Kolluk kuvvetleri gündeme gelebilir

Haberin Devamı

ASTANA’da Akorda Devlet Başkanlığı Sarayı’nda Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın salona girişini beklerken Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’la başta 31 Kolluk kuvvetleri gündeme gelebilirMart’ta yaşanan olmak üzere elektrik kesintilerini konuştuk.


Yıldız, önce elektrik şebekesiyle ilgili verileri sıraladı:
- Ülkemiz elektrik şebekesi 1.2 milyon kilometre uzunluk, 180 binden fazla trafo, 14 milyon adet elektrik direği ile Avrupa’nın ikinci büyük, dünyanın ise 5’inci büyük şebekesi konumunda bulunuyor.
Sistemi “atmosfere açık işletme” diye tanımlayıp sürdürdü:
- Her zaman her türlü riskin yaşanabileceği bir sistem. Böylesine büyük bir sistemi yönetiyoruz. Özellikle olağanüstü hava şartlarında nasıl ki vapur seferleri iptal oluyor, uçak seferleri aksıyor, karayolları kapanıyorsa, elektriğin duble veya otoyolları konumundaki şebekemiz de bundan etkilenebiliyor.
Cep telefonundan bazı fotoğraflar gösterip, detaya girdi:
- Enerji iletim hatlarımızı, bakımlarının daha hızlı ve güvenli yapılması için dünyadaki son teknoloji olan helikoptere monte edilen video kamera, termal kamera, korona kamera ve fotoğraf kamerasından oluşan elektro-optik ekipmanlarla havadan kontrol etmeye başladık.
4 helikopterin yıl boyunca tüm hatları taradığını vurguladı:
- Hatların arızalı veya arıza olabilecek yerlerinin tespit edilip kayıt altına alınması, belirli formatta ve periyotta raporlanması, 4 helikopterin yıl boyunca gerçekleştirdiği tarama ile sağlanıyor.
Özellikle yoğun kış şartlarında helikopterlerin önemli iş gördüğünü kaydetti:
- Ekiplerimiz yoğun kış şartlarında bile karadan olmaz ise havadan müdahale için hep teyakkuz halinde.
Bir fotoğrafa özellikle dikkat çekti:
- Elektrik direk veya trafolarımıza sabotajlar olabiliyor. Bunun bir öneğini birkaç gün önce Silopi’de yaşadık. Bölücü terör örgütü mensupları tarafından Silopi’deki yüksek gerilim hattı direğinin dört ayağına patlayıcı yerleştirip uzaktan komuta ile patlattı. Elektrik direğinde maddi hasar meydana geldi.
EPDK, TEDAŞ, TEİAŞ, EÜAŞ, TETAŞ ve 21 elektrik dağıtım şirketleriyle toplantı yapıp, seçim gününe dönük kararlar aldıklarını aktardı:
- Seçim günü hiçbir provokasyona izin vermemek ve seçim çalışmalarının sağlıklı yürütülmesi için hazırlıklarımızı yaptık. Dağıtım, iletim, üretim tesislerinde kesintisiz hizmetin sağlanması için gerekli tedbirler alınacak.
8 Haziran’a kadar tüm izinleri kaldırdıklarını bildirdi:
- Bu kurumlarda ayrıca kritik ekipler görevlendirdik. Trafo merkezlerinin güvenliği, özel güvenlik şirketleri tarafından sağlanıyor. Ancak, seçim gününe has kolluk kuvvetlerinin görevlendirilmesi gündeme gelebilir.
Elektrik şebekesini izledikleri ve yönettikleri SCADA sistemine işaret etti:
- Sistemimizi yedekte tutacak bir SCADA sisteminin daha kurulması için çalışmalar yapıyoruz.
Alınan önlemler seçim günü elektrik kesintisi yaşanmasını önlemeye yetecek mi?
“Trafoya kedi girdi” olayı tümüyle ortadan kalkacak mı?

Haberin Devamı

Elektrikte Avrupa ile senkron bağlantı süreklilik kazandı

Haberin Devamı


ENERJİ ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, 31 Mart’ta yaşanan büyük elektrik kesintisi sırasında, “Avrupa, Türkiye’yi istemiyor” iddiasının gündeme geldiğini anımsattı:
- Oysa iletim şebekemiz, frekans kalitesi ve güvenlik sistemleriyle Avrupa Enterkonnekte Şebekesi (ENTSO-E) sistemi ile senkron çalışabilecek niteliklere sahip olduğunu daha önce kanıtlamıştı. Kesintiden sonra ENTSO-E’den de bizim sistemimizin kesinti sonrası çok hızlı ve sağlıklı toparlandığı yönünde açıklama geldi.
TEİAŞ’ın 15 Nisan’da ENTSO-E ile bir anlaşma imzaladığını belirtti:
- Daha önce başlatılan geçici nitelikteki senkron bağlantı, bu anlaşmayla birlikte sürekli hale geldi. Elektrik şebekemizin senkron çalışabilmesi, Türkiye ile Avrupalı komşuları arasındaki elektrik alışverişini daha sağlıklı ve sürekli hale getirecek. Bu sayede, mevcut Yunanistan ve Bulgaristan bağlantıları ile ileride yapılabilecek yeni iletim bağlantıları üzerinden elektrik ticareti imkanları artmış olacak.


Kolluk kuvvetleri gündeme gelebilir

ENERJİ BAKANI TANER YILDIZ, SİLOPİ’DE PKK’NIN AYAKLARINA PATLAYICI YERLEŞTİRİP YÜKSEK GERİLİM DİREĞİNİ DEVİRDİĞİNİ SÖYLEDİ.

Yazarın Tüm Yazıları