Ebru Doğdu

Meta Evreni Ortaya Çıkarmak: Eğitimde devrim yaratmak ve geleceği şekillendirmek

10 Temmuz 2023
Teknolojik gelişmelerin ardından metaverse kavramı, geleneksel sınırları aşan ve insan yaşamının çeşitli yönlerinde devrim yaratan potansiyel bir oyun değiştirici olarak ortaya çıktı.

Metaverse’den önemli ölçüde yararlanacak belirli bir alan eğitimdir. Sanal gerçeklik, artırılmış gerçeklik ve sürükleyici deneyimleri harmanlayan metaverse, öğrenme, etkileşim kurma ve iş birliği yapma şeklimizi yeniden şekillendirme gücüne sahiptir. Bu hafta metaverse’in mevcut eğitim üzerindeki etkisini ve gelecekteki gelişim potansiyeline dikkat çekmek istedim.

METAVERSE: SÜRÜKLEYİCİ ÖĞRENMEYE AÇILAN KAPI

Metaverse, kullanıcıların birbirleriyle ve bilgisayar tarafından oluşturulan bir ortamla etkileşime girebilecekleri toplu bir sanal paylaşılan alanı ifade eder. Eğitim üzerindeki etkisi geniş kapsamlıdır ve öğrencilere ve eğitimcilere sürükleyici öğrenme deneyimleri için zengin olanaklar sunar. Metaverse’de öğrenciler, fiziksel sınıfın sınırlarını aşarak tarihi olayları, uzak gezegenleri ve soyut kavramları şaşırtıcı ayrıntı ve etkileşimle keşfedebilirler. Sürükleyici simülasyonlar ve sanal saha gezileri, öğrencilerin daha derin bir anlayış ve bilginin akılda tutulmasını teşvik ederek deneyimsel öğrenmeye katılmalarına olanak tanır. Örneğin, biyoloji öğrencileri bir kurbağayı sanal olarak inceleyebilir, tarih öğrencileri eski uygarlıklar arasında yürüyebilir ve fizik öğrencileri sanal bir laboratuvarda deneyler yapabilir. Bu deneyimler katılımı artırır ve bireysel öğrenci ihtiyaçlarını karşılayarak kişiselleştirilmiş ve kendi hızına göre öğrenme için bir yol sağlar.

METAVERSE’DE İŞ BİRLİĞİ VE SOSYAL ÖĞRENME

Metaverse, iş birliğini ve sosyal öğrenmeyi teşvik etmek için muazzam bir potansiyele sahiptir. Dünyanın farklı yerlerinden gelen öğrenciler, coğrafi engelleri aşarak sanal bir sınıfta bağlantı kurabilir. Projelerde birlikte çalışabilir, fikir paylaşabilir ve farklı bakış açılarından öğrenebilirler. Metaverse, gerçek zamanlı iletişimi mümkün kılarak aktif katılımı teşvik eder ve sonuç olarak genel öğrenme deneyimini geliştirir. Eğitimciler, öğrencilerin gerçek zamanlı olarak iş birliği yaparak problem çözebilecekleri ve eleştirel düşünme becerilerini geliştirebilecekleri etkileşimli sanal ortamlar oluşturabilir. Buna ek olarak, meta veri havuzu, öğrencilerin avatarları üstlenmeleri ve rol yapma senaryolarına katılmaları için fırsatlar sunarak empatiyi ve farklı bakış açılarını anlamalarını geliştirir. Bu tür sürükleyici deneyimler, 21. yüzyıl iş gücü için çok önemli beceriler olan sosyal ve duygusal öğrenmeyi teşvik eder.

ZORLUKLAR VE DÜŞÜNCELER

Yazının Devamını Oku

Geleceğin popüler meslekleri

3 Temmuz 2023
‘Sevdiğin işi yaparsan hayatın boyunca bir kez bile çalışmış olmazsın’ der Konfüçyüs. Bizim çocuklar bu kadar şanslı mı bilmiyorum.

