GeriSerhat Tekin Edis ile anı yaşa
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Edis ile anı yaşa

Edis’in merakla beklenen ‘An’ isimli albümü çıktı. Art arda çıkardığı başarılı şarkıların ardından bir albüm çıkartması artık farz olmuştu. O ‘An’ geldi ve albüm dinleyici ile buluştu.

Yapım aşamasında kendisiyle ara ara konuştuğumuzda bu albüm için çok kafa patlattığını, tüm konsantrasyonunu şarkılara verdiğini söylüyordu. Nakış gibi işledi albümü desem yeridir. Şarkı sözlerinde 1 kelime için uzunca 1 ay düşünecek kadar üzerine titredi bu çalışmanın. Uykusuz geceler , sancılı saatler yerini albümün çıkışı ve gelen olumlu eleştiriler ile Edis’in yüzünde gururlu bir gülümsemeye bıraktı. İlk şarkısı ‘Benim Ol’un ilk röportajlarından birini beraber yapmıştık. O zamanlar bana anlattığı hayallerini , isteklerini bu albümde eksiksiz yerine getirdiğini görmek mutluluk verici.

‘An’ birçok değerli müzisyen ve aranjörü içinde barındıran bir albüm. Genelde farklı aranjörlerin yer aldığı albümler dinlendiğinde her zaman bir bütünlük hissi vermez ve karmaşık olur. Edis’in albümünde bu öyle olmamış. Farklı aranjörlerden çıkan şarkılar, baştan sona bir bütünlüğü olan , akıp giden bir hikaye olarak karşımıza çıkıyor.

Edis ile anı yaşa

Ozan Çolakoğlu , Osman Çetin , Mustafa Ceceli , Gürsel Çelik , Ozan Bayraşa aranjeleri , Yasemin Mori düeti ve bir adet Erkin Koray şarkısının yeni yorumu ile harika bir iş çıkarmış ortaya Edis. Pop gibi pop dediğimiz çalışmalardan. Her şey kıvamında ve en ince detayına kadar düşünülmüş.

‘An’ albümünün ilk video klip çalışması söz ve müziği Edis’e , düzenlemesi Ozan Çolakoğlu’na ait olan ‘Roman’ şarkısına geldi. Murat Joker yönetmenliğinde çekilen klip tıpkı albüm gibi çok şık olmuş.

Edis şarkılarını sadece bu topraklar için yapmıyor hissi veriyor bana. Dünyayı düşünüp müziğini ortaya koyuyor. Alttan alttan yurt dışı işlerini de yürüttüğüne emin olduğum Edis’in bu kafada devam edeceğini bildiğim için , bundan sonra yapacağı işler beni daha çok heyecanlandırıyor. Bu albüm ile birlikte vereceği konserlerin sürprizli olacağı kanaatindeyim.

Berksan ile sohbetteydik.

Bu hafta Berksan ile yeni şarkısı ‘Ben’i konuşmak üzere buluştuk. Kendisini yıllardır tanırım. Yüzünden gülümseme hiç eksik olmaz. Her şart ve koşulda olayları pozitif açıdan ele almayı seçmiştir. Yıllardır müzik dünyasının içinde hem kendine hem de diğer şarkıcılara verdiği şarkılarla üretimine devam edip, sektörün hengamesinden uzak kalmıştır.

Yeni şarkı ‘Ben’ Berksan’ın dinlemeyi çok sevdiğiniz slowlarından biri olarak diskografisinde yerini alıyor. Düzenlemesi gayet batı ve güncel tınlayan şarkının aranjesi, aynı zamanda Berksan’ın kardeşi olan Turaç Berkay Özer’e ait. Yakın zamanda Güneydoğu’da konserler vermek ve oradaki sevenleri ile buluşmak istiyor Berksan. Kafasında büyük konser planları varmış. Yıllardır yapmak istediği bir diğer proje ise gitar ve perküsyon eşliğinde türkülerimizi yorumlamak. Bunu yaparken kimseyi üzmek istemediğini de ekliyor.

Nil Burak yakın zamanda iki yeni Berksan şarkısı ile geri dönecekmiş. Kayıtlar yapılmış. Berksan Nil Burak sevenlerin bu iki şarkıyı çok beğeneceğini söylüyor. Berksan ile sohbetimizi ve diğer konuştuklarımızın tamamını Hürriyet TV’de ‘Serhat’la Kayıttayız’ programında izleyebilirsiniz.

Berksan: “Çirkin hırslarım yok. Artık kendime daha çok zaman ayırıyorum.”Berksan yeni şarkısı ‘Ben’ ile “Serhat’la Kayıttayız”ın bu haftaki konuğu oldu. Yeni kararlarını , özel hayatını ve merak edilenleri Serhat Tekin’e anlattı.
X

Asla

Küçük yaştan itibaren müzik ile ilgilenen ve farklı tarzlarda coverlar yapan, işin mutfağına merak salıp prodüksiyon öğrenen, aranje ve mix alanlarında da kendini geliştiren Nilhan, yeni çıkan şarkısı ‘Asla’ ile müzik dinleyicisinin karşısında.

Söz ve müziği kendisine, düzenlemesi ise Albın Hasani'ye ait olan ‘Asla’ , Akademi Organizasyon ve Dmc etiketiyle dijital platformlardaki yerini aldı. Şarkının video klip çalışmasının yönetmenliğini Ecem Gündoğdu üstlenmiş. Kendine has vokali ile müzik dünyasına taze kan olmaya gelen Nilhan, tertemiz bir pop şarkısı olan ‘Asla’ ile yeni şeyler dinlemek isteyenler için biçilmiş kaftan. 

Önceleri sosyal platformlarda yayınladığı coverlar ve beraberinde dj’ler ile yaptığı ortak çalışmalarla ismini duyuran Nilhan, farklı tarzlarda şarkılar söylemeyi seviyormuş. Hikayelerini müzik yelpazesini geniş tutup dinleyiciye anlatmak isteyen genç şarkıcının ismini ilerleyen zamanlarda daha çok duymak dileğiyle diyelim. 

Gidip Gel 

Son zamanlarda müzik dünyasında sevindirici değişimler yaşandığını görüyorum. Kendi üretimlerini popüler olma kaygısından uzak, tribünlere oynamadan özgürce icra eden gençler birer ikişer kendilerini göstermeye başladı. Selin Geçit bu isimlerden bir tanesi. 

Dijital dünyada coverladığı şarkılar ve kendi besteleri ile sağlam bir dinleyici kitlesine ulaşan Selin, yeni çıkan şarkısı ‘Gidip Gel’ ile müzik kariyerinin basamaklarını emin adımlarla çıkmaya devam ediyor. O da küçük yaştan müziğin kucağına doğanlardan biri. Baba müzisyen olunca Selin’in müzik kulağı ve vokali yıllar içinde gayet güzel gelişmiş. Londra’da alınan müzik eğitimi tüm bunların üzerine eklenince ortaya hem Türkçe hem de İngilizce şarkı söyleyebilen yetenekli bir genç kız çıkmış. 

Selin’in Warner Music Türkiye etiketiyle çıkan yeni şarkısı ‘Gidip Gel’in söz ve bestesi kendisine ait. Düzenlemede Selin ve Kerem Akdağ’ın imzasını görüyoruz. Stephen Schmuldt’ın prodüksiyon ve mix’ini üstlendiği şarkının masteringini ise Grammy ödülü adayı Luca Pretolesi yapmış. Şarkısından videosuna özenli bir çalışmanın ürünü olan ‘Gidip Gel’ ile  karşımızda olan Selin’in bundan sonra yapacağı şarkılar için beklemede kalın. 

Atiye geri döndü 

Ve Atiye nihayet sahalara geri döndü. 3 yıl uzak kaldığı müzik dünyasına görkemli bir dönüş yapan şarkıcı, yepyeni projelerini kendisini fazlasıyla özleyen sevenleri ile paylaşmaya hazırlanıyor. ‘Ses Seda Yok’ uzunca bir aradan sonra Atiye’nin bize ilk merhabası.

