Makyajın püf noktaları

Bu haftaki röportaj konuğumuz Batuhan Alhan. Subay bir babanın, İşletme Fakültesi mezunu oğlu. Ama onun rotası bambaşka bir şekilde ilerliyor. Parfüm şefi olarak girdiği Tekin Acar’da aynı zamanda Make Up Artist olarak eğitimler de alıyor.

Haberin Devamı

Makyajın püf noktaları

Yaptığı makyajları gördüm gerçekten on numara beş yıldız! Erkeklerin bu sektörde olması bana gerçekten farklı ama bir o kadar da “Olmaları gerek” miş gibi geliyor. Nasıl biz kadınlar ince detayları görebiliyorsak onlar da biz de olmaması gerekenleri görüyorlarmış gibi geliyor…

 

Batuhan Alhan ile makyajın detaylarını konuştuk, parfümlerden de konuştuk. En keyifli olan gelin makyajları. Bir başkasına yapılan bizde nasıl durur? Gelinler de seksilik mi yoksa masumluk mu ön planda olmalı? Makyaj çantamızın olmazsa olmazları ve 2015’in trend renkleri neler?

 

 

Haberin Devamı

Batuhan Alhan kimdir?

Tokatlıyım, 90 doğumluyum. Make Up Artist olarak Tekin Acar da işe başladım. Aslan burcuyum, başarıyı severim, idealleri olan biriyim.

Asker bir babanın oğlusunuz. Demedi mi “Erkek adamsın, işletme mezunusun. Ne alaka!!!” diye?
(Gülüyor) Yaptığım makyajlardan fotoğraflar gönderdim, bu işin profesyonel yapıldığını görünce tebrik ettiler. Mesela Make Up Türkiye sıralamasında, bağlantılı satışta birinci oldum, star oldum. Bir günde 20 kişiye makyaj yaptım.

Annen ne diyor?

Annem hep doktor olmamı istedi. Ama ben bu şekilde daha mutluyum. Makyaj yaparak, insanlarla iletişim içinde olmak beni daha mutlu yapıyor.

Hedefin sadece bu muydu?

(Gülüyor) Normalde parfüm şefiyim ama insan farklı zekâya sahip. Renkler çiziyorsun! Elim alıştı sonra eğitimlerine gittim. Zaten genel olarak Make Up’ların tümü erkektir. Yaşadığımız Güney bölgesinde de bu böyle. Düşünün kadın kuaförleri de genelde erkektir.

Hedef ne?

Uluslararası bir make up artist!

Makyajın püf noktaları

Çok mu seviyorsun makyajı?

Makyaj renktir. Makyaj gökkuşağıdır, sanattır.

Haberin Devamı

Kadınlar olarak makyaj yaparken nerede yanlış yapıyoruz?

Makyaj, yüzünüzün en güzel yerini ortaya çıkarmak, en doğru renkleri kullanmak ama birçok kadın güzelleşeyim derken daha kötü sonuç elde edebiliyor. Mesela eyeliner hem üst hem alt kirpiklerinize çektiğinizde gözlerinizin küçük görünmesini sağlar, bu da yanlıştır. Eğer gözlerin öne çıkmasını istiyorsanız eyeliner’i üst kirpiklerinizin diplerine süreceksiniz, alt kirpiğe de sadece açık ya da koyu renk ile makyajınıza uygun fark ile gölgelendireceksiniz.

Dolgun dudak için?

Bu konuda çok büyük hatalar var. İnce dudaklı insanlar koyu renkli rujlara kaçıyor, bu çok yanlış. İnce dudakları koyu renklerle dolgun gösteremezsiniz. Dudaklarınız kalın ise dudak renginde bir kalem ile etrafını çerçeveliyorsunuz sonra dudağınızın renginde olan ruj ile içini dolduruyorsunuz. Siz bu doldurmayla dudaklarını hem dolgun gösteriyorsunuz hem de kalıcılığı sağlıyorsunuz.

