‘John Wick’ kervanına yeni bir halka

‘Milyoner’, ‘Lion’ ve ‘Yeşil Şövalye’ gibi yapımlardan hatırladığımız Dev Patel’in ilk yönetmenlik çalışması ‘Maymun Adam’ annesinin ölümüne neden olanlardan intikam almaya çalışan amatör bir kick boksçunun hikâyesini anlatıyor. Film kanlı ve koreografik yanı güçlü aksiyon sahneleriyle adeta ‘John Wick’ serisine selam gönderiyor ve seyircinin adrenalinini yükseltiyor.

Haberin Devamı

Yoksul bir genç olan Jamal’in hayalini kurduğu bir bilgi yarışmasına katılarak büyük para ödülünü kazanma çabasını anlatan Danny Boyle’un 2008 tarihli çalışması ‘Milyoner’ (Slumdog Millionaire) zamanla popüler kültürde yerini alan bir film olurken aynı zamanda o dönem henüz 18 yaşındaki Dev Patel’e de şöhret yolunu açıyordu. Londra, Harrow’da doğan ve kendi ifadesiyle bu film öncesi köklerinin filizlendiği Hindistan’a hayatında hiç gitmemiş, kulaklıkları ve Nike ayakkabılarıyla Birleşik Krallık’ta yaşayan bir genç olan Patel, sonrasında kendine sağlam bir kariyer edindi. Onu ‘Marigold Oteli’nde Hayatımın Tatili’ (The Best Exotic Marigold Hotel, 2011), ‘Chappie’ (2015), ‘Sonsuzluk Teorisi’ (The Man Who Knew Infinity, 2015), ‘Lion’ (2016), ‘Hotel Mumbai’ (2018) ve ‘Yeşil Şövalye’ (The Green Knight, 2021) gibi yapıtlarda izledik. Derken ‘Maymun Adam’la (Monkey Man) portföyüne bir de ‘yönetmen’ etiketini kondurdu.

Haberin Devamı

Patel bu haftadan itibaren bizde de gösterime giren, öyküsü kendisine ait söz konusu yapımda başrolü de üstlenirken Bombay’da geceleri kaçak kick boks yapan ve bu yolla para kazanan bir gencin yaşadıklarını anlatıyor. Lakin bu bir yükselme ya da sınıf atlama hikâyesi değil. ‘Bobby’ takma adını kullanan ana karakterin hayatta çok önemli bir motivasyonu var: Küçükken arazilerine göz dikip kendilerini topraklarından çıkarırlarken arada annesinin ölümüne neden olanlardan intikamını almak. Bu olaya sebebiyet verenlerse etrafa huzur, hayata dair dinginlik, mal mülkten uzak durma mesajları veren açgözlü bir ‘guru’ ile ona yardım ve yataklık eden bir polis şefi. Geceleri yeraltı dünyasının dehlizlerinde yumruklarıyla para kazanan ‘Bobby’ daha sonra bir ek iş buluyor: Kentin güç dinamiklerinin yani intikam alacağı grubun takıldığı seçkin bir gece kulübünde garsonluk. Uyuşturucunun ve seksin pazarlandığı bu ortamlarda ‘avlarını’ daha yakından tanıyor, onlarla olan mesafesini kısaltıyor bir anlamda. Ve nihayetinde de harekete geçiyor…

‘John Wick’ kervanına yeni bir halka

Haberin Devamı

Görüntüleri açısından fazla kan içerse de film stilistik bir hamle ve Patel görsel bir atmosfer kurmayı başarıyor.

Gökyüzüne yükselip güneşi yakalayarak yiyen ve bu yüzden cezalandırılarak güçleri elinden alınan ‘Maymun tanrı Hanuman’ efsanesine göndermelerde bulunan öyküsüyle Dev Patel’in bu ilk yönetmenlik hamlesi aslında modern Hindistan’a ait toplumsal taşlamalara da soyunuyor. Yabancı düşmanlığı üzerinden siyaset üreten sağcı bir politikacı, iktidara sırtını yaslamış ruhani bir lider ve bu çürümüş sistemin ortağı olan bir polis şefi. Bu yanlarıyla ‘Maymun Adam’ın alttan alta sosyolojik bir ayna görevi üstlendiği söylenebilir. Ama filme asıl kimliğini veren profil aksiyona olan eğilimi elbette. Referans olarak net adres de ‘John Wick’ serisi… ‘Bobby’ intikam sürecinde silaha sarılıyor ve ortalığı kan gölüne çeviriyor. Film travmalarla yüklü ama boks arenasında yumruk ve tekme savurmaktan başka eylemi olmayan bir portreden ölüm makinesi yaratıyor. Bu yanıyla elbette John Wick’in en azından bu konudaki inandırıcılığından uzak. Çünkü Keanu Reeves’ın canlandırdığı karakter eski bir kiralık katildi ve bildiği sularda yüzüyordu. Ama bu tür yapımlarda elbette mantık aranmaz, Dev Patel’in hayat verdiği amatör boksör de içindeki öfkeyle acımasız bir silahşora dönüşüyor.

