"Özge Ayabakan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Özge Ayabakan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Özge Ayabakan

Özge Ayabakan

Güzel Bir Cilt İçin İyi Beslenme Şart

21 Mayıs 2019

Kronik olarak yorgun olduğumuzda, kötü beslendiğimizde, fiziksel ve duygusal olarak stres altındayken cildimiz reaksiyon gösterir. Birçok sebze ve meyvenin canlı, güzel renkleri bu yiyeceklerin antioksidanlarla dolu olduğunu işaretidir. Cildiniz için harika işler yapan koyu yeşil yapraklı sebzeler, siyah üzüm, çilek gibi çok koyu renkli meyveler polifenol isimli antioksidanlarla doludur. Besinlerin içeriğindeki antioksidanlar deri hücrelerinde yaşla birlikte olan hasarı önleyebilirler.

SERATONİN CİLDİMİZİN TAZELİĞİNİ KORUR

Kan şeker düzeyini düşürerek cildimizin strese karşı dayanıklılığını artıran seratonin hormonunu artırmış oluruz. Mutluluk hormonu olan seratonin cildimizin tazeliğini korur. Diyetinizdeki süt ürünlerini ve şeker miktarını sınırlanması ve protein miktarının artırılması seratonin hormonunu salgılatarak hücresel onarımı artırır, yaşlanmayı yavaşlatır. Taze bir cilt için özellikle beyaz pirinç, mısır, kek, krep, patatesten ve endüstriyel gıdalardan uzak durulması sakınılması önerilir. Yeşil sebzeler, taze meyveler günlük şeker ihtiyacı için yeterlidir.

Sağlıklı diyet değişimleri içeriden dışarıya cildimizin iyileşmesine yardımcı olur. Örneğin yağlı ciltler, kıl kökü iltihabı, sivilce ve cilt kızarıklığı A vitamini ve beta karotenden zengin diyet, kavun, ıspanak, brokoli gibi koyu yeşil bitki tüketimi, endüstriyel aşırı süt tüketiminin azaltılmasıyla kontrol altına alınabilir.

Kozmesötik dediğimiz vitamin ve mineral desteği genç bir ciltle sağlıklı yaşamı sürdürmenin gerekli bir parçası olmuştur. Sağlıklı, diri bir cilt için her kişiye özel ihtiyaçlarına göre ayarlanan bir diyet programı belirlenebilir. Eksik olan ve takviye gereken durumlarda bir cilt doktoruna gidilerek kan ve fiziksel muayene sonucuna göre kişiye özel bir diyet ve cilt yaşlanmasını geciktiren kozmosötik ürünler önerilebilir. Yumuşak, parlak daha genç görünümlü cilt için vitamin A,E,C, koenzim Qten, alfa lipoik asit, DMAE, E vitamini, Alfa hidroksi ve beta hidroksi asit içeren doğal kozmesötikleri takviye olarak alabiliriz.

Uzm. Dr. Emine Özge Ayabakan

https://www.instagram.com/drozgeayabakan/

Yazının devamı...

Ayak Mantarı Nasıl Geçer?

1 Nisan 2019

Aşırı terleyen insanlarda, ayakların duş, yüzme ve abdest sonrası nemli kalması, aşırı el yıkama, çamaşır ve bulaşık gibi nedenlerle el ve ayakların sürekli ıslak kalması, ortak terlik, ayakkabı ve çorap kullanımı ayak mantarının oluşumunda önemli rol oynar.

Bağışıklık sistemini etkileyen AIDS gibi enfeksiyon hastalıklarında, bazı ilaçların uzun süre kullanımında, gebelikte, şeker hastalığı ve kanser hastalığı gibi vücut direnci kırılmış hastalarda mantar gelişme riski yüksektir.

Mantar enfeksiyonlarında tanı, alınan deri veya tırnak örneğinin mikroskop altında incelenmesi ile kolayca konulabilmektedir. Ayak tırnak mantarlarında ayrıca kültür yapılması da gerekebilir. Tırnak mantarları, tırnaklarda, kalınlaşma, renk değişimi, sertleşme ve kırılmalar şeklinde olur ve tırnağın şekli bozulur. Genellikle ayak tırnaklarını tutmaya eğilim gösterir.

