İhsan Yılmaz

Paul Auster’ın son romanı mı?

12 Ocak 2024
YENİ romanı ‘Baumgartner’ hakkında The Guardian’a konuşan Amerikalı yazar Paul Auster, ‘Yazdığım son şey olabilir’ diyerek hayranlarına sağlığı konusunda endişeli olduğunun mesajını vermiş.

Geçen yıl mart ayında eşi ünlü yazarın kanser olduğunu ve tedavisinin devam ettiğini duyurmuştu sosyal medya hesabından.

Bir tür veda romanıydı sanki kitap.

‘Ay Sarayı’ndan itibaren yazdıklarını kaçırmamaya çalıştığım ve severek okuduğum Paul Auster’ın ‘Baumgartner’ını buruk bir merakla bekliyordum. Can Yayınları tarafından Seçkin Selvi çevirisiyle Türkçe yayımlanınca hemen okudum.

Paul Auster

Son dönemlerinde kendi deyimiyle düşürseniz ayağınızı kıracak kalınlıkta tuğla gibi kitaplar yazdığını söyleyen Auster bu kez 164 sayfalık bir novella ile emekli felsefe profesörü Baumgartner’ın dünyasına sokuyor okurunu.

10 yıl önce eşi Anna’yı kaybeden Profesör Baumgartner’ın bu kaybı kabullenme ve hayatına devam etme mücadelesi geriye dönüşlerle anlatılıyor.

Gelelim romanın veda mesajı taşıyıp taşımadığına.

77 yaşındaki Paul Auster’ın 71 yaşındaki roman kahramanı Baumgartner aracılığıyla anlatmak istediği ya da ortak noktası, vedadan çok, büyük kayıplar karşısında insanın neler hissettiği ve onunla nasıl mücadele ettiği.

Yazının Devamını Oku

Süreyya Berfe’ye veda

10 Ocak 2024
TÜRK edebiyatı has şairlerinden birini daha kaybetti dün.

Şair Süreyya Berfe, İzmir’de bir süredir tedavi gördüğü hastanede 80 yaşında hayata veda etti. Berfe bugün ikindi vaktinde Urla Zeytinalanı Camii’nde kılınacak cenaze namazının ardından Zeytinalanı Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

İstanbul doğumlu olan Süreyya Berfe’nin çocukluğu Fransızca öğretmeni olan basası Metin Kanıpak’ın memuriyeti nedeniyle Anadolu’nun çeşitli illerinde geçti. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni yarıda bırakıp Edebiyat Fakültesi’nde felsefe okudu.

Öğrencilik yıllarından itibaren edebiyatla, şiirle ilgilendi. Meydan Larousse, Cumhuriyet Ansiklopedisi gibi yayınlarda ve çeşitli yayınevlerinde çalıştı, dergilerde şiirleri ve yazıları yayımlandı, dergi çıkardı. Uzun süre reklam sektöründe metin yazarı olarak çalışan Berfe emekli olunca İzmir’e taşınmıştı ve Urla’da yaşıyordu.

İlk şiiri 1962’de Yön dergisinde çıkan Süreyya Berfe’nin ilk kitabı ‘Gün Ola’ 1969’da Fikir Kulüpleri Federasyonu tarafından basıldı.

‘Kasaba’ şiiriyle 1966 Türkiye Milli Talebe Federasyonu Kültür Yarışması Ödülü, ‘Şiir Çalışmaları’ ile 1992 Cemal Süreya Şiir Ödülü, ‘Nâbiga’ ile 2002 Behçet Necatigil Şiir Ödülü, ‘Seni Seviyorum’ ile 2002 Orhon Murat Arıburnu Şiir Ödülü, ‘Çıkrık’ kitabıyla 2009 Ceyhun Atuf Kansu Şiir Ödülü, ‘Seferis ile Üvez’ ile 2011 Melih Cevdet Anday Şiir Ödülü’nü kazanan Süreyya Berfe’nin şiirleri 18 dile çevrilmişti.

