Seç okulunu kap Umreyi!

ÇOCUĞU için en doğru tercihi yapma arayışında olan velilerin okul seçmesi büyük problem.

Haberin Devamı

İşin içine bir de öğrenciye çekilişli, çekilişsiz tablet bilgisayar, bisiklet vs. velilere de umre başta olmak üzere yurtdışı turlar hediye edilince işler iyice zorlaşıyor. Uzmanlar ise tercihi çocuklara bırakmak gerektiğini söylüyor.

ÖZEL okullar arasında yaşanan yoğun rekabet, sadece öğrencilere değil aynı zamanda velilere de birbirinden cazip tekliflerde bulunulmasına yol açıyor. Yapılan bu teklifler, çocukları ara sınıflara devam eden veliler için yeni fırsatlar yaratırken, okula yeni başlayacak çocukların velilerinde ise kafa karışıklığına neden oluyor.

Çocuğu için en doğru tercihi yapma arayışında olan bu veliler, fiyatların 30 bin liraya ulaştığı marka okullar ile sinemalı, saunalı, yüzme havuzlu fitness merkezli yeni nesil özel okullar arasında ikilemde kalıyor. Bu çelişkiyi yüzde 50’leri bulan kayıt sırasında yapılan pazarlık indirimlerine, yüzde 15’lere ulaşan erken ve peşin ödeme avantajlarının eklenmesi, kayıt yaptıran öğrencilere çekilişli, çekilişsiz tablet bilgisayar, bisiklet gibi cazip hediyelerin verilmesi, velilere de umre ziyareti başta olmak üzere düzenlenecek yurt dışı turlara bedava katılma hakkı tanınması, daha da artırıyor.

Haberin Devamı


ÇEKİLİŞLE BİSİKLET

Aralarında başlattıkları öğrenci kapma yarışında öne geçmek isteyen bazı özel okulların uygulamaya koydukları cazip kampanyalar, başta İstanbul olmak üzere Ankara ve İzmir’in yanı sıra Anadolu’nun farklı il ve ilçelerinde yer alan okullara da kaydı. Konya’nın Seydişehir ilçesinde eğitim öğretim faaliyetlerine başlayan özel bir ilköğretim okulu da yeni dönemde birçok farklı kampanya düzenliyor. Temmuz ayı sonuna kadar kayıt yaptıran öğrencilere özel indirimli fiyat uygulamasında bulunan okul, kayıt yaptıran öğrencilere de çekilişle bisiklet, tablet bilgisayar, forma ve top gibi ürünleri hediye ediyor.

VELİYE UMRE ZİYARETİ

Haberin Devamı

Bazı okullar da veli-öğrenci kaynaşmasını sağlamak için eğitim ve öğretimin yanı sıra, yurtiçi ve yurtdışı tur operatörlüğüne de soyunduğu görülüyor. Öğrenci ve velilerin bir arada ya da ayrı ayrı katılabildiği bu ücretli turlar, bazı okullarda 5 gün Mekke, 5 gün Medine olmak üzere toplam 10 günlük umre ziyareti olarak gerçekleşirken, bazı özel okullarda da öğrencilerin yabancı dil eğitimlerine yönelik oluyor.

ÇOCUKLARIN KARARI ÖNEMLİ

İlk aşamada ekonomik şartlar veli için bir ölçü olabilir. Ancak okulun vaat ettikleri ve çocuğun beklentileri de önemli bir husus. Özellikle “Hangi okul en iyisi?” sorusuna cevap aranırken, vaat ve beklenti konularının netleşmesinde fayda var. “En iyi okul” yerine “Çocuğum için en uygun okulu tercih etmeliyim” fikri öne çıkarsa bundan en büyük faydayı ebeveynler sağlayacaktır.

Haberin Devamı

OKULLARI GÖRÜP KARAR VERİN

Peki okul seçimi nasıl yapılmalı? Uzmanlara göre ilk yapılması gereken, bir okul listesi oluşturmak. En fazla 3 ya da 5 okulla sınırlı tutmak, sonuca hızlı varmayı kolaylaştıracaktır. İkinci adımda ise bütçeye uymayan okulları elemek geliyor. Ardından da çocukla birlikte okulları tek tek gezmek en doğrusu. Bunu yaparken de mümkünse çocukların okulda olduğu saatler seçilmeli.

ERKEN KAYIT FIRSAT

Velilerin önünde şimdi onlarca seçenek var. Hepsi de birbirinden avantajlı görünüyor. Sadece ekonomik nedenlerden de olsa, erken kayıt döneminin sağladığı avantaj gözardı edilmemelidir. Okuldan okula fark etse de erken kayıt döneminde velilere yüzde 5 ile yüzde 15 oranında indirim uygulanabiliyor. Hele bir de burslu kayıt varsa, bu veliler için moral kaynağı oluyor.

Haberin Devamı


SAUNA VE SİNEMA SALONU


İstanbul Güneşli’de bulunan bir okul ise fin hamamı, fitness merkezi, sauna ve sinema salonuyla öne çıkıyor. Ankara’daki bir kolej ise tüm sınıflara yönelik uygulamaya koyduğu kampanyayla
kaydını erken yaptıran öğrencilerin velilerini 1000 TL’lik özel indirimden yararlanma imkanı sağlıyor.

Yazarın Tüm Yazıları