‘Coğrafya kaderindir’ lafından son derece büyük bir gayret ile sıyrılmaya çalıştıklarını gözlemliyorum. Nihayetinde ne kadarı sınırlarını aşacak bilemem ama gönlümden geçen hepsinin sevdiği işleri yapması. Zira sevdiği işi yaparken bile yolculukta yıldıran, sinirlerinizi yıpratan bir sürü olay ile karşılaşıyor insan. Ve sizi ayakta tutan yine işinize olan sevginiz ve bağlılığınız oluyor. Aşağıda size 2022’de yapılmış bir araştırmanın sonuçlarını aktarıyorum. Geleceğin en popüler 20 mesleği. Kazanç oranları da oldukça yüksek. Bakın ilk sırada ne var.20. TEKNİK YAZARLIK
19. ÇEVRE BİLİMCİLERİ VE ÇEVRE UZMANLARI
18. MALİ DENETÇİLER
17. VERİTABANI MİMARLARI

Yazının Devamını Oku

Üniversite adayları ve bilinçli tercihler

19 Haziran 2023
Öncelikle, üniversite sınavına giren yaklaşık üç milyon öğrenciye geçmiş olsun... Umarım hayallerini gerçekleştirecekleri ve çok mutlu olacakları bölümlerde okur ve global insan olma yolunda adımlarını huzurla, şevkle, tükenmez öğrenme istekleri ile atarlar.

Daha dün gibi hatırlıyorum sınava girdiğim günü... Annem ve babam benden daha heyecanlı idi. O yüzden bilirim cumartesi ve pazar günkü evdeki telaşları da. Şimdi sınav bitti ve en önemlisi tercih dönemi ve sonrasındaki kariyer planlaması. Bu konu ile ilgili 24 Haziran’da Eğitim ve Kariyer Danışmanı Yasin İkizoğlu ve program partnerim Güler Taylan Akar ile harika bir bölüm hazırlıyorum. Beyaz Tv’de sabah saat 10.00’daki canlı yayını bence kaçırmayın. Çünkü yapacağınız bölüm tercihi tüm hayatınızı etkileyecek bir tercih. En doğru tercihler nasıl yapılır, hangi bölümde okursam hangi iş kollarında çalışabilirim hepsini anlatacağız.

Sınav ile ilgili aklımdan geçen o kadar çok şey var ki madde madde yazayım istedim.

TERCİH YAPARKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ

* Sadece taban puanlara ve başarı sıralarına bakmayın. Bunlar üniversitelerin ve bölümlerin kalitesini göstermez.

* Mutlaka üniversiteleri tercihlere kadar gezin dolaşın.

* Trendlere göre meslek seçimi yapmayın.

Yazının Devamını Oku

Forbes’a göre 2023’ün en iyi 5 eğitim trendi

12 Haziran 2023
Dünya değişiyor, bu da “dünyada gelişmek için çalışma ve öğrenme şeklimizin de değişmesi gerektiği” anlamına geliyor.

Uzun bir süredir eğitim, ilk yıllarımızın büyük bir kısmını bir sınıfta oturup, kullanmaya başlamadan önce bilgileri sadece dinleyerek geçirmemizi sağladı. Ancak bugünkü değişimin hızı, bir gün öğrendiklerimizin ertesi gün gereksiz olabileceği anlamına geliyor. Bu, öğrenme şeklimizin değişmesi gerektiği anlamına gelir. Günümüzün hızla değişen dünyası için daha donanımlı olmamızı sağlamak için teknoloji ve yaşam boyu öğrenme gibi kavramları benimsemekten başka çaremiz yok. İşte önümüzdeki 12 ay ve sonrasında bu değişikliği yönlendirecek en önemli trendlerin özetini Forbes yazmış, ben de sizinle paylaşmak istedim.