SOY ADINI NASIL DEĞİŞTİRDİ

Süreyya Berfe

Yazının Devamını Oku

Cemal Süreya adındaki harfi ‘Monna Rosa’ için değil ‘Üvercinka’ için mi attı

5 Ocak 2024
Türk edebiyatının iki büyük şairinin, Sezai Karakoç ve Cemal Süreya’nın bir dönem platonik aşkı, esin kaynağı olan Muazzez Akkaya’nın hayatını konu alan ‘Mahrem Şiir - Monna Rosa’ kitabı yayımlandı.

70 yıl sonra sessizliğini bozan Akkaya, kitapla ilgili yapılan röportajda 1950’li yılların başında Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde (Mülkiye) birlikte okudukları Sezai Karakoç ve Cemal Süreya’yla ilgili hatıralarını da anlatıyor.Sezai Karakoç’un kendisi için yazdığı ünlü imkansız aşk şiiri Monna Rosa’ya ve iki şairin Cemal Süreya’nın ‘Süreyya’ olan soyadındaki tek ‘y’ harfini atmasına neden olan iddialarına dair açıklamalarda bulunuyor.

Muazzez Akkaya aslında ‘Monna Rosa’ ve iki şairin kendisine olan platonik aşklarıyla ilgili ilk açıklamayı 2006 yılında kızı vasıtasıyla Ahmet Hakan’a yapmış ve “Bugün anneme Sezai Karakoç’un aşkını ve şiirini sordum. Annemin bu aşktan ve şiirden haberi olmamış. Ama şunu anımsıyor: Paltosunun cebinde şairi meçhul aşk şiirleri bulurmuş!” demişti.

Yazının Devamını Oku

Nâzım Hikmet yayıncısını neden uyardı

3 Ocak 2024
TÜRKİYE’DE yayıncı yazar ilişkilerinin seyrine dair ilginç örneklerin yer aldığı bir dosya var ‘kitap-lık’ dergisinin yeni yılın ilk sayısında.

Haluk Oral’ın arşivindeki belgelerden yola çıkarak kaleme aldığı yazıda Nâzım Hikmet’in yayıncısı Semih Lütfi’ye yazdığı mektupları ilk kez gün ışığına çıkıyor.

1920’li ve 30’lu yılların en büyük yayıncısı Semih Lütfi. Dönemin önemli edebiyatçılarının kitapları onun sahibi olduğu Sûhulet Kütüphanesi tarafından yayımlanıyor.

1928’de Moskova’dan yurda dönen Nâzım Hikmet’in de üç kitabı da 1932’de Suhulet Kütüphanesi tarafından yayımlandı. Bu kitapların ilki ‘Benerci Kendini Niçin Öldürdü?’ydü.

KAPAKLAR ÇARPIK ÇURPUK OLUYOR

Kitaplarının düzeni konusunda oldukça hassas davranan usta şair henüz basım aşamasında matbaayı ziyaret ederek tespit ettiği hataları ve isteklerini Semih Lütfi’ye gönderdiği bir mektupla tek tek açıklıyor:

“Üstat Semih Lütfi

İş bu mektubu zahmet edip dikkatle oku:

Yazının Devamını Oku

Nâzım Hikmet yayıncısını neden uyardı

2 Ocak 2024
Türkiye’de yayıncı yazar ilişkilerinin seyrine dair ilginç örneklerin yer aldığı bir dosya var ‘kitap-lık’ dergisinin yeni yılın ilk sayısında.

Haluk Oral’ın arşivindeki belgelerden yola çıkarak kaleme aldığı yazıda Nâzım Hikmet’in yayıncısı Semih Lütfi’ye yazdığı mektupları ilk kez gün ışığına çıkıyor.1920’li ve 30’lu yılların en büyük yayıncısı Semih Lütfi. Dönemin önemli edebiyatçılarının kitapları onun sahibi olduğu Sûhulet Kütüphanesi tarafından yayımlanıyor.

