Borsa çakallarının soygun taktikleri

"ADAM ne söylese çıkıyor. Aldım dediği hisse senetleri iki haftada yüzde 40 getirdi. Sen de gir. Bir de WhatsApp grupları varmış. Esas olay orada dönüyor ama onun için komisyon falan veriyormuşsun. Ben annemlerden aldığımı da yatırdım...”

Haberin Devamı

Etrafta yukarıdakine benzer sözleri o kadar çok duymaya başladık ki... Sabah yürüyüşünde önümüzden gidenlerin, metroda yanınıza oturanların, misafirliğe gelenlerin, vapur için kuyruk bekleyenlerin son dönemdeki gözde muhabbeti borsa.

Halka arzlarla başlayan, küçük birkaç hisse senedindeki sıçramayla birlikte adeta kahramanlık öykülerine dönüşen hisse senedi yatırım öyküleri aldı başını gidiyor. İşte bu ilgi ve alaka bilin ki dolandırıcıların da iştahını kabartıyor.

Bugün Emre Eser ayrıntılarıyla haberinde duyurdu. Özellikle sosyal medya üzerinden kendini ‘borsa uzmanı’, ‘hisse analisti’ ve ‘yatırım danışmanı’ olarak gösteren bazı yüksek takipçili hesaplar takipçilerini resmen soyuyor.

Bakın borsada küçük yatırımcının canını yakan, parasını kapan sistem nasıl işliyor.

Haberin Devamı

- Küçük yatırımcıyı soymaya niyetlenen organizasyon öncelikle bir borsa fenomeni yaratıyor.

- Bu fenomen feyk hesapların övgüleriyle, hoca, prof, Dr. gibi lakaplarla adeta bir borsa tanrısına dönüştürülüyor.

- Fenomen borsa çakalları hisseler hakkında yasak olmasına rağmen al, tut, sat gibi tavsiyelerde bulunuyor.

- Birkaç hisse senedindeki başarılı performansı kendi başarı öyküleri gibi sunan bu çakallar takipçilerini bir anda adeta murite çeviriyorlar.

- Arkadan başlıyorlar, oradan al, burada tut, şuradan sat demeye... Yüzlerce takipçileri belirli fiyatlardan pozisyon almaya başladığında talep gören ya da satış yiyen sığ hacimli hisse senetleri de yükseliyor ya da geriliyor.

- ‘Ne diyorsak o’ tavrıyla takipçilerini kendisine daha da sıkı bağlayan çakallar bu kez daha da büyük getiriler vaat etmeye başlıyor.

- Birkaç sığ hacimli hisse senedi daha rotaya alınıyor. Sosyal medya üzerinden takipçilere hisse senetlerinin alınacağı seviyeler söyleniyor.

- Ancak zavallı küçük yatımcılar borsa çakallarının kendilerinden çok daha önce ve ucuza bu hisse senetlerinde pozisyon aldığını bilmiyorlar.

- Rotadaki hisseler günlerce övülüyor, ‘ihracat, satış, ciro, kar, bilanço, destek, direnç’ kelimeleriyle süslü teknik, temel analizlerle tavsiyelerin dozajı iyice artırılıyor.

Haberin Devamı

- Talep gören hisse senedi doğal olarak yükselişe geçiyor. Başlıyor tırmanışa...

- Hedefledikleri fiyata ulaşılınca borsa simsarları satışa geçiyor. Ancak küçük yatırıcıya ‘AL’ tavsiyelerini sürdürüyorlar.

- Öyle ya... Çakallar ellerindeki hisse senetlerini yüksek fiyattan birilerine yıkmak zorunda. İşte murite dönüşen takipçiler yüksek fiyattan o hisse senetlerini almayı sürdürüyor.

- Çakallar portföylerini boşaltıyor, ceplerini dolduruyor.

- Takipçiler ise yüksek fiyattan aldıkları hisseler ile baş başa kalıyor. Başlıyorlar beklemeye...

- Takipteki hisse senetlerine talep düşünce önce sakin başlayan satışlar ardın-dan paniğe dönüşüyor ve hisse senetlerinin fiyatı hızla eriyor.

Haberin Devamı

- Eşten dosttan alınan paralarla, birikimlerin yatırıldığı hesaplar bir anda eriyip gidiyor.

- Son aşama, ‘geçmiş olsun, canın sağ olsun’ safhası... Bu safhada çakallar ya ortadan kayboluyor ya da düşüşe bin türlü bahane bulup, yeni takipçileri ağına düşürmek için yeni öyküler yazmaya başlıyor.

Demem o ki... Kimse size durup dururken para kazandırmaz. Kimse size zengin olun diye hayrına hisse senedi tavsiye etmez. Bilin ki ucunda bir çıkar var. Bir iki kazanırsınız üçüncüde öyle bir çarpılırsınız ki bırakın kazandıklarınızı elinizdekinden de olursunuz. 

Yazarın Tüm Yazıları