Yazının Devamını Oku

Selda Bağcan’dan yeni proje

Selda Bağcan şarkılarını dünyadan ve ülkemizden sanatçılar ile yeniden yorumladığı yeni projesini yavaş yavaş dinleyici ile paylaşmaya başlamış. Bu geniş kapsamlı çalışmanın ilk habercisi “Yaz Gazeteci Yaz” geçtiğimiz günlerde dijital platformlardaki yerini aldı.

Selda Bağcan’ın ilk kez 45 yıl önce seslendirdiği "Yaz Gazeteci Yaz", bu kez rapçi Ramiz'in katılımıyla 2021 model haliyle yeniden müzikseverlerin beğenisine sunuldu. Ramiz, Bağcan’ın 1976 yılında çıkan şarkısının orijinal kayıtlarının üstüne beat yapıp, söz yazmış ve ortaya yeni nesil ile buluşan güzel bir çalışma çıkmış. 

Kült olmuş isimlerin böyle projelerle eserlerinin kalıcılığını perçinlemesi çok güzel. Selda Bağcan yeni fikirlerle önceki çalışmalarını genç dinleyiciye tanıtma konusunda öncü isimlerden biri. 

Bağcan’ın eski şarkılarını farklı sanatçılarla yeniden dinleyici ile buluşturduğu projesinin “ Yaz Gazeteci Yaz”dan sonra çıkacak ikinci çalışmasını 17 Aralık’ta dinleyeceğiz. 

İllallah 

Emrah Karaduman’ın yeni çıkan şarkısı ‘İllallah’, kendisinden yeni çalışma bekleyen dinleyicisinin yüzünü güldürdü. Söz, beste ve düzenlemesi kendisine ait olan şarkıda yorumcu olarak Emirhan Çakmak ile çalışan Karaduman, pandemi döneminde hazırladığı şarkıları hız kesmeden dinleyici ile paylaşmaya başlamış. 

“İllallah” şarkısı yağ gibi akan, oturduğunuz yerde ufak ufak sallanmanıza neden olan şık bir çalışma olmuş. Genç ve yükselen bir isim olan Emirhan Çakmak’ın vokali şarkıda dikkat çeken bir diğer unsur. 

Emrah Karaduman ile Emirhan’ın yollarının kesişmesi ileride yapılacak işler düşünüldüğünde heyecan verici. Karaduman’ın soundu Emirhan’a çok yakışmış. Bu ikiliden önümüzdeki zamanlarda temposu yüksek bir dans şarkısı etkileyici olur diye düşünüyorum. 

Kendine Dünya

Yazının Devamını Oku

Birbirimize iyi gelmiyoruz

Gülçin Ergül yeni çıkan şarkısında ‘Birbirimize İyi Gelmiyoruz’ dese de müzik dinleyicisine gayet iyi gelmiş gözüküyor. Sözü ve müziği Genco Ecer’e , düzenlemesi Bülent Aris ve Paix’e ait olan şarkı, Ahmet Can Tekin yönetmenliğinde çekilen video klip çalışması ile birlikte baştan sona güzel bir iş olmuş.

2000’li yılların Pop, Soul ve R&B tınılarını dibine kadar hissettiğiniz yeni şarkısında Gülçin yine bildiği yoldan şaşmamış ve hedefi 12’den vurmuş. Şarkının başarısındaki en önemli unsur Genco Ecer ile Gülçin’in yollarının kesişmesi diye düşünüyorum. Genco, özellikle 2000’li yılların R&B’sini yemiş yutmuş bir isim olarak gerek kendi müziğinde gerekse başka şarkıcılara verdiği şarkılarda bu tatları gayet kıvamında kullanan bir isim. 

Gülçin’in vokal tarzı ve batı müziğine olan yatkınlığı, Genco’nun evrensel müzik anlayışı ile birleşince, ışıl ışıl parlayan bir Pop, R&B şarkısı ortaya çıkmış. Artık prodüksiyon anlamında kendi kanatları ile uçmayı isteyen ve kendi yapım şirketi Roka Müzik’i kuran Gülçin, kendi istediği tarzda şarkılarla aramızda olacak. 

Genel olarak baktığımızda Gülçin zaten solo kariyerinin başından itibaren hep kendi çizgisini koruyup, vokaline ve müzik zevkine uyan işler ortaya çıkardı. Arada yaptığı konsept çalışmalar da bile o işe kendi tarzını monte etmesini bildi. Bundan sonraki işlerinde çıtayı yükseltip hayalini kurduğu şarkıları hız kesmeden dinleyicisi ile paylaşacağına hiç şüphe yok. 

Umduğum Gibi 

Geçtiğimiz ay Mavi ile İstanbul’da artık klasikleşen biraz kahve biraz ne olacak bu müzik dünyasının hali buluşmalarımızdan birinde fırından çıkmayı bekleyen yeni şarkılarını dinlemiştik. 

Hepimizi sağlam sallayan pandemi döneminde heybesinde çokça şarkı biriktiren Mavi’nin yenilerinde bu sefer farklı bir tat vardı. Yaptığı müzikal işlerde her zaman hesapsız kitapsız hareket etmeyi seven Mavi, yeni oluşturduğu rotada dozu arttırıp işe daha çok renk katmaya kararlıydı. 

Amatör ruhunu kaybetmemiş bir yetkinliğin ilk meyvesi olarak tanımladığı yeni şarkısı ‘Umduğum Gibi’ ile geçtiğimiz günlerde yeni döneminin kapılarını aralayan Mavi, sözü ve müziği kendisine, düzenlemesi Caner Karamukluoğlu’na ait çalışmasında müziğine kattığı indie-pop, R&B, elektro pop ve neo soul elementleri ile bu sefer farklı bir lezzet sunuyor. Caner ile Mavi’nin işbirliğini bu yönde çok başarılı buldum. Kimyalar uyuşunca ortaya çıkan işin sonucu bir başka oluyor. 

Mavi, bağımsız olarak çıkardığı bu çalışmada kendisinin dinlemekten zevk aldığı, daha özgür daha deneysel bir iş ortaya koymuş. Bağımsız olmanın hakkını her şekilde vermeye çalıştığını söyleyen Mavi’nin kafasında oluşturduğu müziği eskisinden daha cesur ortaya koyma fikri beni oldukça heyecanlandırdı. Yeni döneminin bundan sonraki duraklarında bizleri nelerin beklediğini hep birlikte göreceğiz. Her ay yeni bir şarkı ile dinleyici karşısına çıkmayı planlayan Mavi, daha sonra bu şarkıları bir albümle taçlandıracakmış. 

Yazının Devamını Oku

Ege Can Sal’ın yenisi

Nisan ayında ilk teklisi “Başa Sar”ı çıkaran müzik dünyasının genç isimlerinden Ege Can Sal’dan sizlere daha önce bahsetmiştim. İlk olarak kendi sosyal medya hesaplarında paylaştığı cover şarkılarla adını duyuran ve güzel bir kitle edinen Sal, ‘ Başa Sar’ ile müzikal yolculuğunu başka bir boyuta taşıyarak kendi şarkılarını dinleyici ile paylaşmaya başlamıştı.

Yeni şarkısı ‘ Kal Ya Da Git’ ile hız kesmeden kariyerinin basamaklarını emin adımlarla çıkmaya devem eden Ege Can Sal, söz ve müziği kendisine ile beraber Ateş Atilla ve Can Atayılmaz’a ait olan çalışması ile tekrar dinleyicisin karşısında.

Düzenlemesini Can Atayılmaz’ın yaptığı şarkı bana 80’ler popunun sevilen gruplarından AHA’nın tatlarını verdi. Ege Can Sal’ın tarzındaki istikrar ve her defasında üstüne yeni şeyler koyarak ilerlemesi gayet güzel. Bir sonraki işinde çıtayı nereye çıkaracağını merak ediyorum.

Çocuklara renkli etkinlikler

Geçtiğimiz ay Maximum Uniq’de gittiğim Yalın konserinden bahsederken, sizlere o mekanda yeni sezonda yapılacak yeni aktivitelerden bahsetmiştim. Şimdiki haberim 13-21 Kasım tarihleri arasında okulların ilk ara tatile girmesiyle birlikte eğitici ve eğlendirici etkinlik arayan çocuklara yönelik olacak.

Birçok farklı etkinlikle çocuklarınıza hem eğlenceli hem de öğretici bir tatil dönemi yaşatmak istiyorsanız; Maximum Uniq’te yukarıda verdiğim tarihlerde gerçekleşecek olan aktivitelere bir göz gezdirin derim.

