Kültür Yayınları’nın yenisi: ‘Tarih çalışmaları seçkisi’

AYVALIK Belediyesi, “Kültür Yayınları” kapsamında “Şiir ve Öykülerde Ayvalık” kitabından sonra ikinci çalışmasını yayımladı. “Ayvalık Tarihi Üzerine Akademik Çalışmalar Seçkisi” kitabını tanıtan Başkan Mesut Ergin, Ayvalık tarihi çalışmalarından seçki oluşturulduğunu belirterek, “11 yazarımızın 14 eseri yer alıyor. Tarih seçkisindeki her bir çalışma, Ayvalık’a bilimsel bir bakış açısıyla bakabilmemize, onu doğru anlayabilmemize katkı sağlayacak” dedi.

 

Haberin Devamı


KENT ARŞİVİ OLUŞACAK
Ergin, Ayvalık’la ilgili yayınların sistemli bir araya getirilmesinin kent arşivi oluşturulması açısından çok önemli olduğunu vurguladı, yeni kitabın bu sürecin ilk çalışması olduğunu söyledi. Üçüncü kitabın fotoğraf sanatçısı Önder Aksoy’un Ayvalık kent belleğine ışık tutan eserlerinden oluşacağını bildiren Başkan Ergin, dördüncüden de söz etti: “Dördüncü çalışmamız ise Ayvalık’ın mübadele izlerini sunmaya yönelik sözlü tarih çalışmalarından derleme olacak.”
----------------------------

Haydi çocuklar
hikaye yazmaya

AYVALIK Belediyesi Çağdaş Yaşam Türkel Minibaş Gençlik ve Çocuk Kütüphanesi, iki ayrı kategoride “2. Nejat Hürbaş Hikaye Yarışması” düzenledi. 6, 7 ve 8’inci sınıflar için “Deniz Vefakar Bir Dosttur”, 3, 4 ve 5’inci sınıflar içinse, “Çocukluğumuzun Güzel Dünyası: Mahallemiz” yarışma konusu olarak belirlendi.
15 EYLÜL’E KADAR
Öğrenciler yarışmaya okulları aracılığıyla veya bireysel olarak katılabilecek. İsteyenler şartnameyi, parlakemel.95@gmail.com adresinden sağlayabilecek. Birinciye bin, ikinciye 750, üçüncüye 500, birinci ve ikinci mansiyona 250 lira ödül verilecek yarışmanın seçici kurulu Adnan Saracoğlu, Aytül Akal, Erdem Seçmen, Fatih Erdoğan ve Gülten Dayıoğlu’dan oluştu. Yazıların son gönderim tarihi 15 Eylül, seçici kurul değerlendirmesi ve sonuçların açıklanması 30 Eylül, ödül töreni 15 Ekim’de gerçekleştirilecek.

-----------

Haberin Devamı
Küçükköy Müzesi’ne
gurur veren ödül

TARİHİ Kentler Birliği’nin, bu yıl Kahramanmaraş’ta gerçekleştirdiği 6’ncı Müze Özendirme Yarışması’na 15 belediye, toplam 17 müzeyle başvurdu. Yarışmada Ayvalık Belediyesi Küçükköy Kent Müzesi, “Yaşam Kültürü Müzeleri” dalında ödüle değer bulundu. Ödül törenine katılan Kültür Müdürü Ayşe Urul, Ayvalık adına mutluluk duyduklarını belirtti.
GÖÇÜN FARKLI RENKLERİ
Başkan Mesut Ergin de ödüle teşekkür etti; “2009 – 2014 arasında Küçükköy Belediye Başkanı’yken hayata geçirdiğimiz müzede göç etmenin farklı renklerini yansıtmaya çalıştık. Göçün ne demek olduğunun yanı sıra çok değerli eserleri, objeleri ve etnik kültüre ait birçok ögeyi ziyaretçilerle buluşturduk. Açık hava müzesi olan Ayvalık’ımızı da müzeler kenti yapmak için aralıksız çalışacağız.”

----------

Haberin Devamı

1
Bizim Hakim Bey’e
herkesten alkış

İZMİR’in deneyimli gazetecilerinden, Ayvalık Belediyesi Basın Danışmanı Işık Teoman, ilçede çekilen Kanal D’de ekrana gelen ve sezon tatiline giren, İclal Aydın’ın aynı adlı kitabından uyarlanan “Üç Kız Kardeş” adlı dizinin bir bölümünde rol aldı. Teoman, başrol oyuncuları; İclal Aydın, Özgü Kaya ve Berker Güven ile kamera karşısına geçti.
İLK DENEYİM
Egeli Gazete’nin haberine göre senaryo gereği Türkan (Özgü Kaya) ile Somer’in (Berker Güven) boşanma davasında hakim rolünü üstlenen Işık Teoman, ilk oyunculuk deneyiminde zorlanmadı. Teoman, Ayvalık’ın tanıtımına biraz katkı amacıyla üstlendiği rolün hoş deneyim olduğunu söyledi.

Yazarın Tüm Yazıları