Bahçeli’den su taşıma nedeni

Haberin Devamı

29 Mayıs 2015, Devlet Bahçeli Erzincan mitinginde Tayyip Erdoğan’a en ağır konuşmalarından birini yapıyor. O sözleri aktarmak bile suç. İnanılmaz hakaretlerle dolu bir konuşma.
Erdoğan ile Bahçeli sık sık, fena atışıyor. Bahçeli yolsuzluk suçlamalarını ağır dille sürdürürken, Erdoğan “Bahçeli konuşurken çocuklarınızı TV’den uzak tutun” diye alay ediyor. Son olarak “Uygur Türkleri” tartışması ya da Erdoğan koalisyon için liderlerle görüşeceğini söylüyor, Bahçeli, “Koalisyon onu ilgilendirmez, ben onunla görüşmem” tepkisinde. Temel demokratik kavramlarda anlaşmazlık içeren gergin, onulmaz siyasal atışma. Karşılıklı örneği çok.

‘DURUM BAŞKA’

Bununla birlikte, önceki gün Meclis Başkanlık Divanı, Saray’a çıkıyor AKP ve MHP’den üyelerle, CHP ve HDP katılmıyor.
CHP ve HDP Saray’ı boykotta, onca sürtüşmeye rağmen MHP’liler Saray’da, herkes şaşkın. Bahçeli arkadaşlarına gerekçeyi açıklıyor:
Yurtdışı geziler için Cumhurbaşkanlığı’ndan MHP milletvekili istediklerinde izin vermiyorum ama, şimdi durum başka.”
Bahçeli o başka durumu şöyle niteliyor:
Meclis’in kurumsal kimliği ile Cumhurbaşkanlığı kurumsal kimliği arasında bağlantı vardır. Bizim arkadaşlar Saray’a MHP kimliği ile çıkmadı, MHP’yi temsilen gitmedi, Meclis Başkanlığı’nı temsilen gitti. Ben onun için izin verdim.”
Hiç tatmin edici değil. Meclis Divanı ama, oraya gidenler sonuçta MHP’li, Meclis Divanı’na MHP kurumsal kimliği ile seçilenler. Her desteğe çok ihtiyaç duyan Erdoğan fırsatı kaçırmıyor, Bahçeli’ye selam gönderiyor. Bahçeli bir kez daha Erdoğan’a su taşıyor.

Haberin Devamı


90’lara döndük


-Terör olarak: Türkiye’nin her yerinde 1990’lı yıllarda asker, sivil insanlar öldürülüyor, bombalar patlıyor, şimdi de pek çok yerde cinayetler, uçurulan köprüler, yakılan doğalgaz hatları. 2002-2015, AKP dönemi, boşa geçen on üç yıl. 90’lı yılların resmi tavrı ile bugünkü resmi tavrı ve bulunan çare arasında ki, bu silahtan başka bir şey değil, hiç fark yok. Dön baba dönelim.
-Siyasi olarak: Bir tek DEP’lilerin dokunulmazlıklarını kaldırıp, Meclis merdivenlerinde tekme tokat gözaltına alınmaları eksik. Şimdi de, HDP’lilerin dokunulmazlığının kaldırılması, HDP’nin kapatılma girişimi gibi saçmalıklardan söz ediliyor. 90’lara dönüş. Yine de çok büyük siyasal farkla, HDP’nin arkasında altı milyonu aşan, Türk-Kürt oyu var, 80 milletvekili ile. Diyalog için fırsat. Buna rağmen, iki gün önce yaşanan skandal siyasal körlüğün aynası.
Milli Savunma Bakanı, Genelkurmay ve Emniyet üst düzey görevlisi ve devamı ile AKP anlı şanlı bilgi verme ziyareti düzenliyor. Son bombalamalar ve terör olaylarıyla ilgili CHP ve MHP’ye bilgi veriyor, HDP’nin kapısını çalmıyor.
-Tam ayrımcılık: İki partiye gidip, HDP’yi dışlamak akıl tutulmasına yeni örnek. AKP çözüm sürecinde CHP ve MHP’ye bilgi vermiyor, HDP cici çocuk, sadece HDP ile görüşüyor, şimdi tersi. Tutarsızlık zinciri.
-Bilgi de bilgi olsa: CHP ve MHP yetkililerine soruyorum, ikisinde de aynı değerlendirme: “Medyada ne çıktıysa onu anlattılar, yeni hiçbir şey yok, sadece derli toplu devlet bilgisi.”
Tanıdık tavır. AKP Meclis gizli oturumunda da aynı, sözde “gizli” oturum, ama verilen bilgi ile medya haberleri arasında hiç fark yok.
Her şey 90’ları andırıyor, ancak bu kez HDP eski
Kürt partileri gibi değil, Türkiye partisi olma yolunda adımlar atıyor, sadece “barış” diyor, arkasındaki altı milyon oy ile. Bu körlüğün sona ermesi gerek.

Yazarın Tüm Yazıları