Matematik atölyesi, drama atölyeleri, müzik etkinlikleri, kukla atölyeleri, felsefe atölyeleri, ebeveyn katılımlı psikolog söyleşileri, dilsel gelişim atölyeleri, doğa ve sanat atölyeleri gibi pek çok atölye ara tatil boyunca her gün Maximum Uniq Lounge ve Maximum Uniq Box’ta olacakmış. Çocukları ve ailelerini buluşturacak olan “TAŞ KAĞIT MAKAS – DUYGU ATÖLYESİ” bu kapsamda yer alacak etkinlerde benim en çok dikkatimi çeken oldu.

Abartmayın

Son yıllarda özellikle müzik sektöründeki bazı isimlerin pazarlama stratejilerinde , basın bültenlerinde ve yaptıkları demeçlerde yoğun bir abartma ve yanlış yönlendirme söz konusu. Öyle desteksiz cümleler havada savruluyor ki izlerken hayretler içinde kalıyor insan.

Yazının Devamını Oku

Demode olmayan 90’lar

90’ların müziği ve magazini asla peşimizi bırakmıyor. O dönemleri yaşamış biri olarak bu durumdan ben şahsen pek memnunum. 90’lar tarihe öyle bir damga vurmuş ki 2021’de bile etkisini göstermeye her alanda devam ediyor.

Tarkan’ın Türkiye’ye gelip yeni şarkı çalışmalarına başlaması ve reklam filmi, Yonca Evcimik’in verdiği röportajlar ve şarkıları gündemin orta yerine bomba gibi düşüp konuşuluyor. O dönemin isimlerinin haber değeri her zaman ilk günkü gibi taze. En son Gülben Ergen ve Hülya Avşar’ın haberi hafta sonu herkesin dilindeydi. 

Manzaraya şöyle bir baktığımızda o dönemi tekrar iliklerimize kadar hisseder olduk. ‘Demode o isim’ çıkışıyla tekrar haberlerin baş sırasına yerleşen Hülya Avşar aslında bu çıkışıyla gösterdi ki ne Gülben Ergen ne de bu muhabbetler asla demode değil. Söylenildiği gibi olsaydı sabah programlarında ve gazetelerde bu kadar yer alıp manşetlere taşınmazdı. 

O dönemin isimleri temellerini öyle sağlam atmış ki inişli çıkışlı zamanlara rağmen her daim ünlerini perçinleyip günümüze taşımasını bildiler. 90’ların her zerresi bu yüzden hala moda ve ilgi görüyor. Gelelim çok konuşulan Gülben Ergen Hülya Avşar haberine. Demode olmayan tek şey Gülben Ergen’in sosyal medyasında paylaştığı gibi kendisi ile ilgili ara sıra ortaya atılan söylemler. Bu cevabı ile Ergen’in gayet güzel bir karşılık verdiğini düşünüyorum. 

Gülben Ergen seversiniz sevmezsiniz gün sonunda sorulduğunda şu an en az 5 şarkısını ezbere bildiğiniz bir isimdir. Şarkıları, yaptığı sosyal sorumluluk projeleri ile aktif olarak çalışan, üreten başarılı bir kadın. Hülya Avşar’ın bu çıkışını eski günlerde olduğu gibi tatlı bir atışma yaratmak için yaptığını düşünüyorum. Eminim o da bu çıkışlarının ve bahsedilen ismin demode olmadığının gayet farkında. 

Söylediğim Şarkılarda Saklı 

İlk çıktığı zamandan itibaren çalışmalarını severek takip ettiğim Türk Rock müziğinin ön planda olmayı sevmeyip sadece şarkılarının konuşulmasını tercih eden kadın vokali Aslı Gökyokuş güzel bir sürprizle tekrar aramızda. 

2007 yılında yayımlanan ‘Söylediğim Şarkılarda Saklı’ albümü, içinde Dans Etmeye İhtiyacım Var ve Yardımcı Olmuyor gibi dillere pelesenk olmuş şarkıları barındırsa da dijital platformlarda dinlemek istediğimizde bulunamıyordu. Bu tarz kült olmuş ama dijitalde yer almayan albümler çok var. Nedeni o zamanki plak şirketleri ve şarkıcılar arasında yapılan anlaşmaların beraberinde gelen anlaşmazlıklar diye düşünüyorum. 

Aslı Gökyokuş dinleyicisinin yıllardır ulaşamadığı ‘ Söylediklerim Şarkılarda Saklı’ albümünün tüm haklarını, geçtiğimiz sene kurduğu ve kızının adını taşıyan Yaz Müzik şirketi üzerine almış ve 5 Kasım’da tüm dijital ortamlarda yayınlanacakmış. 

Yazının Devamını Oku

Gözyaşlarım Anlatır

90’lı yılların unutulmaz slow şarkılarından biri olan ve Şahsenem’in vokaliyle bütünleşmiş ‘Gözyaşlarım Anlatır’ yeniden dinleyici ile buluşmaya hazırlanıyormuş.

Çıktığı zamanlar listelerin üst sıralarından inmeyen şarkı, Şahsenem’in duygu yüklü yorumu ile dönemin gençlerinin boynu bükük aşk hikayelerine fon müziği teşkil eden çalışmalardan biriydi. Şarkının daha sonra birçok cover versiyonu yapıldı ama orijinalinin yerini hiç bir zaman tutamadı.

Şahsenem şimdi ‘ Gözyaşlarım Anlatır’ı yeni nesille buluşturmak için gün sayıyor. Yıllar sonra şarkının 2021 dokunuşlarının nasıl olduğunu merakla bekliyorum. Sözü Vural Şahin, müziği Uluğbey Hekimoğlu imzası taşıyan şarkının stüdyo okumaları tamamlanmış. Yakında çıkacak olan çalışmanın yorumlarını ilerleyen zamanlarda tekrar ele alırız. Mevzu eski eserleri yeniden değerlendirmekse umarım Şahsenem ‘O Bu Gece Gelecek’ şarkısını da listeye alır. O şarkının da fazlasıyla seveni mevcut.

Çok Sev

Turaç Berkay’ın yeni single çalışması ‘Çok Sev’ geçtiğimiz hafta çıktı. Turaç’ı pandemi dönemi stüdyosunda ziyaret ettiğimde yeni çalışmalarını dinleme fırsatı bulmuştum.

Üretime ara vermeden devam eden tayfadan olan Turaç’ın söz, müzik ve düzenlemesi kendisine ait olan ‘Çok Sev’ şarkısında vokaller genç bir isim olan Su El Roman’a ait.

Tertemiz bir dans şarkısı olan ‘Çok Sev’de Su El Roman’ın vokalleri ışıl ışıl parlıyor. Şarkının aynı zamanda birde akustik versiyonu var. Dans etmekten yorulanları dinlendirip efkarlandırmayı hedefleyen bu versiyon en az orijinali kadar güzel olmuş.

Turaç’ın hazırda bekleyen projelerini ve çıkacak şarkılarının detaylarını ileride stüdyosuna yapacağım ziyaret sonrası detayları ile birlikte buradan sizlerle paylaşacağım. Eminim daha çok sürpriz eli kulağında dinleyici ile buluşmayı bekliyordur. 

Kızıl Christina

Yazının Devamını Oku

Ajda hep Ajda

Ajda Pekkan’ın uzunca bir süredir merakla beklenen mini albümü nihayet geçtiğimiz hafta dinleyici ile buluştu. Ozan Çolakoğlu prodüktörlüğünde hazırlanan yeni Ajda albümünde yıllar sonra efsane şarkı ‘Düşünme Hiç’i dinlemek bir başka keyifli. Yıllardır şan derslerini aksatmadan devam ettiren Ajda Pekkan’ın yeni şarkılarındaki yorumunu dinleyince ilk günkü heyecanı ve tınıyı hala koruduğuna şahit oluyoruz.

Albümün çıkış şarkısı Pekkan’ın uzun yol arkadaşı Şehrazat’ın imzasını taşıyan "Bi Tık" olmuş. Orta tempolu bir aşk şarkısı olan ‘Bi Tık’ şimdiden radyolarda sık çalınan şarkılar arasındaki yerini almış bile. Şarkının birde gece yarısı versiyonu var ki tadı başka. 

