"Ceren Sakin" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Ceren Sakin" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Ceren Sakin

Ceren Sakin

Çin Astrolojisine Göre Aşk Çiçeği Nasıl Aktive Edilir?

10 Mayıs 2019

Haritamızdaki Aşk Çiçeği:

Kitabi anlatımı: Aşk çiçeği yıldızı kişiye; çekicilik, cazibe, alım, romantizm getirir. Kişi, karşı cins tarafından daha çekici ve cazibeli hale geldiği için aşk olasılığı bu yıldız zamanlarında artar (en azından sosyal aktiviteleri bu dönemde, kişinin, artış gözükür). Kişinin haritasında sabit olarak bu yıldız varsa kişi genel olarak toplum tarafından beğenilen ve cana yakın bir kişiliğe sahip olur. Bu yıldıza sabit olarak sahip olan kişilerin sanat camiyası içinde bulunmaları da muhtemeldir. Aynı zamanda haritasında sabit olduğu yere göre de yorumlama yapılması gerekir. Örneğin kişinin gününde bulunun aşk çiçeği, eş olarak seçeceği kişinin de alımlı, bakımlı hatta güzel olmasını tercih edecektir. Ay hanesinde olan aşk çiçeği, iş hayatında güzellik sektörlerine çekilecektir gibi. Ancakkkkk, saat hanesine gelen aşk çiçeğine duvardan atlayan çiçek denir! Yani bu kişi ilişki ya da evlilik sırasında da başka kişilerle iletişim hatta aldatma potansiyeline açıktır demek doğru olur. O yüzden sevdiğinizin haritasında özellikle saat hanesinde aşk çiçeği yıldızı gelmişse biraz dikkatli olmakta fayda vardır.

Benim haritamda: Benim astrolojik haritama göre aşk çiçeği sabit olarak haritamda yok ancak şans dönemlerimden birinde (şans dönemleri kişiye bir kere gelince 10 yıl haritasında sabit olarak durur) ve her 12 yılda bir (aşk çiçeğiniz iki adet ise 6 yılda bir) bu haritamıza uğruyor. Mesela; bana 12-21 yaş aralığımda (şans dönemimde) uğrayan bu yıldız sayesinde özellikle ortaokul, lise zamanlarımda hem popülerliğim yüksektmişti hem de o dönemden olan arkadaşlarım “Ortaokulda efsaneydin, neydin ya öyle” gibi tepkiler verir. Şuan çirkin olduğumdan değil tabiî ki de ama o zaman etrafıma yaydığım enerji daha fazla kişi tarafından fark ediliyordu ve bu da hem romantik anlamda benim flörtlerimin olmasını sağlıyordu hem de sosyalliğimi arttırıyordu. Aynı şekilde kilo ile de inanılmaz bir etkisi var bu aşk çiçeğinin. Bu dönemde fit olmak oldukça kolay olduğu gibi, kilo vermek istediğinizde de kolaylıkla başarabilir hale gelebiliyorsunuz. Dolayısıyla şimdi beni görenler “Sana ne oldu? Ortaokulda manken gibiydin” gibi kötü tepkiler verebiliyorlar. Ve evet! Gerçekten çok flörtüm olmuştu, bunu burada itiraf ediyorum ?. İnsan o dönemleri özlemiyor değil hahahahaha….

Aktivasyon çalışması: Aşk çiçeğiniz tespit edildikten sonra evinizin gerekli köşesine o burç hayvanını ve çiçeği yerleştirerek bunu aktive edebiliyorsunuz. Ayrıca unutmayın astroloji haritası sadece bir rota belirler, o yolda yürümesi gereken kişi sizsiniz. Yani sosyalleşmezseniz ve gerekli potansiyelleri açığa çıkarmazsanız tabiî ki de gökten zembile kucağınıza sevgili düşmeyecektir.

Bu yüzden ne yapıyoruz?

1- Çin astrolojisine göre aşk çiçeğimizi aktive edecek burcu öğreniyoruz

2-

Yazının devamı...

Bagua Aynası Nedir?

11 Nisan 2019

Bununla ilgili video çekiminden sonra gelen sorular üzerine sizlerle biraz daha detay paylaşmam gerektiğini fark ettim.

