Yapmayın yahu!

1 Ocak 2021. Temiz bir sayfa açtığımız yeni yılın ilk gününde Hürriyet Ankara WhatsApp Şehir Hattı’na işte bu fotoğraf geldi.

Yapmayın yahu

Burası kentin arterlerinden İstanbul Yolu’ndaki bir oto lastikçi.
Biri(leri) lastikleri ateşe vermiş.
Yükselen simsiyah duman adeta kenti boğuyor.
*
Fotoğrafa dikkat!
O esnada kaldırımda yürüyen küçük bir çocuk var.
Ateşin/dumanın yükseldiği yere bakıyor.
Ve belli ki bu çocuk, koca koca insanların kentin orta yerinde neden lastik yaktığına bir anlam vermeye çalışıyor.
*
Fotoğrafı çeken/gönderen okurumuz Ferhat Duruay ise haklı olarak isyan ediyor:
“Uzaktan ‘bir yer yanıyor’ diye düşünüp, yaklaştığımda ise bir oto lastikçinin yaktığı lastiklerle karşılaşınca ‘bu kadarına pes’ dedim. Bu sadece bir kent ayıbı değil, büyük bir kent suçudur. Ve yapılan cezasız kalmamalıdır. Aksi halde bu ve benzeri durumlarla daha çok karşılaşırız.”
*
Yakmayın yahu!
Yapmayın yahu!
Bu kadarı da ayıp yahu!

ANKARA KENT KONSEYİ’NE BİR ÖNERİM VAR

O lastikçinin yaktığı ateş söndü, kapkara duman havaya karışıp dağıldı.
Peki oldubitti mi diyeceğiz?
Küçük gibi görünse de bu da bir “kent(li) suçu” elbette.
Ve bunun gibi kentin dört bir yanında yaşanan daha birçok örnek var.
İşgal edilen kaldırımlar, hatalı parklar, sokaklara/parklara atılan çöpler, boş arazilere dökülen molozlar, ateşe verilen konteynerler ve daha neler neler...
İşte bu yüzden Ankara Kent Konseyi’ne önerim, “kent(li) suçu” konusunda bir
manifesto hazırlamaları ve yayınlamaları yönünde.
Bu çalışma...
Hem kentlilik bilincinin oluşması ve geliştirilmesi hem de şehrin orta yerinde lastik yakmak gibi olayların sona erdirilmesi için şart.

Yapmayın yahu

KARTALTEPE KENT PARK BAKIMSIZLIKTAN DÖKÜLÜYOR

Okurumuz Dursun Türker, Mamak’taki Kartaltepe Kent Park’a gitmiş ve karşılaştığı manzarayı fotoğraflayarak altına şu notu düşmüş:

Yapmayın yahu

“Bu parkın muhteşem bir doğal güzelliği var, ama bakımsızlıktan dökülüyor. Merdivenler kırık dökük, park çöplükten geçilmiyor. Bir de seyir terasının bazı kısımlarında maalesef ateş yakmışlar.”

SORUM VAR

BELEDİYE BAŞKANLARINDAN BİRİNİ ISIRDIĞI ZAMAN MI TEDBİR ALINACAK?

İsmi bende saklı(gizli kalmasını istemiş) bir okurumuz, “Türkiye’nin başkenti Ankara’da sokak köpeklerinin durumu içler acısı” demiş.
Kentin bazı bölgelerinde kalabalık gruplar halinde dolaşan/gezen sokak köpeklerinin zaman zaman insanlara saldırdığına dikkat çeken okurumuz, iletisine şöyle devam etmiş:

ÜÇ SENEDE ÜÇ KEZ SALDIRIYA UĞRADIM

“Köpekleri çok seven ama Çankaya’da son üç sene içerisinde üç kez sokak köpeklerinin saldırısına uğrayan 60 yaşındaki bir Ankaralı vatandaş olarak sormak istiyorum:
* Kentimizde bu hayvanları sokaklardan ve yaşadıkları kötü şartlardan kurtaracak bir tesis neden yok/ yapılmıyor?
* Acaba bu köpeklerden biri, belediye başkanlarından birini ya da yakınlarını ısırdığı zaman mı tedbir alınacak?