Benim yeni albümde en çok sevdiğim şarkı ise sözleri Özlem Argon, müziği Reşit Gözdanlı, düzenlemesi ise Alper Atakan’a ait olan ‘ Bilebilirsin’ oldu. Dinler dinlemez Ajda’nın 1996 yılında çıkardığı albüme gittim. O yıllardaki bol nağmeli vokali ve Akdeniz esintileri ‘Bilebilirsin’de yeniden karşımıza çıkmış. Dinlerken insanın içi kaynıyor. Umarım bu güzel şarkı yakın zamanda kliplenir. 

Günün sonunda üretime devam eden ve çalışma disiplinini hiç kaybetmeyen Ajda Pekkan sevenlerini memnun edecek bir çalışma ile yıllara meydan okuduğunu hem görsel hem de işitsel olarak bir kez daha kanıtlamış. Onun müzik dünyası içindeki bu duruşunun yeni çıkan isimlere örnek olması dileğiyle. 

Neler görüyor bu gözler 

Youtube’da hiç bilmediğim insanların şarkılarını keşfe çıkmak oldukça keyifli. Her gün o kadar çok video klip yükleniyor ki meğer ne çok müzik sevdalısı varmış demeden edemiyor insan. Adını hiç duymadığım ama bazılarının radarına çoktan girmiş ve izlenmeleri milyonları aşmış şarkılar farklı renkler barındırıyor. 

Farklı şeyleri dinlemek üzere çıkılan yolculuk her zaman olumlu sonuçlar doğurmuyor tabi. Çoğunlukla amatör kaydedilen ve video klip çalışması düşük maliyetle kotarılan bazı işler hem görsel hem de işitsel olarak insanı hayrete düşürüyor. Öyle acayip söz ve melodilere rastlıyorsunuz ki nutkunuz tutuluyor. Ya bile isteye etkileşim almak için böyle şeyleri paylaşıyorlar ya da yaptıkları işlerin gerçekten kötü olduğunun farkında değiller. 

Milyon izleyiciye ulaşan bu video kliplerin bir parodi olduğunu söylemek çok isterdim ama maalesef değiller. İzlerken eğleniyoruz orada hiç bir sıkıntı yok. Üzücü olan gerçek anlamda müziğini bu platformlarda duyurmak isteyenlerin o algoritmada bu tarz işlerin ön plana çıkması sebebiyle gümbürtüye gidiyor olması. 

Bu festival kaçmaz

Yazının Devamını Oku

Söz

Müzik dünyasında her gün yeni bir ses müzikseverlerin karşısına çıkıyor. Piyasanın zorlu ortamında aradan sıyrılabilmek bu işe yeni başlayanlar için oldukça meşakkatli.

Zehra Toy bu yolda yeteneği ile gelecek vaat eden isimlerden bir tanesi gibi gözüküyor. Katıldığı O Ses Çocuklar ve O Ses Türkiye yarışmasındaki başarılı performansları ile dikkatleri üzerine çeken Toy’un, Youtube’ta paylaştığı coverlar onun dinleyici kitlesini epey genişletmiş. 

Zehra, sözü ve müziği Cem Adrian’a ,düzenlemesi ise Mustafa Ceceli’ye ait olan ilk solo çalışması ‘ Söz’ü geçtiğimiz haftalarda çıkardı. Tertemiz bir pop şarkısı olan ‘Söz’ , Zehra’nın duru vokaliyle birleşince dinlemesi keyifli bir çalışma ortaya çıkmış. İlk işinde önemli isimlerle çalışması onun en büyük şansı. Bu fırsatları iyi değerlendirirse ilerleyen zamanlarda adını sıkça duyacağımızı düşünüyorum. 

Real Love 

Aleyna aradığı yeni enerjiyi Amerikalı dj/prodüktör Dillon Francis’in son çıkan “Happy Machine” albümünde söylediği ‘Real Love’ şarkısı ile bulmuşa benziyor. 

Dans şarkılarında vokali bir başka parlayan Aleyna’nın bu şarkısını önceki çalışması ‘Retrograde’den daha çok beğendim. Enerjisi gayet yüksek olan şarkı, çekilen video ile birlikte tam bir hit adayı olmuş. 

Dillon Francis şarkıyı piyasaya çıkmadan büyük bir festivalde çalarak seyirciden coşkulu bir reaksiyon almıştı. Aynı başarıyı dans listelerinde üst sıralarda görmek üzere diyelim. 

Aldatıldık 

En sevdiğim Sezen Aksu imzalı şarkılardan biri olan ‘ Aldatıldık’ için şu zamana kadar çok cover yapıldı. Her biri şarkının güzelliğini farklı bir biçimde yansıttı. Şimdi aynı şarkının Jabbar ve Deeperise işbirliğinden doğan yeni versiyonu gündemde. 

Yazının Devamını Oku

Bir dokun bin aşk işit

Gökcan Sanlıman, ‘Loş Bir Sokakta’ isimli dördüncü stüdyo albümünün ilk şarkısı ‘Bir Dokun Bin Aşk İşit’i klibi ile birlikte geçtiğimiz günlerde yayınladı. Şarkıyı dinleyince eski bir dost ile dertleşiyormuş gibi hissediyorsunuz. Bir dokunup bin aşk işitmeye şimdiden hazır olun. Şarkıda o yarım kalan aşk ve sitem öyle naif bir dille anlatılmış ki dinlerken benzer yaralar yeniden kalpleri acıtıyor.

‘Bir Dokun Bin Aşk İşit’in söz ve müziğinde Gökcan Sanlıman, düzenlemesinde ise Gökcan Sanlıman, Alper Atakan, Tolga Görsev, Alexei Tintaru, Rıza Erekli’nin imzalarını görüyoruz. Elektronik alt yapıların içinde boğulduğumuz son zamanlarda şarkının akustik tatları derin bir nefes almamıza neden olmuş. Yaylılar ve gitarlar ahenk içinde dans ederken şarkının hikayesi bir başka vurucu olmuş. 

Gökcan Sanlıman yeni çıkacak albümü için ‘ Her içimden geleni şarkı zannetmedim. Altı çizilebilecek cümleler aradım ve dürüstlükle söyleyebilirim ki bu albüm için yazdığım bütün şarkıları kendi kalbimle yaşadığım gerçek olaylardan esinlenerek yazdım.’ demiş. Albümün ilk haberci şarkısı “Bir Dokun Bin Aşk İşit” ile Sanlıman’ın bu dediklerini fazlasıyla yerine getirmiş olduğu ortada. Albümün prodüktörlüğünü üstlenen Alper Atakan ile sound yelpazesini alabildiğine geniş tuttuklarını söyleyen Sanlıman’ın ‘ Loş Bir Sokakta’ albümü için geri sayım başladı. 

Konser izlemeyi biliyor muyuz? 

Son zamanlarda gittiğim tüm konserlerde dikkat ettiğim şey yoğun bir konuşma ve gülüşme sesinin şarkı esnasında dalga dalga arka koltuklardan sahneye doğru gelmesi. Sinemalarda sıklıkla denk düştüğümüz gürültülü bir şekilde yemek yeme mevzusunun ise konserlerde aynı şekilde hız kesmeden devam ettiğine şahit oldum. 

Gayet romantik bir şarkı dinlerken arkadan telefonda evdeymiş gibi konuşan birinin muhabbetine maruz kalmanız gayet olası bir durum. Uyardığınız zaman ise oralı olmadan konuşmaya devam etmesine hiç şaşırmayın. Akıl alır gibi değil. Bu seslere takıldığınız anda ise zaten geçmiş olsun artık sadece onları duyar hale geliyorsunuz. Toplum içinde nasıl davranılması gerektiğine ayamamış insanlarla bu tip organizasyonlarda aynı havayı solumak ciddi bir sinir kontrol deneyimi. 

Hey Britney 

Britney Spears davasının sonucu tüm sevenlerinin yüzünü güldürdü. Babasının yıllardır Britney üzerinde kurduğu kontrol mekanizması artık tarih oldu diyebiliriz. Hayranlarının başlattığı #FreeBritney hareketi başarıyla sonuçlanınca onların cephesinde tam bir bayram havası esti. 