1. YAPAY ZEKÂ

Daha önceki yazılarımda da bahsettiğim gibi son zamanlarda dillerden düşmeyen yapay zekâ (AI), Forbes’un listesinde birinci sırada. 21. yüzyılın en dönüştürücü teknolojisi olarak tanımlanan yapay zekâ, eğitim dahil insan faaliyetinin olduğu her sektörü ve alanı yeniden şekillendiriyor. Sınıfta, hem öğrencilerin hem de öğretmenlerin zamanlarını yönetmelerine ve ödevlerini tamamlamalarına yardımcı olabilecek sanal asistanlar biçiminde bulunur. Her yaştan ve yetenekten öğrenci için kişiselleştirilmiş öğrenme deneyimleri sağlayabilen özel ders sistemleri, öğretim hızını öğrencilerin ihtiyaçlarına göre uyarlayabildiği uzaktan ve çevrim içi öğrenme sistemlerini güçlendirmek, öğrencilerin çok çeşitli dilleri konuştuğu eğitim ortamlarında dil çevirisi ve diğer birçok uygulama. Hatta Çin’deki bazı okulların, öğrencilerin sınıfta dikkatlerini verip vermediklerini izlemek için bilgisayar görüş sistemlerini kullanarak yüz tanıma teknolojisini uyguladıkları bile bildirildi!


2. UZAKTAN, ÇEVRİM İÇİ VE HİBRİT ÖĞRENME

Küresel COVID-19 salgını, okulları, üniversiteleri ve kurs sağlayıcıları uzaktan eğitim verme yeteneklerini geliştirmeye zorladı. Ancak bundan önce bile, çevrimiçi öğrenme alanında, kitlesel çevrim içi açık kursların (KAÇD’ler) popülaritesinin artmasıyla birlikte bir devrim yaşanıyordu. Okullarda uzaktan ve çevrim içi öğrenme, eğitimcilerin toplulukları ne kadar izole olursa olsun öğrencilere ulaşabilmesi anlamına gelir. Bu, uzak veya kırsal yerlerde yaşadıkları için yaklaşık 270 milyon çocuğun okula gitmediği bir dünyada eğitime erişim eşitliği sağlamada ileriye doğru büyük bir adım olabilir. Şehirlerde yaşayanlar için bile çevrim içi ve uzaktan öğrenme olanaklarının yükselişi, yoğun yetişkin hayatımız derslere düzenli olarak bizzat katılmamızın zor olacağı anlamına gelse bile, eğitime devam etmemiz için bir fırsat sunuyor. Bu, Udacity, Coursera, Udemy ve EdX gibi çevrim içi eğitim teknolojisi (ed-tech) platformlarının ortaya çıkmasından kaynaklanmaktadır. Bu platformlar, teknolojik gelişmelerin artan hızıyla yaygınlaşması muhtemel, becerilerin sık sık güncellenmesini ve mikro-öğrenme gibi yeni modellerle “tamamlanmasını” gerektirecek “hayat boyu öğrenme” yaklaşımını mümkün kılacak şekilde tasarlanmıştır. Nano-öğrenme, çevrim içi öğrenme alanında son zamanlarda ortaya çıkan bir trend, ünlüler ve tanınmış uygulayıcılar tarafından verilen kurslardır. Masterclass ve Maestro platformları (sonuncusu BBC tarafından oluşturulmuştur), Julia Donaldson’dan çocuk yazarlığı, Martin Scorsese’den film yapımı veya Bob Iger’den iş dünyası gibi fırsatlar sunar.


Yazının Devamını Oku

ChatGBT eğitimin geleceği mi yoksa en büyük düşmanı mı?

