IŞİD cinnet istatistikleri

Haberin Devamı

- İçki içene: 80 kamçı.
- Hırsızlık yapana: Kol kesmek.
- Eşcinsel ilişki: İki erkek için de ölüm.
- Tanrıya inançsızlık: Ölüm.
Bunlar kendi içine dönük IŞİD cezaları. Kendi dışında da geçerli ama daha çok iç disiplini sağlamaya dönük kurallar.
Kendi içinden ve dışından, kılıçla kafa kesme cezasına ek olarak, başka usulleri var. İnsanları bir arabaya koyup bombayla havaya uçurmak, demir kafese kilitleyip boğulmak üzere suya atmak gibi. Bu vahşet Dicle ve Fırat kıyılarında, ilk çağda uygarlığın başladığı bölgelerde yaşanıyor. İslam devleti adına.


7681


IŞİD sitesinde geçen yılın dökümünü yayınlıyor, “7681” başlığı altında. 7681 her türlü cinayet, saldırı, terör eylemlerini içeriyor. Bir arkadaşımın Arapçadan yaptığı çeviri vahşetin, cinnetin, insanlık dışı her türlü saldırının istatistiğini veriyor, doğrudan IŞİD sitesinden:
- Bombalı 615 saldırı, 78’i canlı bomba, 537’si uzaktan kumanda ile.
- 160 saldırı dinamitle.
- 14 saldırı uzaktan kumandalı motosikletle.
- 4465 saldırı farklı bomba türleriyle.
- 336 binanın yerle bir edilmesi çeşitli silahlarla.
- 1083 cinayet yakarak ya da kılıçla.
- 607 saldırı topla.
- 1015 saldırı binalara ve arabalara yangın bombasıyla.
- 30 saldırı belli kontrol noktalarına, karakollara.
- 1047 saldırı attığını vuran nişancılarla.

Haberin Devamı


ÖNCE SEVİNÇ


Ayrıca, IŞİD sekiz kenti ele geçiriyor, oralarda tam kontrol sağlıyor. Yakaladığı pek çok esiri pişmanlık yoluyla kendine bağlıyor. Başkalarının hapse attığı yüzlerce IŞİD militanını kurtarıyor.
IŞİD geldiğinde, bölge halkının bir bölümü seviniyor, “İslam Devleti”, kısa sürede o devletin ne olduğu anlaşılıyor. Al sana “İslam Devleti”. Karşımızdaki düşman cinnet halinde.


Yangından parsel kaçırmak


- ÜLKE açıkça savaşta, ayrıca her gün saldırı, cinayet. Terör yeniden bir numaralı sorun. Seçimden bu yana bir buçuk ay geçmiş, hükümet hâlâ yok. Ne gam, acele kamulaştırmaya devam, fırsat bu fırsat.
HES’ler, madenler, kentsel dönüşüm, turizm için AKP sık sık acele kamulaştırmaya başvuruyor. Anayasa Mahkemesi ve Danıştay’ın sınırlamasına rağmen. Resmi Gazete’de dün Ankara Ulus’ta şu parsellere acele kamulaştırma, Bodrum Gökçebel’de şu parsellere özelleştirme kararı yayınlanıyor.
AKP acele kamulaştırma şampiyonu, 1970-80’de toplam on, AKP döneminde toplam 400’e yaklaşıyor. İşi kaşla göz arasında bitirmek. Oysa, bunlar çevre ve tarih açısından kritik, bazıları birinci derece sit bölgesi.
Bir yanda yeni hükümet görüşmeleri, öte yanda çok ciddi rant kararları, etik değil, çok ayıp, olsun, günümüze uygun.

Haberin Devamı

13 Temmuz-24 Temmuz


- NASIL bir görüşme süreci ise AKP koalisyon için CHP’yi ilk kez 13 Temmuz’da ziyaret ediyor, koalisyon değil de, sanki nezaket ziyareti.
Bayram seyran derken, aradan tam on bir gün geçiyor, AKP nihayet dün CHP ile ilk ciddi bağlantıyı kuruyor. Olur olmaz, o ayrı ama 45 günlük süre çalışıyor, erken seçim için, AKP sürekli zaman kazanmak amacında.
Dün itibariyle: Koalisyona CHP daha yatkın, Davutoğlu gibi. Ancak, Davutoğlu’nun istekli olması yetmiyor. Arkada ağabeyi, hükümet kurulmasını engellemek için elinden geleni yapıyor. Koalisyonun kurulması Davutoğlu’nun ağabeyini aşmasına bağlı.
CHP öyle dikkatli ki, “kişisel sorunları” masaya getirmiyor. Yani, “Saray ve Tayyip Erdoğan’ın konumu”, yani “17-25”. Onlar şimdilik “cıs”, iyi niyet gösterisi olarak.

Yazarın Tüm Yazıları