Bundan sonrası önemli. Britney, babasına para kazandırmamak için son birkaç yıldır gelen işleri geri çevirip, kendi özel hayatına odaklanarak kafayı dinlemeyi seçmişti. İstediği şeyi elde ettikten sonra ne gibi hamlelerde bulunacağını bekleyip göreceğiz. 

Yazının Devamını Oku

Bir Yalın konseri ardından

Geçtiğimiz hafta sonu Yalın’ı ilk kez sahnede izleme fırsatı buldum. Şarkılarını ve müzik dünyası içindeki duruşunu çok sevmeme rağmen yıllardır kendisinin konserine bir türlü denk düşemedim. Sonunda şeytanın bacağını kırıp BKM yaz etkinlikleri kapsamında Maximum Uniq Açıkhava'da 'Pazar Şarkıları' konseptiyle 6. kez sahne alacağını duyunca hemen bu etkinliği yapılacaklar listemin en başına yazdım.

Konser öncesi mekanı dolaşınca üniversite yıllarıma geri döndüm. Ortamın enerjisi, çevredeki oluşumlar güzel bir kampüs hissi verdi. Yeni sezonda orada yapılacak işleri duyunca epey heyecanlandım. Sahne vakti gelip çatınca Maximum Uniq Açıkhava’daki seyircinin coşkulu katılımıyla Yalın, şarkılarını art arda sıraladı. ‘Ah Be Kardeşim’ ile başlayan hit festivali ‘Kasma’ ile sona erdi. Yalın’ın her şarkısına aynı oranda gösterilen ilgi ve katılıma şapka çıkarttım. Tansiyon konser boyunca hiç düşmedi.

Yalın, şarkı aralarında seyirci ile hep iletişim halindeydi. Onun sahnedeki bu eğlenceli yönünü daha önce canlı izlemediğimden hiç bilmiyordum. Espriler, minik hikayeler ve kahkahalar havada uçuştu. Yalın, sahne hakimiyeti ve iletişiminin sıcaklığı ile seyirciyi söylediği şarkılar haricinde de avcunun içinde tutmayı başardı.

Son Seslenişim

Temmuz ayında yayınlanan  ‘Sen Varsın Diye’ şarkıları ile dinleyicisinin hasretini sona erdiren Yüzyüzeyken Konuşuruz, 2022 yılının baharında çıkaracağı yeni albümden ikinci şarkı “Son Seslenişim”i müzikseverlerin beğenisine sunmuş. Şarkıyı dinledikten sonra yeni albümlerinin heyecanı iyice artmış oldu.

Şarkı çıktığı günden itibaren dinleyici tarafından hemen sevilip benimsendi. Bu sevgiyi listelerde hızla yükselmesinden ve YouTube trend videolarda günlerdir arz-ı endam etmesinden net bir şekilde görebiliyoruz.

Sözü ve bestesi Kaan Boşnak, düzenlemesi Yüzyüzeyken Konuşuruz imzası taşıyan şarkıyı ilk dinlediğimde Ayten Alpman slowlarını hatırladım. Yaşasaydı bu şarkıyı grupla birlikte seslendirse ne güzel olurdu diye düşünmeden edemedim. Bu düşüncemin üzerine Ayten Alpman’ın ‘Bu Sana Son Seslenişim’ isimli bir şarkısı olduğunu öğrenince yüzümde tatlı bir tebessüm oluştu.

Sanırım

Az eğlenmedik Altay’ın gece programlarında. Sahnede tüm enerjisini ortaya koyan, oraya gelen izleyiciye hayatının eğlencesini yaşatmaya yemin eden,  şarkıcı kimliğinden önce başarılı bir sahne adamı Altay.

Yazının Devamını Oku

Ee daha daha nasılsınız?

Sura İskenderli’nin yeni teklisi ‘Yok’ şu sıralar yükselişte olan şarkılardan. Parçanın sözlerinden oluşan video, Youtube trend listesindeki yerini haftalardır koruyor. Şarkının geniş kitlelere ulaşmasındaki önemli etkenlerden biri TikTok’da çekilen videolar. Oranın fenomenleri şarkıyı benimseyip bolca video paylaşınca, ‘Yok’ dalga dalga yayıldı.

Şarkıyı dinleyenlerin etkisinden çıkamayıp mütemadiyen ‘ Ee daha daha nasılsınız ?’ dediğine şahit oluyorum. İşin enteresan tarafı herkesin diline takılan bu bölüm şarkıda sadece 2 kez geçiyor. ‘Yok’un videosunun altına yazılan yorumlara bakılırsa bu durum dinleyiciyi pek bir üzmüş. ‘ Ee daha daha nasılsınız?’ kısmının şarkının ikinci bölümünde bir kere daha dönmesi yönünde yoğun istekler göze çarpıyor. 

Belki ileride dinleyicinin sesine kulak verip  şarkıyı yeni bir editle tekrar servis ederler. Sabırsız olanlar kendi versiyonlarını yapıp şarkıyı sosyal medya platformlarında paylaşmış bile. Sura İskenderli’nin ortaya bırakıp kenara çekildiği bu şarkı, şu sıralar bol promosyon ve şaşalı söylemlerle servis edilen şarkılardan daha çok etkileşim almışa benziyor. Buradan çıkan sonuç ise hangi şarkının tutacağı, pazarlamasının nasıl yapılırsa başarılı olacağı konusunda net bir formülün olmadığı. 

Heyecan 

Gökhan Türkmen, 7 albümünden “Heyecan” şarkısına çektiği video klip ile izleyiciyi farklı bir yolculuğa çıkarıyor. Albümlerine olduğu kadar onlara çektiği video kliplere de ekstra özen gösteren Türkmen, anlayacağınız yine farklılığını ortaya koyup ezber bozan bir videoyu müzikseverlerin beğenisine sunmuş. 

Sözleri Mert Carim, müziği Gökhan Türkmen, düzenlemesi ise Genco Arı’ya ait olan ‘Heyecan’ şarkısının videosunda, şehirden uzaklaşmak isteyen bir adamın hikayesine tanıklık ediyoruz. Gökhan ile birlikte kurulan o dünya içinde seyahat ederken karşımıza çıkan görsel şölen fazlasıyla cezbediyor. 

Kapadokya Ortahisar’da çekimleri Murat Joker tarafından yapılan video klipte, yaratılan dünyaya insan ışınlanmak istiyor. Uzay temalı çalışmada hem doğal güzellikleri hem de fütüristik öğeleri dijital efektlerle harmanlanmış bir şekilde izlerken hayal kurmak tamamen serbest. 

Türkmen video için ‘Her şarkımızda olduğu gibi yeni ve evrensel ne yapabiliriz, üstüne ne koyabiliriz diye düşünerek en ufak ayrıntısına kadar dikkat ettik.’ demiş. Ben izlerken videoda kurulan dünyanın içine fena daldım. Merak edenler şimdi hemen gidip videoyu izlesin. 

Ne eksik?

Yazının Devamını Oku

Şivesi Sensin Aşkın

Güliz Ayla müzik kariyerinde ilk defa bir cover şarkı seslendirerek müzikseverlere sürpriz yapmış. Ayla’nın coverlamak için seçtiği şarkı ise sözü ve bestesi Yıldız Tilbe’ye ait olan ‘Şivesi Sensin Aşkın’ olmuş. Düzenlemesi Deeperise’a emanet edilen şarkının video klip çalışmasını ise Gökhan Özdemir yönetmiş.

‘Şivesi Sensin Aşkın’, Güliz Ayla’nın üzerine dikilmiş bir elbise gibi. Şarkıyı dinler dinlemez hiç yadırgamayıp, sanki hep Güliz’den dinliyormuş gibi benimsedim. İlk cover için çok doğru bir seçim olmuş.

Bu şarkıdan hareketle Güliz, kendi yorumuna ve müzikalitesine giden şarkılardan oluşturduğu bir repertuar ile keyifli bir cover projesi yapsa hiç fena olmaz diye düşünüyorum.

Dijitalde yayınlayacağı mini bir konser eşliğinde seçtiği şarkıları dinleyicisi ile paylaşabilir. ‘Şivesi Sensin Aşkın’ gibi Güliz’e yakışan şarkılardan oluşan bir proje çok güzel olabilir.