5 Haziran 2023
* ChatGBT nedir? Öncelikle buna bir bakalım, sonrasında zaten siz de okudukça tehlikeyi fark edeceksiniz.

Eskiden her şey ne kadar masumdu. Britanya ve Meydan Larousse ansiklopedilerinden okuyup araştırarak yapardık ödevlerimizi. Hepimizin evlerinde bu ansiklopediler sıra sıra dizilirdi dolaplara. Bakın şimdi yapay zekâ ile gelinen noktada neler oluyor?

* * *

ChatGPT, temel işlevi konuşma sırasında bir insanı taklit etmek olan bir yapay zekâ sohbet robotudur. Dünyanın dört bir yanındaki kullanıcılar; e-posta yazmak, bilgisayar programlarında hata ayıklamak, ev ödevi sorularını yanıtlamak, oyun oynamak, hikâye ve şarkı sözü yazmak ve çok daha fazlasını yapmak için ChatGPT’yi kullanıyor.

* * *

ChatGPT’nin yükselişi, okullarda kopya çekme gibi etik sorun riskleri oluşturması ve öğrencileri asgari çabaya teşvik etmesi nedeniyle eğitim uzmanları ve akademik fakülte arasında endişelere neden oldu. Yapay zekâ aracı ChatGPT’nin Kasım 2022’de kullanıma sunulmasından bu yana, yeni teknoloji, yapay zekânın hayatlarımız üzerinde sahip olabileceği gücü ve potansiyeli gösterdi.

* * *

ChatGPT’nin OpenAI şirketini yeni popülerlik düzeylerine taşıyan sürümü olan GPT3, 175 milyardan fazla istatistiksel bağlantı kullanır ve Wikipedia ve çok sayıda kitap dahil olmak üzere internetin üçte ikisinde eğitilir. Zaman geçtikçe şirket, aracın üzerinde eğitildiği veri setini geliştirir ve genişletir.

Yazının Devamını Oku

Neden Kanada

29 Mayıs 2023
Dünyanın en çok ödül alan İngilizce dil okulu yöneticileri ve temsilcileri İstanbul’daydı.

Evet, yanlış okumadınız. Dünyanın en çok ödül alan dil okulu Kanada’dadır ve ismi ILAC’tir. Türkiye’de bu okulu temsil eden ve öğrencilere tanıtan birçok acenta vardır ve başarılarından dolayı okulun yöneticileri tüm zarafetleri ile bizleri her yıl çok şık bir yemeğe götürür, beraberce vakit geçirip sektörümüzde işler nasıl gidiyor İstanbul boğazının güzelliğine bakarak konuşuruz.

İşte geçen hafta yine bu davetlerden birisindeydim ve okuyucularımla da bu okulu paylaşmak istedim. Çünkü Kanada dil okulları ve birazdan bahsedeceğim sertifika programları için de çok iyi bir lokasyondur. Özellikle Trump dönemi Amerika’sında Kanada daha da fazla parlamıştı ve bu ışık hâlâ devam etmekte. Size tavsiyem ILAC’i iyice araştırın. Eminim kendinize uygun bir program bulacaksınız. Aşağıda sizin için ILAC ile ilgili ufak bir araştırma yaptım özet olarak geçeceğim ama siz de muhakkak detaylı bilgi almak için web sitelerinden kendilerine ulaşın.ILAC, Kanada’nın Toronto ve Vancouver’daki kampüsleri ile dünyanın en çok ödül alan İngilizce dil okullarından biridir. ILAC, Kanada’daki eğitim endüstrisindeki okulları denetlemek üzere atanan organlar tarafından akredite edilmiştir. Tanınmış endüstri kuruluşları tarafından verilen bu akreditasyon, öğrencilerin haklarının korunmasına yardımcı olur. Kurucuları: CEO Jonathan Kolber ve Başkan Ilan Cohen’dir.

* ÖĞRENCİ SERVİSİ: ILAC ekibi 40’tan fazla dil konuşur ve ILAC’ta mümkün olan en iyi deneyimi yaşamanızı sağlar.