Kişinin yaşam kalitesini bozan ayak mantarına insanların çoğu ömürlerinde en az bir kez geçirirler. Böyle bir durumda hemen bir dermatoloji uzmanına gidip tedaviye başlamalısınız. Hiçbir şey yapmadan çok uzun süre geçirirseniz, mantar ayaklardan başka bölgelere de sıçrayabilir. Bu nedenle doktorunuzun tavsiye edeceği ilaçları hemen uygulamalısınız.

Tedavi edilmediği durumlarda mantar üzerine başka enfeksiyonlar eklenebilir. Deri ve tırnakta kalıcı şekil bozuklukları görülebilir. Lenf bezlerine yayılarak lenfanjit denen lenf bezi iltihabı yapabilir. Cilt ve cilt altı yumuşak doku enfeksiyonuna sebep olabilir.

Unutulmamalıdır ki, ayakta oluşan her kızarıklık ve kaşıntı da mantar değildir. Bu nedenle, bir dermatologa başvurmadan ilaç kullanılması doğru değildir.

Ayak mantarına evde uygulayabileceğiniz, şifalı çözüm önerileri:

Yazının devamı...

Ev Yapımı 6 Güzellik Maskesi

20 Mart 2019

Cilt bakımınıza her zaman aktif olan bitki özlerinin cildinize daha iyi işlemesi için gözeneklerinizi demlenmiş bir tutam ıhlamur, biberiye, ısırgan ya da kekik suyu ile silerek başlayabilirsiniz.

Daha sonra yüz ve boynunuza güzellik maskenizi sürün. On beş dakika tuttuktan sonra yüzünüzü gül suyu ile silin.

Bitkilerden güzellik maskesi yapmak için taze canlı bitki ya da meyveyi taze krema içine ezin. Cildiniz kuru ise bir yumurta sarısı yağlı ise bir yumurta beyazıyla karıştırın. Maskelerinizi mevsimlerin doğal akışına göre seçebilirsiniz. Aynı şekilde şifalı yabani bitkilerden de yaralanabilirsiniz. Öküz gözü, hodan, gelincik, hatmi çiçeği, kekik, böğürtlen, gül, lavanta çiçeği ve diğerleri…

Bütçenizi sarsmadan sağlıklı bir cilde önerdiğimiz maskelerle sahip olabilir kendi güzellik ürünlerinizi yaratmaya başlayabilirsiniz.

Evdeki Malzemelerle Hazırlayabileceğiniz 6 Güzellik Maskesi:

1-SIKILAŞTIRICI MASKE

Cildinizin gergin görünmesine yardımcı olacak bu maske için yağlı ciltlerde yumurta beyazına kuru ciltlerde ise yumurta sarısına, bir yemek kaşığı hazırlanan muz püresi, bir çay kaşığı bal ve bir ampul E vitamini ekleyip yüz ve boyun bölgenize sürün. 15-20 dakika bekleyip maden suyu ile silebilirsiniz. Düzenli olarak haftada bir yapıldığında cildinizin sıkılaşmasında etkili olacaktır.

Yazının devamı...

Bu Uygulamalarla Zamanı Tersine Çevirebilirsiniz

14 Mart 2019

Yıpranma bulguları dediğimiz bu cilt sorunları kişiye göre değişiklik gösterir. Genetik yapımız, stres, sigara alışkanlığı, ilaç kullanımı, beslenme düzeni ile birlikte birçok sorun kişiye göre farklılık gösteren cilt problemleri ortaya çıkarır.

Cilt gençleştirme işlemlerinde eksik ne ise eksik olan durum düzeltilmeye çalışılır. Örneğin leke varsa leke tedavisi, sarkma ve kırışıklıklar varsa cilt sıklılaştırma işlemleri uygulanır.

PRP UYGULAMASI

Cilt gençleştirme işlemlerinde en sık kullanılan işlmlerden biri PRP yani trombositten zengin serumun yıpranan bölgeye uygulanmasıdır. Kırışıklık, gözenek sıkılaştırma ve leke giderme amacı ile uygulanır. Kanımızdaki pıhtı hücrelerinden zengin bu serum, çok sayıda endojen büyüme faktörleri içererek cildin yenilenmesini sağlar.

Özellikle kırışıklık ve leke tedavisinde lazer ve radyofrekans uygulamaları standart hale gelmiştir. Fraksiyonel karbondioksit lazer ile kırışıklık tedavisinde kısa sürede etkin sonuç alınması sağlanır. Bu uygulama özellikle yüz, boyun ve ellere sıklıkla yapılmaktadır.