ÖNERİM VAR

BAĞLANTI İŞİNİ MÜTEAHHİT DEĞİL ABB YAPSIN

Okurumuz Ufuk Özgünay, Çankaya’nın Çukurambar Mahallesi 1467. Cadde’deki bir sitenin(No:6) yöneticisi olduğunu belirterek, altyapı konusunda tüm kenti ilgilendiren bir öneride bulunmuş:
“Ankara Büyükşehir Belediyesi, kentin kanalizasyon borularını döşeyip, asfalt atıyor. Ancak daha sonra tüm apartman bağlantılarını müteahhitler yapıyor. Bu da daha sonra sık sık sorun yaşanmasına neden oluyor. Bu defa apartmanlar bu sorunu giderecek ustalar arıyor.
ÖNERİM ŞU: Bütün iş ve işlemleri en başta müteahhitler yerine Ankara Büyükşehir Belediyesi yapsa; tüm masrafı da apartman sakinleri ödese daha ekonomik olmaz mı?

YEREL SEÇİMLER ÖNCESİ VERİLEN VAATLER TEMİNAT ALTINA ALINMALI

Geçen yazımda Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın “Ödenmiş asfalt katılım parası, vatandaşın ödeyeceği emlak vergisinden düşülecek” açıklamasını hatırlatmıştım.
Ayrıca okurumuz Murat Mutlu’nun, “Asfalt katılım bedelini ödeyenler su faturası ile mahsuplaşsın” şeklindeki önerisine yer vermiştim.
*
Sosyal medya hesabımdan da paylaştığım bu yazıyla ilgili Kastamonu-Taşköprü’den okurumuz Cahit Çelik, ABB Başkanı Mansur Yavaş’ın önünde daha üç yılı olduğuna dikkat çekmiş ve “Suçlamak saçma olur” demiş.
Ayrıca okurumuz, yerel seçimler öncesi verilen vaatlerin teminat altına alınabilmesi yönünde bir kanun çalışması yapılması gerektiğini de kaydetmiş.

RİSKLİ OLAN BÜT’E KALIYOR

Yüksek İhtisas Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi öğrencisi E.G. diyor ki:
“Artan COVID-19 virüsü ve mutasyona rağmen sınavlarımızın yüz yüze yapılmasına karar kılınmış. Üstelik riskli grupta olursanız sınava alınmıyor ve finale girmeden büt’e kalıyorsunuz.”

Yapmayın yahu
SÖZ YETKİLİDE-1

Geçen hafta bir okurumuz, “Burası kadastro yolu, yani Ankara Büyükşehir Belediyesi sorumlu. Ancak ne yaptıysak asfalt attıramadık” diye şikâyet etmişti.
Ankara Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Dairesi Başkanlığı ise okurumuzun şikâyet ettiği yolun Kızık Dağı Sokağı olarak adlandırıldığını belirterek, özetle şu yanıtı vermiş: “Yol bütünlüğünü sağlayan yolun bulunmadığı ve daha önceki yollarda Keçiören Belediyesi’nce çalışmalar yapılmış olması nedeniyle, idaremizce herhangi bir çalışma planlanmamıştır.”

SÖZ YETKİLİDE-2

28 ARALIK: Okurumuz Alaattin Torun, Ankara Kalesi’nin yanındaki Hıdırlık Tepe’nin harabe hali için “Ankara Büyükşehir Belediyesi ne zaman Hıdırlık Tepe’de bir temizlik çalışması yapmayı planlıyor?” diye sormuştu.
31 ARALIK: Ankara Büyükşehir Belediyesi, 28 Kasım-4 Aralık tarihleri arasında Hoca Ahmet Yesevi Caddesi’nde yapılan temizlik çalışmaları kapsamında 70 kamyon moloz alındığını, çalışmanın devam edeceğini bildirdi.

Yapmayın yahu

HÜRRİYET ANKARA YAZIYOR SORUNLAR ÇÖZÜLÜYOR

Keçiören’in Yeşiltepe Mahallesi muhtarı Ferhat Aygün’ün 21 Aralık’ta bu köşeden, “Köy yolu gibi” eleştirisini yaptığı Güzelyurt Caddesi’ne, haberin hemen ardından Ankara Büyükşehir Belediyesi asfalt attı.

