"Prof. Dr. Eralp Başer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Prof. Dr. Eralp Başer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Prof. Dr. Eralp Başer

Prof. Dr. Eralp Başer

Gebelikten Korunma Yöntemleri Kısırlığa Neden Olur mu?

2 Eylül 2020

Prezervatif (Kondom): Bu yöntemde, erkek penisi üzerine hemen cinsel ilişki öncesinde uygulanan bir lateks bariyer kullanılır. Kadının vücuduna hormonal veya fiziksel olarak herhangi bir müdahale bulunmadığından, kısırlık yapma potansiyeli olmadığı gibi, cinsel yolla bulaşan ve kadının tüplerinde tıkanmalara neden olan çeşitli enfeksiyonları da önlediğinden, kısırlığı bu şekilde önleyebilir.
 
Spiral (Rahim içi araç): Rahim içi araç, adından da anlaşılabileceği gibi rahmin iç boşluğuna uygulanan ve gebeliğin yerleşmesini önleyen ufak bir tıbbi cihazdır. Bu yöntemin avantajları, oldukça güvenli olması ve en az 5 yıl ekstra bir korunma yöntemi gerektirmemesidir. Bakır iyonları içeren bakırlı spiral sperm ve embriyoları etkileyerek rahim içerisine gebelik yerleşmesini önler. Hormonlu spiral (Mirena) ise rahim içi tabakasını hormon salınımı ile incelterek etki eder.

Bu iki spiral tipinde de, takılmasını takiben bir enfeksiyon oluşmadığı durumlarda ilerideki gebelik potansiyeli açısından olumsuz bir etki olmamaktadır. Enfeksiyon olasılığı çok düşük olsa da, hastamızın böyle bir durumda en kısa sürede hekimini bilgilendirmesi ve tedavi olması gereklidir. Aksi takdirde enfeksiyon nedeniyle tüplerde tıkanma söz konusu olabilir. Spiralin çekilmesini takiben genellikle kısa süre içerisinde gebelik potansiyeli normale dönmektedir. Ancak hormonlu spiralde rahim içinin kalınlığının normale gelmesi bazı kişilerde birkaç aylık bir süreç alabilmektedir.
 
Aylık ve üç aylık iğneler: Bu iğneler genellikle aylık veya üç aylık periyodlarda kalçadan kas içerisine uygulanarak kullanılırlar. İçerdikleri progesteron hormonu sayesinde yumurtlamayı engelleyerek etki ederler. Ayrıca rahim ağzındaki mukus tıkacını daha kalın hale getirerek rahim ve tüp enfeksiyonu geçirme riskini azaltırlar. Bu açıdan bakıldığında kısırlık riskini azalttığını söyleyebiliriz. Yalnız bu hormonların salınımı süresince yumurtlama baskılanacağından, tekrardan yumurtlama ve gebelik ihtimali birkaç ay gecikebilmektedir.
Kol içi implantlar: Dirseğin biraz üzerinde iç kola yerleştirilen minik bir çubuktan kontrollü şekilde progesteron salınımı olmaktadır. Bu sayede aylık ve 3 aylık iğnelerdeki gibi, yumurtlama engellenmektedir. Bu implantların çıkarılması sonrasında birkaç ay içerisinde tekrar yumurtlama ve gebelik mümkün olmaktadır. Bu implantlar da rahim ağzında bir mukus tıkacı oluşturarak bakteriyel enfeksiyonları önleyebilmektedir. Bu sayede kısırlık riskini kısmen de olsa azaltabilirler.

Yazının devamı...

HPV Virüsünden Korunmak Mümkün!

13 Ağustos 2020

Öncelikle, HPV virüsü cilt teması veya cinsel yolla kolaylıkla kişiden kişiye bulaşabilen bir virüstür. Cilt teması sonucunda, bir kişiden diğerine siğil yapan HPV tiplerinin bulaşabildiğini net olarak biliyoruz. Bu bulaş sonrasında, belli bir kuluçka periyodunu takiben (genellikle haftalar sonra) genital bölgede tek veya birden fazla siğiller oluşabilmektedir. Bu siğiller çoğalma eğiliminde olduklarından erken tanı konulup uygun şekilde tedavi sağlanması önemlidir.

HPV enfeksiyonunun diğer ve çok daha önemli bir riski, kanser oluşumuna zemin hazırlayabilmesidir. Kadınlarda en sık neden olduğu kanser tipi rahim ağzı kanseridir. Bu kansere dönüşebilecek kanser öncüsü hastalıkların oluşumunda HPV’nin yeri kesin ve nettir. Kanser gelişim süreci genellikle yıllar almaktadır. Bu nedenle HPV enfeksiyonunun erken tanınması ve kanser öncüsü durumların erken tedavisi hayati öneme sahiptir.

HPV’nin önemini kavradığımıza göre, bu enfeksiyondan nasıl korunabileceğimiz konusundaki önerilerimi sunmak isterim:

    1. HPV aşısı olun

HPV virüsünün kapsid denilen dış protein kabuğu kullanılarak üretilen cansız bir virüs aşısı yaklaşık 15 yıldır dünyada pek çok ülkede kullanılmaktadır. Yapılan güvenlik ve etkinlik çalışmaları, yan etki profilinin oldukça güvenli ve etkinliğinin %100’e yakın olduğunu göstermiştir. Kadın ve erkeklerin, 9 yaş ile 45 yaş aralığında bu aşıyı toplam 3 doz yaptırarak enfeksiyon risklerini ciddi ölçüde azaltması mümkündür. Ne kadar erken aşılama yapılırsa, etkinlik o kadar yüksek olacaktır.

     2. Düzenli jinekolog muayenenizi aksatmayın

Jinekolojik muayene rutin olarak yılda bir yapılmalıdır. Muayene ile doktorunuz mevcut bir genital siğil varsa bunu görecek ve uygun tedaviyi yapacaktır. Ayrıca rahim ağzı kanser tarama testi olan smear testi de bu muayene ile alınmaktadır. Daha önce cinsel birlikteliği olmamış hastalarımızda vajina içerisine herhangi bir müdahale veya smear alınması gerekmemektedir.

    3. Partnerinizde HPV şüphesi varsa, tedavi olana kadar ilişkide bulunmayın.

Yazının devamı...
Prof. Dr. Eralp Başer Kimdir?

Prof. Dr. Eralp Başer