Aynalar bazen Feng Shui'nin "aspirini" veya "antibiyotiği" olarak adlandırılırlar çünkü evinize koruma sağlarlar.

Bagua aynaları çok güçlüdür ve düzgün kullanılmazlarsa, iyilikten çok zarar verebilirler. Bu nedenle, evinizin etrafında bagua aynaları kullanma konusunda yardım almak için profesyonel bir Feng Shui danışmanıyla çalışmak en iyisidir.

Bir bagua aynası merkezinde yuvarlak bir aynası olan sekizgen bir çerçeveye sahiptir (Ya da resimdeki gibi bir yönünde ayna bir yönünde trigramlar bulunur). Çerçevenin rengi ve dekorasyonu değişkenlik gösterebilir, ancak birçok bagua aynası sırasıyla yaz, sonbahar ve ilkbaharı temsil eden kırmızı, altın ve yeşil renklerle boyanmıştır.

Sekizgen çerçevenin her iki tarafında, yaşamın bir yönünü simgeleyen trigram olarak bilinen üç çizgi vardır. Çerçevenin üstündeki bölüm kırılmamış üç çizgiye sahiptir ve cenneti temsil eder. Bu cennet trigramının üste gelmesini istediğimiz için bagua aynasını asmamız önem taşır.

3 Tip Bagua Aynası vardır:

Aynanın nasıl çalıştığını ve nasıl kullanılması gerektiğini belirlediği için aynanın şekli çok önemlidir. Bagua aynaları düz, içbükey (bir kase gibi içe eğik) veya dışbükey (bir kubbe gibi) olabilir. Üçüncü tip olan ise düz aynalar nötr olarak kabul edilir ve hem iyi hem de kötü enerjiyi yansıtırlar.

Yazının devamı...

Beren Saat ve Kenan Doğulu'yu Ne Bekliyor?

22 Mart 2019

Kadınlara öncelik verip Beren Saat’in haritasından başlamak istiyorum :)

Çin astrolojisine göre Yang Toprak dediğimiz günde doğmuş. Dünya üzerinde dağa benzetilir. Dağ gibi ağır, güçlü, sabit ve dünyevidir. Yang Ağaç kadar inatçı değildir ama baskı uygulayabilir ve esnekliği azdır. Toprak elementi olması sebebiyle, kasları ve mideyi temsil eder. Kilolarını kontrol etmek için daha dikkatli olması gereken insanlardır, özellikle şekere olan düşkünlükleri ile tanınırlar.

Beren Saat’in ilk intibasına baktığımızda yer hanesinden oldukça desteklenen ekstrem noktada güç elementi olduğunu görüyoruz. Yani; disiplinli, çalışkan ve biraz sert (soğuk) mizaçlı diyebiliriz. Kadınlar için güç elementi aynı zamanda erkeği temsil ettiği için de genç yaşta erkeklerle önemli ilişkiler içinde olmuş olarak yorumluyoruz.

İlk ve ikinci intibasında sesinde erdem dediğimiz yıldız belirmiş. Bu yıldız; sanatçı olmasında inanılmaz bir etkisi olmuş çünkü sesi ile kendini ispatlayan ve insanları şuhu içinde bırakan biri olduğunu gösterir.

Şans dönemlerine baktığımızda doğduğundan beri şanslı bir insanmış dememiz doğru olur. Ancak ne yazık ki evlendiği yıl olan 2014 hiç de iyi bir seçim olmamışa benziyor. Neden derseniz? Kendisi fare burcu olduğu için ve 2014’de at yılı olduğu için çatışma içersinde yani ilişkinin ilk 10 yılında çok zor bir akit vermiş durumda. Genel olarak konuşmak gerekirse daha başlarken kendini büyük bir sınava tabi tutacakmış olarak söylememiz doğru olur.

Kenan Doğulu ile olan harita birleşiminde ise Beren Saat’in Kenan’a ciddi bir aşk beslediğini söylememiz çok doğru olur.