Yapmayın yahu

X

Kaldırım festivali ‘yap-boz, boz-yap’

Ders: Belediyeciliğe Giriş Konu: Kaldırım

Bir ay kadar sonra -muhtemelen 1 Nisan gibi- kazı sezonu açılır, “kaldırım festivali” için duyurular peş peşe gelir ve belediyeler “vaat taşı” dizmeye başlar:
* “... Belediyesi kaldırım seferberliği başlattı.”
* “... Belediyesi kaldırım çalışmalarına hız verdi.”
* “... Belediyesi bu yıl kaldırım rekoru kıracak.”
Lakin bu vaatler artık “kaldırıma düştü”, yani önemini/değerini yitirdi.
Çünkü vatandaş şunu biliyor: “Bugün yap, yarın boz.”
Hele hele bazı kaldırım taşları var ki okey taşından daha önce/hızlı bozuluyor.

Yazının Devamını Oku

Çiftçiyi isyan ettiren bir garip sulama iddiası

Şereflikoçhisar’ın Seymenli Mahallesi’nde çiftçilik yaptığını aktaran okurumuz Yunus Yalman’ın dikkate alınması gereken bir iddiası var. Tabii önce mevzuyu benim anladığım/herkesin anlayacağı cinsten bi özetlemek lazım.

İDDİA ŞU: Tarım arazilerinin sulanması için Seymenli Göleti’nden getirilen suyu, “muhtar ve azalar kendi arazilerini sulamakta” kullanıyor(muş).
*
Devlet Su işleri(DSİ) Genel Müdürlüğü’nün “sulama hidrant noktalarını belirlerken hata yaptığını”, bu nedenle kendisi de dahil birçok çiftçiye ait arazilerin kuraklığa terk edildiğini savunan okurumuz Yunus Yalman’ın iletisi -özetiyle- şöyle:

‘YANLIŞ DÜZENLENDİ’

“Aslında gelen suyla ekili ve tapulu alanların sulanması gerekirken, muhtar ve azaların arazileri ile köy merasına hidrantlar konuldu. Muhtar şimdi köyün merasını da kendi malı gibi kullanıyor. Benim gibi tapulu ve ekili arazisi olanlar yanlı/yanlış düzenlemelerden dolayı bu hidrantlardan yararlanamıyor.

Yazının Devamını Oku

‘Yakışmayan manzara’ için martta ihale nisanda çalışma

Burada Okur Yazar’da geçen hafta, “Karşıyaka Mezarlığı’na yakışmayan manzara” başlıklı okur şikâyeti vardı.

Eşinin mezarını ziyaret etmek için Karşıyaka Mezarlığı’na giden okurumuz Günsel Bakdi, karşılaştığı çamurlu manzarayı fotoğraflamış ve altına da şu notu düşmüştü:
“Çamurdan dolayı mezarın yanına ulaşmak çok zor oldu. Çamur içindeki mezarlık içi yaya yollarına en kısa sürede beton parke taşı döşenmeli.”*
Hürriyet Ankara, okurumuzun bu şikâyetini geçen pazartesi günü gazetenin birinci sayfasından “Bu manzara yakışmıyor” manşetiyle verdi.

Yazının Devamını Oku

Karşıyaka Mezarlığı’na yakışmayan manzara

Burası Karşıyaka Mezarlığı. Açık adres: U14 ada, 1032 parsel. Ve işte durum ortada. Mezarların arasından geçmek neredeyse imkânsız. Elbette Karşıyaka Mezarlığı’nın her yeri böyle değil ama bu manzara da kabul edilebilir hiç değil.

Eşinin mezarını ziyaret etmek için geçen salı(2 Şubat) Karşıyaka Mezarlığı’na gittiğinde bu çamurlu manzarayla karşılaşan okurumuz Günsel Bakdi, “Çamurdan dolayı mezarın yanına ulaşmak çok zor oldu” demiş.
Ve haklı olarak Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden(ABB) şu talepte bulunmuş:
“Çamur içindeki mezarlık içi yaya yollarına en kısa sürede beton parke taşı döşenmeli.”


*
ABB Mezarlık Bilgi Sistemi’nden yaptığım sorgulamalara göre okurumuz Günsel Bakdi’nin fotoğraf çektiği U14 ada, 1032 parsel’deki definlerin büyük bir çoğunluğu geçen yıl mart ayında yapılmış.

Yazının Devamını Oku

Vur abalıya

Koronavirüs salgını başladı başlayalı, motosikletli kuryelerin hem iş yükü hem de üzerilerindeki baskı katbekat arttı. Ve tabii maalesef “ölümlü motosiklet kazaları” da..!

