"Evren Işık" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Evren Işık" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Evren Işık

Evren Işık

Koronavirüs ve erkek üreme sağlığı

6 Nisan 2020

2019 yılının Aralık ayının sonunda Çin’de başlayan koronavirüs salgını dünya genelini etkisi altına aldı. 65 yaş üzerindeki kişiler başta olmak üzere özellikle kronik rahatsızlıkları bulunanları etkileyen COVID-19 salgını hakkında veriler çoğaldıkça bu hastalığın yol açabileceği sağlık sorunları ile ilgili araştırmalar da hızlandı.

COVID-19’un erkek cinsel sağlığı ve erkek kaynaklı kısırlık ile ilgili sonuçları hakkında da birçok platformda doğruluğu henüz kesin olmayan bilimsel araştırmalar yayımlanıyor. Az sonra sizlere bu konular özelinde bilgi aktaracağım, ancak bu bilgilerin şu an için kesinlik içermediğini hatırlatmak istiyorum. İşte dünya basınına yansıyan araştırmalar…

Çin’de yapılan küçük ölçekli bir çalışmanın sonuçları COVID-19 hastalarından alınan kan örneklerinin testis fonksiyonlarına zarar verebileceğini gösteriyor.

Wuhan Üniversitesi Zhongnan Hastanesi ve Hubei Prenatal Tanı ve Doğum Sağlığı Klinik Araştırma Merkezi’nde görev yapan araştırmacıların 20-54 yaş arasında olan 81 erkekten aldıkları örnekler üzerinde gerçekleştirdiği çalışmaların sonuçlarının değerlendirildiği makale internet üzerinden yayımlandı.

Yazının devamı...

Sinir koruyucu estetik sünnet hakkında bilinmesi gerekenler

11 Eylül 2019

Sünnet, her zaman değindiğim gibi ameliyathane ortamında steril koşullarda penis anatomisine hakim cerrahlar tarafından gerçekleştirilmesi gereken ciddi bir operasyondur. Pedagogların önerisine göre doğumdan sonraki ilk 6 ayda ya da 6 yaşından sonra gerçekleştirilmesi gereken sünnet, erkeklerin cinsel sağlıkları ve cinsel kimlikleri üzerinde çok önemli bir etkiye sahiptir. Bu nedenle ebeveynlerin hem sünnet zamanına hem sünnet şekline hem de sünneti gerçekleştirecek cerrah seçimine özen göstermesi gerekir. Uygun şartlarda ve doğru teknikle gerçekleştirildiğinde sünnetin potansiyel risklerinden, yol açabileceği kısa, orta ve uzun vadeli komplikasyonlardan kurtulmak mümkündür. Bu yazımda toplumsal sağlığın iyileştirilmesini yakından ilgilendiren ‘sinir koruyucu estetik sünnet’ hakkında bilinmesi gerekenlerden bahsetmek istiyorum.

Erkek cinsel organının en duyarlı kısmı "prepucium" adı verilen sünnet derisidir. Bu bölümde özelleşmiş sinir uçları ve sinir düğümleri çok yoğun bir şekilde bulunur. Sinir koruyucu estetik sünnet cerrahisi sırasında, sünnet derisi içerisinde sinir yoğunluğunun en üst düzeyde olduğu alt kısmı korunur ve bu bölgeye herhangi bir müdahalede bulunulmaz. Dolayısıyla ileriki yıllarda erkeklerde erken boşalma ve haz problemleri gibi cinsel sorunların yaşanma ihtimali ortadan kaldırılır. Geleneksel yöntemlerle gerçekleştirilen sünnet cerrahisinde sünnet derisinin tamamı çıkarıldığından peniste bulunan duyu sinirleri işlevini yapamaz hale gelir ve ilerleyen yaşlarda erkekler hatalı sünnete bağlı olarak çeşitli problemlerle karşılaşabilirler. Nitekim 1960'lı ve 1970’lı yıllarda gerçekleştirilen hatalı sünnetler nedeniyle, bugün Türkiye'de birçok erkek kaynaklı cinsel işlev bozukluğu yaşandığını yakından deneyimliyoruz. Cinsel problemlerin yanı sıra hatalı sünnet neticesinde peniste gelişim bozuklukları yaşanabildiği gerçeği de göz önünde bulundurulduğunda sinir koruyucu sünnet cerrahisinin avantajları daha net bir şekilde anlaşılabiliyor.

Sinir koruyucu estetik sünnet cerrahisi sonrası kendiliğinden eriyebilen özel iplerle estetik bir şekilde dikiş atılıyor ve ileriki yıllarda erkeklerin cinsel organlarının görünümünden rahatsız olmaları engellenmiş oluyor. Kullanılan dikiş ipleri çabuk eridiğinden iyileşme süreci de ister istemez daha konforlu hale geliyor.

Yazının devamı...
Evren Işık Kimdir?
2007 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olan Op. Dr. Evren Işık, 2012 yılında Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Üroloji Kliniğinde uzmanlık eğitimini tamamlamıştır. Uzmanlık eğitimini tamamladıktan sonra 3 sene boyunca Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Üroloji Kliniği’nde görev yapan Işık, daha sonra Denizli Devlet Hastanesi’nde 2 sene çalışıp akabinde Özel bir hastanede kariyerine devam kararı almıştır. 2017 senesinden bu yana özel hastanede görevini sürdüren Evren Işık, Androloji, erkek kaynaklı kısırlık ve rekonstrüktif penis cerrahisi alanında Androlojik cerrahi eğitimini derinleştirmiş ve birçok komplike penis cerrahisi operasyonu gerçekleştirmiştir. Çeşitli eğitimlere ve sempozyumlara katılarak Androloji alanında çalışmalar yapmayı sürdürmektedir.