Kenan Doğulu’nun haritasına baktığımız zaman ise Yang Su gününde doğmuş yani okyanus dalgasına (bir nevi tusunamiye) benzetilir. Yaptırım güçleri ve enerjileri çok yüksektir hatta bazen atılgan/zorlayıcı olarak adlandırılırlar. Çok coşkulu olmalarının yanı sıra hedeflerine çok sadıktırlar, büyük bir inanç ve bağlılık içinde hedeflerinden asla şaşmazlar. Ludwig Van Beethoven, Yang Su gününde doğan ünlülerimizdendir ve müziğindeki coşku da kişiliğini çok iyi temsil eder.

Yazının devamı...

2019 Feng Shui Enerjileri

7 Şubat 2019

Aşağıda gördüğünüz resim Feng Shui haritasıdır.

Öncelikle Feng Shui nedir diye bahsetmek istiyorum :)...

Feng Shui terimi gerçek anlamıyla Rüzgar ve Su demektir. Antik Çin bilgisine göre çevreyi anlatma şeklidir ve çevrenin insanlar üzerinde bereket ve şans olarak etkisini araştıran bir çalışmadır.

Bu bilgi 6000 yıllık, ilkel insanlara kadar dayanır. İlkel insanların zor hava şartlarından ve yırtıcı hayvanlardan nasıl en iyi şekilde barınıp, suya ve yiyeceklere nasıl yakın olduklarını inceleyen bir felsefedir. Tüm bu bilgiler doğru konumlanıp, dağı ve suyu en güvenli şekilde konumlandırmayı ve en verimli şekilde yaşamayı kapsar. Zamanla bu bilgi kozmoloji, yıldızların etkisi, yönler, zaman değişimi, ve görünmeyen doğal güçler şeklinde daha soyut bilgilerle de birleşerek insanların mutluluğunu ve bereketini arttırmıştır.

Bu bilgi ve uygulama Çin kültürü, İmparatorlar, asiller, ve sıradan insanlar tarafından evlerini ve atalarının mezarlarını belirlemek için kullanılmaktadır.

M.S. 250 yıllarında, “Kwok Po” adlı bir bilim adamı “Defin Kitabı” adlı bir kitap yazmıştır. Bu kitapta atalarını gömmek için en bereketli dağ ve su koşullarını tarif etmiştir. Atalarını gömdüklerin yerlerin yüksek enerjisinin yaşayan akrabalarını çok etkilediğine inanılır. Hatta şu cümle ile bunu anlatamaktadır; “Rüzgar ile dağıtılan ejderhanın enerjisi, su sınırında durdurulur.” Bu cümle “rüzgar” ve “su” kelimelerinin bereketinden bahsetmektedir. Bu o kadar çok önem taşımaya başlar ki sonunda Feng Shui yani Rüzgar ve Su olarak bu öğreti bilinmeye başlanır.

Kwok Po’nun yorumuna göre; bereketli ya da doğal güçler ejderha tarafından taşınır, bu dağın enerjisidir. Bir yerin iyi bir yer olup olmadığına iki kriterle karar verilir. Birincisi, rüzgara karşı yaşam alanı çok iyi korunmalıdır, çünkü güçlü bir rüzgar yaşam enerjisini alıp götürebilir. Dolayısıyla, yaşam enerjisi dört yönden korunmalıdır ki yaşam enerjisi içerde barınabilsin. İyi bir Feng Shui “koltuğa” benzetilir; arkada evi koruyacak yüksek bir dağ ve iki yanda ise Ejderha kolu ile Kaplan kolu olarak iki muhafız bulunmalıdır. İkinci, olarak önde de bir dağ bulunmalıdır ama hepsinden daha alçak, sanki bir masa gibi durmalıdır.

Yazının devamı...

21 Ocak Kanlı Dolunay

18 Ocak 2019

Öncellikle bir önceki ocak yazımda da dediğim gibi Çin Takvimine göre hala toprak elementi olan Köpek yılının toprak ayı olan Öküz ayındayız.... Yani henüz suyun enerjisini getirecek olan Domuz yılı bize göre daha başlamadı... Dolayısıyla bu ay aslında (Çin'lilere göre) yılın son ayı olup enerjilerin çok sıkıştığı dolayısıyla da bizleri de zorladığı bir ay...