Leke tedavisinde karbon peeling, qswitch lazer ve mezoterapi, peeling işlemleri ile hastaya özel, lekenin derinliğine göre farklı tedavi programları izlenir.

BOTOX UYGULAMASI

Yazının devamı...

#KadınOlmasa Güzellik, Mutluluk Olmazdı

7 Mart 2019

Toplum içinde kadın, özbakım dediğimiz kendi hayatında huzuru ve mutluluğu yaşayıp, sevdiği şeyleri yaparak hayata bir şeyler kattığı zaman yer edinir. Biz kadınlar için özbakım, yoğun olarak çalışan ve tüketen bir toplumun ağırlığı altında ezilmememiz, hayatımızı sürdürülebilir hale getirmemiz için gereklidir. Özbakım kişisel refahımıza ve yaşam kalitemize yatırım yapmak için sağlıklı ve yararlı bir uygulamadır.

Bir kadının güzelleşmesi ve mutlu olması takvimlere sıkışmadan, kendine iyi bakması ve hür iradesiyle gerçekleşir. Bakımlı, sağlıklı bir kadının mutluluğu da sosyal yaşantıdan tutun da iş yaşantısına kadar etrafına yansır. Mutlu kadının dokunduğu her yer güzelleşir. Bir kadın olarak kendimize öncelikler tanımamız, sağlıklı bir harekettir. Öncelikler tanımak rahatımıza düşkünlük değil kendimizi korumamız için gereklidir.

Kadınlar günümüz mutlu olsun.

Uzm. Dr. Emine Özge Ayabakan

https://www.instagram.com/drozgeayabakan/?hl=en

Yazının devamı...

Aborjinlerin Mucizesi: Çay Ağacı Yağı

4 Mart 2019

Avustralya yerlilerinin yüzyıllardır kullandığı bu ağacın yapraklarından elde edilen yağ birçok hastalığın tedavisinde kullanılmıştır. Doğal iyileştirici olarak nitelendirilen çay ağacı yağı, bilimsel olarak test edilmiş ve onaylanmıştır.

Yağ dışında, krem ve jel olarak da kullanılabilen Çay ağacı, birçok cilt probleminde kullanılır. Cilt sağlığını güçlendirir. Özellikle sivilce için doğal bir iyileştirici olarak kullanılabilir. Cildi zararlı bakterilerden ve mantar enfeksiyonlarından korur; yaraları ve yanıkları iyileştirici gücü vardır. Ancak çay ağacı yağı doğrudan ilaç yerine kullanılmamalıdır. Uzun süreli kullanımlarda bilinçli kullanım açısından mutlaka cilt doktoruna danışılmalıdır.

Antiseptik ve anti bakteriyel özellikleri ile çay ağacı yağı ağızdaki mikropları öldürmenin doğal bir yoludur, bu nedenle ağız yaralarını çay ağacı yağı ile önleyebilirsiniz. Karbonatlı suya birkaç damla çay ağacı katarak hazırlanan gargara ile tekrar eden ağız yaraları azaltılabilir.

Çay ağacı yağının, virüslerin yayılmasını engelleyici özelliği de vardır. Özellikle uçuk virüsü ve siğil oluşumuna sebep olan human papilloma virüs konusunda etkileri bilimsel olarak kanıtlanmış bir yağdır. Çay ağacı yağını direkt virüslü bölgeye ve çevresine sürerek enfeksiyonun yayılma ve şiddeti azaltılabilir.

Egzama, sedef gibi cilt hastalıklarının tedavisinde faydalı etkileri de görülmüştür. Aloe vera jel ile karışım hazırlanarak sedef döküntülerinin şiddetini azaltabilirsiniz.

Alerjilerin sıklıkla çoğaldığı bahar aylarında veya kışın soğuktan oluşan kuruluğa karşı badem yağı ile beraber kullanabilirsiniz. Bu sayede göz kapaklarına ve yüze sürülerek rahatlatıcı etkisi sağlanır.

Böcek ve arı sokmalarını antiseptik özelliği sayesinde etkisiz hale getirir. Biberiye ve Lavanta yağı ile eşit oranda karıştırarak cilde sürebilirsiniz. Cildinize faydalı doğal bir sinek kovucu üretmiş olursunuz.

Yazının devamı...

Aloe Verayla Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

22 Şubat 2019

Aloe vera jelinin en önemli kullanım alanı cilt sağlığı ve deri hastalıklarıdır. Aloe veranın deri üzerindeki iyileştirme gücü, hücre yenilenmesi, iltihap giderme ve doku onarımını uyarmasından ileri gelmektedir.