1928’de Moskova’dan yurda dönen Nâzım Hikmet’in de üç kitabı da 1932’de Suhulet Kütüphanesi tarafından yayımlandı. Bu kitapların ilki ‘Benerci Kendini Niçin Öldürdü?’ydü.

Yazının Devamını Oku

Melek Celâl Boğaz’da yeniden doğdu

29 Aralık 2023
Adı Melek Celâl. İlk kadın ressamlarımızdan ama ismini pek bilen yok. Belki bir kaç sanat tarihçi ve koleksiyoner, o kadar...

Oysa Osmanlı’nın son dönemi ve Cumhuriyet’in ilk 50 yılının en önemli sanatçılarından biri. Türk motifleri, hat sanatı ve mimari üzerine düşünen, kitaplar yazıp yurt içinde ve dışında konferanslar veren önemli bir entelektüel. Mesela yakın dostlarından biri Yahya Kemal Beyatlı.Gel gelelim zamanın tozları üzerini öyle bir örtmüş ki adını hatırlayan kalmamış.

Melek Celâl şimdi Sabancı Müzesi’nde açılan ‘Unutulmuş Bir Cumhuriyet Kadını: Bütün Yönleriyle Melek’ sergisiyle adeta yeniden doğuyor.

Çok yönlü üretim yapan sanatçının tablo ve eskizleri, Anadolu motiflerinden esinlenerek çizdiği desenleri, şehir planlama, hat sanatı ve Türk işlemeleri ile ilgili kaleme aldığı makaleleri, eleştirileri ve kitapları ile hayatına ışık tutan fotoğraflar, kartpostallar, hatıra yazıları ve mektupların bulunduğu zengin bir arşivden oluşuyor.

Yazının Devamını Oku

‘Akşam Çiçekleri’ 20 yıl sonra açtı

27 Aralık 2023
İstanbul’da kültür ve eğlence hayatının bir dönemine damga vurmuş efsane mekanlardandı Çiçek Bar.

Taksim Sıreselviler’de Arif Keskiner’in film yapım şirketinin ofisinden Sinema Sevenler Derneği Lokali’ne dönüşen mekan, yaygın bilinen adıyla Çiçek Bar uzun yıllar sinema, tiyatro, edebiyat, müzik, plastik sanatlar, basın ve iş dünyasının önemli isimlerinin buluşma yeriydi.

Arif Keskiner ve Azmi Yılmaz’ın işlettikleri barın adı Keskiner’in lakabı nedeniyle zamanla ‘Çiçek Bar’a dönmüştü.

Daha önce anılarını ‘Çiçek Gibi’, ‘Yine mi Çiçek’, ‘Elbette Çiçek’, ‘Bin Bir Renk Bin Bir Çiçek’ gibi kitaplarında bir araya getiren Keskiner bu kez 20 yıl önce hayalini kurduğu ve başlattığı projesini hayata geçirdi.ADINI ZEKİ ÖKTEN KOYDU

Yazının Devamını Oku

Çevrimiçi müzayedeler koleksiyoner sayısını artırdı

22 Aralık 2023
Dünyanın önde gelen müzayede şirketlerinden Christie’s sanat piyasasında bir daralma olduğunu ve geçen yıla oranla eser satışlarında düşüş yaşadıklarını açıkladı.

Bu yıl 6.2 milyar dolar hasılat elde eden Christie’s yetkilileri bu rakamın geçen yıl 8.4 milyar dolar olduğunu ve 2.2 milyar dolarlık bir daralmanın söz konusu olduğunu belirtiyor.


Ömer Uluç - ‘Ölüdeniz’

Peki Türkiye’de sanat piyasası 2023’ü nasıl geçirdi?


Erol Akyavaş / ‘Sarı Lam Elif’/Orhan Peker -‘Şezlongta Oturan Kedi’

Artam Antik A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Turgay Artam 2023 yılında sanat piyasasının çok hareketli geçtiğini, satış rakamlarının bir önceki seneye göre iyi bir artış yakaladığını, fakat dolar bazında durağan kaldığını belirtiyor.


Yazının Devamını Oku