Haberin Devamı

Dağılmayı da mı önlüyor?

Aynen! İlla ki ruj bir yerden sonra taşma yapıyor, çerçeve onu engelliyor.

Makyajın püf noktaları

Yıllar önce bu çok modaydı ama sizin dediğiniz gibi dudak renginde ya da rujun renginde değildi. Çerçeve koyu, ruj açık ya da tam tersi durum olurdu! Uzun yıllar da bu moda devam etti!

Dudaklar bir hattır ve hatları ortaya çıkarmak gerek ama dediğim gibi koyu renklerle değil, dudak renginde bir kalem ile bu mutlaka yapılmalı. Hem o çatlaklar kapanır, hem de düz bir görünüm elde edersiniz.

Markalar mı, renkler mi makyajda önemli?

Kesinlikle markalar önemli. Sabah makyajı yapıp evden çıkıyorsunuz, akşama kadar sizin yüzünüzde duruyor, sil baştan makyaj yapamıyorsunuz. Gün içerisinde sadece allık ve ruj tazeleyebiliyorsunuz. Marka burada devreye giriyor. Cildinizi besleyen, yaşlanma karşıtı bir ürün olmalı. Her fondötenin PH değeri, farklı bir yüz tanıma sistemi vardır. Lekeye göre verilen fondöten ayrıdır gibi.

Haberin Devamı

Kusursuz bir cilt için ne yapmak lazım?

İstediğiniz kadar doğru, en pahalı fondöteni seçin eğer cildinize gerekli özeni göstermeyin, haftada bir gün peeling yapmıyorsanız o pütürlü görüntü kaçınılmaz.

Her moda olan rengi yüzümüze kullanmalı mıyız?

Hayır. Makyaj kişiye özeldir, herkesin kendi trendi vardır.

Mesela?

Açık tenli birine mavi eyeliner çekebilirsin ama koyu tenli birinde zıt durur.

Yeşil, mavi, siyah ve kahverengi gözlüler hangi tonlarda makyaj yapmalılar?

Yeşil zaten ön planda bir göz. Toprak renkleri, altın sarısı ve siyah tonlarından kullanabilir, gözlerinin altına yeşil göz kalemi çekebilirler. Maviler siyah, gri kullanabilirler. Siyah gözlüler kesinlikle kahverengi. Kahverengi olan gözler siyah, füme kullanabilirler.

Haberin Devamı

En dikkat çekici göz makyajı hangi tonlarda olan?

Siyah…

Kuyruklu kuyruklu göz makyajları herkese uygun mudur?

Abartısı hiç hoş değil. Mesela size hafif kuyruklu eyeliner çekilebilir. Kaşlara kadar uzatılmamalı. Göz yapısı çok önemli…

“Ben arkadaşımda gördüm beğendim, bu makyajdan istiyorum” olayı tutmuyor yani? Tutarsa da bal kebap mı?

Aynen! Gelinler genelde yapıyor bunu. Direkt fotoğraf alıp geliyorlar. Saç baş, makyaj hepsi birebir olsun isteniyor. Mesela fotoğraftaki küçük gözlüdür ama siz iri gözlüsünüzdür.

Kadın kendi yüzünü nasıl tanır?

Her kadın kendi yüzünü tanır, önemli olan doğru renkler ve makyaj ürünleri.

Günlük makyajda neler olmalı?

BB krem, CC krem, allık, trend ruj, maskara. Kalem bile nadir çekilir.

BB ne CC ne peki?

BB kremler daha kapatıcı özelliğe sahip ve günlük kurtarıcı olarak düşünülebilir. CC ise anti aging içeriyor, cildin PH dengesini sağlıyor. “Fondöten kullanmıyorum ama hani hafif renklendireyim” şeklinde CC’ler.

Yumuşak bakışlar için ne yapmak lazım, seksi bakışlar için ne yapmak lazım?