Tüm Anadolu Motosikletli Kuryeler Federasyonu(TAMKF) Onursal Başkanı Yakup Sağlam, motosikletli kuryelerin son zamanlarda bir de “yük taşımacılığı” yapmak zorunda kaldıklarına dikkat çekerek, “Kaza geliyorum diyor ama buna kimse ses çıkarmıyor” diye uyarmış.*
Bazı firmalar tarafından motosikletli kuryelere kilolarca ağırlıktaki “damacana” hatta “tüp” taşıtıldığını aktaran ve bunların fotoğraflarını gönderen Yakup Sağlam’ın iletisi -özetiyle- şöyle:

Yazının Devamını Oku

Çankaya değil sanki Mars

Nasa’nın paylaştığı bu inanılmaz görüntüler Mars’ta çekildi. Dünya şokta! Çünkü bu görüntüler arasında ASKİ’ye ait bir de rögar kapağı var.Şaka şaka.
Burası Çankaya’nın Beytepe Mahallesi.
Uzayla olan tek bağı ise tam adresi:
“Gündönümü Caddesi Kuyrukluyıldız Sokak.”

Yazının Devamını Oku

Şebeke suyuyla bahçe sulayanları ASKİ engellemeli

Ankara’da önce barajlar alarm verdi. Sonra da Ankara Büyükşehir Belediyesi bu alarmın kentliler için ne anlama geldiğini açıkladı: “Ankara’nın 110 günlük suyu kaldı.”

Suyun tasarruflu kullanılmasının büyük bir önem taşıdığı bu dönemde, okurumuz Hüseyin Kamalıoğlu, “Yenimahalle’nin Turgut Özal Mahallesi’ndeki birçok büyük site, yeşil alanlarını şebeke(içme) suyu ile suluyor” şikâyetini iletmiş.
Okurumuz, “ASKİ Genel Müdürlüğü bunu engellemeli” talebinde bulunmuş.

SORUM VAR

BAŞKAN MANSUR YAVAŞ’IN ‘ASFALT BEDELİ’ VAADİ NE ZAMAN HAYATA GEÇECEK?

Okurumuz Kudret Kaatsız, “Ben tamı tamına bin 710 TL asfalt katılım bedeli ödemiştim” demiş ve aylardır yanıt bekleyen o meşhur soruyu sormuş:
“Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Mansur Yavaş’ın seçim öncesi verdiği ‘Ödenmiş olan asfalt katılım parası, vatandaşın bundan sonra ödeyeceği emlak vergisinden düşülecek’ vaadi ne zaman hayata geçecek?”

Yazının Devamını Oku

Asfalt katılım bedelini ödeyenler ‘su faturası’ ile mahsuplaşsın

Hani: Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, “Ödeme yapan tüm Ankaralılara borcumuz borç. Mahsuplaşmaya gideceğiz” demişti. Hani: Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, “Ödenmiş asfalt katılım parası, vatandaşın ödeyeceği emlak vergisinden düşülecek” demişti.

ÖNERİM VAR

İşte bu hatırlatmaları yapan okurumuz Murat Mutlu’nun, “yol harcamalarına katılma payı bedeli” yani bir diğer adıyla “asfalt katılım bedeli” konusunda Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne bir önerisi var. Okurumuzun iletisi şöyle:

YATIRANLAR CEZALANDIRILDI

* YORUM: Sayın Mansur Yavaş’ın seçim öncesi vaadine rağmen bugüne kadar bir adım atılmadı. Bu nedenle benim gibi bu ücreti yatıran insanlar maalesef cezalandırılmış oldu.

Yazının Devamını Oku

Yüz yüze sınav koronaya davet

Koronavirüs salgını yüzünden öğrenciler önce “uzaktan eğitim” sonra da “online sınav sistemi” ile tanıştı.Hatta öyle ki...
Sınavların online yapılması, kopya sorununu da gündeme getirdi.
*
Belki kaçırmış olabilirsiniz.
Cumartesi günü Hürriyet’te Abdullah Şanlı’nın “Kopyacılara aynalı önlem” başlıklı bir haberi vardı.