Diyeceksiniz ki 2018'de ne zaman zorlanmadık? Evet! Doğru... 2018 değişim, dönüşüm senesiydi ve rayından çıkmış herkes tokadı yiye yiye rayına geri oturtturuldu. Ne kadar çok tekamül yolunuzdan sapmışsanız 2018'de o kadar zorlandınız ve yılmak üzereyken tekrar ve tekrar toplamak zorunda kaldınız. Bu enerjilerin; "kabuğunu kır ve özünü çıkart" çalışmasıydı.

Yani kendin olmaktan, özünü dinlemekten ve sistemin kölesi olarak yaşamaya ne kadar gönüllü idiyseniz o kadar çok zorluk çektiniz! Ne kadar teslim olduysanız da hayat size güzel fırsatlar sunmaya başladı.

İşte bu ay da Çin Takvimine göre son ay olduğuna ve güçlü bir toprak birleşimi olduğuna göre tamamlamadıklarınızı öyle ya da böyle tamamlatma zamanı.... Enerjiler; "Dur! Nefes al! Değiş!" diyor.

Bana herkes "Ne zaman bitecek?" diye soruyor!

"Kendi kendinizi mutlu etmeyi hayatınızın normal bir parçası yapana kadar" demekten başka çarem yok....

Uçaklarda da önce kendinize maskeyi takın denmesi gibi, önce ben mutlu olmalıyım, bunun için ne yapmam lazım diyerek ve hakkın hakkını yemeden değişip, dönüşerek bu yola baş koymalısınız yoksa hayat gittikçe zorlaşacak...

21 Ocak'la ilgili olarak ekstra bir şey demek istemiyorum genel olarak bu ay bunlardan ibaret ve durmanızı, kendinizi tanımanızı, kendinizi mutlu etmenin formülünü çözmenizi tavsiye ediyorum...

Yazının devamı...

Ocak 2019 ve Enerjileri

8 Ocak 2019

Sizi geçen sene bu zamanlardan beri hep anlatmaya çalıştığım şuydu ki; 2018 senesi sınav senesi. Tam anlamıyla bizi hacı yatmaza çevirecek bu "Fai Kong" dediğimiz enerji demiştim.

Bunun için de çok önemli bir kaç ay var ve tedbirli olunmalı diye de uyarmıştım. Şimdi Ocak ayı bu son aylardan biri olup yine ciddi testlere tabi tutabiliriz diye uyarmak adına bu yazıyı yazıyorum.

Ne gibi mi?

Toprak elementi kişisel haritanızda iyi elementiniz değilse ve haritanızda keçi ya da öküz burcunuz bulunuyorsa bu sene oldukça etkileneceksiniz demiştim. Mesela ay hanesinde bu burçlardan biri olanlar iş hanesinde, gün hanesinde bu burçlardan biri olanlar eş hanesinde, saat hanesinde bu burçlardan biri olanlar ise çocuk hanesinde sıkıntı yaşayacak ve bunlarla ilgili daha başlamadan yardım almak lazımdı. Aynı zamanda haritanızın neresinde olursa olsun bu iki burçtan biri (veya ikisi) varsa ve toprak iyi element değilse kendiniz için de sağlık açısından çok büyük sınavları gözetmektedir.

Şuan 2019 Ocak ayında; Çin takvimine göre hala toprak elementi olan köpek yılında ve toprak elementi olan öküz ayındayız. Bu ne demek? Kişisel haritasında sınavı bulunanların sene boyu sınavlarından ders çıkarmadıysa bu ay artık tokadı yiyecekler!!!!

Enerji sisteminde iyi veya kötü diye bir kavram yoktur. Denge de olmak ya da olmamak vardır. Enerjiler sizi ilk nazikçe uyarır, sonra biraz sarsar, hala anlamadıysanız rayınıza oturtmak için tokat atar. Haritanızda neyle ilgili ise onunla ilgili yıl içinde uyarıldınız ve bununla ilgili eğer tedbirleri almadıysanız işte tokat ayı geldi....

Kendimden örnek vermek istiyorum:

Toprak elementi benim iyi elementim değil. Ve iyi şans döneminde olmadığım bu tip üçlemelerin olduğu en kötü senem 2006 yılımdı. Amerika'da okumaya gitmek için buradaki okulumda kalan tüm derslerimi vermek için var gücümle çalışıyordum ve son sınavım olan (tam da doğum günümde) sınavda hiç beklemediğim sorular geldi ve "tamam buraya kadarmış" demiştim! Koruyucu meleklerim olmasaydı muhtemelen de Amerika ve iç mimarlık hayallerim gerçek olamayacaktı. Ama hepsi bu kadar da değil.