Zengbej Müzikhol

Yaptığı işlerle farkını ortaya koymayı seven ve yıldızı gün geçtikçe parlayan rapçi Zen-G, üç bölümden oluşan canlı performans serisi ‘Zengbej Müzikhol’ ile dijital platformlarda karşımıza çıkıyor.

Fikir benim çok hoşuma gitti. Kurulan ambiyans ve görseller gayet başarılı olmuş. Proje ‘Zengbej’ albümünün devamı niteliğindeymiş. Önceden yayınlanan üç şarkının yeni düzenlemeleriyle hayata geçmiş. Zen-G farklılık peşinde olan, yeni şeyleri denemekten korkmayan biri. Kendisinden ilerleyen zamanlarda ne gibi projeler gelecek şimdiden meraklanmaya başladım.

Zen-G’nin canlı performans serisi, eylül ayının sonuna kadar her pazar günü dinleyiciyle buluşacakmış. Sözü ve müziği Zen-G’ye düzenlemesi ise Can VS’ye ait olan serinin ilk teklisi ‘Temizle’, Silvyo Behmoaras’ın yönetmenliğinde çekilen videosu ile dijital platformlardaki yerini aldı. Diğer iki şarkı için takipte kalın.

Tam 12’den

Yazının Devamını Oku

Melekti Sanki

Cem Belevi, sözü ve müziği kendisine, düzenlemesi Osman Taşdaş’a ait olan
‘Melekti Sanki’ ile kalp acısı çekenlerin duygularına tercüman olmaya gelmiş. Şarkı daha çıkmadan ilk dinlediğimde nakaratın direk dillere düşeceğini söylemiştim. Sosyal medyada dinleyenlerin paylaştıkları videolara bakılırsa tespitim doğru çıkmış.

‘Melekti Sanki’ boynu bükük bir aşk şarkısı. Ayrılık yaşayan ve acısı taze sevgililer kısa sürede şarkıyı benimser diye düşünüyorum. ‘Melekti Sanki’ye Ahmet Can Tekin yönetmenliğinde çekilen video klip, yaz bitimi hüzünlü olduğumuz şu günlerde insanı tekrar tatile çıkmaya davet ediyor. 

Geçtiğimiz haftalarda Cem ile bir araya geldiğimizde bana hazırda bekleyen bitmiş şarkılarının yanı sıra, söz ve müziği kendisine ait olan yapım aşamasındaki çalışmalarını dinletti. Farklı türlerde çok güzel şarkılar dinleyiciyi bekliyor. Sahne çalışmalarına ve halk konserlerine ağırlık veren Cem, bu kış çeşitli sürprizlerle izleyici karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Beklemedeyiz. 

Rubato’dan Sezen şarkıları 

Özer Arkun, Göksun Çavdar ve Eralp Görgün tarafından kurulan Rubato, yeni çıkacak albümlerinde Sezen Aksu şarkılarına yer vermiş. Rubato’nun efkara davetiye çıkaran stili, Sezen Aksu’nun hayatımıza fon müziği olmuş şarkıları ile birleşince ortaya çıkan duygu yoğunluğunu varın siz düşünün. 

Yaz aylarının deli dolu enerjisinden sıyrılıp melankoli rüzgarlarının esmesinin kaçınılmaz olduğu kışa girerken yayınlanacak albümde Sezen Aksu şarkılarından Tutuklu, Perişanım Şimdi, Hata, Sorma, Sultanım, Gidiyorum, Yazık, Tükeneceğiz, Ahdım Olsun gibi hepimizin ezbere bildiği şarkılar bu sefer Rubato yorumuyla karşımızda olacak. 

Rubato, kariyerlerinin 5. stüdyo albümü olan ‘Rubato / Sezen Aksu Şarkıları’nın habercisi olarak ‘Tutuklu’yu geçtiğimiz hafta Bayhan Müzik etiketiyle tüm dijital platformlarda yayınladı. ‘Tutuklu’nun Rubato tarafından yorumunu dinleyince insan albümün geri kalanında efkar festivalinin en ön sırasında yer alacağını az çok kestirebiliyor. 

Zor 

Yaptıkları işleri zevkle takip edip dinlediğim Dolu Kadehi Ters Tut, Dilan Balkay’la birlikte ‘Zor’ adını verdikleri yeni bir single yayınlamış. Yine keyifli ve dinledikçe farklı güzelliği keşfedilen bir iş ile karşımızda olan DKTT grubunun Dilan Balkay ile olan uyumu her zamanki gibi dinleyeni mest ediyor. 

Yazının Devamını Oku

Adım Adım

İlk dinleyişte enerjisi geçen şarkılar kendini hemen sevdiriyor. İlyas Yalçıntaş ve Ezgi Kosa’nın birlikte seslendirdiği ‘Adım Adım’, bu söylediğime güzel bir örnek teşkil ediyor. Şarkı başlar başlamaz kendinizi yerinizde sallanıp, eşlik eder bir şekilde buluyorsunuz.

‘Adım Adım’ şarkısının söz ve bestesi İlyas Yalçıntaş’a , düzenlemesi ise Duhan Dönder’e ait. Sözlerinden düzenlemesine orta tempo güzel bir aşk şarkısı olan ‘Adım Adım’da, Ezgi Kosa ile İlyas Yalçıntaş’ın vokal uyumu bu çalışmayı başarılı kılan bir başka etken. İki vokal öyle güzel kaynaşmış ki şarkının hikayesinin içine dinlerken hemen giriveriyorsunuz. 

Çıktığı günden beri Youtube trend listesinde yer alan ‘Adım Adım’ ilerleyen günlerde kendine daha çok dinleyici bulacak gibi. Şarkının kendisi kadar sıcak video klip çalışmasının yönetmen koltuğunda ise Mustafa Özen oturmuş. Samimi ve sıcak işleri çok özlemişiz. ‘ Adım Adım’ enerjisi ile dinleyiciye iyi gelecek bir çalışma olmuş. 

Kim? 

Manitas grubunu ilk olarak 2020 yılında çıkarttıkları ‘ Olsun’ ile dinleme fırsatı buldum. O zamanki yazımda Alternatif ve Synth Pop Türkçe müziğe bambaşka bir soluk getireceklerini düşündüğümü yazdığım, Defne Angın ve Selin Dumlugöl’den oluşan Manitas, ilk çalışmaları ‘Olsun’ ile kendilerini ilk defa dinleyen müzik dinleyicisine güzel bir göz kırpmıştı. 

Grup şimdi yeni şarkısı ‘ Kim?’ ile müzikal yolculuğuna devam ediyor. Sözleri Defne Angın, müziği ise Selin Dumlugöl imzası taşıyan projenin prodüktörlüğünü Mert Kasap üstlenmiş. Şarkının düzenlemesi ise Mert Kasap, Mert Sever ve Onur Taşkan tarafından yapılmış. 

‘Kim?’in bana göre önceki Manitas şarkılarına göre farkı, etnik öğelerin ön planda olması. Farklı bir rengini dinleyici ile paylaşan Manitas, bu seçimiyle bundan sonra yapacağı şarkıların türünün ucunu açık bırakarak bana kalırsa şık bir heyecan yaratıyor.

Hayda 

Erkin Arslan, aşkın türlü halini şarkılarında iyi anlatan bir isim. Arslan, yeni çıkan şarkısı ‘Hayda’ ile bu sefer ilk görüşte aşkın bizlere neler ettiğine değinmiş. 

Yazının Devamını Oku

Tutmuş bu maya

Merakla beklediğim yeni Kenan Doğulu şarkısı ‘ Bumaya ‘ geçtiğimiz hafta çıktı. Sözü ve müziğinde Onurr, Kenan Doğulu, Ozan Bayraşa ve Umur Doma’nın imzasının bulunduğu şarkının aranjesi Ozan Bayraşa'ya miks ve mastering’i ise Emre Kıral’a ait.

Şarkının mayası öyle güzel tutmuş ki her dinleyişte farklı şeyleri keşfediyorsunuz. Türkiye’nin Dolby Atmos mikslenmiş ilk şarkısı olma özelliğini taşıyan ‘Bumaya’ , sağlam bir ses sisteminiz varsa dinlerken keyfine varma katsayısını daha çok arttırıyor. 