Bitkinin yapraklarının gövdesi, bol miktarda jelatin sıvı içerir. Bu sıvıya aloe veranın özü de denir. Bu öz yapısında A, C, E, B1, B2, B3, B6, folik asit ve kolin vitaminlerini içerir. Kalsiyum, magnezyum, demir, çinko, manganez, potasyum, sodyum ve bakır gibi mineralleri de içeriğinde bulundurur. Aloe verada özündeki salisilik asit, iltihaplanma ile mücadeleye yardımcı olur. Ayrıca aloe vera bitkisi insan vücudunun ihtiyacı olan çok sayıda aminoasidi bünyesinde bulundurur.

ALOE VERAYLA CİLT BAKIMI NASIL YAPILIR? 

Aloe vera jelinin deriyi nemlendirdiği, güneş yanığı ve cilt kızarıklıklarına iyi geldiği, derinin esnekliğini ve tazeliğini korumaya, akne, sedef ve egzamayı kontrol altına almaya da yardımcı olduğu gösterilmiştir. Bir adet aloe vera yaprağı kopararak içindeki jeli bir kaşık bal ve beş damla lavanta yağı ile karıştırın; cilde bu karışımla masajlar yapın. Bu sayede cildin yenilendiği, canlandığı fark edilir.

Ayrıca aloe vera jelini böcek ısırıklarından kaynaklanan kaşıntıya da doğrudan sürerek cildi yatıştırabilirsiniz.

ALOE VERALI SAÇ BAKIM MASKESİ

Aloe vera özünün saçlara canlılık verdiği, saçlardaki kepek problemlerini giderdiği ve saç dökülmelerine iyi geldiği bilinmektedir. Evde aloe veralı saç bakım maskesi hazırlamak için evinizde yetiştirdiğiniz aloe veradan bir yaprak kopararak içindeki jeli bir kaşık badem yağı ile karıştırın. Saçlı deri ve saçlarınıza etkileri düzenli kullanımda belirgindir.

Yazının devamı...

Koltuk Altı Kararması Neden Olur?

14 Şubat 2019

Bazı bünyeler, doğuştan renk koyulaşmasına daha yatkındır. Deriye rengini veren melanin adlı maddenin miktarının artması sonucu ortaya çıkar. Aşırı terleme, sık jilet, ağda kullanımı, şişmanlık ve hamilelik döneminde kararmalar, lekeler olabilir.

KOLTUK ALTI KARARMASI NASIL GEÇER?

Koltuk altı gibi kıvrım bölgelerinin kararmasını geçirmek için öncelikle kararmaya neden olan faktörün tespit edilmesi gerekir.

Kıvrım bölgelerindeki koyulaşmanın en sık nedeni sürtünmedir. Koltuk altı ve genital bölgedeki tüyleri ağda veya jiletle sık aralıklarla alınması o bölgedeki deride, tahrişe yanıt olarak kızarıklık ve koyulaşma oluşturur. Daha kalıcı epilasyon yöntemleri olan lazer epilasyon ve iğneli epilasyonla tüyler yok edilerek tekrarlayan travma ile oluşan lekeler önlenir ve derinin rengi giderek açılır.

Koltuk altı kararmasında diğer sık nedenlerden biri de aşırı terlemedir. Aşırı terleme nemli ortam oluşturarak bakteri ve mantar gibi enfeksiyonlara zemin hazırlar. Bu enfeksiyonlar da koltuk altında renk koyulaşmasına neden olur. Cilt doktoruna danışılarak enfeksiyonların tedavi edilmesi ve terleyen bölgenin kuru tutulması gerekir. Soruna yönelik olarak Sentetik ve dar kıyafetlerin tercih edilmemesi, pamuklu rahat, iç çamaşırları giyilmesi sağlıklı olur.

KOLTUK ALTI KARARMASI NASIL ÖNLENİR?

Aşırı terlemeye karşı kullanılan ürünlerin içeriğindeki alkol nedeniyle deride oluşan kızarıklık ve kaşıntı da deride koyulaşma yapabilir. Deodorant seçerken tahriş özelliği düşük olan antialerjik ürünler tercih edilmelidir. Aşırı koltuk altı terlemesine karşı en sık tercih edilen tedavi yöntemi koltuk altı botox uygulamasıdır. Botox uygulaması ile uzun süre koltuk altının kuru kalması sağlanır.

Yazının devamı...