Yazının devamı...

2019 Yılına Hazır mıyız?

26 Aralık 2018

Çin Felsefesine göre bakarsak bizi neler bekliyor bakalım....

Öncelikle inanılmaz zor bir toprak senesinden sonra yumuşak yani Yin bir enerji olan Domuz burcu yılına merhaba diyoruz.

Evet 2018'e göre daha uyumlu ve sakin diyebiliriz ama ne yazık ki yüz de yüz uyum diyemiyoruz çünkü Çin takvimi yer ve gök elementleri ile temsil edilir. Eğer yerdeki ve gökteki elementler uyum içindeyse seneye de uyum getirir. 2019'da da gökte toprak yerde ise su elementi olduğu için ve yandaki şemada da gördüğünüz gibi; element döngüsüne göre bu iki element savaştığı için maalesef tam da huzur kapıda diyemeyiz.

Ama tabi kiiiiii iyi diyebileceğimiz güzel alanlar mevcut :)...

Mesela çin takvimine göre günde, ayda ya da saat hanenizde Kaplan burcu olanlar bu sene gerçekten yaşadı. Aşk, para hatta istiyorlarsa çocuk bile onların kapısında olabilir.

Bir de yine bu doğurucu ve yıkıcı döngülere göre 2019'da şu sektörler yaşadı:

Ağaç ve Toprak!

Bu iki sektörden birinde çalışıyorsanız senelerdir gülmeyen yüzünüz sonunda bu sene gülecek olarak gözüküyor.

Yazının devamı...

Koruyucu Melek & Aşk Çiçeği Yıldızı

17 Aralık 2018

Koruyucu Melek Yıldızı ve Aşk Çiçeği Yıldızı...

Koruyucu Melek nedir?

Grand Master Raymond Lo'nun değimi ile "yerdeki melekler"dir. Kısacası bize yardım eden insanlar olarak da söyleyebiliriz. Geçenler de bir yazımda yine değinmiştim. Koruyucu melek bizim sabit haritamızda yani bir ömür yanımızda olabilir ve haritamızda nerede olduğuna göre de bu koruyucu meleğin işlevi hakkında konuşabiliriz. Örneğin; ay hanesinde olan koruyucu melek, ebeveynlerimizi temsil eder ve onlarla olan ilişkimizde bizi koruyucu melek gibi kolladıklarını söyleyebiliriz...

Kişinin sabit haritasında yoksa bile günden, aydan, yıldan hatta şans dönemleri dediğimiz 10 yıllık döngülerimizde de bu yıldız gelebilir. Eğer ki geldiğinde bizi destekleyen bir element ile gelmişse işte o zaman koruyucu melek bize inanılmaz fırsatlar sunmaya başlar. Tabiri caizse; altın tepside fırsatlar gökten zembille önünüze gelirler. Eğer bizi desteklemeyen dönemde bu yıldız geldiyse işte o zaman da çok şanslıyız çünkü bu dönem daha kolay geçecek ve beklenmedik yardımlar alacağımızı işaret eder. Ben buna; sokakta yürürken düştünüz ve kolunuzu kırdınız ve tam o sırada yanınızdan doktor geçtiği için size yardım etti ve ilk müdahale anında önünüze düştü olarak yorumluyorum.

Koruyucu melek en önemli enerji/ yıldızımız diyebiliriz çünkü bizi destekleyen dönem olsun ya da olmasın inanılmaz bir destek alacağımızı gösteriyor. Haritanızda sabit olarak varsa da kendinizi kesinlikle bir ömür omzunuzda bir yardımcı/destekleyen ile gezdiğinizi söyleyebilirim.

Aşk Çiçeği nedir?

İngilizcesi "Peach Blossom" olan bu yıldızı Aşk Çiçeği olarak Türkçe'de kullanıyoruz. Bu yıldız aynı koruyucu melekte olduğu gibi haritanızda sabit de olabileceği gibi, günden, aydan, yıldan veya 10 yıllık döngüllerinizden de gelebilir.

Yazının devamı...