Yepyeni bir enerjiyle karşımıza çıkan Doğulu, ‘ Bumaya’ ile 2021 yazına kendi imzasını şık bir şekilde atmış. Yeniliklere, kolektif çalışmalara açık olması , risk alması, ezber bozması Kenan Doğulu’nun en büyük artısı. Doğulu’nun Onurr, Ozan Bayraşa ve Umur Doma ile ortaya çıkarttığı bu iş bana kalırsa gayet heyecan verici. 

Kenan Doğulu 90’lı yılları dibine kadar yaşamış olanların kıymetlisidir. Kendisini ilk olarak ‘ Yaparım Bilirsin’ albümünün şarkılarını seslendirdiği Madonna’nın İstanbul İnönü Stadyumu konserinde izlemiştim. Yonca Evcimik ile konser öncesi sahne alan tek Türk şarkıcısıydı. Doğulu, o yıllardan bu zamana yaptığı sahne programları, albümler, prodüksiyonlar, projeler ve başka isimlere verdiği şarkılar ile hep üretimde kalıp, kendini yenileyen bir isim oldu. 

‘Bumaya’ ile yenilenmeye devam eden Doğulu, son zamanların parlayan ismi Ecem Lawton yönetmenliğinde çekilen video klip ile ‘Bumaya’nın görsel tarafını çok güzel beslemiş. Edgar Allen Poe’nun 1842’de yazdığı “Kızıl Ölümün Maskesi” adlı kısa hikayesinden aldığı ilhamla yaratılan klibin kreatif yapımcılığını ve koreografisini Jennifer Lopez, Beyonce ve Dua Lipa gibi sanatçılarla çalışan Marvin Brown üstlenmiş. 

Şarkıdan video klip çalışmasına mayası çok güzel tutmuş, rengarenk, heyecan veren bir işe imza atan Kenan Doğulu’yu ve ‘Bumaya’nın oluşmasında emekleri olan Onurr, Umur Doma ve Ozan Bayraşa’yı tebrik ediyor, yeni projeleri heyecanla bekliyorum. 

Bon Voyage 

Ece Seçkin ve Faruk Sabancı 2021 yazında bizi tropikal adalara gitmişçesine ferahlatacak şarkıları ‘ Bon Voyage’ ile keyifli bir yolculuğa çıkarıyor. 

Sözü Onurr , bestesi Faruk Sabancı ve Onurr imzası taşıyan, düzenlemesi ise Faruk Sabancı'ya ait olan “Bon Voyage”, Ece’nin yüksek enerjisi ile birleşince kan kaynatan güzel bir dans şarkısı olarak karşımıza çıkıyor. 

Yazının Devamını Oku

Rüyamda Buluttum

Can Bonomo ve Demet Evgar, Bonomo’nun ‘Rüyamda Buluttum’ adlı yeni şarkısı için bir araya gelmiş. İkinci nakarat dönüşü kendinizi hemen şarkının içinde bulduğunuz ‘Rüyamda Buluttum’, Demet Evgar’ın misafirliği ile bir başka güzel olmuş.

Şarkı uzun yıllar Bonomo’nun sandığında duruyormuş. Hiç kayıt edilmemiş. Bir instagram canlı yayınında akla gelip çalınınca, dinleyenlerden şarkının kayıt edilmesi konusunda ısrarlar gelince Bonomo hemen işe koyulmuş. 

Demet Evgar’ın şarkıya eşliği konusunda “Ne mutlu bize ki yıllar önce kaydetmemişiz. Öyle olsaydı belki benim canım, eski dostum Demet Evgar bize eşlik etmeyecekti.” yorumunu yapan Bonomo, ‘Rüyamda Buluttum’ şarkısı ile beraber sözü ve müziği kendisine ait olan ‘Acı Kiraz’ı da dinleyici ile paylaşmış. 

Kapak görselinden video klip çalışmasına yine özenli bir iş ile karşımızda olan Can Bonomo, bu iki yeni şarkısıyla dinleyicisini mutlu etmeye devam ediyor. Sıradaki şarkıları merakla bekliyorum. 

İki nokta atışı şarkı 

Geçtiğimiz hafta prodüktör ve aranjör Alper Atakan’ın yakında çıkacak olan ‘Aranjör’ isimli albümünden iki şarkı dijital platformlardaki yerini aldı. 

İlk olarak İrem Derici’nin seslendirdiği ‘Affeder Mi Aşk Bizi?’ ile dans pistine davet edildik. Söz ve bestesi Cem Adrian’a düzenlemesi Alper Atakan’a ait olan şarkı , kan kaynatan disko aranjesinin içinde barındırdığı duygusal hikaye ile dikkat çekti. Dinledikçe kana karışan şarkı, İrem Derici’nin güçlü vokali ile radyoların sık sık çalacağı bir çalışma olmuş. 

Seda Sayan’ın seslendirdiği söz ve müziği Sezen Aksu ve Soner Çınar‘a ait olan ‘Gel Günaha Girelim’ şarkısı Alper Atakan düzenlemesi ile ‘Aranjör’ albümünden bizleri selamlayan ikinci şarkı oldu. 

Yıllar önce Emel Müftüoğlu‘nun seslendirdiği ve severek dinlediğimiz şarkı Seda Sayan’ın vokali ile şimdi bir başka lezzetli olmuş. Şarkıyı kim Seda Sayan için seçtiyse kendisini tebrik etmek lazım. ‘Gel Günaha Girelim’ Seda Sayan’ın sesine ve müzikal tarzına gayet güzel yakışmış. 

Yazının Devamını Oku

Şimdi 90’lar

Türk pop müziğinin 90’lı yıllarına damgasını vuran ve o zamanlara tanıklık etmiş çoğu kişinin hayatına dokunmuş şarkıların sahibi 12 ismi buluşturan ‘Şimdi 90’lar 2’, Ossi Müzik etiketiyle dijital platformlardaki yerini aldı.

90’lar deyince o dönemin müziklerine aşık her insanın yüzünde tartışmasız güller açar. Her şarkı ezbere bilinir ve duygu seli hazırda bekler. Yeni albümün çıktığı haberi müzikseverlerin büyük ilgisini çekti ve dijitalde şarkı paylaşımları hemen başladı.

Prodüktörlüğünü Hakan Eren’in yaptığı ‘Şimdi 90’lar 2’ albümünde, Yonca Evcimik, Sibel Alaş, Reyhan Karaca, Hazal, Erdal Çelik, Jale, Boran, Uhde Seçil, Eda-Metin Özülkü, Oya-Bora ve Seyyal Taner yer alıyor. 

Albümde en hoşuma giden şey tüm şarkıların yeniden seslendirilmiş olması. Yıllar sonra bu şarkıları daha farklı söyleyen, vurgularını bir başka yapan şarkıcıları dinlemek ve o nüansları yakalamak dinleyiciyi keyiflendiriyor.

Düzenlemelerin ağırlıklı olarak 90’lı yıllardaki haline yakın olması ise bir başka sevindiğim nokta. Orijinal düzenlemelerdeki o lezzeti çok bozmadan aslına sadık kalınmaya özen gösterilmiş. 90’lı yılların coşkusunu doyasıya hissetmek isteyenler için arşivlik güzel bir çalışma.

Buray’ın Harbiye çıkarması

Buray’ın Harbiye Açıkhava Sahnesi'nde verdiği konserin yankıları hala sürüyor. Sevilen şarkılarını görsel ve işitsel bir ahenk içinde seslendiren müzisyen, izleyenlere güzel dakikalar yaşatmış.

Çok istesem de konsere gidemedim ama geceye dair izlediğim görüntüler ve dinlediğim yorumlar beni o ortama gitmiş kadar yaptı. Buray her detayla ince ince ilgilenmiş. Başarılı bir albümün ardından yeni eski şarkılarından hazırladığı repertuar tansiyonu hep yüksek tutmuş.

Konser sırasında kendisine eşlik eden dansçılar, arkada dönen görüntüler, ışık ve sahne düzeni göz kamaştırmış. Buray’ın Çiğdem Karavit'in tasarladığı ve üzerinde gezdiği ülkelerin haritasının yer aldığı kostümü geceye ait güzel detaylardan biri olmuş.