Yazının Devamını Oku

Göz kararı park cezası

Yıl 2013... Ankara’da güzel bir çalışma başlatılmıştı. Şöyle ki...Ankara Büyükşehir Belediyesi ile Ankara Emniyet Müdürlüğü, hem otobüs duraklarının önüne park yapılmasını engellemek hem de ceza kesilecek alanı belirlemek için “sarı çizgi” uygulamasına geçmişti.
Kent içi trafiğin güveni ve düzeni için atılan bu adım, o yıllarda maalesef kentin tamamında uygulan(a)madı.
Sonra da...
Unutuldu gitti.
*

Yazının Devamını Oku

50. Yıl Mahallesi’nin 60 yıllık tapu sorunu

Okurumuz Mehmet Topsakal, Çankaya’nın 50. Yıl Mahallesi’ndeki gecekondular(Güllüce Caddesi ile 50. Yıl Parkı arası) için 60 senedir tapu beklediklerini aktarmış. Okurumuzun iletisi -özetiyle- şöyle:* Maalesef 1960’tan bu yana göz ardı edilen bir konu bu.
* Vergilerimizi ödüyoruz ama 60 yıldır tapu bekliyoruz.
* ‘Çalışmalar devam ediyor’ diyerek bizi oyalıyorlar.
* Her yer hurdacılarla doldu, hırsızlık olayları da arttı.

Yazının Devamını Oku

Bağlıca Bulvarı-Çevre Yolu bağlantısında son durum

Hürriyet Ankara okurları geçen hafta bu köşeden Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne(ABB) şu soruyu yöneltmişti: “Bağlıca Bulvarı-Çevre Yolu bağlantısı neden hâlâ bitmedi?”

İki gün sonra yani 11 Kasım Çarşamba günü ABB Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanlığı Basın Yayın Şube Müdürlüğü’nden yazılı bir açıklama geldi.
Açıklamada, ABB Fen İşleri Dairesi Başkanlığı’na bağlı ekiplerin gerekli incelemeleri yaparak verdiği cevap var.
Ama bu açıklamaya geçmeden önce ABB Başkanı Mansur Yavaş’ın 22 Mayıs 2020’de Twitter’dan paylaştığı tweet’ini hatırlayalım.
DEMİŞTİ Kİ:
“Hazırlıklarını tamamladığımız Bağlıca Bulvarı-Çevre Yolu bağlantısı projesini haziran ayı içerisinde hayata geçiriyoruz. Şehrimizin ulaşım ağını genişletmek ve tüm bölgelerimizde kesintisiz trafik akışını sağlamak için çalışmaya devam edeceğiz.”
*
Ve şimdi...

Yazının Devamını Oku

Bağlıca bağlantısı neden hâlâ bitmedi?

Okurlarımız soruyor: “Etimesgut’un Bağlıca Mahallesi’ni direkt Batı Çevre Yolu’na bağlayacak çalışma neden hâlâ bitmedi?”

İşte bu konuyla ilgili gelen iletiler:
* Engin Demirbaş: “Bağlantı çalışması haziran ayından beri durmuş durumda. En son eylül ayında biteceği söylenmişti ama herhangi bir çalışma yok.”
* Erhan Saydam: “Bölge halkı olarak ciddi derecede mağdur durumdayız. Haziran ayında başlayıp bitireceklerdi ancak inşaat durmuş vaziyette.”
* Aytekin Işıkal: “Her 2-3 ayda bir ‘Açılıyor’ deniliyor. Kasım ayına girdik, halen inşaat halinde bekliyor. Halkın ve kamunun zararı milyonları geçti.”
* Hacer ........: Bu yolun neden söz verildiği gibi yapılmadığını, hiç ilerleme olmadığını öğrenmek istiyorum. Bizler vatandaş olarak sabırsızlıkla bekliyoruz.”


Yazının Devamını Oku

AYKOME ne iş yapıyor?

Yazıyor... Yazıyor... Hürriyet Ankara okurları, yıllardır “boz/yap” ve “yap/boz” haline dönen kenti(ni) yazıyor.Kazıyor... Kazıyor...
Dün asfaltlanan cillop gibi yol için daha belediyeye “Elinize sağlık” bile diyemeden, bi bakıyorsun ertesi gün biri(leri) gelip kazıyor!
Sapasağlam yollar...
Gıcır gıcır kaldırım taşları..
Maalesef heba oluyor.

Yazının Devamını Oku

Söz uçar, yazı kalır

Gazetecilikte bir haberin sonrasını izlemek -yani fikri takip- önemlidir. Sonuçta, “Söz uçar, yazı kalır.” E, tabii “Burada Okur Yazar” ise unutmaz, hatırlatır.