Softluk çok önemli. Bir de yapılan en büyük hata kendi tonlarından bir ton açık fondöten kullanılması. Kendi renk tonlarınızda kullanıp, doğal görünüm elde etmek çok önemli. Concealer (Kapatıcı) mutlaka kullanılmalı. Konturlama çok önemli, hatlarınızı ortaya çıkarır. Ve makyajın püf noktası kaştır. Bu kadın için de erkek için de geçerli, kaş insanın yüzünü ortaya çıkarır.

Fondöten fırçayla mı kullanılmalı?

Kesinlikle! Ve en fazla 3 damla alınarak yapılmalıdır. Yoğun sürüldüğünde yüzdeki çizgileri daha belirgin hale getirir. Fondötenden önce makyaj bazı kullanılırsa hem gün boyu kalıcılığı sağlıyor hem de iyi bir baz anti aging özelliğinde olduğu için cildi koruyor. Ve mutlaka pudra kullanılmalı, bu bölgede ne kadar özellikli fondöten kullanılsa da havanın etkisiyle ciltte yağlanma oluyor, gün içerisinde ince bir pudra dokunuşuyla bu görüntü yok edilebilir.

Makyaj çantalarının olmazsa olmazı neler olmalı?

Kesinlikle 2015 yılının trend renkleri. Yaz tonu şeftali, son bahar biraz daha soft renkler. Kadının olmazsa olmazı ruju, acil durum takviyesi BB ve CC’dir, maskara b kadar… Günlük makyajda yoğun farklar, kalemler kullanılmaz bu sizin özel anlarınızda yapacağınız makyajlardır.

Gelin makyajları nasıl olmalı?

En önemli ayrıntı gözlerdir. Saç, makyaj, gelinlik bağlantılı. Mutlaka gerekli cilt arındırılması, temizliği yapılmalı. O gün zaten stresli bir gün olduğu için öncesinde bir rahatlatma amaçlı bakım yapılmalı.

Peki gelinlikte seksilik mi masumluk mu?

İkisinin arasında olmalı. Piyasada porselen makyaj modası var, çok yanlış. Sen defileye gitmiyorsun, sen porselen makyaj ile gülemezsin edemezsin. “Porselen makyaj bu ürün” diye veriliyor, değil! Dizi oyuncularında da porselen makyaj yok, sadece katalog çekimlerinde var.

Makyajın püf noktaları

Make up’larda en önemli ayrıntı ne?

Aslaaaaa kişiyi aynanın karşısına oturtturmayacaksınız! (Gülüyor) sürekli “Olmuş mu” diye kontrol edip duruyor.

Peki ya parfümler? Esmerler baharatlı, beyaz tenliler çiçek kokuları tercih etmeli bilgisi doğru mu?

Aynen! Kokular insan karakteriyle alakalıdır. Sert mizacı olan insanlar baharatlı, odunsu kokuları tercih eder. Konum ve mevki önemli… Bir de kokular cildin PH dengesi de önemli. Beyaz tenliler çiçek ve hafif kokular tercih eder, baharat kokuları ağır kalabiliyor. Ama bir beyaz tenli gelin, gelinliğin içinde istediği baharatlı kokuyu kullanabilir. Parfüm ilk izlenimdir, kıyafetiniz gibi.

En iyi kadın erkek 5 parfüm desem?

Kadın da ilk beş; Signorina Eleganza, Loeve Aura, Signorina EDP, lalique l'amour. Erkekler de ise; Solo loewe, Acqua essenziale blue, Acqua essenziale, Lalique noire sport.

“Parfümler sabit olmalı, kişiyi yansıtmalı, hatırlatmalı” mı yoksa değişkenlik göstermeli mi?

Değişkenlik göstermeli ama her zaman benimsediğiniz bir kokunuz da olmalı.

Son olarak eklemek istedikleriniz?

Kusursuz cilt için mutlaka cildinize özen göstermeniz gerek. Ürünlerin içeriklerine dikkat etmeniz gerek. Mesela Collistar Concealer hem E vitamini hem de kırışık açma özelliği var.

 

 

 

Yazarın Tüm Yazıları