Yazının Devamını Oku

Yeni bir orman

Gökhan Türkmen, doğayı korumaya yönelik çalışmaları ile farkındalık yaratmak isteyen isimlerin başında gelir. Mesela 2016 yılında çıkardığı ‘Vay Halimize' şarkısının video klip çalışmasında vurguladığı küresel ısınma ve yeşil alanların kayıpları, şimdi izlendiğinde daha çok anlam kazanıyor ve bir başka etkiliyor insanı. Klipte özel sırt çantasında taşıdığı fideyi dikecek verimli bir toprak arayışında olan Türkmen, şimdi içinde bulunduğumuz zor zamanlarda güzel bir amaç için kolları sıvamış.

Uzun yıllardır ağaçlandırma projelerinde yer alan Gökhan Türkmen ve yapım şirketi GTR Müzik, “Vay Halimize”, "Yüzüme Vurma" ve “İnsanız Ayıbı Yok” şarkılarının dijital gelirleri ile Ege Orman Vakfı aracılığıyla iki ormanı dinleyenleriyle birlikte tamamlamıştı. 

İlk olarak Melike Turgut Ormanı’nı tamamlayan müzisyen, ikinci proje Melis Özsoysal Ormanı’nın 20 Eylül’deki açılışının ardından talihsiz bir kaza sonucu hayatını kaybeden tiyatro emekçisi Uğur Şenay anısına üçüncü orman projesi için Eylül ayında çalışmalara başlıyor. Yaşadığı müddetçe bu orman zincirini sürdüreceğini söyleyen Gökhan Türkmen’e kocaman bir alkış. 

KÖFN ve yeni albümü ‘Rockstar’ 

"Yaptığımız şey tam olarak dünya müziğinden beslenerek zamana uygun Türk pop müziği üretmek." diyen Salman Tin ve Bilge Kağan Etil'den kurulu KÖFN grubunun ‘Rockstar’ albümü geçtiğimiz günlerde çıktı. 

Albüm öncesi haberci olarak ‘ Olan Olmuş’ ve ‘Rockstar’ı dinleyip keyiflenmiştik. Şimdi diğer yeni şarkılarla beraber çıkan albüm, müzikseverleri güzel bir yolculuğa çıkarıyor. 

"Güneşe Dokundum", "Taş Kalbinin Çöllerinde" ve "Ben Seni Arayamam" isimli şarkıları ile kalpleri kazanıp, "Dans" EP’sinin leziz soundu ile kendini iyice sevdiren KÖFN, üretimine ara vermeden devam ediyor. 

Yeni albümde farklı türlerden tatları kendi müziğinin içine ustalıkla katıp dinleyici ile paylaşan grup yine bıkmadan dinlenecek güzel bir işe imza atmış. 

''Fren'' isimli parçada Xir ile işbirliği yapan KÖFN, bence kendi matematiğini çözmüş ve güzel bir rotada emin adımlarla ilerliyor. Kitlesini zaman içinde daha çok genişleteceğine inandığım bu ikili, keşmekeş müzik ortamında yaptıkları güzel işler ile aradan sıyrılıp ışıl ışıl parlıyor. 

Yazının Devamını Oku

İlkbahar

Sözü ve müziği Dila Uzun’a, düzenlemesi ise Nurettin Çolak’a ait olan ‘İlkbahar’ isimli şarkıyı geçtiğimiz günlerde dinledim ve çok beğendim. Hep aynı isimlerden sıkılmış ve yeni birilerini keşfetmek istiyorsanız Dila Uzun’a kulak verebilirsiniz.

Dila Uzun, daha önce Febyo Taşel‘in ‘Ev Yapımı Müzik’ isimli albümünde yer alan Tual’in “Tiryakinim” adlı şarkısını  yeniden yorumlamış. İlerleyen zamanlarda ise Emrah Karaduman ile çalışması “Güllerim Soldu” ve ardından “Kovala” isimli filmin soundtrack albümünde Sansar Salvo ile yaptığı şarkıyla yer almış. 

19 yaşından beri kendi yaptığı alt yapılar üzerine İngilizce sözler yazıp, besteleyen ve  söyleyen Dila’nın ‘İlkbahar’ isimli şarkısı Nurettin Çolak’ın yağ gibi akan aranjesi ile dinlerken insanı bambaşka yerlere götürüyor. 

Umarım her gün yeni bir ismin çıktığı ama güzel olan işlerin dinleyici ile zar zor buluştuğu günümüz müzik dünyasında Dila’nın şarkısı yerine ulaşır. 

Sen Varsın Diye 

Yüzyüzeyken Konuşuruz bir buçuk yıllık mecburi pandemi arasının ardından sevenleri ile arasındaki hasrete bir son verip yeni şarkıları ‘Sen Varsın Diye’yi bu ayın başında çıkarmıştı. Şarkıya olan ilgi her geçen gün katlanarak artıyor. 

Grup ‘Sen Varsın Diye’ şarkısında ilk yıllarındaki akustik havayı yeniden estirirken, son yıllardaki elektro tatları koruyup, her iki tarzı seven dinleyiciyi fazlasıyla memnun etmiş gözüküyor. 

Sözü ve bestesi Kaan Boşnak, düzenlemesi ise Yüzyüzeyken Konuşuruz imzası taşıyan şarkı, gruba yeni hayranlar kazandırmayı ihmal etmiyor. Bu yazıyı yazarken şarkı kaçıncı tekrardaydı saymadım. Umarım bundan sonra uzun bir ara vermezler ve biz grubun daha çok yeni şarkısını dinleriz. 

Gökhan Türkmen konseri ardından

Yazının Devamını Oku

Yandan Yandan

Gülden, sözü ve müziği kendisine, düzenlemesi ise Efe Demiryoğuran’a ait olan yeni şarkısı “Yandan Yandan” ile yaz aylarında dans pistinde kurtlarını dökmek isteyenlere dev bir hizmet sunuyor.

Malum Gülden’den şu zamana kadar ağırlıklı olarak kalp ağrılarımıza, gönül kırıklıklarımıza ve arızalı aşklarımıza tercüman olan şarkılar dinledik. Şimdi sıra hesapsız kitapsız vur patlasın çal oynasın kafasına geçmeye geldi. Şarkıdaki mevzu şölen kıvamında en hareketlisinden bir aşk.

Gülden ile geçmiş sohbetlerimizde bana “ Soğuk bir kadın değilim. Acıların kadını hiç değilim. Sürekli slow ve duygusu ağır şarkılar söylediğim için böyle bir algı oluşmuş olabilir. Ama ben acıların kadını değilim." demişti. İşte tam da fırsat bu fırsat diyerek eğlenceli ve matrak yanını gösteren keyifli bir şarkıyla Gülden karşımızda.

Belki Çok da Şey Yapmamak Lazım

Gripin grubunun yeni çalışması bu yazın güzel işlerinden biri olmaya aday. ‘Belki Çok da Şey Yapmamak Lazım’ isimli şarkı ile dertlere tasalara bir müddet ara verip, dansa davet eden Gripin , verdiği pozitif mesajla dinleyene dünya olarak içinde bulunduğumuz şu zor zamanlarda moral olmayı hedefliyor.

Sözleri Birol Namoğlu, müziği Murat Başdoğan, düzenlemesi ise Gripin grubunun imzasını taşıyan şarkı, yaza yakışır, temposu yüksek bir iş olmuş. Ben en çok Gripin’in bu şarkısındaki düzenlemede duyulan elektronik tınıları sevdim. Kendi klasik tarzlarına kattıkları bu yenilikler onların müziğine bir başka yakışıyor.

Yerle Yeksan

Merve Özbey, acılarla güçlenen, hayat mücadelesinde yara alsa bile tekrar ayağa kalkıp yaşamaya devam eden güçlü kadınların hislerini anlatan bir şarkı ile dinleyicisinin karşısında.

Söz ve müziği Can Tosun'a, düzenlemesi ise Celil Yavuz’a ait olan yeni şarkı ‘Yerle Yeksan’ , Merve Özbey’in insanın içine işleyen duygulu vokali ile hem giderini yapıyor hem de mesajını veriyor.

Yazının Devamını Oku
YAZARIN DİĞER YAZILARI