İşte, Hürriyet Ankara okurlarının bir yandan hatırlatma yaparken bir yandan da akıbetini merak ettiği soruları:

1) ESENBOĞA METROSU

* Okurumuz Ünal Taşdelen, dönem dönem gündeme gelen ve Ankaralıları heyecanlandıran Esenboğa Havalimanı Metro Projesi’nin yolunu gözlediklerini belirtmiş ve bir de soru eklemiş:
* Türkiye’nin başkenti Ankara, Esenboğa Havalimanı’na metroyla ulaşabilmek için daha kaç yıl bekleyecek?”

2) YENİ STAT PROJESİ

* Okurumuz Metin Eryılmaz, Ankara 19 Mayıs Stadyumu’nun yerine yapılması planlanan yeni stat projesinin akıbetini merak etmiş.

Yazının Devamını Oku

Esenboğa’yı saran tezek kokusu

Okurumuz Kadir Kuplay’ın gönderdiği bu fotoğraf, beni 2012 yılına götürdü. Dönemin Ankara Valisi Alaaddin Yüksel’di.

Ve bir genelge yayınlamıştı.
O genelgede özetle, “Esenboğa Havalimanı çevresindeki besi çiftliklerinin çevreye yaydıkları kötü koku nedeniyle kapatılması” şeklinde bir talimat vardı.
Sonra.
Tebligat, zabıta, polis, olaylar...
Bir çare olmadı.
O dönemin ‘tez vakitte’ çözüm bekleyen bu sorunu, aradan sekiz yıl geçtikten sonra bugün de ‘tezek gibi’ karşımıza çıktı.
Okurumuz Kadir Kuplay’dan gelen fotoğraf da bunun kanıtı.

Yazının Devamını Oku

ASKİ’nin pili bitmiş

Ankara’da, ‘kartlı su sayacı aboneleri’ isyanda! Şikâyet üzerine şikâyet var. Çayyolu-Türkkonut’tan okurumuz Ünsal Erdem de işte onlardan biri.Okurumuz, 60.54 metreküp suyu olmasına rağmen kartlı su sayacının biten pili nedeniyle günlerce susuzluk çektiklerini aktarmış.
İletisi ise -özetiyle- şöyle:

SÖZLEŞME İPTAL EDİLMİŞ

* Elektronik su sayaçlarını takan Elektromed firmasının ‘444 25 32’ numaralı telefonunu aradığımda, ‘ASKİ ile olan sözleşmelerinin iptal edildiğini’ söylediler. * Başkent 153’ü(Mavi Masa) aradığımda, ekiplerin geleceğini söylediler ama gün boyunca gelen giden olmadı. * Ertesi gün Başkent 153’ü tekrar aradığımda ise ‘Elektromed firması ile mevcut olan sözleşmenin iptal edildiğini, ASKİ’nin elinde elektronik su sayaçlarının pilinin bulunmadığını’ söylediler. * Sonuç olarak, Türkiye’nin başkenti Ankara’nın orta yerinde susuz kaldık.

Yazının Devamını Oku

Bu manzara yakışmıyor!

Burası, Çankaya’nın Yukarı Dikmen Mahallesi 635. Sokak...Maalesef bu manzara, Türkiye’nin başkenti Ankara’ya da... Başkent içindeki başkent Çankaya’ya da... YAKIŞMIYOR!

SORU(YORUM)

BALIKLARIN ÖLÜM NEDENİ METAN GAZI MI?

Okurumuz Ebuzer Oral, Eymir Gölü ile “Soru(yorum)” diyor.

Yazının Devamını Oku

Başkentgaz bu işe pandemi sürecinde bir formül bulmalı

Başkentgaz, ‘müşteri talebi olmaksızın’ ön ödemeli(kartlı) sayaçları mekanik(faturalı) sayaçlarla değiştirebiliyor.

* 14 yılını doldurmuş sayaçlarda teknik bir arıza meydana gelmesi gerekiyor.
* 20 yılını doldurmuş sayaçlar zaten arızalı sayılıyor, yani kaçarı yok.
Lakin.
Okurumuz Murat Alagöz, burada Başkentgaz’ın da üzerinde önemle durması gereken bir hususa dikkat çekiyor.
Zurnanın zırt dediği yer, Başkentgaz’ın tüketiciye elden vermek yerine posta kutusuna ya da kapı önüne koyduğu ‘bildirim’, yani bir nevi ‘tabligat.’
*
İşte okurumuz, bu konuda Başkentgaz’ı eleştiriyor.

Yazının Devamını Oku