Haberin Devamı

‘Maymun Adam’ hikâye bazında tabii ki yeni bir şey söylemiyor, anlatılan bildik bir intikam mücadelesi. Ama Dev Patel yönetmen olarak Endonezya yapımı ‘Baskın’ (Raid) serisi ya da toplam dört filme ulaşan ‘John Wick’ evreni boyunca önümüze gelen koreografik sahnelerle (tabii bu kulvarın ilk adımlarında Bruce Lee vardı) dolu aksiyon gösterilerine (aslında bu takıma 2021 yapımı Bob Odenkirk’lü ‘Nobody’ de eklenebilir) kendince yeni bir eklemede bulunuyor. Görüntüleri açısından fazla kan içerse de ‘Maymun Adam’ stilistik bir hamle ve Patel görsel bir atmosfer kurmayı, seyircisinin adrenalinini yükseltmeyi başarıyor. Aksiyon dozajı yüksek bir intikam öyküsü izlemek isteyenler için uygun bir seçenek diyerek noktayı koyalım.

Haberin Devamı

‘John Wick’ kervanına yeni bir halka

Dev Patel’in hayat verdiği boksör acımasız bir silahşora dönüşüyor.

MAYMUN ADAM

◊ Yönetmen: Dev Patel

◊ Oyuncular: Dev Patel, Sharlto Copley, Pitobash, Vipin Sharma, Sikandar Kher, Sobhita Dhulipala, Ashwini Kalsekar, Adithi Kalkunte, Makarand Deshpande

ABD, Kanada, Singapur ve Hindistan ortak yapımı

AYNA AYNA, SÖYLE BANA …

İnsanlar karşısına geçince onların hayallerine dair mutlu anları gösteren aynaların mucidi Şahap Cenabettin icadının patentini başkalarına kaptırmıştır ve borç içinde yüzmektedir. Almanya’dan gelen yeğeniyse yurtdışından bir grup işinsanının bu buluşla ilgilendiğini söyler. Öte yandan amatör senaryolar yazan ambulans şoförü Kerim Ongun’un kaderi Şahap’la kesişir.

Tolga Örnek 2016 yapımı ‘Sen Benim Her Şeyimsin’den 8 yıl sonra yeniden karşımızda. Aziz Nesin’in altı farklı öyküsünün harmanı niteliğindeki ‘Mucize Aynalar’ toplumsal meselelere de uğrayan bir kara mizah örneği. Filmin iki zirve bölümü var: Üç kardeşten oluşan Alman işinsanlarına Cenab’ın eşi ve annesinin hazırladıkları mükellef ziyafet ve Cenab’ın bürokrasinin çarkları arasında kaybolduğu anlar. Kimi sahnelerinde ‘eski Türkiye’den manzaralar sunan yapımda Tolga Örnek Kafkavari bir çıkışsızlık hali yaratıyor. Filmi başrollerdeki Cengiz Bozkurt ve Boran Kuzum sürüklüyor.

Haberin Devamı

‘John Wick’ kervanına yeni bir halka

MUCİZE AYNALAR

◊ Yönetmen: Tolga Örnek

◊ Oyuncular: Cengiz Bozkurt, Boran Kuzum, Şebnem Bozoklu, Zerrin Sümer, Eren Demirbaş, İştar Gökseven, İdil Fırat

Türkiye yapımı

 

DİĞER SEÇENEKLER

‘John Wick’ kervanına yeni bir halka

Genel olarak hayvanlar âlemi niteliğindeki bu haftanın öne çıkan yapımlarından biri de ‘Godzilla ve Kong: Yeni İmparatorluk’ (Godzilla x Kong: The New Empire). Adam Wingard imzalı yapımda iki tarihöncesi yaratık insanlığın selameti için ‘Yaralı Kral’a karşı mücadele ediyor. Başrollerinde Rebecca Hall, Brian Tyree Henry, Dan Stevens, Kaylee Hottle, Alex Ferns ve Fala Chen’i izlediğimiz filmin sevimli yavru maymun karakteriyle, Kong’un Roma’daki Kolozyum’u yatak odası olarak kullanma fikri en dikkat çekici yanlarıydı.

Bir diğer hayvanlar âlemi filmi de sevilen animasyon serisi ‘Kung Fu Panda’nın dördüncü adımı. Mike Mitchell imzalı yapımda Ejder Savaşçı Po’nun, yerine yeni bir vâris ararken Bukalemun adlı büyücünün onun asasına göz dikmesi ve yörenin hâkimi olma çabasını izliyoruz.

Haftanın menüsündeki diğer yapımlar şöyle: ‘Küffar’ (Yön: Mesut Erbaş-Hakan Yusufoğulları), ‘Hep Yek: Aşiret’ (Yön: Bilal Kalyoncu), ‘İki Gözüm Ahmet: Sürgün’ (Yön: Gani Şavata-Hakan Gürtop), ‘Ekip: Siberay-Güneş Fırtınası’ (Yön: H. Sinan Güngör-Yunus Emre Çakır).

Yazarın Tüm Yazıları