturka sevenleri mest ediyor, seyirciyi Müzeyyen Senar’ın hayatında etkileyici bir yolculuğa sürüklüyor. Bu koşturma arasında kendisiyle buluştuk, Senar ile arasındaki ruh bağından kıyamete, müzikten estetiğe her şeyi konuştuk.

16.07.2018

İçin için yanıyor...

Hong Kong’da en üstün teknolojiyle donatılmış devasa bir gökdelende sabotaj sonucu çıkarılan yangın ve bu esnada binada ailesi mahsur kalmış eski bir FBI görevlisi... ‘Gökdelen’, ‘Yangın Kulesi’ ve ‘Die Hard’ karışımı bir modern felaket filmi. Dwayne Johnson’ın sürüklediği yapımda aksiyon sahneleri iyi ama senaryo vasat ve fazla klişe...

13.07.2018

Frankenstein’ı yaratan aşk acısı mıydı?

Edebiyat dünyasının unutulmaz kahramanlarından Frankenstein’ın yaratıcısının hayatını anlatan “Mary Shelley”, Suudi Arabistan’ın ilk kadın yönetmeni Haifaa Al Mansour ile kuşağının en iyi oyuncularından Elle Fanning’i bir araya getiren biyografik bir drama. Animasyon severlere “Otel Transilvanya 3: Yaz Tatili”, b tipi korku filmlerine ilgisi olanlara “Dehşet Yolu”, Dwayne Johnson meraklılarına “Gökdelen”, haftanın diğer seçenekleri...

13.07.2018

Hayallerinde başka bir park var

Bernard van Leer Vakfı’nın İstanbul95 projesi kapsamında yürütülen araştırmaya göre, Türkiye’de çocukların hayalindeki park ile belediyelerin sunduğu hizmet arasında dağlar kadar fark var. 0-3 yaş grubundakiler içinse aslında park yok! Peki, bir çocuk parkı aslında nasıl olmalı? İstanbul95 Programı Çocuk Parkları Projesi Direktörü Selva Gürdoğan ile konuştuk.

15.06.2018

Türk amatör denizcilerinin önderi, Sadun Boro (1928 – 2015)

SUNUŞ: Bu hafta ülkemiz için iki büyük insanı ölüm yıldönümlerinde andık. Biri, dilimizin en büyük şairlerinden Nazım Hikmet Ran (ölümü: 3 Haziran 1963), diğeri de Türk amatör denizciliğinin büyük ustası Sadun Boro (ölümü: 5 Haziran 2015). Nazım Hikmet’in yaşam öyküsü ile ilgili bir laf etmek niyetinde değilim zira bir şair insanlara şiirleriyle seslenir ve basın zaten onu anarken yaşam öyküsünü yeterince verdi. Biyografi yerine Nazım Hikmet’i bir şiiriyle anmak en iyisi bence. Türk bayraklı teknesiyle bir dünya turu yapan ilk Türk denizcisi Sadun Boro’nun yaşamına biraz değinmek niyetindeyim çünkü basında pek yer almadı ve adını duyanların da onun hayatı hakkında bilgi sahibi olduğunu çok sanmıyorum. Hem burası Denizciler Lokali. Elbette bir denizciye torpil geçilecek.

8.06.2018

İkinci pist müjdesine sevindik

İKİ kent arasındaki uçuş rekorunu uzun bir süredir İzmir – İstanbul elinde tutuyor.

26.05.2018

İstanbul Modern’in geçici mekânı ve bir sergi

SALI günü öğleden sonra İstanbul Modern’in ‘Geçici Mekân’ını gezdim.

23.05.2018

Bütün Marvel kahramanları buraya

Marvel Sinematik Evreni’ni bir araya getiren ve yapım süreci 10 yılı bulan yeni Avengers filmi “Sonsuzluk Savaşı”, serinin takipçileri ve fantastik sevenler için ideal seçim! Annette Bening’in oyunculuğuyla parlayan “Yıldızlar Asla Ölmez”, Avrupa yapımı felaket filmi “Bir Nefes Ötede” ve Agatha Christie sevenlere de “Çarpık Evdeki Cesetler”, haftanın diğer seçenekleri…

26.04.2018

Gerçek katilimiz kim?

Arada sırada oluyor bu. Rasyonel verilerle karşılaştırıldığımız takvimimiz, günlük hayatın akışına uyum sağlayamaz oluyor.

25.04.2018

Müzeler pazar günü kapatılamaz

“Müzeler pazar günleri açılsın” demiştim bir süre önce. Sevgili Yeşim Alca sosyal medyadan iletmişti, yineliyorum:

24.04.2018

Hayatlarında sinemaya gitmemişler

Sinema sektörünün, bilet satış dağılımının röntgeni çekildi.

16.04.2018

Zülfü Livaneli’nin romanını çaldılar

BİR kitabın çok satması için ne yapmak gerekir diye sorsalar, asla aklıma gelmeyecek bir cevapla karşılaştım bu hafta.

12.04.2018