* ÖĞRETMENLER:

Yazının Devamını Oku

Öğrenmeyi öğrenmek

22 Mayıs 2023
Daha mutlu, daha başarılı, daha sağlıklı olmanın sırrı “öğrenmek”tir.

Öğrenmek, hepimizin gün içinde farkında olmadan yaptığı bir eylem. Merak ederiz, öğreniriz... Severiz, öğreniriz... Denemek isteriz, öğreniriz... Bilmiyoruzdur, öğrenmek isteriz.

Farkında olmadan yaptığımız bu eylemi, bir de farkında olarak yaparsak, daha mutlu, daha başarılı, daha sağlıklı olmamız mümkün olur.

Öğrendiğimiz bilgileri kullanabilmek, aklımızda tutabilmek, farklı alanlarda kullanabilmek için öğrenmeyi öğrenmek önemlidir. Kendinizi tanımak, güçlü ve zayıf yönlerinizi bilmek, güçlü yönlerinize odaklanmak, güçsüz yönlerinizi güçlendirmek hayatınızı kolaylaştırır.

SON ZAMANLARDA DUYDUĞUM EN GÜZEL KAVRAM

Bu söylemi, AyThink Gelişim’in kurucusu ve eğitmen-yazar Aykut Açkalmaz ile Psikolojik Danışman - Eğitim ve Kariyer Danışmanı Yasin İkizoğlu’ndan ilk duyduğumda çok etkilenmiştim. Danışmanlığını yaptığım öğrencilerimde artık ben de “onların öncelikle öğrenmeyi öğrenmelerini” istiyorum ve bu konuda Aykut ve Yasin hocadan aldıkları destek ile harikalar yaratıyoruz.

Çocuklarımız kendi başlarına ders çalışıp, ödevlerini kendileri yapıp, yeni bilgileri nasıl öğrenirler ve hafızalarına kayıt ederler? Çünkü bunları çözdükleri zaman çok daha başarılı oluyorlar.

Biliyorum ki AyThink sadece çocuklara değil, yetişkinlere de çeşitli eğitimler sunuyor ve bizlerin de yaptığımız işlerde başarılı olmamızı, potansiyelimizi arttırarak daha mutlu bireyler olmamızı hedefliyor. Kendilerine son zamanlarda merak ettiklerimi sordum:

Yazının Devamını Oku

LGS sınavı öncesi kafalardaki sorular

15 Mayıs 2023
Yasin İkizoğlu... Kariyerinin 15 yılını “gençlere kariyer danışmanlığı yaparak” geçirmiş muhteşem bir lise seçim danışmanı.

4 Haziran LGS Sınavı öncesi, tüm öğrenci ve velilerin kafasından geçtiğini tahmin ettiğim soruları, Yasin İkizoğlu’na sordum.

Yasin İkizoğlu

Yurt dışı eğitim danışmanlığını yaptığım öğrencilerimde adeta harikalar yarattığı için bu soruları sormak için onu seçtim.

* İyi bir lise iyi bir üniversite mi demektir?

Lise yılları, gencin kişiliğini ve yetişkin olduğunda kullanacağı becerileri somut hale dönüştürdüğü bir dönemdir. İyi bir lise o kadar önemli bir yer tutar ki, hatta üniversiteden mezun olursunuz ama sizi tanımlayan kavramlar, değerler lisede oluşmuştur. O nedenle birçok başarılı insana ‘nereden mezunsun’ diye sorulduğunda, önce lisesini hatta sadece lisesini söyleyebilir.

Lise demek vizyon oluşumu demek, dünya vatandaşı olabilecek misin demek, yerel düşünüp global bir insan olacak mısın demek, transfer edilebilir beceriler kazanacak mısın demek. Belki de bu soru listesinin en sonunda ‘hangi üniversiteye gideceksin’ sorusu gelir?

* En yüksek puanla alan lise en iyi lise midir?

Yazının Devamını Oku